No. Zaterdag 3 Augustus 1901. 17e Jaarg. 1 IJ IJ kl Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen» F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Men vindt hieronder weer een paar telegrammen van Kitchener over cijfers, door de verschillende colonnes ingezonden, en een paar lagerverrassingen. De cijfers worden nergens meer vertrouwd, daar van het begin van den oorlog af, voor den bluf daar erg mee gesmokkeld werd. Een cijfersnuffelaar rekende uit, datdeEngel- schen meer Boeren hadden gevangen gemaakt, dan er ooit in Zuid-Afrika waren geweest. De berichten over de lagerver rassingen zijn zoo vaag, dat men er ook niet veel aan heeft. Het eenige belangrijke is, dat commandant Mijburgh zwaar ge wond in handen van de Engelschen is gevallen. Verder heeft men nadere bijzonderheden over het gevecht bij Natoe in Zoeloeland. Wanneer men dat telegram leest, dan komt men tot het resultaat, dat de Engel schen daar klop gehad hebben en de heldhaftige opsiering van het gevecht dienen moet om dat te verbergen. Het is vreemd, dat op zulk een afstand van het gewone operatieveld een betrekkelijk zoo sterk Boerencommando 400 man werd aangetroffen. Niet onwaarschijnlijk staat dit in verband met het plan van de Boeren om in Natal te vallen op de zelfde wijze als zij in de Kaapkolonie gevallen zijn. Er is daar reeds meer sprake van geweest zonder dat men er het rechte van weet, omdat het toeval alleen dient om een brief van Boerenzijde te krijgen. Maar dat men in Natal angst heeft voor een inval, staat vast. Met het oog daarop werd reeds last gegeven aan de bewoners in den omtrek van de Tugela om met »Hoor eens, mijnbeer, vrij uit de borst dan, toen ik bij u kwam, om een aandeel te nemen in de onderneming van Van Meenen, heb ik gezegd, dat ik, bjj een goede uitslag, daar op kantoor zou komen, later heb ik u gemeld, dat ik geslaagd wasdaaraan zal ik wel de gulle receptie eenigermate te danken gehad hebben, die ik bij u steeds ondervonden heb. Nu zou ik niet wenschen, dat u mij ooit voor een bedrieger of een huichelaar hield, daarom kom ik u zelf vertellen, dat ik niets meer met Van Meenen uit te staan heb. God weet dat hij mij bedrogen, schandelijk, bedrogen en gekrenkt heeft.* Hierop haalde Spilman eene circulaire voor den dag. „Kijk eens." Boud las. Daarin stond vermeld, dat Von Herlings mede de teekening zou krijgen. „Het ongelukkig nieuwtje wist ik dus al, en hoe ben je nu door mij ontvangen Geef ereis even me tandenstoker aan, die. leidt daar vlak bij je. Och wij menschen die een beetje van de wereld gezien heb ben wij zorgen niet voor den dag van morgen, één ding is de hoofdzaak, hebt jelui malkander lief?" „Ja, mijnheer, dat ik haar lief heb, pak en zak te verhuizen, daar de streek „schoon geveegd" moest worden, opdat de Boeren er niets zouden vinden als zij kwamen. Oorlog voeren staat bij de Engelschen gelijk met plunderen, ver woesten overwinnen kunnen zij den vijand nietdaarom probeeren zij het met uithongeren De Engelschen hebben altijd grootsche plannen. De verdenking heeft reeds lang bestaan, dat er met de Engelsche officieele verlies- lijst ook al geknoeid wordt, natuurlijk om eerbare nationale redenen. Men kon het echter niet bewijzen en daarom werd er gezwegen. Nu is het merkwaardig dat in een brief uit Cradock in een Engelsch krantje gewag wordt gemaakt van een nederlaag van de Engelschen op 21 Juni in die buurt, waarbij 11 Engelschen sneu velden, 9 werden gewond en 60 gevangen genomen In de Engelsche verlieslijst wordt niets van dien aard gevonden Tot de