J* o. 28. Zaterdag 13 Juli 1901. I7e tiara. Nieuws- e ii Ad verten tiebla d voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. MELEMAN, AXEL. liniieiiland. FEUILLETON. 4XELSCHE COUIMIVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dat het in de Kaapkolonie slecht gaat, bemerkt men aan de „Cape Times," orgaan van Rhodes. Het blad zegt, dat het voort duren van den tegenwoordigen staat van zaken totalgeheelen ondergang moet lijden. Het publiek heeft recht, zoo luidt het verder, „op een verklaring van de regee ring. Het verlangt te weten of zij een toestand zal dulden als tijdens de laatste parlementszitting, toen mannen die trouw hadden gezworen aan de Kroon met voor bedachten rade een houding aannamen die erop berekend was rebellie aan te moedigen." De verlangde verklaring zal waarschijnlijk door sir Gordon Sprigg, den premier, gegeven worden in de aanstaande vergadering van het Waakzaamheids- comité. Volgens de „Standard" zal de premier daar spreken over den algemeenen toestand der kolonie en over de bijeen komst van het parlement. De correspondent van de „Daily News" te Bloemfontein doet een verhaal van een gevecht tusschen Bloemfontein en Kroon stad. De Britsche post in een blokhuis zag een convooi der Boeren, dat trachtte den spoorweg over te steken. De geheele Britsche macht rukte uit en viel het convooi aan. Middelerwijl had een Boeren- troep die te voren niet was opgemerkt het blokhuis bezet, zoodat de Engelschen tusschen twee vuren kwamen. Zij konden niets uitrichten en zaten leelijk in de knel totdat een gepantserde trein aankwam die den vijand uit het blokhuis verdreef. Zes Boeren sneuvelden, dertig werden gewond en de rest gevangen genomen. Het convooi werd buit gemaakt. Engelsche lezing. 45) Wanneer men Boudewijos wijze van handelen, in vei band tot zijne woorden nu vergeleek, met toen hij pas van zijn dorp kwam, men zou bespeuren, dat het moraliseren, het praten over christelijke liefde verminderd was, naaarmate hij werkelijk in zijn oordeel, zoowel als in zijne daden die liefde meer beoefende hetgeen ontstaan was aan de eene zijde doordien hij de ellende zijner natuurge noten had leeren kennen en aan don an deren kant door den omgang met dege- lilker menschen waardoor hij alle ijdel- heid verachtte. Nu bekend met de droe vige toestand van de weduwe Zuivel, ging hij dikwijls daar zelf aan buis om het een en ander te bestellen en wist bet zoo verr9 te brengen, dat Van Meenen toen de leverancier voor het kantoor zijne zaken liquideorde, aan haar de clandizie gaf. Dit nu deed hij niet alleen voor de weduwe, maar ook in bet belang van Jocheins, want daar aan het huis Van Meenen Co. zeer veel te leveren was, begon de jufirouw nog al in een vrij goed doen te komen, en wist Boudewijü Jochems te bewegen, dichter bij het kan- De officieele verlieslijst behelst de eerste opgaaf van de verliezen bij Naboomspruit waar de Boeren een trein vernielden 10 man, waaronder 1 officier, gesneuveld, 11 gewond en verder de namen van 8 ge sneuvelden, 17 gewonden, 6 vermisten Aan ziekte zijn gestorven 14 man, waar onder weer zijn verstopt gekwetsten die aan hun wonden zijn overleden Officieel werd tegengesproken, dat Baden Poweli wegens ziekte naar Engeland ging Nu wordt bericht, dat hij te Durban scheep ging. De Staatscourant bevatte Woens dagavond een lang telegram van Kitche ner van 8 Mei, waarin een overzicht wordt gegeven van de operaties in Zuid- Afrika sedert Maart Het telegram zegt o. m. dat de Boereninvallers in de Kaap kolonie ongetwijfeld een zeker aantal re- cruten kregen van de koloniale Hollanders, en dat de vriendschappelijke gevoelens van een aanzienlijk deel der landbevol