No. 22. Zaterdag 22 Juni 1901. e Jaarg. Nieuws- en Ad v e r t e n t i e b I a d voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER A X E L. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aavertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Iiiiite»laii<l. Geen nieuwe gevechten zijn bekend geworden, maar van de oude lekte nog iets meer uit en alles wat men daarvan hoort, is goed nieuws. Uit de officieele verlieslijst blijkt, dat de Australiërs bij Witmansrust verloren 19 dooden en 41 gewonden Bij Houtkraal in het Westen van Transvaal hadden de Engelschen 8 dooden en 12 gekwetsten. Het Kitchener-telegram over den buit van generral Elliot in het Noordoosten van den Vrijstaat heeft ons, zooals men zich herinnert, van het begin af wantrou wen gegeven het zag er zoo raar uit. Nu blijkt dat de zaak zich ook heel anders heeft toegedragen. Elliot was daar aan het schoonvegen, duidelijker gezegd plunderen op Engelsche manier, De Wet stond te Gastrand en hoorde van de bewegingen van Elliot. Hij trok op en wierp zich op den plunderaar bij Reitz. Het gevolg was, dat Elliot zijn plundertocht moest staken en ijlings te rugtrekken op Kroonstad. Het is De Wet echter niet gelukt den plunderaar zijn buit geheelte ontnemen en daardoor hadden de Engelschen gelegenheid van den gestuiten tocht van Elliot nog een biuf-telegram te maken. Bij de bestorming of overrompeling van het kamp ten Zuiden van Middel burg, bij Steenkoolspruit, werden 133 Australiërs gevangen genomen, waarvan 7 aan hun wonden overleden Het totaal verlies der Australiërs was 25 dood, 51 gewond. Geen aanmoediging voor die kolonie om nog meer verdedigers van het moederland te zenden. De Boeren »Hm," dacht Boudewijn, »dat's in lang niet gebeurd, wat zou dat beteekenen Von Herlings keek schuin. >Boodt heb je tegenwoordig veel te doeD op het kantoor?" »Ja, mijnheermijn werk." »Dat spreekt van zelf dat je je werk hebt. maar heeft het haast." »Neen, baast juist niet." »Zoo, dan zal ik je wel wat van een anderen aard kunnen opdragen. Ze hebben me gevtaagd of ik huisbezoek wou doen voor de bedeeling. Is heb het op mij genomen, maai ik heb zoovéél te doen ben buiten mijne eigene zaken in zulk eene massa commissie, ze pakken iemand voor alles maar in dat ik het onmogelijk zelf kan doen. Ik wou dus, dat jfj het eons voor mij deedt, begrijp je Zeg dan op kantoor, dat je morgen niet komt, en geef daar dan maar eens een of twee dagen aan. Je moet het vooral met de noodige oplettendheid doen." »Best, mijnheel Hierop volgden nog 6enige inst-ructies. Op kaDioor gekomen, zei Boudewijn »Mijnheer Cruijs ik kom morgen met, ik moet huisbezoek doen." >01" riep Willemsen, ^mijnheer heeft maakten zich, behalve van twee kanon nen, meester van een groote hoeveelheid granaten. Zij werden aangevoerd door Ben Viljoen. Eenige weken geleden had het een haar gescheeld, of Ben Yiljoen was bij Witbank door de Engelschen gevangen genomen. In een telegram uit Londen in de „Mün- chener Allg. Zeit." wordt teruggekomen op de nederlaag van de Engelschen bij Hartebeestfontein en gezegd, dat de Engel schen daar 15 kanonnen yerloren en het gevolg van de nederlaag is geweest, dat geheel Zuidwest Transvaal weer in handen van de Boeren is. Alleen Zeerust is door zijn garnizoen Engelsch gebleven. Men kan dan ook begrijpen, dat de laatste tijdingen uit Zuid-Afrika in Enge land de openbare meening weer erg drukken. De „Daily News" merkt op Het weerstandsvermogen van de Boeren in aanmerking genomen, lijken wij verder dan ooit van het einde van den oorlog afop onvoorwaardelijke overgave bestaat niet het