dan, eene krachtige stalmestbemesting is derhalve noodig, wil men het gehalte aan humus niet, tot schade van den oogst, zien verminderen. C. B. Bniiciiland. Merkwaardig tegenstrijdige berichten zijn in omloop over den gang van zaken in Zuid-Afrika. 't Gaat de Engelschen slecht en 't gaat den Boeren slecht In Engeland, hoewel minder is men nog bar vechtlustig en de regeering is het vechtlustigste van al. Ze schermt met „eer* en met „roem der natie* en der gelijke fraaiigheden en bedot er haar kiezers en kamerleden mee. Maar die in Zuid-Afrika al die eerebloempjes te pluk ken hebben, denken er wel anders over. Kitchener had al van den aanvang niet veel zin om naar Afrika te gaan en voelt er zich hoe langer hoe minder lekker. Zich verdedigend tegen een aanval van den heer Lloyd George heeft de staats secretaris van oorlog Budick, in het La gerhuis verteld, dat onlangs generaal Botha van Kitchener verlof had gekregen om een cyfertelegram aan Kruger te zen den en daarop een antwoord te ontvan gen. Toen het antwoord binnen was, vaardigden Schalk Burger en Steijn een proclamatie uit, waarin z(i de Boeren aanmaanden tot overgeven? Kun je denken tot volhouden. Men mag verwachten, dat Botha van de gele genheid gebruik heeft gemaakt om Kruger volledig in te lichten over den stand van zaken en dat deze, blijkens da proclama tie. noch door de Boerenleiders ginds, noch door Kruger hier. donker wordt in gezien. Dit is wel een zeer teekenend feit bij al de Britsche overwinningen die Kitchener seint of heet te seinen. Intusschen is het laatste verlieslijstje voor de Engelschen niet best. In Juni werden gedood 15 officieren en 152 man gewond 42 officieren en 444 man, aan hun wonden zijn overleden 6 officieren en 60 man, vermisten gevangen 3 offi cieren en 75 man. Er staat niet bij hoe veel er aan ziekten bezweken zijn, maar 't is al een totaalcijfertje van 24 officie ren 287 man in één maand zonder de gewonden te rekenen Op dit verlies lijstje is gevolgd een telegram, dat de Boeren een trein hebben laten ontsporen bij Nabonspruit, 80 mijl zuidelijk van Pretoria. Er werden totaal 18 personen bij gedood. Wie wil nu vrede Waarschijnlijkst in beide partijen. De Boeren worden steeds uitgaat, maar zich te ver laat heenvoeren. Dat de rnenscb bij louter redeneeren niets vast heeft, waaraan zien te houden, blijkt uit de leer zelf, die je voorstaatdoor de ontwikkeling verwerpt de mensch morgen *.vat hy heden heeft aangenomen." >C'est selon." Althans niets geeft je den waarboig dat bet met gebeurt. Maar ofschoon bet eerste denkbeeld van godsdienst door het gevoel by je ontstaan is, en vele gewaar wordingen en ervaringen die godsdienst later meer bestemdheid hebben gegeven, en je hebben geleerd dat de vertroostingen in den bijbel bevredigend op je gemoed werken, moet het toch aan een ieder vry staan uit die bron te putten, zoo als by wil, en daarom acht ik den bijbel en het Christendom, en haat ik de inquisitie, de Dordscbe Synodes, en alles wat naar tyrannij zweemt, en tot deze grondstellin gen, Van Hoen, ben ik ook gekomen alleen door ledeneering. „Maar De Vrieze*. hernam Jonker, „je kunt toch niet geheel en al scheiden wat uit den aard der zaak nauw ver bonden is. Godsdienst en staat kunnen niet gescheiden worden, de staat moet ei zich mee bemoeien en zoo ais de zou de aarde verwarmt en eigenlijk niet tot de aarde behoort, maar loch een