No. 26. Zaterdag 6 Juli 1901. 17e «faarg. m 3S1 BÏAB. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen. F. DIELEMAV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het Lagerhuis verklaarde de Minis ter Chamberlain, dat tengevolge van het schorsen der zitting van het Kaapsche Parlement de Kaapsche Ministers voor nemens zijn den Gouverneur voor te stellen besluiten uit te vaardigen ten einde tegemoet te komen aan de uitgaven. In dien deze daad van den Gouverneur on wettig is, daD rekent hij er op daarvoor indemniteit te knjgen van het Kaapsche Parlement. Het is te hopen, dat de bijeen komst van het Parlement, die onder de tegenwoordige omstandigheden onmoge lijk is, in het begin van October zal kunnen plaats hebben. Chamberlain voeg de er bij, dat hij de handeling van den Gouverneur gerechtvaardigd acnt. Voorts deelde Chamberlain mede, dat de Regeering nog geen bepaald besluit heeft genomen betreffende het dynamiet- monopolie en betreffende het juiste bedrag der heffing van de winsten dergoudmijneu. Een telegram van Kitchener meldt, dat sedert 24 Juni de colonnes berichten dat 14 Boeren gedood, 60 gewond en 160 in hechtenis genomen werden136 Hoeren legden de wapens neder. Voorts werden 131 geweren, 15.800 rounds munitie en 304 wagens buitgemaakt De >Cape Times" meldt, dat de Boerencommandant Fouchè het inboorlin gen gebied der districten Maclear en Elliot is binnengedrongen, waar ten ge volge van het niet afkondigen der krijgs wet paarden in overvloed zijn. De Euro- peesche farmers maken zich gereed ter verdediging. Het gebied, waarop deze inval plaats heeft, was tot nog toe met 43) Bondt zag echter de waie oorzaak niet, en meende alleen dat de oude mevrouw Van Meenen, zooals men weet eene ver standige vrouw, hem van zijn wangedrag had afgeDracht, hetgeen ook in zoo verre waar was, dat zij er hem op had attent gemaakt, dat het niet herkiezen aan die oorzaak moest toegeschieven worden. Hij gevoelde alleen, dat V"an Meenen weer bij hem in achting steeg, zoodat het hem althans mogelijk werd, hem met eerbied te behandelen. De voorname oorzaak echter de lezer zal het reeds vermoed hebben was de opgevatte en beantwoordde liefde voor Theodora. Hij begreep namelijk,dat hijeigen lijk eene onverschoonbare dwaasheid had gedaan, een meisje over zijn hartstocht te onderhouden, terwijl hij volstrekt geen uitzicht op eenige carrière had. Tevens begreep hij, dat het moeieljjk vallen zou, deze fout ooit goed te herstellen, en des te zwaarder hem dit voorkwam, des te meer werkte hij Hij legde zich dus met hart en ziel op zijne kantoorzaken toe, ten nadeele van zijne letterkundige oefe ningen. Dit werd bevorder! doordien hij zich met de plagerijen tegen Jochems niet meer rust gelaten, omdat het een inboorlingen- gebied is. Woensdag had men in de Belgische kamer weer een roemoerige zitting met de socialisten. De voorman Van der Velde had een generaal van de burger wacht te pakken, die te Doornik de man schappen zou hebben aangespoord flink raak te schieten, wanneer er opstand kwam. Het hielp niet veel of de Minis ter van Binnenlandsche Zaken al een telegram voorlas van den generaal, waarin deze verklaarde, de hem toegeschreven woorden niet gebruikt te hebben. De so cialisten weigerden de verklaring te aan vaarden, omdat zij slechts een verschil van vorm was De generaal had gezegd tot de manschappenhoud uw kruit droog, De Minister voegde er bij wan neer de socialisten de rust verstoren, zou de Regeering tot haar leedwezen genoodzaakt zijn de bestaande orde te verdedigen, De radicaal Cromberg merkte op, dat de generaal door de Regeering moest uitgenoodigd worden zijn woorden terug te nemen zoo niet dan droeg de Regee