uitbreidt, vooral aan de landzijde is buiten kijf. En zoo ingenomen als de Franschen hiermee zijn, zoo zenuwachtig worden daarover de Engelschen Dat bleek Vrijdag i.i het Engelsche Lagerhuis, toen de post aan de orde was van uitgaven voor open bare werken te Gibraltar, Gibson Bowles diende een voorstel in om de vergadering te verdagen, ten einde de aandacht van het Huis er op te vestigen, dat de Regee ring geweigerd had te beloven om bepaalde werken aan den Westkant, die aan ernstig gevaar blootstonden, te staken. Gibson Bowles zeide o. a.Er gebeuren vreemde dingen in Marokko, waarbij Gibraltar een voorname rol speelt. Er gebeuren ook vreemde dingen op het vasteland en als de Zuid-Afrikaansche oorlog niet spoedig eindigt, zou het wel kunnen gebeuren, dat men aan andere dingen te denken zal hebben dan aan het zenden van verster kingen naar Zuid-Afrika. Indien men niet snel te werk gaat, zou Gibraltar een ge vaar voor het Rijk kunnen worden. De Minister Balfour erkende, dat de quaestie van belang was Er zijn, zeide hij, niet alleen militaire en maritieme overwegingen bij betrokken, maar ook diplomatieke overwegingen van den tee- dersten aard De Minister verdedigde het rapport van de commissie over de open bare werken in Gibraltar. Het rapport had ten doel 300 000 p s uit te sparen en binnen tien jaren een dok te maken )"d den geest als Bowles het verlangde. Ten slotte zeide de Minister, dat de zaak hem overigens hoogst ongeschikt leek voor openbare behandeling. Het voorstel tot verdaging van het Huis werd verworpen met 216 tegen 157 stem men, cijfers, die te denken geven. Binnenland, n ij k s n i n n E I, e v De middelen bebben de dalende beweging der beide laatste maanden in Mei niet voortgezet. De opbrengst van die maand overtreft die van Mei 1901 met 150.000, iets minder dan het bedrag van den terug gang in April. Zeer groote afwijkingen bij het vorige jaar vallen niet waar te nemen. De directe belastingen brachten een drie ton meer op voornamelijk te danken aan een belangrijke stijging der betalingen voor het Personeel waartegenover kleine verminderingen van bedrjjfs- en grondbelasting staan. Van de accijnzen bracht de suiker een 30,000 minder op (de totaal-opbrengst der eerste vyf maanden overtreft, echter die vau hetzelfde tijdvak van 1900 met ruim 51/2 ton) het zout 10.000 minder waar tegenover de wijnaccijns steeg met 9000 en het gedistilleerd met f 10.000. Het totaalcijfer der groep indirecte be lastingen daalde met 140.000, Weer droeg het successierecht daartoe het sterkst bij (de termindering bedraagt 19.000), maar ook de registratie- en hypotheek rechten. De zegelrechten rezen met <*»u_ ton, terwjjl toch in deze maand voor het eerst de vergelijking met het vorige jaar zuiver is immers op 1 Mei 1900 trad het nieuwe zegelrecht op effecten in werking. Post en telegraaf stegen met 50.000 en 28.000. De invoerrechten brachten 15.000 meer op, de loodsgelden ongeveer evenveel minder Over het geheel een maand om weinig van te zeggen. Nieuwe Crt. UITSLAG YKItklE/ilAGEX. Ook al moge in ongeveer de helft der kiesdistricten, 42 van de 100, nog de her stemming noodig zijn om de definitieve keuzen te bepalen, het staat vast, dat door den uitslag der Vrijdag gehouden verkie zingen voor de Tweede Kamer de vereenigde rechteizijde reed^ nn verzekerd is van 53 zetels. Er zjjn by eerste stemming 47 kerkelyken gekozen, 23 katholieken, 20 antirevolutionairen,2christelijk-historiscben, 2 vry-anlirevolutionairen slechts 11 libe ralen zyn bij de eerste stemming gekozen en wel 8 vooruitstrevend vrijzinnigen, 2 »Mijntir;er Bondt de patroou wou u eens even spreken," riep de knecht op iiet kantoor. Wordt vervólgd. vryzinnig-democraten, 1 liberaal Van de linkerzyde