No. 27. Woensdag 10 IfHIl. rfaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAN, AXEL. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. WFl.sr.Mi: COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent,franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 eent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het gebruik van Kunstmest in tuinen. Hoezeer het gebruik van scheikundige meststoffen in de laatste jaren is toege nomen, maar zeer weinig komt van de groote, enorme hoeveelheden ten goede aan den tuinbouw. Verschillende redenen zijn daarvoor aan te voeren. In de eerste plaats geldt hier hetOnbekend maakt onbemind. Hoe heeft men zich beijverd den landbouwer op allerlei wijzen voor te lichten en tot proefnemingen op te wekken Door cursussen en voordrachten, door het aanleggen van proefvelden en het openbaar maken van elders genomen proeven, door het gratis verspreiden van geschriftjes en het gratis verstrekken van kunstmest zelfs, wist men langzamerhand in alle streken de belangstelling der land bouwers te wekken en den scheikundigen mest overal ingang te doen vinden. Niet in die mate echter werden in deze de belangen der groentenkweekers in het oog gehouden. Eerst sinds kort wordt daarop, mede door de zorg der Regeering, meer de aandacht gevestigd. Het verspreiden van meerdere kennis aangaande den aard en het gebruik der kunstmeststoffen zal ook ongetwijfeld in den tuinbouw dit gebruik doen toenemen De behoefte aan kunstmest werd tot heden ook veel minder gevoeld dooi den groentenkweeker aan door den landbouwer, omdat de eerste niet zulke groote stukkeu gronds te be werken en dus ook te bemesten heeft en den daarvoor benoodigden mest gemakke lijk kan vinden, terwijl de laatste dikwijls door gebrek aan stalmest zijn toevlucht 44) NIEUWE VRIENDEN. Het gezelschapAan kunsten gewijd, bloeide niet zeer, het scheen dat het nieuwtje er af was. Daaiorn werd hel Bondt nog al kwalijk genomen, dat hij zich zoo onttrok. De advokaat De Vrieze, en de redac teur Van Hoen, die van lieverlede intie me vrienden waren geworden, zag men er ook zeldzaam, doch hadden eene we- kehjksche bijeenkomst, waar ook nog buitendien een jeugdig proponent, Jonker genaamd verscheen. Ze hadden dikwijls tegen elkander ge zegd we moesten toch een vierden man hebben, maar altyd was de vraag wie Valkenburg, zei de een, doch een glim lach vertoonde zich om zijn moDd. »DaDk je,« zei ae andeie, vJanhooren we over mets anders dan over Snoek, of het verzen reciteerenwas het nog over de verzen, 't was wat, maar neen altijd over het opsnijden,* »Willomsen« werd voorgesteld. »Ja, als je den beelen ^voDd over het gedepraveerdste gedeelte dei maatschappij wil spreken, of ook al over mooie stem men om te teciteeren. Je kent hem zeker tot den handelsmest moest en moet nemen Voorts is het een feit, dat van den groentenkweeker, die niet als de landbouwer met een paar, doch met onder scheidene gewassen te doen heeft, meer zorg en moeite, meer kennis ook vereischt wordt om ai die gewassen naar hun uit- eenloopende behoeften te verzorgen, te bemesten, als hij dit namelijk op oordeel kundige. doelmatige wijze met kunstmest stoffen zal doen. Toch kan ook in den tuinbouw de cul tuur meer genoegen, meer voordeel, meer zekerheid ge vod, waar ze geschiedt met behulp van kunstmest. De in den land bouw gebruikt wordende scheikundige meststoffen zouden echter in den ftt/nbouw op den duur nadeelige gevolgen kunnen doen ontstaan Bedoelde mestsoorten be vatten bijbestanddeelen in voor de planten meer dan noodige matein hoeverre die overmaat schadelijk werkt, is voor den groenten- en vruchlenkweeker bij zoovele en onderscheiden gewassen moeilijk na te gaan. De door hem gekweekte groenten en vruchten zijn ook in den regel