Hiiiiienland. Rechtszaken. (jemengri Nieuws. Van den vijand zijn 12 man gevan gen genomen onder wie 8 man van de staatsartillerie en 2 officieren van Wa- termeyer's commando. Ook zjjn 15 ge zinnen opgebracht De Eerste Kamer nam de militiewet aan met 34 tegen 8 stemmen en de Landweerwet zonder stemming. De onderwijswet is aangenomen met 40 tegen 1 stem. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 83 Juni 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Yoorm. 9 ure Nam 2 ure Dhr. G. H. A. v. d. Vegte Dhr. G. H. A. v. d. Vegte Theol.-Student. Kerk B. Yoorm. 9 ure Dhr. B. J. Esser Nam. 2 ure Dhr. B. J. Esser aan de Univ. te Zeist. AXEL, den £1 Juni 1901. Van de 643 kiezers zijn er 469 steramen uitgebracht. Ter Neuzen, 20 Juni. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad, werd behandeld een ingekomen adres van Wiskerke, gemeente-secretaris. Adressant deelt daarin mede, dat hij door zijn zenuw- achtigen toestand en telkens terugkeeren- de ongesteldheden, genoodzaakt is zijn betrekking neer te leggen. Hjj verzoekt den Raad hem eervol ontslag te geven en met het oog op zijn 36-jarige dienst bij de gemeente hem een pensioen te vei ieenen van 500 of f 600, Met algemeens stemmen wordt de heer Wiskerke met 1 Juii, eervol ontslag ver leend als gemeente-secretaris en een pen sioen toegekend vaB 500 's jaars. Nog "weid vastgesteld een nieuwe ver ordening op de h6ffing van den Hoofde- lijken omslag tot een maximum bedrag van 24.000. Bij kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Terneuzen O. G. Lotsy jr. surnumerair. De gemeenteraad van Zaamslag besloot om gedurende 20 jaar een jaar- lijksche subsidie, groot 400, te verleenen Boud schrikte bij het denkbeeld, dat de dood van den vader het kind zou moeten redden. »Joa, meheer voor zukke dinge most de diakkenie ook zorrege, niewoar »Ik weet niet wat bier te doen wil ik jou maar voor een dubbele portie op schrijven waDt jij bint zelf arm, jij kunt die kinderen van een ander niet ver zorgen." »Mag uwe dat doen, meheer Die vraag bracht Boud in vei warring, want hij mocht het eigenlijk niet doen. »Neen," zei bjj eindelijk, als had hij er althans wat op gevonden, »maar als ik jou wat geld van me zelf geef, zal jij bet dan voor die kinderen besteden »God straf me, meheer, as ik er ien cent voor me zuiverst af zal nemen >Nu, zie daar dan een driegulden goeden dag." »De goede God zal er u voor zegene, meheer Zoo maakte Bondt allerbelangrijkste visites. Niet zelden gebeulde bet, dat het hem ten duidelijkste bleek, dat menschen die volstrekt niet arm waren hem schan delijk wilden bedriegen, dan weder be speurde hij onder die arme lieden de grootste wangunst, maarevenwel trof het hem niet minder, dan toch ook hier een gevoel van rechtvaardigheid heerscbte, en men hem steeds met zorg aantoonde, wie bedeeld moest worden, en wie niet, zoodat bij, toen hij bij Jochems aanschelde, wel de overtuiging had, althans niet velen te hebben opgeschreven, die niet armoedig waren, en dat hij er stellig geen enkele bad vergeten. Wordt vervolgd.) ten behoeve eener stoomtramverbinding HontenisseSas van Gent via Zaams'ag mits een zytak worde gelegd Zaamslag— Terneuzen en vooits onder voorwaarde, dat met de werken een aanvang worde gemaakt voor 1 Januari 1903. Tot leden van het algemeen armbestuur werden herbenoemd de beeren J. van Hoeve en AKlaassen, en benoemd, in plaats van J. Buijze, die bedankt heeft, de heer Adr. de Kraker. M. Ct. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 21 Juni 1901. A. C 22 j. werkman te Koewacht is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. MOORD TE TILBURG. Woensdag werd het getuigen vei boor voortgezet. In verband met een verklaring van den getuige Jongbloets, die eerst den koster in de kerk bad berkend en later zeide het niet zeker te kunnen zeggen werd door dbn verdediger aan den com missaris van politie gevraagd of bet hem niet was opgevallen dat de koster er nu beel anders uitziet dan bij zjjn arrestatie. Zjju kDevel en haar zyn nu veel korter dan vroeger. Do comm. antwoordt dat een groote verandering hem niet is opgevallen wel zag de koster er nu bleeker uit. In deze quaestie werd ook onder eede gehoord mr. Feith, rechter-commissaris. Deze heefteen verandering in den koster waargenomen. Hij ziet er nu minder woest uit en ook zijn knevel schijnt korter te zijn. Verdediger vraagt: Uw totale indruk en het antwoordt luidde Vroeger had by 6bD woest uiterlijk, nu niet meer. Nog andere getuigen waren eenigszins bezwarend voor den kostei. Get. Anna Beerens was met een doch tertje van koster Isterdaal op een naai winkel dit meisje sprak mee over het vermiste kind, maar Vrijdag begon ze ineens te huilen. Zy wist echter niet, dat vader was opgepakt alleen wist zij, dat er iemand was gevat, en toen zei ze »Als 't mijn vader maar niet is." Later vernam men op den naaiwinkel dat het werkelijk de koster was. De meisjes hielden het echter stil voor de dochtei. Het kind had niet kunnen zien dat 't baar vader geweest was en toch zei ze»Ik zou wel op myn bloote knieën naar moeder willen kruipen, want ik zal vader niet meer zien. Het meisje had toen ook gezegd Vader is al drie dagen niet goed geweest, hij is het kind Woensdag nog tegengekomen en toen zei ze»Dag koster." De bizondere correspondent van de »N. R. Ct." seinde nog Ik verneem dat er eeniga merkwaardige brieven zjjn voorgelezen, zooals Mutsaers de verver die by tientallen, met teeke- Dingen voorzien, uil zijn cel heeft ver zonden. Zoo een aan de rechters, waarin bij zegt>Zoekt toch, zoekt toch, laat niet los, er zit meei achter, er is meer gebeuld." En dan een brief aan deD koster waarin het volgende »Daar wij nu de grootste vijanden zijn, kunnen wij weder de beste vrienden worden. Koster, u weet dat het Vrijdag reeds vier weken wordt, dat ik voor u in de gevangenis ben, maar u weet, nietwaar, onschuldig. Maar dat is nu ver geten en vergeven, wanneer u my spoedig naar huis laat keeren. Koster, ik zie u nog met het pakje op de trap staan maar koster, als ik het geweten had, wat daar in was, begryp u toch wel koster, dat ik het niet meegenorneD heb. Maar koster, daar ik u gezegd had van niet aan het licht te breDgen, dal heb ik niet met opzet gedaan, dat viel uit mijn moDd en toen mocht ik u niet verschoonen, dus koster, ik hoop, dat u dat mij niet kwalijk nemen zult. En dan, koster, om 's hemels wil, zeg de rechte waarheid, want de goede God zal u hier nog uwe zonden vei geven, maar als u nog dieper in het verderf gaat, wat moet dat dan worden. En geloof koster, dat u de oorzaak ben, niet alleen van hef kind, maai van myn en mijn ouders, broeders en zusters. Daarom koster, bet is nu nog te vergeven, neem nu de kans waar. Het is wel niet piei- zierig. maar het zal in de gevangenis toch nog wal beter zijn dan dat u voor eeuwig in de hel zoudt moeten branden, daar het vandaag net zoo goed de laatste dag voor u kan zijn als voor mijn." De eisch tegen Mutsaers is levenslang. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde Donderdag de veroordeeling van C. de P, arbeider te Oost burg door de Middelburgsche rechtbank tot 10 jaar gevangenisstiaf veroordeeld wegens poging van doodslag op den onbezoldigd rijks veldwachter Le Bron. Voor bet gereentsbof aldaar werd Don derdag in hooger beroep behandeld de treurige zaak van den arts De K., uit Bruinisse, die door de rechtbank te Zierikzee, wegens mishandeling met doo- delijken afloop, gepleegd op zijne ecbtge- Doote, was veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De belangstelling was gioot. Mr Hulsthof, raadsheer, bracht rap port uit. Op een vraag van den advocaat-generaal zeide de beklaagde dat er geenerlei reden bestond voor de jaloezie zijner vrouw jegens bem. Slechts éen getuige werd Donderdag ge hoord, nl. de bakker, die op dien bewusten avond van het scnieten tegenwoordig was geweest er, toen beklaagde na de ruzie met zijn vrouw in de gang verscheen met een buks in zijn hand hem nog toeriep: kerel doe dat niet." Maar beklaagde schoot de buks op zijn vrouw af. De advocaat-generaal mr Reitsma achtte het opzet om te mishandelen aanwezig. De verwering van beklaagde, dat hij niet het opzet had gehad zijn vrouw te treffen, verwierp het openbaar ministerie en de ambtenaar vorderde bevestiging van de veroordeeling tot 3 j. gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr Wolfson. Uit Apeldoorn schrijft men ons Dinsdag 25 Juni a. s. zal in Tivoli te Apeldoorn worden geopend de Tentoonstel ling van Klompen, Klompgereedschap en overigens van alles wat in de Klompen industrie noodig is. Zy zal geopend blijven tot en met Vrijdag d. a. v. 't Is de eerste tentoonstelling op dit gebied welke in ons land za) worden gehouden. De klompenmakers hebben veel verwachting dat de winkeliers in klompen van de ge legenheid gebruik zullen maken om recht streeks van den maker te koopen. Worden zij hierin niet teleurgesteld, dan zal waar schijnlijk ieder jaar eene dergelijke tentoon stelling worden gehouden, welke dan tevens zoowat een jaarmarkt zal zijn. Eene der aantrekkelijkheden is ongetwjjfeld de inzen ding van eene Rotterdamscbe firma n.l. machines om klompen te vervaardigen. De heer J. B. Hügenholtz, lid van de Provinciale Staten van Gelderland, heeft het Eerevoorzitterschap aanvaard. Donderdag 27 Juni wordt de Algemeene Vergadering van den Boud van Klompen makers gehouden en wordeD te Apeldoorn zeker een duizendtal klompenmakeis ver wacht. Als werkelijk gebeurd verhaalt de »N. R. Ct." het volgende Ondei het raam van een openbaar onder wijzer, den avond van 14 Juni. Politici- jongens van 9 a 10 jaar. Myn vader heeft K gestemdde mjjne W Zoo, de mjjne ook K En nou gaat de Schoolwet (Leerplicht wet) weg Hé, gelukkig, gelukkig Dat ken niet, de KoniDgin heb het ommers gezeid 't Ken wel 't Ken niet Jullie school gaat ook weg 1 Hou jij je inond, dat ken heelemaal niet, 't school staat er, en 't blijft er Jongens, lach hem uit, 't school weg En zoo ging de politieke schoolstrijd verder onder de dorps-spes patriae. Sedert de vorige week werd te Buurt schap te Driene by Lonneker vermist de bestedeling J. t. B. Woensdagmorgen is zijn lyk gevonden in een sloot nabij de school te Driene. De man schijnt vermoe delijk onder den invloed van sterken drank le water zjjn geraakt. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van een veedrijver aldaar, die wegens het opzettelijk noodeloos en wreed aardig mishandelen van een varken, ten ge volge waarvan het dier een poot heeft ge broken is veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis be vestigd, maar de opgelegde straf bepaald op 15 boete of 20 dagen hechtenis. Door de marechaussee is te 's Her togenbosch gevankelijk binnengebracht een als geesteljjk broeder gekleed persoon, die in een gemeente daar in de buurt gelden had ingezameld, voorgevende, dat die gelden bestemd waren voor zekere inrichting van zenuwlijders. Verschillende personen waren op deze wjjze opgelicht. De te Parijs verschjjnende Auto-Vélo vertelt, dat Koningin Wilhelmina, nadat zij te Schwerin herhaaldelyk met den Groot hertog automobiel-tochtjes heeft gemaakt, thans zelf een Auto heeft besteld. De 79-jarige bootwerker A. v. d. B., wonende in de Tol huisstraat, is Dinsdag te Rotterdam door mis te stappen in het ruim gevallen van een in de Parkhaven liggeud stoomschip. Hjj bleef op de plaats dood. De verdachte van den moord te Amersfoort die Woensdagavond daar heeft plaats gehad, blijft tegenover alle verkla ringen en de vele overtuigingsstukken, die inmiddels worden opgespoord, alles ontken nen, zooals hij dan ook gewoonlijk pleegt te doeD. De met bem aangehouden vrouw zijn bjjzit, en. een timmerman uit Arnhem, die sedert kort te Amersfoort werkzaam ia en buiten echt leeft met de znster van den verdachte hebben echter zeer bezwarende getuigenissen tegen hem ingebracht. Toen de commissaris hen hiertoe gekregen had, volgden ook die van buren eri voorbijgan gers. Ieder was huiverachtig het eerst te spreken, want de verdachte is zeer gevreesd. Het snel handelen der politie, dat tenge volge had dat er geen ruggespraak kon gehouden worden, heeft verrassende zaken aan 't licht gebrachtzoo vond zy een 25- tal ledige portemonnaies in het huis van den verdachte, een waar roofhol. ïwee lezingen van een geval. Een schoenmakersdockter te Lyon, door hare ouders vjjf jaren opgesloten gehouden, is ais herschapen, een mooi meisje met zeer levendige bruine oogen en een glimlachende uitdrukking op 't gelaat. Op de vraag of zjj naar hare ouders terug wilde, zeide zij»0 neen, maar men moet hun geen kwaad doen, het is niet de moeite waaid." De woning bestaat uit twee kamers, de eerste als werkplaats gebruikt, de tweede als keuken en slaapvertrek. Achter in dit laatste is een soort van hok of aikoof vol takkebossen en afval van leer Daar had de ongelukkige vijf jaar van haar leven doorgebracht, slapende op een jjzeren brits zonder matras of dekens. Om zich te dekken had zjj een laken, stjjf van vuil. Zy ver klaart herhaaldelyk getracht te hebben te ontvluchten, maar steeds door haar vader met slagen in haar hol te zjjn terugge dreven. De commissaris vond haar zittende op een steen met het hootd op de hand m, het beeld eener krankzinnige. Zoodra zjj echter begreep, dat men haar verlossen wilde, klaarde haar gelaat op en verhaalde zy haar wedervaren. Het ruchtbaar worden van 't geval te Poitiers is hare redding geweest, daar dat, de buren noopte om de politie te waar schuwen. De andere lezing luidtDe met het onderzoek van het meisje belaste geneesheer heeft verklaard, dat zy een zenuwljjderes is met kwaadwillige en leugenachtige nei gingen. Uit de vei klaringen van verschil lende bewoners derzelfde wyk bljjkt, dat zjj nooit opgesloten, maar steeds vry is geweest, zelfs ondanks de verwjjten harer moeder in vuilheid verkoos te leven. Hare ouders zijn voorloopig op vrjje voeten gesteld.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2