voor prjjzen op de afdeelrng-tentoonstelling in Zierikzee en bedraagt de post onvoorzien ƒ2.15, terwyl ƒ2000 voor do keuringen, ƒ50 voor vjjfde i/8 aflossing renteloos voorschot aan den heer Gerlach van St. Joosland, ƒ41.60 voor diploma's en 200 voor drukwerk, advertentie-bosten, vergade ringen enz. in uitgaaf zjjn geraamd. De penningmeester wist de uitgaat voor diploma's zoo te regelen dat er gelden be schikbaar komen om aan ieder lid een over druk van het stamboek, wat betreft Zeelaud, te kunnen aanbieden. In de commissie tot het nazien der reke ning over 1901 werden by acclamatie her benoemd de heeren C. Zuidweg te Wol- phaartsdi]k en J. J. Mol te Waarde. In plaats van den heer H. A. Hancken te Wilhelminadorp weid benoemd de heer J. de Geus te Biezelinge. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van twee bestuursleden tengevolge van de periodieke aftreding op 31 December e. k. der heeren B. Giljam en Kosiense. Beiden werden herbenoemd. Als plaats waar in 1902 de voorjaars vergadering zal worden gehouden, werd Goes aaugewezen. Bij de rondvraag of een der leden voor stellen te doen beeft ter opneming onder de punten van beschrjjving voor de alge- meene vergadering van het volgende jaar, die gehouden zal worden in Limburg, bleek dat niemand punten wenschte op te geven. De heer Kakebeeke deelde nog mede dat by hem en den heer Koert het plan bestaat een onderzoek in te stellen naar de veevoedering in de provincie en om als gevolg daarvan, voeder proeven te nemen. Nadat de agenda was afgehandeld, werd door den heer E. van den Bosch, uit Goes eene voordracht gehouden overhet nut van het FOKKEN VAN STAMBOEKVEE, waarvan tevens de melk- en boteropbrengst wordt nagegaan. Hij begon met in het licht te stellen dat ofschoon over het nut. van hel fokken van stamboek vee al heel wat in het midden is gebracht, dit een van die onderwerpen is waarover men eigenlyk nooit uitgepraat raakt, omdat telkens nieuwe gezichtspunten de aandacht vragen. En wanneer men over het practisch nut van het stamboek spreken wil, dan kan men de gegevens daarvoor nergens sprekender vinden dan in de geschiedenis van den invoer van Nederlandsch rundvee in de "Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Aan dien zeer belangrijken invoer toch en vooral aan de wijze waarop de Ameri kanen de uitstekende eigenschappen van ons vee wereldkundig gemaakt hebben, dankt ons vee zijn groot en naam. Wel kende men algemeen de melkryke eigenschappen van ons vee, maar de Amerikanen kwamen het eerst tot de erkenning van de indivi- dueele waarde van ons vee, die wy zelf niet kenden en tot heden nog niet kennen. Om dit recht duidelyk te maken, verge leek de heer Van den Bosch de wjjze van werken hier (niet alleen in Zeeland maar in brjna geheel ons vaderland) met die van de Amerikaansche lokkers. Wanneer men ons stamboek ter hand neemt en ziet dat in 1900 48 stieren en 46 koeien in Zeeland werden ingeschreven, zou men zoo zeggen dat het nog al aardig is, maar wanneer men de zaak nader beziet, bemerkt men dat onder de 48 stieren er maar 5 zjjn waarvan de vader en moeder ook ingeschreven waren en dus 43 eigenljjk niet in" het stamboek thuis behooren, maar wel in het hulpstamboek. In 43 gevallen van de 48 heeft men volstiekt geen gegevens of de gekochte stier of het gekochte stierkalf werkelijk eigenschappen heeft, die onzen veestapel kunnen ten goede komen. En de vrouwelijke dieren Ja, die worden vroeg op het oogenblik, dat Boud binnen kwam, aan Willemsen, hoe laat is het Dij wilde zijn collega bij den patroon, die op kantoor zat, een gunstig onthaal berei den. Bondt stond echter zoo boog aange schreven dat het niet hielp. Wordt vervolgd.) geboren, soms dadelijk gein