No. 50. Zaterdag 20 Juli 1901. 17e Jaafg. mDl STAD. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. KnilenLand. FEUILLETON. liiunenlaiid. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdag-avond. A'B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Reuter seint uit Middelburg dd. 7 de zerDe afdeeliug van generaal Blood is hier aangekomen na een langdurigen marsch over het hooge veld. Ze heeft de streek tusschen Amster dam en Bethal-zorgvuldig schoongeveegd De troepen ondervonden geen ernstig ver zet, maar de achterblijvers werden voort durend door kleine troepjes Boeren be schoten, die intusschen zorg droegen, buiten het bereik der Engelschen te blij ven Tal van gevangenen, eene groote kudde vee en veel paarden zijn door de afdeeling meegebracht. Generaal Beatson die te Middelburg nieuwen voorraad is komen opdoen, is hardnekkig gevolgd, schoon op een afstand, door BenViljoen die eenige commando's bijeengebracht had. Beatson had bijna kommandant Trichardt gevangen genomen, maar de Boerenkommandant wist te ontsnappen, voordat de hoeve waar hij zich bevond, geheel omsingeld was. KolonelPoulteney bevindt zich ook hier om zijn voorraad te vernieuwen. Men lette op de vermakelijke Engelsche inkleeding van dit telegram. Dat „bijna* is weer kostelijk. Methuen wordt te Mafeking verwacht, nadat hij het gebied tusschen deze plaats en Rustenburg heeft schoongeveegd. Ko lonel Featherstone Hough is.- hem voor gegaan met zestig gevangenen, een aan tal vrouwen en kinderen, meer dan 2000 stuks vee en aanzienlijke voorraden. In het concentratiekamp te Potchef- stroom bevinden zich thans 6500 perso nen. Een commissie heeft daar onlangs >Wel neen lieve moes, dat zou ik niet willen. Wie ik graag zien wil Ze noemde een paar vriendinnetjes, »en dan," ging zij voort, »mij dunkt, Carolina van Meenen, want de oude lui komen toch zeker ook, en Theodora Spilman." Zoudt ge dat wezenlijk wenschen, mijn engel er. hij streek het meisje onder de kin, »meen je dat?" »Ja papa, 't zou me vreeselijk hinderen als u haar L'huis liet." Het feest ging door. Men besloot eerst te dineeren en dan te laten dansen. Boude- wijn, die zijn vader met een nog eens zien wilde, ging reëds des morgens naar Groenewal. De oude dominé was in den laatsten tijd zeer achteruit gegaan, zoodat hij er sterk over dacht, zijn emeritaat te nemen. Juffrouw Van Solmen klaagde steen en been. Boudewijn, die, door den omgang met zoo vele menschen meestal van een vrfj- zinnig karakter, niet zoo uiterst afgemeten was in zijne woorden als vroeger, en ook niet meer hechtte aan een rechtzinnig geloof, van lijd tot fyd wel eens een vloek liet vallen enz., werd nu door juffrouw Van Solmen beschouwd als een satanskind een aantal kleedingstukken uitgedeeld. Onder de bewoners van het kamp zijn zeshonderd menschen uit de districten Lichtenburg en Ventersdorp. Van de 25 Boeren, van het com mando Scheepers, in het oosten der Kaap kolonie krijgsgevangen genomen, zijn er 18 Kaapsche reoellen. Zij zullen te Dordrecht voor den Krijgs raad gebracht worden. Die zal men toch niet allemaal durven ophangen Er heerscht nu al groote verontwaar diging over het hetgeen is geschied in de Kaapkolonie en de Republieken is men van oordeel dat Botha nu ook het recht heeft de Engelsche krijgsgevangenen te doen doodschieten. Uit de verlieslijstWaterkloof 8 Juli 8 gewonden, Oegvaumarica 7 Juli 2 ge wonden, Qwardiefontein 9 Juli 1 gewonde Aberdeen 12 Juli 1 gewonde, Middelburg (Tr) 13 Juli 1 gewonde, Chrissiemeer 8 Juli 1 gewonde, Vaderland 30 Juni, 1 gewonde, Loughdearg 6 Juli 1 vermiste, Carolina 