fameu- sen invloed er op uitoefent, zoo is het met de kerk en staat, de Kerk is de zon, die „De staat Diet verwarmt maar ver- gedoodverfd met vredesplannen en de Engelschen worden al evenzeer er mee vervolgd Koning Eduard VII zou er ge noeg van hebben en met Keizer Wilhelm hebben gecorrespondeerd over bemidde ling. En de Keizer, die Kruger niet wou ontvangen om zich niet in wespennesten te steken, zou zijn koninklijke neef wel een handje willen helpen om rust te krijgen. Het antwoord van de Belgische Regee ring in de Kamer op de vraag over de uitzetting van De Wet leverde natuurlijk weer niet veel op. De om zijn flauwhar tigheid alom beroemde Minister van Bui- tenlandsche Zaken De Faverau begon met een vergelijking van het feit, zooals bange lui doorgaans doen Dat de heer De Wet bij den commissaris ontboden was erkende hij maar de bedoeling was niet hem aan te zeggen, dat hij het land moest ruimen, doch alleen, hem te vragen, welke maatregelen hij dacht te nemen om mani festation als die te Gent tegen een met België bevriend land, en welke de Regee ring dus niet gedoogen kon, verder te voorkomen. De socialist Demblon bracht vrij wat opschudding te weeg met zijn verklaring, dat nij Chamberlain voor een bandiet, een ellendeling hield. De Minis ter kwam weer aandragen met de ver diensten van Engeland ten opzichte van België, en meer van die zoutelooze praat Demblon vroeg ten slotte nog het woord voor een persoonlijke opmerking, maar ook dit werd hem geweigerd De Fransche Kamer is naar huis eD de Paus heeft een brief gemaakt, waarin de Vereenigingswet. uitzonderingswet ge noemd afgekeurd wordt en de vervolgde congregaties moed wordt ingesproken. Uitslag Raadsverkiezingen. Te Hoek leverden 305 van de 365 kiezers geldige biljetten in. Herkozen word de heer F. Kaan met 182 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. Bakker, die 134 en J. de Feijter, aftredend lid, die 126 stemmen verkreeg. Te Hulst kwamen van de 266 kiezers 239 met geldige biljetten op. Herkozen werden de heeren H. M. F. Verwilghen met 134 en H. H. M. Wauters met 154 stemmen. Te Overslag stemden van de 43 kiezers er 27 met geldige biljetten. Gekozen werd de heer H. Gijsel met 15 stemmen. schroeit,* liep Van Hoen, „degodsdienst is een werk van louter verstand waar geen regeering of iemand anders eigeniyk wat meê te maken hoeft." »Een werk van vorstand en gevoel," verbeterde De Vrieze. »Ik weet van geen gevoel," klonk bet antwoord, »al dat onderscheid maken tusschen verstand en gevoel is gekkepraat. Denkkracht is alles, iemand, die, zoo als men blieft te zeggen, een goed hart heeft, is, in den besten zin nu eens opgevat, eenvoudig iemand, die op sommige punten zuiver denkt, en wie dat doet, kan dunkt me, onmogelijk zoo redeneereü die het niet met me eens is denkt minder zuiver dan ik, (de verwaandheid die daarin steekt nu eens part gelaten) ergo moet ik hem onder den duim houden die ergo deugt niet, hij moet zeggen ergo moet ik hem vrijheid laten, dan eerst kan de geest zich ontwikkelen." »Je moest maar in onze betrekking wezen," hernam Jonker, >het is de vraag niet of je den een boven den ander wilt trekken, de eenige vraag is, of je voor je zelf zorgen wiltvan onderdrukking is niet de minste sprake." „Basta je komt op een terrein waar in den laatsten tyd veel ie veel over gepraat is - we worden het ook nooit eens. Maar komaan ik wil eens aan eene autoriteit hechten, wat denk jij er van Bondt? ik gun je het laatste woord.