s! en verkocht of eerst na een jaar of 5, wanneer ze weer voor jonger vee plaats maken. Dat de eene koe wat meer melk geeft dan de audeie weet men, doch hoeveel meer dat weten van de 100 fokkers er geen twee. In Amerika had men heel veel slecht vee en ook shotthons, doch die moesten heel duur en heel best zijn en daarom werden bij voorkeur de prijswinners aange kocht, die een voorbeeldeloozen vetgroei hadden, doch op andere eigenschappen werd aast niet gelet. Toen de eerste, werkeljjk beste, Holland- sche koeien in Amerika kwamen en veel melk bleken te geven, begonnen de Ameri kanen de opbrengst te meten en daarvan aanteekeniDg te houden. En verbaasd over de groote opbrengst, oor hyzouder krachtige voeding nog ver meerderd. bemerkten ze ook het groote ver schil tnsschen het eene dier en bet andere, Wat zy met de melk dedeD, lieten zy ook ten opzichte van de boter niet na en weldra wisten zy hoeveel boter elke koe leverde en het eind was dat zy de slechte koeien weg deden en de goeden aanhielden. Verder legden zy een keurstamboek aan waarin enkel dieren worden opgenomeD die reeds in het gewone stamboek staan, waar van minstens de vader en de moeder inge schreven zjjn, en die aan zeer hooge eischen, wat de melk- en boteropbrengst betreft, moeten voldoen. Spreker stelde verder in het licht hoe de Amerikanen, wanneer zy hier te lande rundvee koopen, handelen; hoe zij tot in de kleinste kleinigheden naar alle bijzonder heden omtrent afkomst, ouders enz. een onderzoek instellen, om zoo precies mogelijk te weten wat zij koopen. De heer Van den Bosch toonde dit door een voorbeeld aan, waarbjj hjj niet ver zuimde erop te wijzen hoe de Amerikanen, met een vasthoudendheid zonder voorbeeld in de fokkerij, het spoor eener eens bij hun bijzonder uitnemerd gebleken koe, een vol gend jaar in ons land terugkomende, weer vervolgden. Zij kochten alleen koeien die bewezen hadden uitnemende melkopbrengsten te geven en paarden die met uitstekend ge bleken stieren. Daarna stelde de heer Van Den Bosch in het licht wat gedaan is om de juiste gevene is verkrygen omtrent de boterop brengst en hoe daarbij gebleken is dat er onder ons vee uitstekende en zeldzame bo- terkoeien zyn, die het zelfs van Jersey's het Engelsche boterras bij uitnemendheid winnen. Hy toonde een en ander door cijfers aan en verhaalde van een Nederlandsche koe Mercedes die gemiddeld U/2 kilo boter per dag leverde. De heer Van den Bosch wees verder nog op andere goede melkgeefsters, uit Neder land afkomstig, die eerst in Amerika op haar rechte waarde werden geschat, alleen omdat men daar er b> k van hield watzy leverden. Amerika heeft uit ons eigen vee een tot uitstekend boterras ontwikkeld veeslag ge fokten wat kunnen wij daar tegenover stellen? Wat weten wij van onze melk? Slecht» enkelen geven zich de moeite lysten aan te houden, maar velen vinden het te omslachtig. Spreker noemde enkele veehouders, die zorgvuldig melklijsten opmaken en gat ook enkele cyfers4078, 4966, 5657, 6489, 7050 en 7682 liters per jaar. Daarna besprak de heer Van den Bosch onze zuivelbereiding en onzen boterhandel en wees erop dat het kleine Denemarken niet alleen ons maar de geheele wereld overvleugelt, omdat wy te langzaam waren bij het verzetten onzer bakens. Wel zijn wij in de laatste jaren op dat gebied vooruitgegaan, doch wy zijn te laat begonnen en werken elk op ons eigen handje, terwijl in Denemarken elke zuivelfabriek aangesloten is en deel uitmaakt van eene centrale administratie. Ook op het gebied van het Stamboek is er stilstand, dus achteruitgang. Dat wat vóór 25 jaren goed was en overeenkomst)' de eischen des tjjds, is het bij die steeds hooger gesteld wordende eischen niet meer In onzen tyd