11 Juli 1 gewonde, Doornplaats 12 Juli 1 gewonde, Springüelddrift 5 Juli 1 gewonde, Smalput 6 Juli 1 gewonde Te Madrid verwacht men na het uiteengaan van de Kamer een Minister- crisis, met behoud echter van den premier. Dat zal wel de laatste verandering niet zijn. In de Belgische Kamer begon Dinsdag de algemeene beraadslaging over het ont werp waarbij de verhouding van den Congostaat tot België wordt geregeld. Als gevolg van de conventie, den 3 Juli 1895 of zoo wat daarop leek en de twee boeren, die bij den dominé zaten, merkten ook al heel gauw »dat de jongeheer Bondt arg los in zen mond was geworden en dat de achte vroomigbeid der hillekendaluitwas.'' Da dominé was zóó suf geworden, dat hij voor een geregeld gespiek ten eenen male ongeschikt was en alleen jeremiëerde over Karei. Boud was dus blij, toen hij met fatsoen naar Van Willigen kon opstappen. Toen hij kwam was er nog niemand Lom ze liep in de tuin en kwam hem te - Dag, Boudewijn," ze reikte hem de hand. »Ik kom wat te vroeg, niet waar." »Wel neen, waarom? naast wie denk je dat je zit „Als jij me dat vraagt dan weet ik het al, Louize. Ik wou het je natuurlijk niet vragen. Och je kunt je niet begrij pen, hoe verblijd ik ben, dat je weer hersteld zijt.« Ze wandelden door deD schoonen tuin en kwamen het bankje voorbij, waar zij Boud het eeist had getroost, „Herken je dat zitje nog, Louize? Ik moet toch zeggen dat je altijd dezelfde yoor me geweest zijt Zij kreeg eeu traan in het oog. „Neen Louize, in 's hemels naam niet sclneien, want dat kan ik niet zien.* Ze herstelde zich „daar zie ik al gasten komen, duukt mij,* [riep ze en vloog naar het hek. gesloten, moet België zich na het eindigen van den vastgestelden termijn van tien jaren uitspreken over de vraag, of het den Congostaat wil annexeeren of opgeven. In het laatste geval moet de Congostaat aan België terugbetalen 25 millioen francs, die België den Staat heeft geleend, welke leening werd aangegaan krachtens de genoemde conventie. Het ontwerp, dat thans in behandeling genomen is, heeft ten doel den datum waarop België een beslissing moet nemen betreffende de annexatie uit te stellen, en verder de regeling der terugbetaling van de geleende 25 millioen francs, te verschuiven naar den datum, waarop deze beslissing zal worden genomen. De minister-president, De Smet de Naeyer, wees nadrukkelijk op den voor uitgang door het werk in den Congostaat verkregen. De openbare meening was op allé punten eenstemmig met de Regeering. Hij wees op de bedoeling van het ontwerp en deed uitkomen dat het ontwerp het recht van België om eventueel den Congo staat te annexeeren vastlegt Hij zette verder de redenen uiteen, die in 1895 geleid hebben tot het terugnemen van het ontwerp door de regeering ingediend, en herinnerde dat hij reeds in 1896 de thans voorgestelde oplossing heeft doen voorzien. Hij twijfelde niet of de Kamer zal zich met groote meerderheid voor het ontwerp verklaren. Eeu groot aantal sprekers namen deel aan het debat. De socialistische afgevaar digde Van der Velde bestreed het ont werp der Regeering. Hij zeide dat uit de bemoeiing van den Koning gebleken is, dat de Koning nóch de onmiddellijke Zoo kwam allengs het gezelschap bij elkander en men ging aan tafel. Daar warén twee tafels, eene voor de oudeen de andere voor de jonge lui. Boud na tuurlijk zat naast Theodora. Deze wist bem al zeer spoedig te be duiden, dat het hem volstrekt niet mooi stond, van haar zoo te negligeeren, en toen Boud tot zijne verontschuldiging vertelde, dat Louize zoo ernstig ziek was geweest, en hij zoo gevreesd