No. 24. Zaterdag 29 Jwni 1901. !7e Jam*#. Üli 8T Nieuws- en Advertentieblad l\|óó voor Z e e li w 8 c h - V I a a u <i e r e ik I. hllLIAlW, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsniimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag: TWEE uren. Ook de militaire specialiteiten zijn van oordeel, dat de rapporten van Smuts en Steuerwald zulk een licht werpen op den strijd in Zuid-Afrika, dat ons vertrouwen, dat het inderdaad goed staat voor de Boeren, er door bevestigd is Het is ge bleken, dat de Engelsche berichten over het geheel waardeloos zijn en men be ginnen moet bij het lezen zich voor te stellen, dat men zoo niet met leugens dan toch met draaierijen te doen heeft en men alleen door scherp critisch te werk te gaan. er achter kan komen wat er eigenlijk heeft plaatsgehad. DieEngelschen hebben ons met hun telegramgeknoei al heel wat last gegeven in dezen oorlog. Vooral in de Kaapkolonie is de toestand zeer gunstig voor de Boeren. Bij deVrij- staters hebben zich tal van Afrikaanders aangesloten volgens den Minister Brodick een a twee duizend man en het totaal cijfer der Boerenstrijdmacht wordt in de Kaapkolonie geschat op tegen de 10 000. Zij zijn goed voorzien van wapenen, paar den en munitie, grootendeels op de Engel schen veroverd. Steeds rukken zij voort, eigenlijk in alle richtingen Zuidwaarts. Westwaarts, Oostwaarts. Een telegram van Woensdagmorgen maakt melding van een gevecht bij Barkley Oost, waar de »locale troepen" zooals het met zekeren bluf genoemd wordt - klop kregen Im mers, daarop wijst de uitslag1 doode, negen gevangenen, twee vermisten Het blijkt meer en meer, dat de zooge naamde Engelsche troepen in de Kaap kolonie onbruikbaar zijn. De Boerenvrees zit er zoo in, dat zij bij het eerste schot »Perfect, dan hoef ik weinig te dansen en kan veel praten." »Hoor nu zoo'n babbelaar eens. O, Louizewe krijgen een collation ook 1" Zei ze het met opzet? AlthansBoude- wijn vroeg »Met wie soupeer je?" »üe plaatsen zijn niet vooruit bepaald. Je suis encoie a prendre!" riep ze met een allerbekoorlijkst lachje. »Mag ik dan I" »C'est convenu'' gaf ze ten antwoord, en in eens was ze weêr verdwenen naar eene andere zijde der zaal. Polonaise en bal!" klonk het door de zaal. Boud vloog naar Theodora, maar dat was natuurlijk mis hij kwam toevallig naast eene heel andere, die hij volstrekt niet kende. Had hij van te voren geweten wat een Polonaise was, dan zou bij er minder aan gehecht hebben. Een beetje aroomeiig liep Bondt naast zijne dame, zoodat deze het woord opnam »Zoc'n Polonaise is wel aardig niet waar mijnheer? men leert het gezelschap zoo kennon Boudewijn wou antwoord geven, maar al zenuwachtig worden en zich oveigeven. »De Daily Mail" heeft een nieuwe klacht over de >yeomen", die door Enge land zijn uitgezonden Een officier in Enge land kreeg een brief van een vriend op het oorlogs terrein, waarin deze hem schrijft: »A1 de patrouilles van de Impe rial Yeomanry zijn door de Boeren gevan gen gemaaktde Boeren nemen hun ge weren en bandelieren af en zeggen er voor in te zullen staan, dat zij hen zoo dikwijls gevangen zullen nemen, als zij zich buiten het dorp begeven." Wel tracht de censor te Kaapstad den toestand zooveel mogelijk te verbloemen, maar men leest de waarheid overal tus- schen de regels. Als het zoo voortgaat, zal Kitchener wel moeten besluiten om een deel van zijn troepen naar de Kaapkolonie te zenden - en kan hij dat, zonder zelf gevaar te loopen Beijers heeft zich met het commando van Uijs vereenigd en staat, naar het schijnt, ten