Provinciale Staten van Zeeland. (üemeiigd Nieuws. dat de heer Kuyper het hem zelf per soonlijk was komen meedeelen. Op mijn vraag of hij mij ook reeds kon meedeelen wie naast den heer Kuyper als Ministers zouden optreden, moest hij mij het ant woord schuldig blijven. Wel verzekerde hij, dat op enkele uitzonderingen na voor alle Departementen reeds titulaiissen ge vonden waren, maar die namen moesten geheim worden gehouden omdat Hare Majesteit het terecht minder goed zou vinden zoo die namen reeds werden ge publiceerd voordat zij daaraan haar goedkeuring had gehecht. Van andere zijde kan ik echter met zekerheid mee deelen, dat de heer Kuyper voortdurend confereert en in overleg is met de heeren Lohman en Mackay. Men verwacht dan ook, dat beiden in het Ministerie-Kuyper een plaats zullen krijgen, maar dit kan ik toch nog slechts onder reserve mee deelen. Wordt dit bevestigd, dan zou dit voor den Kabinetsformateur een groote overwinning zijn, want eenige weken ge leden zal de heer Lohman zelf nog niet aan de mogelijkheid hebben gedacht, dat hij ooit zou zijn over te halen om zitting te nemen in een Kabinet, waarvan de heer Kuyper formateur en premier zal ziju. Welke portefeuille de heer Kuyper voor zichzelf zal bestemmen moet nog nader blijken, maar naar alle waarschijn lijkheid zal men hem zien optreden als Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid. Dat dit Departement voor den Kabinetsformateur met het oog op diens capaciteiten het meest geschikt is, zal niemand beweren, maar het plan om een negende ministerieel Departement in te stellen schijnt niet opgegeven. Dat negen de Ministerie zou dan worden een Minis terie van Aibeid of wel van Arbeid en Nijverheid, en zoodra men daarmede ge reed is zou de heer Kuyper „Waterstaat en Verkeersmiddelen" aan een ander overdragen en zelf Minister van „Arbeid" worden. Zooals ik boven reeds schreef, zijn nog niet voor alle Departementen titularissen gevonden. Aan meer dan een hoofdofficier is de portefeuille van Oorlog aangeboden maar tot heden zonder succes. Voor zoo ver ik kon nagaan, wordt bij het zoeken van titularissen voor Oorlog en Marine niet in de eerste plaats op richting gelet AXEL, den 1» Juli 1901. Op Woensdag 24 dezer zal te Cortgene de algemeene vergadering gehouden wor den van de afdeeling Zeeland der vereeni- ging »Het Nederlandsch Rundvee-Stam boek," welke ook voor niet-ledon, zoowel heeren als dames, zal toegankelijk zijn. Na de behandeling der agenda zal de heer E. van den Bosch een voordiacbt houden over »het nut van het fokken van stamboekvee, waarvan teveDS de melk- en joteropbrengst woidt uagegaaD." Hierop volgt een gemeenschappelijk middagmaal en daarna een rijtoer naar Colijnsplaat en Cats. De leden uit Zuid-Beveland zullen aan het station te Goes rijtuigen beschikbaar stellen om hen, die aldaar per trein van 89 aankomen, naar het Wolfertsdjjtscbe veer te brengen. De deelnemers aan maaltijd en rijtoeren worden uitgenoodigd om uiterlijk a. s. Maandag 22 dezer daarvan kennis te geven aan den secretaris, den heer W- Kakebeeke te Goes, ten einde teleurstelling te voor komen. Bfl de Dinsdag te Zaamslag gehouden herstemming voor 4 leden van den ge meenteraad werden uitgebracht 408 stem men, waarvan 8 van onwaarde. Gekozen werden de heeren Jan de Putter Ozn. met 214M. de Jonge met 207P. van Tatenhove met 182 en C. Wilhelmus ook met 182 stemmen. Verder verkregen nog J. R. Scheeie 151 Andr. Dieleman 146Jan Dees 121 en Joh. Platteeuw 118 stemmen. Bij de Dinsdag te Ter Neuzen ge houden herstemming van twee leden van den gemeenteraad, was de uitslag als volgt Getal kiezers 1212. Uitgebracht 1066. Onwaarde 13. Gekozen zjjn de aftredende leden de heeren M. van den Hoek met 585 en de heer H. C. E. van IJsselsteijn met 551 stemmen. De heer A. J. Tazelaar verkreeg 488 en de heer P. J. Versluis 88 stemmen - Bjj de Dinsdag te Hoek gehouden herstemming voor een lid van den gemeen teraad werd gekozen de heer J. de Feijter (aftr. lid) met 165 stemmen. Op den heer W. Bakker waren 156 stemmen uitgebracht. Te Graauw is herkozen de beer H. Franckon met 97 van 147 geldige stemmen. De heer A. van Walle ver kreeg er 50. De voerman J. K. te Zaamslag ont moette een automobiel, waardoor zijn paatd schrok en met kat en al van den dijk tuimelde. Voerman en paard kwamen er goed af, doch de winkelwaren, waaronder een 400 eieren, waren minder tegen deze tuimeling bestand. Het geleek wel een groote eierstruif, waarboven de andere waren als miniatuur-eilandjes uitstaken denken kan. Vol gezond oordeel en geest kon alleen de fijne opmerker bespeuren dat ook zjjne gesprekken slechts eene ooi zaak hadden, eigenbelang en eerzucnt Het onderscheid