AANBESTEDING. pl. m. 13000 K.G. Ruhrkolen. Raadsvergadering vau Axel. Marktberichten. Ad verten tien Bij het Hveeren op den IJsel bij Dieren brak de ma-t van het schip „Vrouw Berendina," tengevolge waarvan de 58-jarige vrouw van den schipper door een der jjzers werd getroöen en bijna onmiddellijk dood was. Mevrouw Kruger's dood. De toevloed van telegrammen uit allo oorden der wereld gezonden naar villa »Casa Cara" om sym pathie te betuigen met den slag die President Kruger heett getroöen, is zóo groot, dat het onmogelijk is een volledig overzicht ervan te geven. Het geheele aantal bedraagt ruim 700, waaronder zijn de navolgende van H. M. de Koningin en den Prins- Gemaal van H. M. de Koningin-Moeder van Z- M. den Keizer van Rusland van president Loubet- van Frankrjjk van Koningin Marie der beide Siliciën van de verschillende ministers van Staat van Nederland en elders van Staatsraad Asservan de Comm. der Koningin van Utrecht en Overijselvan den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van de leden der Eerste en Tweede Kamer van de officieren van de »Gelderland" uit Makassarvan prof. Kuypervan den consul en tal van andere ambtenaren der Z. A. R.van de Ned. Zuid-Afr. Vereeni- ging van het Alt Deutsche Verband van de Ver. van Het Roode Kruisvan de dokters, verpleegsters en verplegers der Vereeniging die werkzaam waren in Zuid- Afrika van tal van professoren van Bur gemeesters en Gemeenteraadsleden van Am sterdam en andere steden van een zeer groot aantal Atiikaners tijdelijk in Europa vertoevende van een groot aantal Afrikaners in Johannesburg pn Kaapstad, alsmede van vele ballingen in Indië en elders; van cor poraties uit alle deelen der wereld, ook uit Engeland en Amerika van de synoden der verschillende kerken van tal van predikan ten en kelkeraden van honderden autori teiten en belangstellende personen uit alle deelen der wereld. Vele van deze betuigin gen van deelneming gingen vergezeld van liefdegaven ten dienste der slachtofiers van den oorlog. Het getal telegrammen en brieven van sympathie bljjft nog voortdurend toenemen. Ia e-n tuin te Boskoop is opgegraven een kinderlijkje, dat ter gerechtelijke schou wing naar de sectiekamer te Rotterdam is overgebracht, daar het kindje een geweld- dadigen dood zou gestorven zijn, waartoe de verloskundige S te Rotterdam haar hulp zou verleend hebben om de bevalling te bedekken. De abortus was te Rotterdam ge schied waarna liet lijkje naar de ouderlijke woning van de ongehuwde moeder te Bos koop was meegenomen en in den tuin be graven. De zaak is dooi den geneesheer te Boskoop in handen van de justitie gesteld. Z. H. Leo XIII is thans reeds lan ger paus dan Pins VII, die 28 jaren lang de Roomsche Kerk bestuurde. Uit dien hoofde heelt Z. H. de gelukwenschen ont- vangen van het pause)jjk hof, waaraan was toegevoegd de weiiseh dat den kerkvorst nog de gelegenheid zou worden geschon ken zijn zilveren jubilé te vieren. Leo XIII is de vierde paus wiens pon tificaat langer dan 28 jaar heeft geduurd. De anderen waren Pius VI (24 jaar), de Heilige Petrus (25 jaar) en Pius (31 jaar). Gedurende een kort, hevig onweder is Zaterdag te Cadzand, zekere M, De R. gezeten in een rjjtuig, door den bliksem getroöen en gedood, drie ai dere personen die zich mede in het lijtuig bevonden ble ven ongedeerd. Een vrouw te Rozendaal ging, uit angst voor het onweer buiten haar deur staan. Daar werd zij door den bliksem getroöen. Toen zij bijkwam bleek het dal zij blind was geworden. Te Berkel is een dienstbode bij het glazen zeeman uit een tweede verdieping gevallen en op de steeuen doodgebleven. Te Oosterwpk (N.