m. Jaarg. 55. if oensdag 51 Juli 1901. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. ÖIELEMAft, Bniteiiland. FEDIIiLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlflk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Alweer geen nieuws van eenige betee kenis. De stadswacht van Uitenhage in het district Willowmore heeft een aan val der Boeren gehad, doch zij werden teruggedreven en Noordwaarts gejaagd. Willowmore ligt geheel Zuidelijk in de Kaapkolonie. Ook wordt bericht, dat een groot aantal Boeren de Kaapkolonie uit het Noorden weer binnen rukten. Deze berichten strooken niet met het officieele Engelsche bericht, dat French regelmatig de Boeren naar het Noorden der Kaapkolonie terugdiijft Dat is zeker maar geseind als wiegelied voor John Buil. Dertien krijgsgevangen Boeren zijn te Dordrecht als rebellen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, terwijl vijf anderen de volgende week te Kenhardt zullen worden terechtgesteld. Alweer ter uitbreiding van den opstand, voeding van eeuwigen haat. De verlieslijst van 24 Juli geeft de na men van 23 meest zwaar gewonden, 7 gesneuvelden en 2 vermisten of gevan genen de zwaarste verliezen komen voor Garstland Kloof 17 Juli en Klipfontein 22 Juli. Aan ziekte of wonden stierven 6 De Engelsche kranten vertellen, dat de Minister Chamberlain nog voor de slui ting van het Parlement naar de Veree- nigde Staten gaat. Kitchener seinde ZaterdagVolgens een rapport van generaal Stephen, is een detachement van Steinacker's ruiters, dat Bremersdorp bezet hield, op 24 dezer door een uit het Zuiden gekomen overmacht der Boeren, denkelijk de Amsterdam en 60) EENE LAGE ZIEL. Von Herlings, die sinds zoo langen tijd allerlei moeite had gedaan, om Bondt in een slecht daglicht te plaatsen, maar toch niet kon verhinderen, dat Van Meenen aan Boudewijn dikwijls de belangrijkste zaken opdroeg, werd woedend. „Maar*, dacht hij, „ik zal mijn doel bereiken, het middel moet en zal ik vinden. Ik wil Van Meenen en Co. teekenen, en dat zal die Groenewaller boer me niet aftroggelen. Zijne eenige gedachte was dan daarop gericht. Daar beerschte tusschen Bondt en den Duitscher zulk een haat, dat het bijna guerre ouverte was. Op zekeren tijd was Mevrouw Van Meenen uit logeeren, terwijl de patroon elke week haar een paar dagen kwam bezoeken. In die dagen bemerkte men, dat Von Herlings altijd wel een of twee geheele uren verdween. Hij zette dan den hoed op, en men meende dus, dat bij uitgingdoch eens, toen bij juist wilde vertrekken, en er iemand op kantoor kwam, die met niemand anders over de zaken spieken kon dan met den Duitscher waai door deze langer opgehouden werd dan hij wenschte, liep hij, zoodra hij weêr Piet Relief-commando's, verplicht gewor den het dorp te verlaten. Het detachement bereikte al vechtende Lembobo, op 16 mijl afstand, met een verlies van ongeveer 10 dooden en gewonden en van eenige ver misten. De „Daily Mail"' bevat een rapport van Kitchener, over het resultaat van een door hem ingesteld onderzoek naar de beweerde Vlakfontein-geschiedenis (het doodschieten van gewonden). Luitenant Duff consta teert dat de dag na het gevecht bij Vlak- fontein luit. Hearn hem vertelde dat hij een jongen Boer twee Britten zag dood schieten, die licht gewond waren en bezig eikaars wonden te verbinden. Hearn voegt er aan toe, dat andere Britsche gewonden door de Boeren zijn doodgeschoten. Het rapport bevat voorts de verklaringen van 8 soldalen, die de Boeren de gewonden zagen dooden sommigen verklaarden dat een officier der Boeren dit trachtte te beletten. Al deze getuigen liggen in het hospitaal te Johannesburg Zij zeggen bereid te zijn hun verklaringen te be- Het is met de publiceering