tusschen zjjne wijze van spreken en die van Wilgenhout was dat hij door bet meer practische leven dat hij leidde, meer in staat was zijne ijdel heid zoo te omkleeden, dat het walgelijke verdween. Men kwam op de middelen van bestaan »lk kom er voor uit," zei de gastheer »dat het mij genoegen doet, een stand in de maatschappij te hebben, waarbij ik zelt kan zien, dat mijne pogingen als bet ware voor mijne oogen tot gunstige resultaten leiden. Begrjjp mij wel, mijnbeer Van Donk, ik zeg dit niet om eenigermate eene mindere achting voor den geleerden stand aan den dag te leggen, ik noem het ook volstrekt geene verdienste in ons, maar ik waardeer het alleen als een geluk »0 zeker, mijnheer 1 ik begrijp u en beaam het ten volle," antwoordde de fluisteraar. De Vrieze ergerde zich dat de stijve lange meester in de rechten geen enkel bescheiden woord durfde inbrengen waar naar zijne gedachten, zooveel te weder leggen was. Daar hij echter aan de jonge lui's tafel zat vond hij het verwaand om het woord op te nemen. »Van Willigen heeft groot gelijk, heel groot gelijk,* antwoordde Van Meenen »daer is geen weldadiger leven dan dat Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure van een koopman, bij elke nieuwe ondei neming van welken aard ook, versprei den wjj welvaart om ons heen, en als ik zoo ga optellen hoeveel menschen ik alleen in mijne betrek hingen de kost hel verdienen, dan kan ik niet ontveinzen dat dit mij eene grouia voldoening ver schaft, want we zijn toch maar in de wereld om nuttig te zjjn en zoodra we gevoelen dat we aan onze roeping voldoen, kan dat niet missen, hoe bescheiden men ook wezen moge, ons eene zekere tevreden heid te verschaften. „Compleet waar, compleet,* riep Spil man. >Hij hebbe mooi praten," schertste zijne vrouw, »bij doene niets, hij renteniere." iedereen lachtte behalve Van Wervelen van Donk, die alleen in het midden bracht mevrouw doet mjjnbeer onrecht aan mijnbeer is wel rentenier, maar doet veel.' »Dank je voor je bulp, je kunt bij mij ook eens aankloppen, hoorantwoordde Spilman. Over dit ontwerp werd een weinig door gepraat. Van Willigen begreep echter, dat de dames daar zeer weinig aan baddeD en wilde eene wending aan het discours geven. »Annaatje kom eens hier 1" Deze, nu zoo wat van den leeftijd als Louize toen we haar pas leerden kennen kwam bjj papa. Wordt vervolgd.) li E DIK B EU KT EN TE AXEL. 'Zondag 31 Juli 1901. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk Ds. J. 3. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. K. J. Kapteijn Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Leeskerk. Ds. R. van de Kamp Zitting van Dinsdagochtend te 10 uren. Het voorstel van God. Staten om in te willigen het verzoek van den heer A. J. M. G. v a n d e n B o e k t e S t. Ni co laas om wijziging to brengen in het besluit der Staten van 16 Juli 1897, waarbij subsi iie is verleend voor een stoomtramweg Hulst Walzoorden, komt allereerst in behandeling en wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomeD. Daarna zijn aan de orde de algemeene verslagen der afdeelingen, omtrent de oorstellen van het Gedeputeerd College. In de eerste plaats dat betreffende het voorstel tot bet verieenen van subsidie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram op Walcheren, met adresser van liet bestuur der Landbouwvereeni ging Handelsbelang te Middelburg, een schrijven van burgemeester en wethouders van St. Laurens (met eene verklaring van 66 ingezetenen) en een adres van den Raad van Westkapelle tot ondersteuning van bet verzoek van de heeren Den Bouw meester c. s, om subsidie voor een stoom tram weg Westkapelle- Domburg - Middel burg. alsmede met een nader adres van tramcommissie Middelburg—West kapelle. Het voorstel van Gedeputeerde Staten in stemming gebracht is aangenjomen met 29 tegen 8 stemmen. De vergadering te half twee heropeüd zijnde, is aan de orde het algemeen ver slag der afdeelingen ten opzichte van het voorstel van het Gedeputeerd college tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpadenmet afwijzing van het verzoek van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland om in het reglement bepalingen op te nemen nopens de zwaarte van het vracht vervoer en het zuiveren van de wielen der voertuigen. Het vooistel strekt om: aan art. 86bis toe te voegen 4 Het houden van of het deelnemen aan wed strijden met de in L bedoelde rij- of voertuigen (d. i. welke door eene mecba nische kracht worden voortbewogen) op openbare weger, is verboden achter art. 101 in te voegen Art. lOl&ïs 1. Elke vélocipéde moet voorzien zijn van eene bel of van ee signaalhoorn, waarmede waarschuwings signalen kunnen worden gegeven, welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar zijn, en daarenboven, van een balt uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang van eene aan de voorzijde van de vélocipéde bevestigde, maar voren helder licht uitstralende lan taarn. 