minste vooruitzicht. Maar dat is het oppositieblad De „Morning Post" zegt Het onaangename ,van dezen oorlog is, dat de Boeren in tactisch opzicht de meerderen schijnen te zijn van de Engel schen. En dat zegt een ministerieel orgaan Maar in weerwil van al dat moois in het seinen blijft toch de toestand voor de Engelschen benard Maand op maand duurt de oorlog voort, elke week mili- oenën verslindend en zonder eenig uitzicht dat die kosten ooit terugbetaald zullen worden. Chamberlain heeft Maandag in het Lagerhuis gezegd, dat de Regeering gemakkelijk wat op zich te nemen, hij stuurt er zijne bedienden maar naar toe. Verleden jaar moest ik het doeD, maar ik gunje de pret, de heele dag in touw te wezen, trap op en trap af. Je moet zeker weer de beele Jordaan door Je zult zien wat gangen je door zult moeten kruipen," en je nebt geen tijd om wat te gebruiken, of heb je daar een kennis wonen »Neen, voor zoover ik weet, niet." »Och, als uwe bij mij een kopje koffie of een glaasje bittere jenever wilt ge bruiken, dan kunt uwe hot ".vel doen, want ik woon toch in de buurt," zei Joehems. »Ja, heel graag, waar woon je dan zoo wat »Ja, in de Goudsblomstraat, boven een hoekwinkeltje. zoo wat vijfhuizen van d» Prinsengracht al. Bent uwe daar bekend »Ja, dat kan je begrijpen," riep Von Herlings, »dat iemand in jou smeerige buurt bekend is." »Smeerige buurt De Goudblomstraat is een heele knappe straat, daar jo wat goeie huize hebt," antwoordde Joehems. »Weet uwe niet waar die groote bijbel voor de deur staat? ovet een slachter »Maar, leepert, als je nu het nommer opgaf, dan was het immers uit," luidde de bescheiden aanmeiking van Willemsen. »Het nommer, ja, maar dat weet ik niet. van buiten." Algemeen gelach. »Je weet hot als je het voor je ziet, dat helpt zich aansluit bij het financieel rapport van Harbour. In de Kaapkolonie gaat het zoo goed, dat Kitzinger (niet Kruitzinger) de pro clamatie weer heeft herhaald, twintig maanden geleden geplubliceerd, waarbij het Noordelijk deel der Kaapkolonie gebracht werd onder onder het gezag van den Vrijstaat. Uit Kaapstad wordt van 7 Juni gemeld dat in de laatste twee etmalen drie ge vallen van pest zijn aengegeven te Port- Elisabeth, twee te Maitland en een te Simonstad. /Het totaal der gevallen is gestegen tot 714 waarvan 388 met doo- delijken afloop. De opperbevelhebber van het inter nationale leger in China, graaf Waldersee zal plechtig worden ingehaald. Prins Heinrich heeft bevel met vijf schepen hem te gemoet te stoomen in de Spaansche wateren. Gezamelijk vaart men dan naar Hamburg, waar de Keizer Waldersee in het Stadhuis zal ontvangen en natuurlijk een toespraak houden. De zitting van den Franschen Senaat werd Maandag voor een goed deel inge nomen door een redevoering van Marcère tegen de vereenigingswet. De kloosters waren volgens hem geregeld bij het con cordaat. en op grond daarvan hadden zij recht zich met 't onderwijs bezig te houden; de kloosters bestrijden stond gelijk met bestrijding van het Katholi cisme en Frankrijk had 38 millioen Katho lieken. Eenige artikelen werden aange nomen men is gevorderd tot art. 13. Blijkens een meedeeling van den Minis ter Delcassé in den Ministerraad is de »Nu, maar Joehemsik kom stellig maar om hoe iaat wordt ik opgewacht." »Ja, ga ik op den gewonen tijd van kantoor, dan zal het uwe te laat worden. Boekhoudermag ik dan een half uurtje vroeger van kantoor gaan »De heeren zullen opmerken, dat mijn heer Joehems overal van profiteert,'' zei Cruys, »nu, ga dan maar wat vroeger, hoor." »Neen, maar als uwe daar wat tegen hebt." »Kom," riep Willemsen »de wereld draait zonder jou ook, geloof me »Och, je moet hem nu niet plagen," hernam Boud. Waarom niet, omdat jij vrij labis van hem krijgt dat geeft ons niets." »Als uwe dus komt om half drie, vind uwe dat goed Dan zal ik maken, dat er een broodje ook klaar staat." >De duivel, een broodje ook! God Pan wat word je gul zei Von Herlings. Den volgenden dag liep Boud met pot lood en papier gewapend door de ver- scbillende buurten van den Jordaan. Al- hoewol hij nu reeds geruimen tijd in de stad had gewoond, haa hij nooit geweten dat daarin zooveel armoede te zien was. Ellendige huizen in akelige stegen en gangen, waar nooit een koeltje de lncht verfrisschen kan, opgevuld met tallooze mannen, vrouwen en vooral kinderen, somtijds geen stuk brood in huis, waai toch de jeneverflesch het schoorsteentje quaestie der Chineesche schadevergoeding geregeld, met de waarborgen er bij. Hoe is nog een geheim. -Volgens Nieuw-Yorksche bladen be- teekent de onderwerping der Cubaansche Conventie aan Amerika's eischen dat de Vereenigde Staten Cuba nog voor 't minst een jaar onder militair bewind zullen houden en ten allen tijde gereed zullen staan om dat bewind te herstellen zoodat het onlangs reeds aangekondigd terugtrekken der Amerikaansche troepen weer een verzinsel zou geweest zijn. De President van Cuba, zegt-de „He rald" zal niet voor Februari zijn ambt kunnen aanvaarden. Havanna, Santiago, Mantanzas, Cienfuegos zullen duurzaam door Amerika bezet gehouden worden, beweert de „Tribune", evenals andere havens wat noodig geacht wordt ter ver dediging van het eiland tegen alle aan vallers. LONDEN, 20 Juni. Een telegram aan de Standard uit Pretoria geeft bijzonder heden over het ongevalvan eau deel van Beatsons kolonne Jbij Witmansrust overkomen. Drie honderd man waren afgezonderd om op den flank te operee- ren. In den avond omsingelden 150 Boe ren onder kommandant Muller, terwijl 200 Boeren in reserve bleven, het kamp. De Boeren sloopen naderbij openden een hevig vuur en bestormden het kamp. De zaak was in een paar minuten ge daan. STANDERTON, 19 Juni. Een colonne die in het district Bethal opereert, heeft bijna dagelijks schermutselingen gehad. versierde dan weder een heel klein hok, waar eene vrouw druk bezig was met naaien, terwijl een negental kinderen over den grond liepen en om de tafel zaten, en men aan de kleeren zeggen zou, dat daar toch geene armoede heerschte, of schoon alle buren getuigden »dat meneer toch die weeuw niet zou vergeten, die het zoo bitter noodig hadin het kort too- neelen van ellende, somtijds ook van lie derlijkheid, zoo als hij zelf als overdreven zou uitkrqten, als hij het in een boek las. Hij kwam bij eene familie, waar de vrouw krankzinnig te bed lag en de kin deren verzorgd werden door de buren daaronder, terwijl bij dat huisgezin zoowel als bij die buren, alles vreeselijke armoede teekende. »Nu," zei Boudewijn, tegen de vrouw, die hem boven brachthier mag ik waarlijk wel opschrijven." - Ja, mijn heer 1" antwoordde de geleidster, j>as het maar hellepe kon, maar de man is een zuiplap van het eerste soort, hij jakkert er alles door en komt soms in gien zeuve doage thuis, as u het dus aan bem geeft, dat bellept niets en de vrouw is een skepsel zonder verstand, ze is uit de kraam van dat kleine wurrem gek gebleve." »Maar die kinderen kunnen toch niet van honger omkomen." >Nee, meheermaar wat er an tedoene der is maar ien redding voor de wurrem- 'pies dat is as de voader sterft, dan komme ze aan de diakkenie, maar eerder niet, om ze gien weezen binne."

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1