behoort een Stamboek te zyn een «Stamboek, d. i. een boek dat de afstamming van de daarin opgenomen dieren aangeeft. Ook moet men zich op elk gebied reken schap trachten te geven vug al wat men doet en niets aan het toeval overlaten. Daarom verschaft men zich in het buiten land omtrent de beste koeien in zijn vee stapel zekerheid door proefmelken. Dien weg moeten wij opdat gaf de Hollandsche Maatschappij van Landbouw blijk te erkennen door prijzen voor het bijhouden van behoorlijke melklijsten uit te loven en dat zelfde deed ook de Zeeuw- scbe Maatschappijen dit zal bij de voor stellen door de commissie tot reorgani satie van het Stamboek op den voorgrond gesteld worden, dat het bijhouden van melklijsten en geregeld onderzoek der melk regel worden. Dan eerst kan het Stamboek een zegen worden voor den Nederlandschen fokker en zuivelbereider. »Mijne heeren," zoo eindigde de heer Van den Bosch. »De afdeeling Zeeland neemt onder de afdeelingen, dank zjj de medewerking van ons allen, een eervolle plaats in. Ook aan haar zullen in de toekomst hoogere eischen gesteld worden ook hier mag niet meer het blinde toeval een 10I spelenook zij moet haren werkkring organiseeren, ook zij moet het bijhouden van melklijsten, het onderzoek vap de melk op botergehalte, het uitschrijven van melkwedstrijden en boterconcoursen in haar programma opnemen. Hoe dit alles zal kunneD geschieden eensdeels door den krachtigen steun der regeering, voorts door de hulp van de onderwijzers ten platte- lande in te roepen dat alles zijn onder werpen die in den boezem der commissie nog rijpelijk moeten worden overwogen en besproken. Nederland heeft oneindig veel verzuimd, heeft oneindig veel goed te maken, zal de zaak, om de veefokkerij en zuivelbe reiding op meer rationeele wijze te scboei- met alle kracht moeten aanvatten en dan moge de afdeeling Zeeland, die zoo baanbrekend de andere afdeelingen is voorbijgestreefd, in de voorste rij worden gevonden. Om een kwaal te genezen, dient men eerst de kwaal te kennen. Ik meen u de groote kwaal, den jansaliegeest, die allen vooruitgang tegenhield, duidelijk te hebben geteekend. Wanneer dat u duide lijk is geworden, dan zal de afdeeling Zeeland ook weten wat haar te doen staat gesteund, als zij steeds werd door de algemeene belangstelling en medewerking barer leden," Te één uur vefeenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk middagmaal in het hotel „De Stadswijukelder" van G. J. van Damme, terwijl, toen dit was afgeioopen, de bezoekers van elders, dank zij de welwillendheid van de leden der afdeeling „Noord-Bevoland iti de gelegen heid werden gesteld een rijtoer te maken naar Colijnsplaat en Cats. AXEL, den 26 Juli 1901. Dinsdag overleed alhiei zeer plotseling Andiies Stouthamer in den ouderdom van 90 jaar 6 maanden en 17 dagen. Hij was de oudste ingezetene onzer gemeente. Woensdag werd door de politi6 al hier proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer, die zonder toestemming der autoriteiten een rund, gest rven ten ge volge von mond- en klauwzeer, van zijn weide vervoerd had. We brengen mei dit bericht in herinnering, dat dit door de wet nadrukkelijk verboden wordt - Sedert eenigen tijd hoorden we niets meer van het tram-comité Walsoorden Selzaete. Het leek haast of tengevolge van enkele weigeringen 7,00 van gemeen tebesturen als van polders om het comité te subsidieeren. het plan opgegeven was. Dit is intusschen niet zoo geweest. On middellijk nadat de opmetingen gedaan zijn, is de lijn in kaart gebracht en de verschillende berekeningen zijn gemaakt, terwijl een request met uitgebreide memo. rie van toelichting aan Ged. Staten van Zeeland verzonden is. De stukken betref fende deze zaak