Noorden van Pretoria Beijers blijft heer en meester van het land Westwaarts van Pretoria; daar heeft Zeerust nog Britsch garnizoen, maar 800 Boeren zwerven steeds in den omtrek, te zwak om te verhinderen, dat Zeerust nu en dan door Methuen met overmacht van proviand wordt voorzien, maar sterk genoeg om dat garnizoen binnen de veste houden. Zelfs de weg tusschen Pretoria, in een formeele vesting herschapen, en Johannesburg is niet veilig, tenzij voor gtoote afdeelingen- En dan heeft men Oostwaarts van Pretoria Botha en waar schijnlijk ook De Wet. Wanneer men dus van Engelsche »ongelukken" hoort, zou het niet te verwonderen zijn. Ook de berichten van Van Lier, vroe- zijn cavalier voor hem reclameerde reeds zijn dame. »0, dat vind ik nu zoo'n aardige dans," sprak zijne tweede dame weêr bet eerst. »Ja, men leert het gezelschap zoo kennen niet waar, juffrouw?" dat paste er goed op en hij had het zoo even overgenomen. Toen bij nu de derde dame aan zijn zijde had, begreep hij toch, dat hij eerst moest spreken. »'t Is heel aardig om zoo een bal te beginnen, vind u niet »0 neen, een polonaise vind ik altijd vervelend." Zoo ging het vooit, variatiën op hetzelfde belangrijke thema. Daar kreeg hij Theodora naast hem. »0, Doortje wat ben je magnifiek gekleed en wat is je mama rijk van avond 1" »Ja, niet waar een mooie japon, we heDben hem uit Paiijs meêgebracht daar moest je reis wezen. Hoe vind je die bracelet ook van Paï ijs »En van wie gekregen »0, van Papa, die is wat mal met me, iü kan alles krijgen wat ik hebben wil alles.". Weêr veranderde men van dame, maai dat nam niet weg, dat Boud nog niet uit kon scheiden met haar iets te zeggen, en deed aizoo eene dubbele onbeleefdheid. »Je denkl er om van avond aan tafel." »Wel zeker." »Mag ik het ook op®chrijven op je kaartje ger aan het hoofd van een commando, zijn gunstig Het operatieveld is voor de Engelsche troepen te grootdoor den langen duur van den oorlóg en het vech ten met een meest onzichtbaren vijand gedemoraliseerd, wordt de weinige kracht nog verlamd door de lange verbindings lijnen. Om iets uit te richten zou En geland 200,000 man moeten zenden om de uitgeputte troepen af te lossen, en minstens 200,000 man, omdat op zulk een groot terrein veel grooter macht aan wezig moet zijn om iets van beteekenis uit te richten En steeds blijft de oor log volgens Minister Brodrick 1,250.000 p. s per week kosten, goed vooruit zicht voor de Engelsche belastingbetalers. - Het Berl. Tageblatt doet een beroep op de mogendheden om de door de En gelschen in het slijk getrapte rechten der menschheid. waar zij vrouwen en kinderen aan marteling en dood prijs geven, te verdedigen. Het blad veroor deelt de 253 Engelsche Parlementsleden die na alles wat over de concentratie kampen bekend geworden is, den treu- rigen moed hadden om de houding der Regeering goed te keuren, en de vrouwen en kinderen te blijven houden in die van ellende De Fransche Senaat als hooggerechts hof maakt naast met de zaak van De Lus-Saluces. Deze heet weigerde op vragen te antwoorden en las alleen een stuk voor. waarin hij zijn spijt betuigde dat hij er nog met in geslaagd was deze Republiek ten val te brengen. Na het verhoor van eenige getuigen decharge hield de procureur-generaal zijn rede, »Neen, ik zal 't niet vergeten ik heb het goed genoteerd." „Waar dan zeg me in je hart.' „Neen in mijn hoofd, dat is al wel." Weêr kreeg Boud eene andere dame, en nu bemerkte hij eeist, dat hjj Louize aan zijn arm had gehad en haai niet eens een woord had toegevoegd. Dat speet hem toch, daar ging hij zelfs eenigerraate over suffen - zoodat de dame aan zijn arm weêr geen woord van hem kreeg. Toen zij voorbij was, zag hij, dat het de dochter van Van Meenen was. 