ring de schande door een geheimen agent tot moord te hebben aangespoord. Eenige leden der rechterzijde meng den zich in de discussie, ook de heer Woeste, die ten slotte een motie voor stelde, waarbij de verklaringen der Re geering werden goedgekeurd De socia listen stemden tegen, de liberalen ont hielden zich. Het manifest van den Algemeenen Raad der Belgische Arbeideispartij is ver schenen. Daarin wordt gezegd, dat de bemoeide, dan alleen om eene enkele keer zijne partij te trekken vooral tegen Von Herlings, dien bij zelfs ruwe, en wat, het ergst was, altijd zeer verdiende zetten kon geven, waaruit weder een felle haat van den Duitscher tegen Boudewijn ont stond, die het den jongeling maar al te dikwijls moeieiijk maakte zóó te slagen als hij wel wensebte, want Von Herlings, die de eerste bediende, na den Boekhouder was, en onder wiens bevelen dus Bondt eenigermate stond, had er een goed bandje van om het gehate voorwerp juist het meest calculaties te laten maken, waartoe zijn geest zich natuurlijk het minst eigende. Niet lang duurde het, of er kwam een zeer gunstig keerpunt in den loop der zaken en wel door de volgende omstan digheid. Van Meepen namelijk, dacht er aan door het tot stand brengen eener zeer grootsche onderneming, aan zijne zaken eene groote uitbreiding te geven. Hiertoe was hij echter niet in staat dan door het bijeen brengen van aanzienlijke kapitalen, waar toe hij zeer de hulp van anderen noodig had. Vele maanden was hij daaraan reeds weikzaam geweest, en nog kon bij üet kapitaal maar niet bij elkander krijgen. Nu kwam Boud in eens iets in de ge dachte als hij eens trachtte de menschen die tij zijn dorp buitenplaatsen hadden, in den arm te nemen ze kenden toch zi]n vader en Van Willigen zoo goed misschien zat daar wel iets iD. Onder- regeerenden de lessen van het verledene hebben vergeten en de macht van het socialisme schijnen te miskennen. Indien de regeering weigert naar de stem van het land te hooren, zooveel te erger. Het Belgische volk is zich bewust van de wettigheid zijner rechten en de rechtvaardigheid van zijn zaakhet zal zich opmaken voor de verovering van het algemeen kiesrecht, en het zal dit ver krijgen. Het uur van den strijd is gesla gen. Het manifest doet een beroep op alle socialistische organisaties, opdat bij het hervatten der Kamerzitting meetings en betoogingen georganiseerd worden door het geheele land. Het manifest besluit met de verklaring, dat zoo de vreedzame middelen mislukken, de arbeiderspartij niet zal terugdeinzen voor de revolutie. De Fransche wet op de congregaties is afgekondigd in het »Journal Officiel" met een besluit van Minister Waldeck Rousseau, waarin wordt aangegeven in welken vorm de wettelijke erkenning moet worden aangevraagd Daartoe moet het verzoek bij het Departement van Bin nenlandsche Zaken worden ingezonden met een exemplaar van de door den bis schop goedgekeurde statuten, waaruit het doel der congregatie moet bliiken. Verder moet daarbij gaan een opgaaf van het bezit der congregatie met aanteekeningen omtrent haar leden en de verklaring dat de vereeniging zich onderwerpt aan de gewone rechtspraak De gezanten te Peking hebben zich vereenigd met het ontwerp van een pro clamatie van deChineesche overheidsper- tusschen was de zaak hem zelf zoo vreemd dat hij het niet doist wagen, zonder eerst Van Willigen er over te spreken. Deze, hoewel hij er zich niet veel van voorstelde, was recht te vreden dat Boud zulk een bewijs gaf van energie, en gat hem ten antwoord >mooi, me jongen, dat do6t me plezier van jeweet je wat je nu doet, je moet niet dadelijk naar die heeren gaan, maar er eerst je patroon over spreken want primo mocht h|j er eens iets