_n ijkliJii iïi i si i\o. 25. \f oensdag 26 Juni Iflöl. I7e Jaat'g. J\ i e u w s- en Advertentieblad voor Zeen wscli" Vlaand eren. F. DIELEMAA, AXEL. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. Dit. Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post öO cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar ril,iatsrui.ilte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot i>i«sdag- en Vrijdagnamiddag; TWEE uren. Coöperatie. Ge verstaat dit woord lezer Het beteekent samenwerking, tot onmiddellijk doel hebbende de verhooging van het stoffelijk welzijn dergenen, die zich aan een sluiten. Ook onder onze landbouwers heeft het denkbeeld der coöperatie de laatste jaren ingang gevonden. Coöpe ratieve zuivelfabrieken verrezen allerwe gen tal van vereenigingen werden op gericht, zich ten doel stellende voor ge zamenlijke rekening kunstmeststoffen, voederartikelen en zaaizaden in te koopen groenten- en vruchtenkweekers vereenig- den zich voor den uitvoer hunner pro ducten veefokkers schaften voor geza menlijke rekening uitmuntende fokdieren aan, enz enz. Zoo werd reeds op velerlei gebied het »Help elkander" in toepassing 'gebracht, dikwijls tot belangrijk voordeel voor allen De zuivelfabrieken, doch onder grooten tegenstand opgericht, werken op de meeste plaatsen tot algemeen genoegen, daar zij den aangeslotenen gemak en .voordeel geven. Waar men coöperatief inkoopt, besteedt men minder geld en is gevrijwaard voor bedrog, wanneer van de Openbare Controle gebruik wordt gemaakt, De kleine landbouwer - zoo leert de ervaring komt er anders niet licht toe een monster tot onderzoek aan een der proefstations op te zenden, ter wijl ook in de nieuwe Bepalingen van Openbare Contröle is bepaald, dat de waarde van een partij minstens f 25,- moet bedragen om recht op gratis onder 40) De deur van Jochems werd openge' Hokken en eene stem van boven riep »wil uwe maar den trap op komen De sleile trap van twintig treden met een leuning en een touw, dat van boven af gemeenschap had met de voordeur, opgestrompeld zijnde, viel Bondt op een stoel neer, en riep»he, Jochemshoe hou je dat uit met je ongelukkige beenen om dagelijks tweemaal dien trap op en af te komen." »Ja, dat kost me ook veel moeite, maar hoe vind uwe me kamer nu »Wel dat's heel goed - ruim, en je hebt een goed gezicht ook door de spi onnetjes." >Ja, dat's me grootste vermaak om daar in te k(jken." Bondt had niet gelogen, de kamer kwam hem boven verwachting goed voor. O Jochems wat heb ik een dag gehad, ik ben er moe van. Wat een ellende verbeeld je eens en nij vei telde wat hij ontmoet had bij de k ankzinnige vrouw. »En hoe hebt uwe dan die menschen gehulpen »Ja er schoot Diets anders over dan om aan die buurvrouw voor de kindereD zoek te hebben- De coöperatie ver- eeniging voor fruit- en groentenhandel »Gelrie<, in 1897 op initiatief van eenige wakkere mannen opgericht om verbete ring te brengen in den fruit- en groen tenhandel met het buitenland, ten einde voor haar leden een' beteren afzet en meer financieële resultaten te verkrijgen werkt met succes. In 1899, een slecht fruitjaar. werd voor rnim f 80,000 fruit omgezeteen der grootste fruittelers verklaarde toeD door zijn lidmaatschap van «Gelrie« een voordeel van duizenden guldens te hebben verkregen Het vorige jaar maakten de leden van >Gelrie« in Maas en Waal en de Betuwe voor de kruisbessen l1 /2 per kilo (vrij van alle onkosten en verpakking) meer dan hun door de kooplieden, ter aflevering, werd geboden. Zulke resultaten moeten wel prikkelen tot aansluiting en navolging. Met het oog op de voordeelen, welke coöperatie biedt, vraagt men zich af, hoe het komt, dat