't Speet hem wel minder maar '1 was tQch niet goed. In het vervolg paste hij dan ook beter op, maar toen zag hij geen enkele ken nis meer. De polonaise was geëindigd. Boud zag De Vriezo staan, die met den Redacteur Van Hoen in gesprek was. Hij liep naar hem toe. „We6t je," zei De Vrieze, „als je zoo'n polonaise gedanst hebt, dan ken je het tieele gezelschap." „De dames ten minste," antwoordde Van Hoen. „Ja, maar die ken je dan ook op een prik." „Dq flames zijn nog al gemakkelijk te kennen zoo iu een oogenblik. „Wel zener, ze dragen het hart altijd op de tong als ze over eene polonaise spreKen." Tbeodoia had toevallig achter de heeren gestaan bjj dit discours, za draaide om hen waarin hij de schuld van den aange klaagde betoogde en toepassing der wet in haar volle gestrengheid eischte. In de Kamer stelde George Berry voor het scrutin de liste weer in te voeren inplaats van de districtsstemming. Het voorstel werd urgent verklaard en naar de commissie verzonden. De republikei nen veranderen telkens de manier van stemmen, al naar zij het meeste voor deel verwachten. Nu het grootste deel der internationale troepen uit China is vertrokken steekt de agitatie tegen de vreemdelingen we der het hoofd op. Ditmaal staat de Ver eening der landlieden aan het hoofd van de beweging Een officieus bericht uit Petersburg meldt dat de toestand in Mantsjoerije weer slechter is geworden. Er zijn ver schillende benden goed gewapende solda ten gevormd, waarvan eenigen reeds slaags zijn geweest met de Russische troepen De spoorweg is ondanks de on afgebroken bewaking op verschillende plaatsen opgebroken. - Het gaat vooruit in Engeland maar langzaam, zeer langzaam. Er is te Lon den nu weer een krant in handen geko men van de onafhankelijke Engelschen. de Echo. Haar program luidt, dat zij zich wijden zal aan verzoening, eerbiedi ging van de rechten van anderen in bin- nenlandsche en koloniale aangelegenheden sociale hervormingen en de belangefl der menschheid. Een groot aantal bekende personen hebben betuigingen van sym pathie gezondenzoo Lord Aberdeen, Leonard Courtney, Frederic Harrisonde heen en keek Boud, die eigenljjk niet meêgesproken had, recht satiriek aan, zoodat hjj de oogen neêrsloeg en bloosde. Men amuseerde zich recht goed. Bondt danste niet veel, maar nog al vrg goed hij kon meêdoen. De tweede wals deed hij mei Louize. Ze was tegen hare gewoonte un peu boudeuse. „Wat scheelt er aan, beste meid „Ja, om je de waarheid te zeggen, vind ik het niet lief var? je, dat je me niet eens toegesproken hebt in de polonaise. Weet je, Theodora is veel ouder, mooier en spraakzamer dan ik, maar daarom kan je met mg toch ook wel een wooidje spreken." „Och, lieve meidja, 't is zoo ik beb er ook wezenlijk spjjt van" en hjj had het wel af willen zoenen, „ik heb het, me zelf al verweten, en ia zat er zoo over te denken, dat ik bij ongeluk met het volgende meisje ook niet gesproken heb, en wie denk je, dat bet was Caro lina van Meenen „Foei, dat's ergerzei het lieve kind „de dochten van den patroon dan mag je haar wel om een dans vragen, ze heeft er zeker nog wel een open," ze dacht er bij want ze is niet mooi maar dat zei ze Diet. „Erger vind ik bet nu niet, want als ik aan iemand van avond verplichting heb, is het aan het meisje, dat ik aan mijn. aim hob."

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1