gesneuvelden in het straks ge noemde gevecht bij Ngoetoe behoort ma joor Edwards van den generalen staf. De correspondent van de „Daily Tele- grapu" te Kaapstad meldt, dat de Boeren een aanval hebben gedaan op de vluchte lingenkampen bij Aliwal Noord. De aanval werd afgeslagen zonder verliezen aan Britsche zijde De verliezen der Boeren zijn niet bekend. Volgens officieele opgave van comman dant-generaal Botha zijn van September 1900 tot 13 Mei 1901 130 Boeren ge sneuveld en 400 gewond. Daaronder zijn begrepen de verliezen van generaal De la Rey tot 6 Januari 1901. Deze cijfers die alleszins betrouwbaar zijn. wijken nogal belangrijk af van die, welke door daaraan zult u niet twijfelen, en dat zij mij bemint daarop mag ik veilig bouwen." -Hoor eens, mijn jongen, houd dan maar moed, het leegloopen heelt mij toch al lang verveeldik heb een mooi stui vertje in de wereld en ga over een paar wekeD, met zyn familie naar Duitschland voor mijne gezondheid weet je, ik lijd wel eeus een beetje aan het pootje, zoodatje het van daag nog al treft, dat ik niet veel pijn heb, want anders kon je wel eens anders ontvangen wezen - daar heb ik nog al wat vrienden zitten, daar ik me mee in relatie kan stellen, en als ik dan weerom kom, misschien over een paai maanden, en je elkaar nog altijd lief hebt, dan geeft dat een neel tijd verblijf als iu je in een standje zet. Het zou je dat vinden -Mijnheer, uw goedheid -Ja, dat hebben ze meer gezeid. Als je geweten had, wien je voor hadt, dan hadt ja misschien wel gauwer aangeklopt hé'? Maak nu maar dat je wegkomt, want ik moet de krant nog lezen." „Maar ik kan toch niet nalaten, u recht vriendelyk te danken, ik had nooit kunnen denken „Bonjom, bonjour!" Hij zat al te turen in de nieuwspapieren. Boud was honderd ponden lichter ge worden. „O Theodora, wat een engel van een vader heb je." de Engelschen in het licht worden gege ven om het publiek zand in de oogen te strooien Om een voorbeeld te geven van het bedrog dat hiermede plaats heeft moge het volgende dienen. De Engel schen berichtten na den slag bij Vlak- fontein, dat er 51 doode Boeren op het slagveld waren blijven liggen. Toen ech ter van Boerenzijde om informaties werd gevraagd, teneinde aau de familiebetrek kingen der gesneuvelden mededeeling te doeri, konden er niet meer dan 4 namen worden opgegeven. Yan Boerenzijde werd over dien slag gemeld, dat zij 9 dooden en 10 gewonden hadden, onder wie 2 zwaar. Het wordt tijd dat het Engelsche Lagerhuis gesloten wordt, want elke dag komen er hevige standjes, meest door de Ieren, die den mond zoo niet gesloten kunnen houden als de imperialistische mode dat meebrengt Maandag werd er inlichting gevraagd over de bestraffing van Daily Mail. Deze krant was geschrapt van de lijst voor het ontvaDgen van officieele mededeelin- gen. De Minister van Oorlog antwoordde dat dit geschied was, omdat die krant geheimen van het Departement van Oor log had gepubliceerd, haar medegedeeld door een ambtenaar, die deswege ontsla gen werd De Minister achtte het niet wenscheljjk, dat menschen met een be perkt inkomen blootgesteld zouden blijven aan de verleidelijke aanbiedingen van een bekende krant. Daarmede liep het Maan dag af. De Daily Mail liet het er echter niet bij zitten en gaf een scherp artikel tegen den Minister Brodrick. Het gevolg was „Wat isse daar gebeurd?" vroeg me vrouw. -Over drie maanden kunnen wij geën gageerd zijn.* -Zoo en we gaan naar Wiesbaden. Ja, over veertien dagen.* »Dat weet ik wel, maar binnen drie maanden.kunt ge immers al t'huis wezen.