deze nog niet meer, ook in andere richtingen, in toepassing wordt gebracht. In den tijd van den hooibouw en den graanoogst heerscbt dikwijls groot gebrek aan werkkrachten en zou men daarom gaarne tot de aanschaffing van machines overgaan, indien de kosten niet te bezwaren waren. Maar watéen niet vermag, valt in gemeenschap gemak kelijk te verkrijgen. Allerlei landbouw werktuigen, welker gebruik den arbeid vergemakkelijkt, arbeidskrachten bespaart op den duur groote voordeelen geeft, ook door betere bemesting en bewerking van den grond, welke daardoor mogelijk wor den kunnen binnen het bereik komen ook van anderen dan groote landbouwers, maar wat van mij zelf te geven." »Och, zou uwe mij dan ook een dienst willen doen, u moet er den weg niet om maken, maar misschien komt uwe ei morgen wel eens langs. Wil uwe voor mij dat geven als je blieft Hij gaf een tien- stuiverstukje. >Maar mijn goede Jochems, daarvoor heb ik het niet verteld - jij kunt je geld zelf wel gebruiken." »Och dat zal mij niet verarmen, 't is beter dat >k ereis een glaasje pons minder gebi uik, as dat die kinderen honger lijden," ïJo bent een goede kerel maar we zitten hier toch zoo vertrouwelijk bij elkaar, vertel me reis, ik kan me niet begrijpen, dat, bij het kleine inkomen als jij hebt, je nog op zoo'n mooie kamer woont." >Ja, nou uwe der na vraagt, dat zou ik ook stellig niet doen, as bet niet was omdat ik hier bij een weeuw woon, wiens man ik ook al jaren gekend had, toen hij stuif en toen die nog leefde, woonde ik op een achter kamertje hier in huis, maar omdat hier de groote kamers, omdat hel altijd in de JordaaD is. geen aftrek vinden, as voor veul te weinig geld, en ikke den man op het sturfbed beloofd he'o, as e9u vrind zen vrouw bij te staan, heb ik be- grepe, voor eens zooveel huur deuze kamer te neme, zoolang as er niemand voör kwam. Dai maakt nou wel dat ik ook niets geën plezier kan nemen - maar och, 't is hier toch goed zitte, niewaai V en ik heb zoo indien zij zich slechts aaneensluiten. Waar men overtuigd is dat een diepere grond bewerking, dan met den gewonen ploeg is te verrichten, noodzakelijk is, om de vruchtbaarheid van zijn akkers, de op brengst er van te verhoogen. daar schaffe men in vereeniging met anderen een' geschikten ploeg of ondergrondsploegaan. en zij elkander, ook bij den arbeid, door het afstaan van zijn paard of paarden, behulpzaam. Waar meerderen zich ver eenigen, daar is zelfs voor gemeenschap pelijke rekening een stoomploeg aan te koopen, waarmeê in enkele weken hon derden bunders grond naar behooren worden bewerkt, met behulp van een 2- of 3-tal werklieden. Reeds sinds een kwart-eeuw zijn de stoomploegen o. a in Duitschland in gebruik en worden daar ook, zeer ten voordeele van den kleinen landbouwer, met de noodige wemlieden er bij in huur gegeven. Maaimachines. hooischudders en hooi- harken, zaai- en dorsch machines doel matige ploegen en eggen kunnen door coöperatie ten algemeenen dienste worden gebracht Om nog een voorbeeld te noemen wat nut zou men in vele streken niet kunnen hebben door het coöperatief aankoopen eener kettingegge. In vele graslanden heeft het mos de overhand en voert daar onbeperkte heer schappij De grond is ontoegankelijk voor de zuurstof der lucht, verzuurt dienten gevolge, zoodat slechts zure grassen en onkruiden worden aangetroffen en de oogst, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit aangaat, beneden het middelmatige blijft. Hier kan de kettingegge goede diensten doen zij kan de moslaag verscheuren en doende gemaakt, dat die vrouw beneden het boekwinkeltje kon aanhouden, want anders zou ze der uit hebbe gemotte. Het ergst is maar, dat