* „Ja meueeren,* hernam Bondt heel Te Ter Neuzen stemden 1068 van de 1212 kiezers met geldige biljetten. Herkozen werden de heeren P. Moes met 564 en P. A. van de Velde met 549 stemmen. Herstemming tusschen de heeren M. v. d. Hoek, aftredend lid, die 487, P. J. Versluijs, die 466, A. J. Tazelaar, die 418 en H. C. E. van JJsselsteyn, aftredend lid, die 448 stommen verkreeg. Te Zaamslag heeft een herstemming plaatsjtusschen de heeren J. Dees, Andr. Dieleman, M. de Jonge, aftredend lid, A. J. Platteeuw, J. de Putter, I. R. Scheele, P. van Tatenbove en C. Wilhelmus. AXËL, den 9 Juli 190!. Met ingang van 16 Juli a. s. zijn in Zeeland de navolgende kommiezen bij 's lijks belastingen veplaatstS. A. Iburg 16 klasse van Bruinisse naar Ellewouts- dijkJ Swagemakers van Ecbterboch naai IJzendijkeJ de Ronde van Krab- bendijke naar BruinisseP. J. van den Hoek van Ellewputsdtjk naar Krabbendijke P. Lauret van Axel naar Hontenisse R. de Boer van Eede naai Sas van Gent C, Bunt van Aardenburg naar Eedealle zijn derde klasseen verder de beide kommiezen 4e klasse A. Bodlerij van IJzendyke naar St, Jar.steen enJ. Vissei van Sas van Geut (tijd.) naar Axel. Te Ter Neuzen geraakte Zaterdag avond een Engelsch matroos, in een dans huis, in het gezelschap van een paar vrouwen, die het meer op zyn geld dan op zijn persoon hadden gemunt. Het gevolg was dat de man later dronken op straat werd aangetroffen, beroofd van een groote som aan goud- en zilvergeld. Een der vrouwen werd gearresteerd, nog in bet bezit van het geld, dat zij in de duisternis in den zak harer vriendin wist te doen overgaan. Zy gaf echter voor het van den matroos gekregen te hebben. Na het onderzoek werd zij weer in vrijheid gesteld maar tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Dit is reeds de derde maal dat zij voor zoo'n feit werd geverbaliseerd. De twee eerste malen werd zy bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. M. Ct. De »St.-Ct." bevat een kon. besluit, waarbij wordt bepaald dat de wet op de paardenfokkerij 1901 op 1 September a. s. in werking treedt. De groote zilveren medaille, door H. M. de Koningin voor de landbouw tentoonstelling te Middelbuig geschonken is bij loting ten deel gevallen aan den heer E. van Hootegem te Kruiningen. voorzichtig, heel anders dan toen hij te Groenewal tegen de boeren sprak, „de kwestie is kiesch, vroeger wist ik heel goed, dat mijn geloof het beste was, maar nu zou ik bij die vraag maar liever een vertelseltje geven, evenals Nathan der Weise bij Saladin een ding geloof ik in tusschen stellig, dat de ware godsdienst niet buiten den bijbel ligt en dat ik heel ongelukkig zou wezen als ik daaraan niet meer vasthield. Wat nu de inmenging van den staat in de godsdienst betreft, zoo.moet ik me al weer van een beeld bedienen, dat ik laatst gelezen had. Een onzer voorname dichters vergeleek de vel schillende Kleuren in de prisma bij de diverse geloofsbelijdenissen nu twist het violet met het geel of het groen om den eerepalm, doch niemand weet welke de schoonste kleur is; alleen weet, dat alle zeven kleuren vereenigd een zuiver wit in het leven roepen. Wanneer men nu de prisma eens bij den staat vergelijkt en de kleuren bij de godsdiensten of sek ten in dien staat dan zou ik vreezeD, dat wanueer men een of meer kleuren daar uit nam, het zuivere wit, dat is de har monie die men zou willen stichten, juist voor altyd verbroken zou worden.