van het nieuwe Duitsche toltarief weer een zonder linge geschiedenis. Ettelijke dagen geleden vond men de voornaamste cijfers in de „Stuttgarter Beobachter" Waren ze echt? De een zei ja, de ander neenniemand wist het Men kon zich haast niet voor stellen, dat zij echt waren, omdat er tot stipte geheimhouding besloten was. Daar op volgde het bericht, dat het ontwerp zoo juist bij den Bondsraad was ingediend Nu begreep men er in net geheel niets meer van en zie daar komt de officieele vakant was haastig weg. maar liet bij ongeluk den hoed staan. Jongens, een oude rat in de valriep Willemsen, »daar staat de hoed van onzen mof. Hij is precies drie kwartiers weg, ik wed dat bij in de keuken zit, Steintje is nog al eene aardige meia.« „Dat moeten we dan eens bedaard onderzoeken,> zei Cruijs, „je moet stille tjes den gang doorloopen, en in eens de deur van da keuken openen, dan snap je hem met een. Weet je wat je doet, ik heb nog een paar sokjes in mijn iesse naar, die bewaar ik altjjd voor 's winters als het glad is," (het was nota bene nu midden in den zomer) „trek die over je schoenen aan, dan maak je geen leven. Of Bondt! hij is altijd zoo wild, jij moest het doenje hebt toch zoo'n hekel aan Von Herlings." „Dank je, daarom doe ik het juist niet," gaf bij ten antwoord. „Ik zal wel bedaard wezen." Met beel veel moeite en geduld trok Willemsen de sokjes aan, en kroop zoetjes naar de keuken. Krak daar vloog de deur open. Het aardige Steintje die geheel alleen in de keuken gerust had liggen te slapen werd eensklaps wakkor. „Hel mijnheer is dat iemand aan bet schrikken maken De gelegenheid was te mooi, om niet de frissche meid even onder de kin te strijken, en te trachten haar eeD zoen te geven, die echter behendig afgeweerd werd „Reichsanzeiger" met het geheele nieuwe ontwerp tarief De cijfers van de „Stutt garter Beobachter" blijken nu juist ge weest te zijn. De „Frankf. Zeithad reeds in een artikel gezegd, dat met die cijfers de meest pessimistische verwach tingen waren overtroffen. De „Norddeutsche Allg Zeit." gaf een soort van memorie van toelichting over de publiceering, waarin men leest„Nadat door een betreurenswaardige onbescheiden heid een deel van het toltariefontwerp reeds bekend is geworden, heeft de Rijks kanselier gelast, dat de toestemming van de Bondsregeeringen moest worden ge vraagd voor de officieele publicatie van de stukken van den Bondsraad. Alle regeeringen stemden in de openbaarmaking toe. Men dient nu in de eerste plaats in aanmerking te neraen, dat het ontwerp nog niet door den Bondsraad is behandeld dat dusnoch de bepalingen van het ont werp, noch de tarieven reeds vaststaan als grondslag voor de beraadslagingen in den Rijksdag. De Rijksregeering zal daarom bij de verdere behandeling der zaak een zoo groot mogelijk stilzwijgen in acht nemen, ten einde niet vooruit te loopen op de beraadslagingen van den Bondsraad en de positie van den Rijks kanselier tegenover voorstellen tot wijzi ging en de toelichting daarvan niet te com promitteeren Het halfofficieele blad geeft verder het volgende overzicht van het nieuwe tarief. De tariefwet is zoowel in haar uiterlijke redactie als in haar zakelijken inhoud in hoofdzaak onveranderd gebleven. Met name is onveranderd het voorschrift dat de rechten in den regel van het netto door een prik met de schaar. Als bij langer blijven doist zou by zijn doel toch wel bereikt hebben, maar nu vroeg hij maar aan Steintje»geel me een glas water voor mijnheer Cruijs 1 Op kantoor gekomen sprak hij, »niets opgedaan, Steintje zat rustig te slapen.