liggen thans gedurende 14 dagen ter inzage van belanghebbenden op het stadhuis. We stippen er het vol gende uit aan. Het punt van begin van den ontwor den stoomtram zal liggen ten westen van de volharding van den Provincialen weg Hulst-Walsoorden en op 56 M ten zuiden van den noordelijken hoek van het buis vaD P, Verbist te Kloosterzande en het eind punt op N deilandsche grondge bied zal liggen aan de zuidzijde van den zaudweg van Zuiddorpe naai Selzaete op het snijpunt met de Belgische grens bij grenspaal no. 307. Het ligt in de bedoe ling van het Comité de remises voor den tram te stichten te Zaamslag, doch deze konden Dog niet worden ingeteekend daar over den aankoop van een bepaald per ceel nog niet kou worden beslist. De tram zal over het grondgebied van de volgende gemeenten loopen Honte- nisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Boschka- pelle, Zaamslag, Axel en Zuiddorpe, Omtrent den weg, die over het grond gebied van onze gemeente zal genomen worden lezen we het volgende In de gemeente Axel begint de tram op den Zaamslagscben weg bij K. M. 14.750 en is daar geprojecteerd in het noordelijk talud van den dijk, waar eeD voldoende breedte voor tramaanleg wordt verkregen. Bij de kruisweg met den Zaamslagscben dijk bij K.M. 15,725 komt. de tram boven op den weg en houdt den westelijken bern tot aan den Zaaidijk bij K.M. 16,700, waar de weg wordt gekruist en verder de oostelijke berm van den Zaamslagschen weg en die van den Provincialen weg worden gevolgd tot K.M. 17,350. Hier wordt wederom de verharding gesneden, terwijl voor het overig deel van den Pro vincialen weg tot aan den spoorweg Mechelen-Terneuzen, bij KM. 18,180 we der de westelijke bernj door de tram wordt gevolgd, waarbij de Noordpolder of Doorndijk bij KM. 17,575 wordt gekruisd Van af KM. 17.400 tot KM. KM. 18,050 zal eenige onteigening moeten plaats hebben voor verbreeding van den weg en 70or den aanleg van een wissel- en laad- spoor bij KM 18,000. Na kruising van den spoorweg loopt de tram weder langs de westzijde van den Provincialen weg en bereikt na krui sing van bet Butbstraatje, langs de west zijde van den toegangsweg naar het sta tion, de bebouwde kom van de gemeente Axel, waarvan gevolgd wordt de Lange Dreef en de Korte Dreef, terwijl verder door onteigening een doorgang wordt ver kregen voor aansluiting aan den Zuiddam (Dit loopt dus van uit de Dreef, door het straatje van de Wed. Wiemes, door de tui nen aan Vercouteren in pacht, over den dijk van den beer Fraaijenhove naar den brug,) Bij KM. 19,000 wordt de brug over de vaart van Axel naar Terneuzen wordt gekruist en de Kinderdijk bereikt, waarj van de westelijken berm wordt gevolgd tot de grens niet de gemeente Zuiddorpe bij KM. 20 130. Op deze wijze wordt voor elk gemeente oen te volgen weg beschreven. Plaats ruimte verhindert ons dit op te nemen. Toen Dinsdagavond de bierbrouwers knecht A D. M te Koewacht met zijn kar huiswaarts koerde, had hij het ongeluk van zijn wagen te rollen met het gevolg dat een der wielen hem over den rug ging. Ernstig gekwetst werd hij naar huis gebracht waar geneeskundige hulp werd verleend. In dezelfde gemeente werden Woens dag zes varkens in beslag genomen door twee douanen. De ambtenaren die zich verdekt hadden opgestel t, hadden de die ren op het erf van A. d. V., die op Belgisch-Koewacht zien overbrengen. Volgens eene aankondiging in de St. Ct. zal 14 Augustus te Brussel eene buitengewone vergadering worden genou- den van aandeelhouders in de Societé aDonyme des forges et aciéries Neerlan- daises a Terneuzen, waarin onder meei eene eventueels liquidatie der maat schappij zal worden besproken en likwi-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2