-B.) reden op een hoek twee voertuigen zoo hevig tegen elkaar, dat de burrie van een der rijtuigen in de borst van het paard van het andere rjj uig drong, met het gevolg, dat het dier op de plaats dood bleef. Een koopman in vleeschwaren te Rotterdam die geiegeld met zijn kraam op de markt aldaar komt en daar zijn „fijne" worstsoorten aanprijst, staat bij do politie bekend, dat hjj zijn waren steeds betrekt van den bonkenslachter J, wonende in den Zwaanhals gemeente Hilligersberg. J. bezoekt geregeld de boerderjjen' in de omliggende dorpen om de cadavres op te koopen van dieren die den natuurlijken dood gestorven zjjn. Zoo kocht dezer dagen een onwetend be woner der Hillagondastraat te Rotterdam voor 50 ct. „30 pond" rundvleesch als voeder voor zijn hond en kat. Den volgenden dag waren beide dieren overleden ten gevolge vergiftiging van het bedorven vleesch. Door de politie te Hilligersberg is pioces- verbaal opgemaakt. De tjjdeljjke tentoonstellingen, die thans in het museum van Kunstnijverheid te Haarlem geopend zijn, wekken de alge- meene belangstelling. Beide hebben be trekking op het verleden van twee oude volkeren, die in de kunstrichting, godsdienst en beschaving zeer verschillende opvattingen hadden. De eene tentoonstelling licht eenigszins den sluier op waarachter tot op het oogen- blik de geschiedenis der oudste bewoners van Griekenland nog verborgen ligt en geelt ons te aanschouwen de getrouwe reproduc- tiën van voorwerpen die in de graven ge vonden werden van het fabelachtige reuzen- volk der Pelusgers, dat nu ruim 3000 jaar geleden den burcht van Mjjkenae bewoonde. De andere tentoonstelling voert onze ge dachte naar het verre Oosten, zij bevat oorspronkelijke borduurwerken in muur schilderingen, waardoor wij in staat werden gesteld do hooge kunstuiting van het Chi- neesche volk te Ieeren waardeeren Het is door bijzondere gelukkige omstan digheden, dat gedurende de vacantiedagen beide merkwaardige tentoonstellingen in het Haarlemsche Museum konden geopend blij ven, alwaar overigens op het gebied der decoratieve kunsten en het kunstambacht nog veel belangijjbs te zien is. Een gruwelijke Indianen geschiedenis. Op den 3en Maart 1901 werden de nederzetting en het klooster in Alto Alegre (Brazilië) door wilde Indianen-horden be stormd de monniken en nonnen bevonden zich juist in de kerk, zoodat zij in het geheel geen tegenstand konden bieden. Allereerst werden vier nonnen en later zes monniken voor het altaar vermoord, toen kwamen eenige kolonisten en bedienden aan de benrt, de overigen werden in een kelder opgesloten en daar twee weken langzaam doodgemarteld. Een groot genoegen vonden de wilden er in, de arme gevangenen aan den rand van een afgrond te brengen en hen dan onder wild gehuil naar beneder te werpen. De eenige overlevende was een klein 11-jarig meisje Ursula, dat door een Indiaansche vrouw in bescherming genomen werd en later de geheele geschiedenis vertellen kon. Een monnik, Carlos genaamd, droeg veel bij tot het spoedig ontdekken en tot de vervolging der Indianen. Toevallig was hjj voor den gruwelijken moord uit het kloos ter vertrokkenbij zijn terugkomst vond hij om het klooster der verminkte ljjken liggen, de kerk en de woningen geheel leeggeroofd en ten slotte vele bloedsporen waarin men nog geionnen bloed ontdekte. Voor de Indianen tot hun