king hen ten allen tijde niet alleen over vloedig voedsel en voorraden verzekert, doch dat zij daardoor tevens tijdig bericht ontvangen van de bewegingen van de vervolgende colonnes der Engelschen. Dit zijn twee punten, die zeer zeker ernstig in hun voordeel zijn. In de bijeenkomst te Londen van de liberale partij in de Reform Club, zeide Sir Henry Campbell Bannerman, dat de verschillen In de partij, die door velen betreurd worden in werkelijkheid niet zoo zeer gerezen zijn met het oog op den oorlog als ten gevolge van persoon lijke quaesties Deze toestand is in den laatsten tijd verergerd. Het is thans tijd loor een kleinere en minder kostbare kamer te huren, zoodat deze daardoor en door den opslag van salaris, jaarlijks althans iets kon overhouden. Niet zelden verhaalde de kreupele, dat hij thans veel miDder geld uitgaf en meer plezier bad, want dat hij nooit geweten had, dat om zoo voor een ander van tijd tol tijd een kleinigheidje te koopen en te geven, in een jaar zoo erg kon oploopen. Ondertusscben wisten Von Herlings en Willemsen heel goed, dat jufirouw Zuivel door Bondt de klandisie bad gekregen daar moest toch iets achter steken, meende de Duitscher, hij zou dat eens onderzoeken. Toevallig kwam hij door de Goudsbloem straat, toen Boud gereed was den winkel in te stappan. »Hé, apropos!" riep Von Herlings. »Zoo jij daar Woont daar nu juffrouw Zuivel?" »Ja." De deur werd open gedaan door de mooie frissche dochter van de juffrouw. „De duivel wat een mooie meid zei Von Herlings. „Ja ze ziet er goed ult„« De viugge Duitscher had al lang opge merkt dit Bondt veel van juffrouw Spil man hield en daar zijn vriend tegenwoor dig in zulk eene hooge gunst bij Van Meenen stond, jpoest alles aangewend worden om hem een] beetje te lichten Buitendien had de man zeil eene lage ziel en daar chacun mesure de sou auue om aan dezen kleingeestigen naijver een einde te maken, anders zal de liberale parti] daardoor te gronde gaan. Sir Henry zeide geen man van een uiterste richting te zijn en niet voor de uitsluiting van eenige groep van liberalen te wezen, maar hij moest aandringen op samen hang en eenheid in de partij. Over den oorlog sprekende zeide sir Henry dat die moet worden gebracht tot een roemrijk einde. Naar zijn meening moet amnestie een der voorwaarden van de regeling zijn. Bovendien moet Enge land vredesvooi waarden stellen. Wij moeten zeide hij, het zwaard in de eene hand en een olijftak in de andere hand hebben en ons geneigd toonen met onzen dapperen vijand tot een vergelijk te komen. De heer Asquith zeide, groote bewon dering te hebben voor Bannerman's eigen schappen Hij ontkende dat er eenige intrige of samenspanning bestond mair hij eischte dat zij die met den leider verschillen in meening over den oorlog, vrijheid zouden hebben hun zienswijze uit te spreken Van harte sloot de heer Asquith zich aan bij de motie van ver trouwen in sir Henry Campbell Banner man. Nadat nog sir William Harcourt en sir Edward Grey hadden gesproken werd de motie van vertrouwen eenstemming aan genomen. -- In de Spaansche Kamer deed markies De Vega Armigo een mededeeling, waarin hij zeide erkentelijk te zijn voor het votum inzake zijn aftreden, maar hij geloofde, dat zijn aanwezigheid in het begreep hij dat het niets anders kon, of Bondt had met die bescherming van de weduwe wel zijn oogmerken. Toen ze nu weer alleen op kantoor waren, riep Von Heilings „mijne heeren ik heb Bondt gesnapt. We hebben Jocbems altijd geplaagd met de weduwe Zuivel, maar dat wis zijn smaak te kort gedaan, we wisten niet dat er eene lieve dochter aau huis was, Ongelukkig is hij op eene leepe wijs geboegseerd geworden door mijnheer Bondt. Och