* „Niet kwaad 1* zei De Vrieze „Althans niet onaardig,* meende Van Hoen, „ofschoon maar 't is ook zoo, ik heb je 't laatste woord beloofd.* Jonker liep naar hem toe en sprak mei gevoel By het notarieel staatsexamen is o a. voor het tweede gedeelte geslaagd de heer J. S. Mijs te Hulst. Te Utrecht is Vrijdag het diploma voor candidaal-veearts o. a. uitgereikt aan den heer L. J. Colsen van Hontenisse. II E K IJ K. De herijk der maten en gewichten beeft plaats in de navolgeude gemeenten en op den tijd daarbij gemeld Axel, 15 en 16 Juli en 17 des voor- mi :dags. Zaamslag, 17 Juli des namiddags en 18 Juli Rapenburg (gemeente Stoppeldijk, voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapeile) 19 Juli. Graauw en Langendam, 20 Juli. Gemengd Nieuws. Te Zwolle is een macljine-bankwerker in de machineloods zoodanig tnsschen twee machines bekneld geraakt, dat de dood kort daarop is gevolgd. Te Bruinisse gaat een request rond om aan H. M. gratie te vragen voor den geneesheer De K. Zeer velen teekenen. Te Edam is. aangebracht uit de Zuiderzee het lijk van een onbekend manspersoon verraoedeljjk dat van een schipper, wiens vaartuig eenigen tyd geleden bg de haven verging. In den nacht van Donderdag op Vrydag is op de grens van Haarlem bg een landbouwer ingebroken. Waarschgnlyk tegen een uur, heeft een tweetal personen zich toegang tot de woning verschaft, door opschuiving van een raam, aan de achterzyde. Vervolgens moeten zij alle deuren, die toegang gaven naar buiten hebben open gezet, althanstoeu de bewoners om 21/2 uur wakker werden van gestommel, vonden zg alles openstaan. In de voorkamer was alles overhoop ge haald, Kasten laden en kisten waren geopend en verzet en daaruit medegenomen tal van zilveren voorwerpen, waaronder lepels, vor ken, een roomschepje, verder gouden oor bellen, een naald voor een boerenkap, tafel lakens, eeu japon, lappen voor japonnen hét tafelkleed van de tafel enz, C. Rittman en A. O. Grjjnders hebben een burgerlijk tooneelspel geschreven, ge titeld Vrijgesproken 1" in 3 bedrijven. Plaats der handelingle en 3e bedrjjf te Tilburg, 2e bedryf te Breda. „Bondt ik stel veel belang, maar ik vrees voor je. »Maar, meneeren," zei Boudewijn, »als u me wilt terechtwijzen. »Dank je; nu niet," riep Van Hoen, >hebt je l'Ecole des Vieillards in den Vaudeville gezien Het discours nam eene andeie wending en men praatte tot laat in den nacht. Boudewijn bracht De Vrieze thuis. »Wel," zei de advokaat, »hoe beviel het je „Heel goed, maar toch jammer van dien Van Hoen, zoo'n knap mensch." „Ja, en ook jammer van dien Jonker, dat hij zoo bekrompen op die punten is. Die vreest nu letterlijk alle ontwikkeling." „En hij heeft misschien geen ongelijk," fluisterde Boud. „Hij vreesde voor je," zei hij, „maar wil je wel gelooven, mijn goede jóngen, dat ik ook voor je vrees, maar niet om dezelfde reden." „Waarom dan „Je hebt Theodora Spilman lief, niet waar „Ja." „Daarom vrees ik voor je." ,,0, De Vrieze, dan ken je haar niet, en haar vader ook niet, zoo'n lieve familie!" »'t Spyt me voor je, waarachtig ik vrees. Adieu Door dit gezelschap, waarin Boud steeds meer smaak kieeg, verwiideide h(j zich van Valkenburg en Willemsen en de op snijders van „Aan de kunsten gewijd.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2