aanval over gingen hadden zij overal schildwachten uit gezet en een patrouille in hicderlaag gelegd, die ieder, die naar Alto-Alegre ging of vandaar kwam, vermoordde. In deze hinder laag alleen vond men 50 lijken, in het klooster meer dan 200. Het gelukte den monnik Carlos ongezien te ontkomen en de hulp der soldaten in te roepen. Kapitein Zorabeira bereikte met zjjn troepen de wilde horden in Canna Crava en kon na een bloedigen strijd de gevallen slachtoffers wreken. De kleine Ursula werd bevrijden den wilden werd een groot deel van het geroofde ontnomen. Op een dakkamertje te Parjjs is een vrouw van 78 jaar dood gevonden. Zij bleek gestorven te zjjn van allerlei ont bering, maar rr.en vond in het kamertje een zak met 24 000 Irc-, en d - eigendomsbe wijzen van een huis, dat voor lOOOOfrcs. 's jaars verhuurd is! L)e erfgenamen der ongelukkige zelfmartelaarster zijn twee dood arme zusters. In de provincie Quebec in Canada, heeft een brand een klooster en 28 huizen in een dorp vernield. De schade beloopt 100.000 dollars. Ook volgens „Daily Expres" zal keizer Wilhelm optreden als bemiddelaar om den vrede in Zuid-Afrika tot stand te brengen. In welingelichte kringen te Liverpool loopt het gerucht dat aan de Ivoorkust, niet ver het land in, goudlagen ontdekt zijn. En daar zijn geen Boeren die den eigen dom der mijnen aan den indringer be twisten De Belgische Koning is bjjzonder rijk aan ridderorden. Hij heeft er 47 Een landbouwer te Comiac te Brete- noux (Lot) bracht een bezoek aan buren, toen hij bij 't binnentreden plotseling be wusteloos nederviel. Men beproeide wat men kon om hem b(j te brengen, deed in aller ijl een geneesheer komen, maar niets baatte hij werd dood veiklaard en naar zijn huis overgedragen, waai alles voor de begrafenis in gereedheid werd gebracht. Op 't oogen- blik echter dat hij gekist zou worden, sprong de man tot ontzetting der aanwezigen over eind en schrikte zoo hevig van de toebe reidselen die hij zag, dat bjj 't op een loopen zette. Men holde hem achterna en had veel moeite om hem tot bedaren te brengen. Voor 't overige is bi) nog spring levend. Volgens het meteorologische instituut te Washington bestaat geen hoop, dat de hitte en droogte in de midden en westelijke districten in den eersten tjjd zullen op houden. In St. Louis zijn in 24 uren 4U personen tengevolge van de hitte gestorven. In het district Schatzk, gouverne ment Tomhot, vernietigds Dinsdag de hagel den oogst over een omtrek van 20 K. M. Er waren hagelsteeneu bij die drie pond wogen. Drie menschen en veel vee kwamen om. Eene geheele kudde schapen werd met de beide herders döor het water wegge spoeld. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk voor wie onlangs te Salzburg een stand beeld is onthuld was niet alleen een dichteres, maar ook een bekwame letter zetster en boekdrukster. Zij heeft eigenhandig hare gedichten ge zet en gedrukt. Ook Keizer Wilhelm heeft indertijd in de Hofdrukkerjj van Trowitzsch Zoon te Berlijn maandenlang de boekdrukkunst ge leerd. Die beide hooge personages zijn echter niet de eenige gekroonde boekdrukkers. Ook Keizer Franz van Oostenrijk, gemaal van Matia Theresia, werkte in zijn vrijen tgd aan de zetka.it en met de handpers. Zitting van 30 Juli 1901. Aanwezig alle leden, behalve dhr. Koster. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Onderzoek geloofsbrieven der be noemde raadsleden. Tot onderzoek wordt bencomd eene commissie, bestaande uit de h.h. Van Hoeve, Wolfert en Smies, welke na hare bevinding bij monde van dhr. Van Hoev9 rapporteert dat b. i. de geloofsbrieven in orde zijn. II. O vei legging gemeenterekening over 1900. Wordt tot onderzoek in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de hh. Van Fraagenbove, P. Dekker en Van Hoeve. III Aanbieding begrooting van het Algem. Burgerlijk Armbestuur voor 1902. als voren van eene commissie, bestaande uit de h.h. Jansen, Wolfert en F. Dekker. IV. Intrekking der verordening op de hefimg van bestelgeld voor telegrammen. Wordt z.h.s. besloten deze verordening in te trekken. V. Vaststellen der voorwaarden van aanbesteding der petroleum voor schooi en straatverlichting. Zonder hoofdei, stem ming woidt besloten tot bet voorstel van B en W. om zulks op den ouden voet voort te zetten. VI. Brief van Ged. Staten van Zeeland omlient den aanleg van een stoomtram weg Hontenisse-Selzaete, of eene vergUD- ning daartoe in het algemeen belaDg wenschelijk is. M. a. s. wordt besloten te berichten dat de Raad van gevoelen is, dat zulks in het algemeen belang is. VII. Vaststellen kohier schoolgelden. VIII. Idem suppl. kohier hoofd, omslag. IX. Reclames inzake hoofd, omslag. Wordt besloten bovengenoemde 3 pun ten in oesloten zitting te behandelen. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de zitting gesloten. Axel, 27 JULI. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,— a 8,25 Rogge ƒ6,— a f 6,50 Wintergerst 0,— a ƒ0,— Zomergerst ƒ0 a f 0,— Hav^r 6,75 a ƒ7,— Erwten ƒ0,— a ƒ0, - Paar- denboonen ƒ0,— a f 0,Lijnzaad k j Aardappels ƒ2,50. Koolzaad per zak van 106 liters 10,25. Alles per 100 kilo. Hulst, 29 JULI. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 7,75 Rogge 6,75 Wintergerst 7,25 Zomergerst 0, Haver 7, Erwten ƒ0,— Paardenboonen ƒ0,Dui- venboonen 0, Witteboonen 0, Bruineboonen ƒ0,— Boekweit 0,— Lijn zaad ƒ0,— Aardappels 3,75 Koolzaad per zak van 106 liters 14, Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks 0,95 Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 32 stuks hoornvee, 37 varkens, 0 schapen verkocht 23 29 0 Gent, 26 JULI. Graanmarkt. De prijzen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo Tarwe 17,50, rogge 14,50 gerst 15,50 haver 18,50 tot 18,50 koolzaad lgnzaad tot lijnzaadkoekeu tot koolzaadkoeken fr per 100 kilos. Boter per kilo 2,88 tot 3,15 Eieren de 26, 1,90 tot 2,20. Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 26 JULI werden te koop gesteld 2 schapen, 0 lammeren, 131 kalveren, 144 vette var kens, 2 loopers, 279 biggen 14 melk koeien, 3 groote ossen, 89 jonge ossen, 100 vaarzen, 54 vette koeien, 73 stieren, 111 magere dieren. Prijzen waren per kilog voorossen en vaarzen vleesch fr 1,35a fr 1,40: idem 2de qua! fr 1,25 a fr 1,30; koeienvleesch fr 1.25 a fr. 1,30 idem 2de qual. fi 1,10 a fr. 1,20stierenvleesch fr. 1,20 a fr. 1,33; kalfvleesch Ir 1,50 a fr 1,65, schapenvleesch fr 1,40 a fr. 1,55 lams- vleesch fr 1,90 a fr. 2,15en varkens- vleesch fr. 1,22 a fr. 1,26. Hel ALGEMEEN BURGERLIJK ARM BESTUUR alhier, zal op Zaterdag den 10 Augustus e. k., des voormiddags ten 9 ure, ten Raadbuize aanbesteden, de leve rt Dg van De aannemer is verplicht voor eigen rekening de kolen te laten wegen, op de weegbrug aan 't statiou of op de Axelsclu - Sassing. Inlichtingen te bekomen bij den Ont vanger. Het Armbestuur voornoemd, J. VERIJZER, President. C. VAN DEN BROEKE, Secretaris. J. A. VAN VESSEM, Ontvanger

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 3