teerder dan de landbouwgewassen en zullen eer den nadeeligen invloed van den overmaat van zwavelzuur, natron en andere stoffen ondervinden De smaak der groenten, de fijne geurder vruchten, de kleurenpracht bij bloemen kunnen daardoor schade lijden. Aan deze bezwaren is de industrie te gemoet gekomen. Het is haar gelukt meststoffen te bereiden, welke zelfs bij de zwaardere bemesting, die in den tuinbouw gevorderd wordt, (doordat een grootere opbrengst dan in den landbouw eu niet slechts een enkele oogst, maar twee, soms drie oogsten per jaar verlangd worden) zoo goed niet als ik, aardig voor een h.eer, maar erg zwaar op de hand op den duur, neen, weet je wie niet Kwaad was? Bocdt. Ja Van Hoen iacb me nu maar niet uit, jij komt nooit in »Aan de kunsten gew(jd,« enfia, ik ook niet veel, maar daar zit wei gevoel in den jongen.* „Altijd met je gevoel.* „Welnu,* vroeg JoDker, „wou je hem dan zonder gevoel hebben „Laat ik hem eens bier breDgen. Ik zal je vertellen hoe ik voornamelijk sym pathie voor hem gekregen heb. Hij kwam laatst bij me, bij wou het zijne doen, om een nieuwe zaak te helpen oprichteD hjj legt me de zaak klaar uit, en met veel openhartigheid. Raad wasmoeielLjk te geven, daarom hielp ik hem met daad ik moest toch wat doen. Hij had daar volstrekt niet op geresond, en toen ik zei zelf wel een aandeel te willen nemen toen was de jongen zoo verlegen, dat het net was als of hij zich zalf 'aanzag als een bedelaar. Ook herhaalde hij me wei driemaal dat het daarom niet te doen was geweest zie je, dat beviel me in hem „Ja« zei Van Hoen, „maar 't bewijst nog niet dat bij goed voor ons is.« „Toegestemd, maar nu moet je daarbij weten, dat bij, sinds bij in het genoot schap is, heel veel blijken heeft gegeven van ontwikkeling, en een lrisch oordeel.* zonder vrees voor bovengenoemd gevaar aangewend kunnen worden In den handel kent men deze als zuivere geconcentreerde meststoffenzooals salpeterzure kali, phos- phorzure ammoniak. Deze mestsoorten zijn bepaaldelijk voor den groentenkweeker aangewezen en hoewel de prijs er van betrekkelijk hoog is, zoo kan men toch het gebruik derzelve, mits dit met eenige kennis en oordeel plaats heeft, belangri]k voordeel schenken. Reeds bestaan er handleidingen, welke hem hierbij van dienst kunnen zijn. Niettemin kunnen wij ons voorstellen dat menigeen, inzonder heid de bezitter van ee.n kleinen tuin, door de moeilijkheden, welke onvermijde lijk aan een oordeelkundig kunstmestge- biuik verbonden zijn, wordt afgeschrikt. Wij kennen er velen, die, minder op het voordeel dan op het gemak, het genoegen lettende, gaarne eens met kunstmest de proef willen nemen, als ze maai niet met zooveel soorten te doen, er niet zooveel „hoofdbrekens" meehebben. Yoor hen hebben we den volgenden raad Koopt het in den handel zijnde mengsel, dat bestaat uit 13 (van de 100) deelen phosphorzuur, 13 deelen stikstof en 11 deelen kali. Wilt ge zeker gaan, koopt het dan van een handelaar, die zijn waren gesteld heeft, onder openbare contröle der Proefstations. Dit mengsel is tennaaslebij passend voor alle gewassen en zonder nadeel te gebrui ken. Verschillende bevoegde personen, o. a. Prof Wagner te Darmstadt, hebben dit zoogenaamd voedingszoutsterk aanbe volen. Men neme er van 1 Gram op 1 Liter water (nimmer meeren begiete met deze oplossing de bedden, de perken alsmede de bloemen in potten en bakken „A la oonne heure, breng bem dan maar eens hier.* Boudewljn was natuurlijk zeer vereerd met de uitnoodiging en kwam. 't Gesprek nam al spoedig eene hoogst belangt ijke wending en wel over het gods dienst beginsel in den mensch. „Neen,* riep Van Hoen, „geen open baring voor waar aannemen onderzoeken altijd door onderzoeken. E9n menscb is een redelijk wezen.