had, dat ze den zomer niet zoude beleefd hebben, bevredigde dit het meisje niet, ja ze gaf hem zelfs kennen, dat ze het een vrij zonderling excuus vond, dat zij haar ver waarloosd had, om een ander meisje te bezoeken, 't Zou me doen denken, dat het praatje van de Goudsbloemstraat Pas had ze dit gezegd, of Bondt riep driftig uit»Tbeodora, dat niet." Zij at voort zonder in de eerste vijf minuten een woord te spreken. Bondt kon niet nalaten in zich zeiven een vergelijking te maken, tusschen The odora en Louize. Voor het eerst kwam er spijt bij hem op, dat hy de laatste niet beminde. De dochtei van de Oostersche vrouw kon echter niet lang zitten te bouderen en begon spoedig weder te praten met de haar zoo eigen tact en levendigheid, zoodat binnen weinige oogenblikken Boud weer geheel en al aan haar gekluisterd was. Zoodra beu meisje maar wilde kon zij den jongeling boeien. anexatie door Belgie, noch een conventie met België wenscht. Hij verklaarde dat hij en zijn partij tegen het ontwerp zul len stemmen. De minister-president zeide in zijn antwoord, dat de socialisten nieteischen de aanspraken op den Congostaat op te geven, uit vrees van door het land te worden uitgeflotenen dat zij daarom liever een dubbelzinnigen toestand wen schen ingevoerd te zien. Belgie zou een ontzettende fout begaan, zoo het zich onverschillig toonde voor het bewonde renswaardige werk van den Koning In China weer een nieuwe ramp. De Jang-tse-kiang is buiten haar oevers getreden. In den omtrek van Han-kou hebben honderden menschen bij de over stroomin het leven verloren. Te Nang- tsjang moeten ernstige onlusten plaats gehad hebben tusschen Protestantsche en Katholieke bekeerlingen. Aangaande de ministerieels crisis meldt een speciale correspondent uit Amsterdam het volgende aan Het Vad. Nog eenige dagen en de „Staats-Courant" zal de namen van de nieuwe Ministers vermelden. Het is thans een feit dat aan dr. Kuyper met alleen een opdracht is gegeven om een Ministerie saam te stel len, maar dat deze, na met zijn politieke vrienden overleg) te hebben gepleegd, die opdracht ook heeft aanvaard. Ik kan dit zoo stellig mogelijk verzekeren, omdat ik het heb vernomen van een vriend van den aanstaanden premier, die mij zeide, De advocaat De Vrieze, was als vriend van Boud, ook tegenwoordig. Hij was gezeten naast Louize en boeide baar zeer door zyn belangrijk discours. Daar werd door dezen en genen aange merkt, dat de advocaat het wel druk had met zijne dame aan de rechterhand, te meer daar bij zich niets bemoeide met die aan de linkerzijde't was echter niet heel kwalijk te nemen, want daar zat juffrouw Van Meenen, en buitendien, De Vrieze ontdekte in Louize hoedanigheden, die hij nooit in eenige andere vrouw had gezien. Hij had in waarheid bij de dames onder vonden wat hij op het bal bij Spilman had gezegd„dat de vrouw alleen het hart op de tong heeft, als zij spreekt over eene polonaise.* Velen had hij het hof gemaakt, doch altijd weer verlaten, niet omdat hij een vinder was, maar omdat ze hem, bij nadere kennismaking altijd tegen waren gevallen. Dit echter kon nu het geval niet zijn, hiervan had hij de meest vaste overtuiging, hoewel hij haar voor het eerst zag. »Laat Van Hoen vrij het gevoel weg cijferen,* dacht hij »dit meisje kan niemand bij eene na dere kennismaking, niet teleurstellen. Ik kan ni6t zeggen hoe ik dat zoo weet, maar ik voel het.* De man had nooit zuiverder gevoeld. Niemand was vrolijker op een feest dan Van Meenenhfj was de aange naamste mensch dien men zich aan tafel

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1