Pan is in onze buurt gekomen, en nu gaat Boudewijn bet wild opsnorren in de Goudsbloem straat.» Boudewijn hield het voor eene onschul dige plagerij en, daar hij geen plezier had, haarklein uit te leggen, wat eigenlijk de reden was, dat hij die weduwe voortge holpen had, zei hij lachend »en wat zeg je van mijn smaak nobel, hé l" Jochems daarentegen werd woedend. »'t Is schande, drie menschen te gelijk te belasteren. As je nog mijne eer alleen aantastte, dat kan me niet schelen, daar bin ik toch al aan gewend, en meheer Bondt kan zich ook nog verdedigen, want die is beter dan jij(het was een karakter trek van den man, dat hij a'.tqd uwe, of uwé zei als hij niet boos was, maar jij en jou als hij kwaad werd, terwijl Von Her lings de metbode juist omkeerde,) >maar zoo'n meisie die niets weerom kan zegge, en nies op de wereld heeft, dan dat ze presidium tot geschillen in de liberale partij aanleiding kan geven. Dientenge volge volhardde hij bij zijn ontslag-aan vrage, die door de Kamer werd aange nomen. De Vereenigde Staten zullen hun overheersching van de Philippijnen inwij den met de afkondiging van een nieuw tarief van invoerrechten, dat volgens raming 15 millioen dollars zal opleveren een bedrag voldoende om de bestuurs- kosten te dekken. De invoerrechten zul len dan ook zoo hoog zijn, dat de inland- sche nijverheid de concurrentie van de naburige landen niet behoeft te vreezen en de invoer van goederen, behalve uit Noord-Amerika en uit Spanje zeer zal worden beperkt. Aan den handel zullen twee maanden worden gelaten, om zich op dat nieuwe tarief voor te bereiden. De Fransche schatkist heeft in de eerste 6 maanden van dit jaar 47,6 mil lioen francs minder ontvangen dan de helft der raming voor hetj geheele jaar en ruim 69 millioen minder dan de op brengst in het eerste halfjaar van 1900. De Pol Corr. heeft een half-officieele mededeeling van de Russissche Regeering volgens welke er door de kranten te groot gewicht wordt gehecht aan de zen ding van het Thibetaansch gezantschap bij den Czaar. Een politiek doelkan de zending daarom niet hebben, daar de am bassade bestaat uit vier Russische en drie Chineesche onderdanen. Het doel kan alleen van godsdienstigen aard zijn. Het aantal Boedhisten, die onder Russisch bestuur leven, bedraagt meer dan een millioen, De Dalai Lama van Thibet zal eerlijk is, dat's beestachtig," en hij trilde van woede. Men lachte dat men schaterde. IntusscheD wist Herlings overal te ver tellen, dat B)ud in de Goudsbloemstraat juffrouw Zuivel met haar dochter onder hield. 't Liep als een vuurtje rond, en kwam ook ter oore van de familie Spilman. Zoo als dat meestal gaat, Boud merkte het volstrekt niet op, niemand sprak er hem van plaagden ze hem al eens op het kantoor, 't kon hem niet schelen. Ondertusscben begon hij te bespeuren, dat hij niet zoo veel uitnoodigiugen kreeg bij Spilman, dan vroeger. Onze O. I. man toch had hem voornamelijk na zjjn bezoek voor het nemen van aandeelen, heel dik wijls bij zich gezien. Kwam Boudewijn er nu aan huis, dan vond hij, in plaats van gulheid en vroolijkheid, eene zekere stijf heid, eerst bij mijnbeer, dat was zoo heel vreemd niet, - als de vaders merken, dat men werk van de dochters maakt zijn ze wel eens meer stijf vervolgens werd mevrouw ook stil tegen hem, mevrouw, die anders raffelen kon tot in het oneindige, en nu, wat bij dergelijke vrouwen zeer natuurlijk is, dat stil zijn zóó erg overdieef, dat ze bijna de gewone beleefdheden niet meer in acht nam en baar mond toekneep om toch maar ni6t te praten. Was dit op zich zelf onverdragelyk, nog erger werd het toen Theodora zelt

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1