is niks spare kan voor as ik oud bin - maar onze lieve Heor zorgt toch voor alle mensche, en ik zal ook niet oud worde. Maar as uwe dan zoo ziet dat ik boos bin op meheer Van Mee- nen, omdat ik nooit wat meer verdiene kun al werk ik nog zooveel, dan is het niet allienig voor me zeivers, maar ook voor die goede oude vrouw, daar ik bij woon en die zoo zwak is." »Maar goeie Jochemslaat ik dan die vrouw ook onder de bedeelden zetten." »Neen, dat nietzoolang as ik leef, zal dat niet gebeure want ik heb be loofd, dat ik voor der zorge zou, en dat kan ik, Goddank nog." »Nu maar, dat doet er toe, ik wil niet hebben, dat jij dat alleen zou dragen. Ik zal voortaan als ik zoo wat noodig heb van boeken of papier, altjjd hier koopen en dan koop ik maar eens wat meer dan ik soms noodig heb." Dat's goed, want ik zou niet willen hebben, dat een ander haar wat gaf." Middelerwijl kwam er een meid binnen van melk en bloed, frisch gekleed en met een helder jak, dat de fraaien vorm van den verscholen boezem goed deed uit komen. Zoodra ze zag, dat er iemand vieemds was, vloog ze weg met den en kelen uitroep van »o 1" »De duivelschersi-e Boudewgn, »is alzoo de lucht- weder toegang geven tot den bodem. Dikwijls blijkt het ook voor zulke gron den, indien zij laag gelegen zijn en van den overlast van water zeer hebben te lijden, dringend noodzakelijk den water afvoer te regelen, kanaaltjes te graven of te verbeteren, te zorgen dus vooreen behoorlijke, afdoende waterleiding. Dit kan in den regel slechts geschieden door samenwerking van alle belangheb benden, van allen, die gronden aan de waterleidingen hebben liggen. Maar die samenwerking is, helaas, dikwijls ver te zoeken en de pogingen tot verbetering- stuiten af op den onwil vau sommigen die of hun eigen belang niet inzien, öf voor anderen niets over hebben, niemand ter wille willen zijn, wanneer het hun geen voordeel aanbrengt- Toch is hot kinderversje, dat we reeds op de schoolbanken leerden, zoo waar „Wie zijn handen schoon wil wasschen, Moet ze wasschen met elkaar, 't Baat je niet probeer het maar Om met een voor een te plassen Als ge niet te zamen wrijft. Wed ik. dat er vuil aan blijft.* „Waschtgij dan zoo de een door d'ander Leer er uit, dat, vroeg of laat, 't In de wereld ook zoo gaat, Helpen moeten wij elkander; Wie maar werken wil voor loon, Krijgt zijn handen nimmer schoon. C. B. dat die weduwe, die je verzorgen moet »Neen, dat is er dochter." »0, o, ik geloof »Foei mijnheer Bondtwatte gedachte Dat kan u toch wel beter begrijpe. Dat vind ik juist zoo ongevoelig van die heeren op kantoor, dat ze me altijd plagen en uitschelden voor een meisjesgekwant wie mij aanziet, weet toch wel, dal de vrouwe van mij toch niet houwe kenne." »Nu, mjjn goede Jochemsik heb je ook wel eens geplaagd, niet waar maar ik zal het nooit meer doen." »0ch uwe, dat is zoo erg niet, maar die Willemsen en Von Herlmgs is nog erger - maar as de baas je vertrapt, wat kaDje dan van de bediendes ver wachten Eet uwe het broodje niet op 't is varsch. Uwe moet het maarzoo voor lief nemen, daar schimpte ze giste ren ook op, omdat ik nou gien geld heb om uit te hale." »Goede beste vent, jij tracteeit me beter dan dat ik bij Van Meenen te dineeren ga, dat verzeker ik je." »En as uwe dat aan op hebt, dan neme we een snapsie, dat doe ik alle dage, dat mot me in 't leven houwe." Daarna ging Bondt weg, maar perste Jochems de belofte af, dat die ook eèns op zijn kamer zou komen, dat de brave sukkel vast beloofde, als Willemsen en Von Herlings er dan niet bij waren. »Neen neen, bij mij alleen. Adieu Boudewiju ging spoedig nog de tien

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1