* „Je moet ook onderzoeken,* zei Jonker. „Maar* viel Van Hoen in, „leidt dat onderzoek tot het niet aannemen der openbaring, dan wordt men veroordeeld.* „Hoe kun je toch zoo praten,* viel Jonker in, „ik heb er toch gezien, üie aan het krankbed genageld waren, die den dood voelden naderen, maar niet sidderden, omdat zg aan de genade, door 's Vaders Zoon aan allen geschonken, geloofden dat geloof gaf hun krachtzal nu je redeneering-, je koud ijskoud ver stand gelijk staan met ,den verwarmen den gloed van zulk een geloof?* „Ik moet erkennen, Van Hoen. zei De Vriez6, „dat Jouker in zoover gelijk heeft dat de rede somtijds geene kracht genoeg heeft; dat er dan andere krachten noo- dig zijn, om den mensch te doen blijven wat hij is, of te doen worden wat hij wezen moet, en dat die gevonden worden in den godsdienst.* >Neen neen," hernam da advokaat haastig, >een godsdienst zoo als ons die In het voorjaar strooit men deze mest stof over zijn tuingrond uit, 30 Gram per vierkante Meter, en vermengt ze goed door omspitten, met de aarde. Laat men hier op een nabemesting volgen, door om de 2, 3 weken te gieten met genoemde op lossing 1 Gr. per L. water, dan zal men zich voor zijn zorgen rijkelijk beloond zien door een' milden oogst, terwijl men boven dien bij een geregelde aanwending op den duur minder over schadelijk gedierte te klagen zal hebben- Om de moeite van het telkens afwegen der meststof en klaar maken der oplossing te voorkomen, kan men aldus te werk gaan. 'k Vertel even, hoe ik zelf dikwijls handelde In een vat (regenton, voorzien van deksel) deed ik 50 Liters water daarin loste ik op niet 50, maar 500 Gram P/2 Kilo) „voedingszout." Die oplossing was dus 10-maal zoo sterk als ze wezen moest maar dit kwam terecht Wilde ik gieten, dan schepte ik uit het vat één maat van de opiossing en voegde daarbij 9 maten water. Heeft men een' gieter of emmer, die juist 10 zulke maten in houdt, (men kan de maat daarnaar laten maken) dan is men er vrij van de maten bij het vullen te tellen en behoeft men slechts, al roerende, aan te vullen. Uitsluitend kunstmeststoffen in den tuinbouw te gebruiken, mogen we niet aanraden. Om de 2 of 3 jaar geve men zijn' tuingrond een flinke bemesting met stalmest voor de vorming van den onmis- baren humus of teelaarde. Van de meeste tuingewassen toch olijft weinig of niets in den grond achter, wat tot vorming van humus zou kunnen bijdragen. Een gelijktijdige toepassing, zoo nu en geopenbaard is in den bijbel, al zijn er in dat boek ook enkele zaken, die ik alleen voorwaardelijk aanneem." »Voorwaardelijk aannemen Neen dan honderdmaal liever op het standpunt van Jonkör. Gelooven, stilzwegen en berusten, of redeDeeren en denken, niet alles te gelijk," zei Van Hoen. »Maar mijn hemel je moet toch eenige dingen aannemen, dat doe jein de wiskunst ook, daar baseert men zich op axioma's." »Dus hou jij de grondstellingen van je geloof voor zoo klaarblijkelijk, dat ze gelijk staan met axioma's?" „Ik hou ze er voor,* riep Jonker, en ik beb er zoo vele voorbeelden van ge zien hoe sterk een kinderlijk geloof maakt dat ik zou wenschen, dat een ieder zich klemde, ja angstig vastklemde aan de leerstellingen van zijn geloof. Ik ben er zoo sieik op, dat ik zelfs niet tegeneen heerscbende godsdienst in deD staat zou zijn, omdat het besef alleen „ik heb de waarheid,* 'iemand gelukkig maakt en dat het dus voor het welzijn van een volk goed is het denkbeeld van eene ware godsdienst voort te planten.* „Abal* riep Van Hoen. „de inquisitie „Neen dat niet geen gruwelen.* „Neen Jonker, je valt me tegen, bleef je terug voor dei gelijke kleinigheden, consequent blgven transigeer uiet.« »Ik geloof," hernam De Vrieze, »dat onze theoloog van een goed standpunt

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1