* „Nietsoch beere mijn tijd, arme jongen," en Cruijs wees op zijn bloeden den vinger. „O ja dat heb ik aan die lastige deur gekregen," antwoordde Willemsen tame lijk stootend. „Maar wat duivel, waar zou die mof nu zitten? Dat intrigeert me. Wacht ik zal hem morgen wel snap pen, Maar boekhouder, ik moet de sokjes zoolang bewaren „Belool je me dan op je woord van eer, dat ik ze stellig weerom-zal krijgen.* „Wel, zeker.* Den volgenden dag trok Willemsen even voordat Von Herlings het kantoor verliet, de sokjes behendig aan. Zoodra de Duitscher heen ging, schoof onze schalk, vlug en licht als een kat, naar de deur en keek waar de Duitscher heenging. „Hij draait waarachtig de binnenkamer in," fluisterde hij. „Ik moet meer weten." Hij vloog den gang in, en kwam een oogenblik daarna terug: „Turf opgedaan jongens, wie had dat kunnen denken," hij zegt tegen Carolina, „mijn schat, na tuurlijk mijn chat, dat hoef ik niet te zeggen en ik heb van haai geboord„ja maar lieve Von Herlings als papa het gewicht der waren worden geheven, en dat, afgezien van uitzonderingen, credi teering voor te betalen rechten toegela ten wordt. Evenzoo worden de zoozeer geweDschte opslagruimten voor graan en hout in transitoverkeer in beginsel be houden, alleen moet voortaan bij opslag ruimten voor graan in elk bijzonder ge val de dringende behoefte aangetoond worden om van de opslagruimten gebruik te mogen maken. De voornaamste af wijkingen van de rechtstoestanden zooals die tot dusver bestonden, zijn de vol* gendeBij de hoofdgraansoorten mogen de rechten door handelsverdragen niet beneden zekere bedragen gebracht worden, voor rogge niet beneden 5 M., tarwe niet beneden 5,50 M., gerst niet beneden 3 M.. haver niet beneden 5 M. Paragraaf 5 bevat een uitbreiding van de tolvrijheid voor de vangst van de Duitsche zeevissche- rij. Paragraaf 8 verscherpt de represaille maatregelen voor het geval van een ta riefoorlog. Het tarief onderscheidt zich van het tot dusver bestaande door een geheel veranderde redactie en veel groo- tere specificatie. De alphabetische rang schikking van de tariefposten is verlaten en vervangen door een systematische. De grootere specificatie der verschillende artikelen houdt rekening met de ontwik keling der industrie en moet dienen, om een geleidelijken overgang van de tarieven naar de waarde der waren, en tevens een juiste taxatie van wederzijdsche con cessies bij onderhandelingen over handels verdragen gemakkelijker te maken. Het wekt sarcastische opmerkingen op, dat vleesch- en graan-rechten belangrijk verhoogd worden, terwijl ordeteekenen,' maar goed vindt. Hoe is het mogelijk, zoo'n brutale kerelmaar hoe kan hij zin hebben in zoo'n akelig wurm Vel en been, een stem als een kraai, geen zier diacours en oogen als een schel viscb.* „Het groote spil waar 't al om draait, „Zijn de vergulde pillen*, (bis) neuriede Cruijs. Eenigen tijd daarna werd Von Herlings dikwijls bij Van Meenen in de binnen kamer geroepen. Daar ging het tusschen die twee somtjjds zoo hevig toe, dat men het schreeuwen hooren kon op het kau- toor hetwelk er tamelijk ver van af ge legen was. *Daar is zeker wat van uitgelekt vah dien minnehandel,* zei Willemsen. Heel kort daarop werd het engagement publiek van Von Herlings met Carolina Van Meenen, en nog geen maand later verwittigde de patroon aan zijne bedienden dat hij besloten had Von Herlings tot zijn compagnon te maken. Het was als of Bondt door den grond zonk. Zoo iets had hij nooit kunnen ver wachten. Hij vloog het kantoor af, hij moest lucht hebben bij moest Van W'iï- ligeü sprekeD, maar toen h(j daar kwam hijgde hij zoo sterk, dat bij geen woord kon uitbrengen. »Wat scheelt er toch aan vroeg Van Willigen. „Ik moet u alleen spreken 1" Toen ze alleen waren, riep hij, „Van

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1