* »Hé ik dacht dat papa minstens drie maanden blijven zouMaar is het waar dat je bij Van Meenen van daan bent -Ja »Ze zeggen dat je daar je afscheid ge kregen hebt, is dat waar?" »Neen dat is onwaar." »Daar loopen heele rare geruchten van je." »Dat behoef je niet te vertellen, 't spieekt van zelf, maar de tijd zal de ware oorzaak wel aan den dag brengen. Doe me een plezier en spreek me niet meer van Van Meenen. „Neen maar ik kan me niet begrijpen, datje dan van een engagement spreekt.* „Nu lieve als je papa dat goed vindt dan zal ik toch geene oppositie van jou kant verwachten.* Theodora merkte dat Boud een weinig gepiqueerd was„neen beste joDgen, maai ik hou niet van illusies. Ik wou dat je mee kon reizen naar Wiesbaden, 't Moet daar heel mooi wezen.* „En ik wou dat je hier bleef Theo dora.* „Och zij kunne wel bier Dljjven,* riep een motie in het Lagerhuis voorgesteld door Mac Neill, waarin de Minister be schuldigd werd van onwaarheid. Een motie om den hoofdredacteur en den directeur dan de Daily Mail voor de balie van het Huis te roepen, werd ech ter met 222 tegen 128 stemmen verwor pen. De Minister breidde zijn den vori- gen dag gegeven verklaring nog eenigs- zins uit en zeide o adat de mededee* lingen van de Daily Mail bijna woorde lijk overeenstemden met de officieele stukken. De mededeelingen betroffen voorname lijk het meermalen reeds besproken nieu we plan Kitchener. Of de zaak nu hier mede uit is. is een andere vraag, In het Lagerhuis zijn als supplemen taire kredieten door de Regeering aange vraagd 61/2 millioen pd st. ten behoeve van het burgerlijk bestuur, politie, spoor wegen en voor onderstand en nieuwe vestiging van personen die hun woning verloren hebeen in de „Transvaal en Oranje-Kolonie.* De laatste post beloopt 500,030 pd. st. Van het geheel zal 3 millioen als een voorschot aan de „Kolo niën* worden beschouwd. Het nieuwe Italiaansche Ministerie- Zanardelli was tot heden in de Kamer bijzonder gelukkig, maar nu komen de moeilijkheden uit eigen boezem. De Mi nister van Financiën Wollemborg heeft hervormingsplannen gemaakt, waarmee zijn collega's zich niet kunnen vereeni gen en hij wil nu weg. Nu wil de Mi nister van Landbouw ook weg en men vreest voor een algemeene minister-crisis. Een der eischen welke de Russische mevrouw, zoo ondoordacht als ooit eene Oostersche vrouw spreken kon. „Aha! daar zou papa wel iets tegen hebben geloof ik,* riep de dochter. „En naar het schijnt is er nog iemand die er tegen zou hebben, niet waar?* Boudewijn keek Theodora vragend aan, terwijl hij zijn spijt wou bedekken met een glimlachje. „Hoor eens mijn beste en zij lei haar poezele hand op zijn schouder en keek hem met hare goddelijke oogen allerbe tooverendst aan, „ik hou dol van reizen, dol veel, maar als je me vroegt om 't huis te blijven, wil je wel gelooven, dat ik dat genoegen voor jou graag zou wil len atstaan Het antwoord bevredigde Boud maar hall. 't Zou dan toch eene opoffering vooi haar zijn? »Maar a propos, ik begrijp toch niet, dat papa zoo in eens want je hebt toch niets omhanden." -Lieve beste meid, je hebt een papa uit duizenden. Als wij elkander maar beminnen, wil hy me zeif aan een zaak helpen. Hoe vind je dat? En op u kan ik toch bouwen, niet waar -Als op een rots!* riep ze komisch pathetisch, 't Was echter nu het moment niet om komisch pathetisch te zijn. -Ja zoo isse papa, altijd anderen helpen, hij denke het geld op de rug groeit.* -Mevrouwtje!" zei Bondt. »Ja isse niet zoo vroeg mevrouw aan

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1