2. De geleider van een rij- of voer tuig is bij het. tegenkomen van vélocipéde verplicht stil te houden of zoo ver rechts uit te wijken, dat de vélocipéde kan voorbijrijden, Hü is daartoe eveneens verplicht, wan Deer een van achteren aankomende wiel rijder door signalen tijdig zijn verlangen té kennen geeft, om vooibij te rijden, 3. De berijder van eene vélocipéde is vei plicht bij het tegenkomen van een rij- of voertuig rechts, bij het van achte ren voorbijrijden links uit te wijken. 4. Het houden van of het deelnemen aan wedstrijden met vélocipéd6S op open bare wegen is verboden. Het geheele voorstel is zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Het bestuur der Nijverheidsvereeniging te Middelburg heeft een prijsvraag uitge schreven voor een volledig plan voor een sociëteitsgebouw met veranda enz. op baar terrein aan het Noordbolwerk. De ontwer pen moeten vergezeld gaan van korte om schrijving voornamelijk aangevende het ge bruik vau het mateiiaal. Voor de eeo be kroning waardig gekeurde ontwerpen wordt itgelootd voor plan 1 175 voor plan 100. De ingezonden ontwerpen zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit deskundigen zjjnde de heeren I. L- Van Wuyckhuise. hoofdopziener der domei nen in Zeeland, S. Van der Meyden, ge meente-bouwmeester te Middelburg en Chr. H. Holgeu idem te Vlissingen Te Bergen-op-Zoom zjjn vier metse laars der Haagscbe Bouwmaatschappij naar Breda overgebracht, omdat zij in gevecht met de politie, een agent met een flesch of kruik zoodanig hebben verwond, dat deze ernstig ziek is. Het onweder van jl. Zaterdagnacht heeft in tal van streken groote schade aangericht, veel vee is er in de weiden getroffen. Te Harinelen sloeg de bliksem in een korenmolen deed een roede uit elkaar barsten en richtte verder groote schade aan, In den Biesbosch brandden twee groote schuren af, te Sleeuwijk brandde een hooimijt en een molen af. Te Weesp 1 de torenspits der Luthersche kerk door het hemelvuur getroffen. Het ongeval ging niet met brand gepaard, Te Dinteloord sloeg de bliksem in een graan schuur die met al het daarin aanwezige hooi en landbouwgereedschappen afbrandde. Te Wageningen werd van een molen een wiek gespleten, terwijl de bliksem ook de molen zelt trof. De schade is vrjj aan zienlijk. Te Hagensteiu werd de groote korenmolen van dhr. C. D. B. door het hemelvuur erg vernield. Een der wieken sloeg er af, ec de omloop werd in splinters geslagen. Aan den Nieuwen Maasmond ouder Dussen en Raamsdonk, zijn twee flinke hooischelven verbrand. Te Kruis land, onder Steenbergen, is de boerderij van J. van Geel geheel afgebrand. Het vee en den inboedel zijn mede verloren gegaan. Te Nnland brandde de woning van Van Menrs af. Een kind van twee dagen kwam in de vlammen om. Te Kanten ging een boerderjj in vlammen op. Te Vroenhoveu by Maastricht is de echtgenoote van Gijs Herten Lenaerts voor de derde maal van een tweeling bevallen. De moeder en de zes kinderen zijn allen heel welvarend. Te Geldrop kreeg in een twist, waarbij van een revolver gebruik werd gemaakt, een 23-jarig meisje, een schot in de zjjde. De dader, iemand uit Woensel, is gearres teerd en voorloopig naar Heeze overgebracht. De toestand van de verslagene is hopeloos en de justitie uit's-Hertogenboseh heefteen onderzoek ingesteld. Te Wouw (N.-B.) zijn op de Heerelsche heide het huis en de schnnr met stalling van M. C. geheel afgebrand. De kinderen zijn met groote moeite gered, waarby de moeder ernstige brandwonden heeft beko men. Hooibroei is de vermoedelijke oorzaak van den brand. By Den Briel is een man, vader van een talrijk gezin, die aan toe vallen leed, van een hooiwagen gevallen en overleden. Hjj bezweek kort daarop. In de werkplaats, verbonden aan de inschiet- plaats voof visch-torpedo's aan zy kanaal F. (Nnordzeekanaai), is de seperator der lucht pompen gesprongen, waardoor de stukken door de werkplaats vlogen de sergeant v. D. werd ernstig aan het hootd gekwetst en is na voorloopig verbonden te zjjn, naar het hospitaal te Amsterdam overgebracht. Te Terheyde is een boerenwoning afge brand. Twee paarden eu vier varkens kwamen er by om. Toen F van T., te Weert, bezig was met het schoonmaken vau een oud pistool, waarvan hij niet wist dat er een schot op zat, ging het pistool plotseling af, met het gevolg, dat hem de linkerhand verbrijzeld werd. De hand moet geamputeerd worden.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2