tegen hebben, en ten tweede moet je altijd redeneren heel waarschijnlijk zult ge niet veel succes hebben, want eer. jong mensch doet zelden veel op, en dan heeft de heer Van Meenen toch je goede wil gezien en dat kan niet anders dan hem plezier doen en om je nu aan te moedigen en je te toonen, hoe graag ik je voorthelp, zal ik zelf beginnen met een aandeel in de zaak te nemen, en kunt ge gerust aan den patroon verteilen, dat ik het gedaan heb, omdat gij er mij over gesproken hebt. Dat's een mooie greep van je." Oprecht verheugd ging Boudewijn nu naar Van Meenen, en vroeg hem eens te mogen spieken. Toen de jongen uit gepraat had, zei Van Meenen tegen hem 3>wel zeker, Bondt, ga jü je gang maar, en als je me eenen twintigduizend,gulden aanbrengen kunt, ziedaar, dan beloof ik je als man van eer, datje mijn compagnon zult worden. Ik beu tegenwoordig veel meer over je tevreden, dan ik geweest sonen waarbij de bevolking gerust gesteld zal worden over het vertrek van de vreemde expeditietroepen en den terug keer van Chineesche soldaten Te Berlijn wordt veel gesproken over een artikel in de „Preus. Jahr-Büc- her" van den oud-Minister Von Zedlitz. Het is voornamelijk gericht tegen zijn vroegeren collega Miquel. Von Zedlitz ver wijt Miquel, dat onder zijn ministerschap de positie der Pruisische ministers allengs meer en meer is gedaald onder het con- stituoneele peil. In plaats van raadslieden der Kroon met zelfstandige staatkundige verantwoordelijkheid zoo leest men, zijn zij slechts 's Konings uitvoerende organen geworden De daling van het gezag der Kroon, schrijft Von Zediitz vooral toe aan de verslapping van de ministerieele ver antwoordelijkheid, welke de Grondwet wil en op Miquel rust volgens hem, in de eerste plaats de schuld van deze ont- aardiging van het staatsministerie. Het zal voor graaf Van Bülow, meent hij een hoogst moeilijke taak zijn de zelfstandige verantwoordelijkheid der ministers, welke door onbruik als 't ware verjaard, in eere te herstellen. In Pruisen is men niét gewoon op die wijs uit de school te klappen. En heel waar is het artikel van Von Zedlitz niet Miquel moge meegewerkt hebben, de hoofdschuldige in dezen is de Keizer, die reeds onder Bismarck geen andere opinie dan die van Z. M. zelf duldde In den Landdag van Beneden-Oosten rijk werd de leider der sociaal democra ten dr. Anler gekozen tegen den Chris- benen daar mijne zoons toch nog zoo jong zijn en mijne zaken zoo uitgebreid woeden, dat ik ze onmogelijk alleen kan waarnemen, wil ik er iemand innemen. Doe nu je best maar, hoot 1 Ja ik zag het wel, toen je pas bij me kwaamt, dat er wat in je zat." De bljjdscbap van Bondt was niet te beschrijven. »0." riep hij. >mijnbeerVan Willigen heeft toch wel geljjk, toen hij zei, dat ik de zwakheden van mijn patroon door de vingers moest zien, 't is toch au fond een nobel hart." Nu spoedde hij zich weer naar Van Willigen, en vertelde hem, wat Van Mee nen gezegd had. »Weet je wel, jongen, dat hjj je dat zoo stellig beloofd heeft »Ja mijnheer, op zijn woord van eer heeft hij gezegd." »Zoo, dan is er altijd eenige meerdere kans van slagen, want dan kunt ge gerust vertellen, wat voor groot belang je er by hebt, en dan moet men nog al eerder wat om een jong mensch voort te helpen. Kom aan, laat ons nu eens een lijst op maken, wie alzoo in aanmerking komen. Ik zal je daarbij aanbevelingsbrieven mee geven, en beloof je, dat, mocht b. v. de twintigduizend gulden bijna bij elkander komen, ik bereid ben, desnoods nog een aandeel te nemen." Alles werd nu in orde gemaakt. Boud deed het onmogelijke, en zooals dat wel eens meer gaat, van den een kwam hij

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1