hadden zich 7 leden niet weder herkiesbaar gesteld de heeren Tijdens (Winschoten), Houwing (Weststel lingwerf), Bastert (Utrecht II), Pijnappel (Amsterdam I), Geertsema (Amsterdam VI), Kerdjjk (Amsterdam IX) en Van Kerkwijk (Zierikzee, sedert overleden). Bovendien zyn niet herkozen de heeren Schepel, Hesselink van Suchtelen, Kool, Bouman, Meesters, Heldt, Veegens en Van Gilse, zoomede de beer Troelstra, de eenige sociaal-democraat, die het zelfs niet tot herstemming heeft gebracht, al voegen we hierbij, dat bet aantal in het gansche land op de socialisten nitgebiachte stemmen, opmerkelijk is toegenomen. (In '97 behaalde deze partij op baar candidaten 13,Ü35 en nu 38,279 d. i. een verdriedubbeling van het stemmental). Van de rechterzyde hadden zich niet meer beschikbaar gesteld de heeren Van Basten Batenburg (Eist), Dobbelman (Nymegen), Vermeulen (Helmond) en Truyen (Weert), 4 katholieken dus,Schimmelpenninck(Amers- foort,) conservatief, en Donner (Katwyk) antirevol en bovendien is 1 van de katho lieken (te Sittard) de heer De Bieberstein door zyn partijgenoot Arnolds vervangen. Als nieuwe mannen treden in de Tweede Kamer op de heeren Van Asch van Wflck (Amersfoort), Heemskerk (Amsterdam VII,) Van Vliet (Deutinchem), Sluis (Enkbuizen), Okma (Sneek), Duymaer van Twist (Steen- wjjk), Talma (Tietjerksteradeel), Pompe van Meerder voort (Zierikzee) 8 antirev. Van Veen (Dokkum) en Schokking (Har- lingen) dus 2 christ.-hiotorischen, Bergansius, (Eist), Raymakers (Helmond), Van Nispen tot Sevenaer (Nymegen), Arnolds (Sittard) en De Stuers (Weert), derhalve 5 katho lieken, totaal 15 leden die nog niet, althans niet in de tegenwoordige Kamer, in het Parlement waren. Van de acht verloren districten hebben de libetalen Deutinchem, Eukhuizen, Steen- wijk en Zierikzee aan de anti-rev., Harüngen aan de chris.-hist. zien overleveren, terwijl het door de herstemmingen zal blijken of Appingadam, Hoogezand en Weststelling- wert aan de socialisten resp. volksparty (Ter Laan) dan wel mede aan de antire volutie zullen ten deel vallen. Wat de herstemmingen aangaat, daarin zyn begrepen 6 die loopen tusschen de rechterzyde onderling, Breukelen, Haarlem mermeer, Hilversum en Loosduinen, waar antirevol. tegenover katholieken, Katwijk en Schiedam, waar een katholiek of een antirevol. tegenover vry-antirevolutionairen staan 8 zetels zyn eveneens aan de linker zyde verzekerd, waar te Amsterdam V een vrijzinnig-democraat tegenover een vooruit strevend vryzinnige, te Groningen een vryz. dem. tegenover een liberaal, te Zutphen een vooruitstr. vtyzinn. tegenover een liberaal, te Veendam en te Winschoten een vryz. dem. tegenover een socialist staan te Amsterdam III, Leeuwarden eu Zaandam een vooruitstr. vryzin ige tegenover een sociaal-democraat. Zyn dus voor de rechterzyde 53, voor de linkerzyde slechts 19 plaatsen vast, voor de overige betwisten vryzinnig-demo craten vier zetels aan de rechterzyde te Alkmaar en Amsterdam VIII aan de anti revol. te Rotterdam V aan de katholieken de vooruitstrevend vryzinnigen staan te Amsterdam I en te Hontenisse tegenover katholieken, te Amsterdam IX, te Arnhem, Franeker, Den Haag, Lochem, Rotterdam II 6D Zuidhorn tegenover antirevol. te Bodegraven tegenover een vrij-antirevol. te Rotterdam I tegenover een christ.-hist. de liberalen betwisten te Amsterdam II de zege aan de christ.-hist., te Haarlem en Utrecht II aan de katholieken, t.e Amster dam VI, Rotterdam IV en Utrecht I, te Biielle, Dordt en Gonda aan de antirevol. Eindelyk staan de socialisten te Enschedé tegénover een kath., te Scholerland tegen over een christ.-hist., te Appingadam tegen- ovei e6n antirevol. en ten slotte de Volks party te Hoogezand tegenover deantiievo- lntionairen. De beide Ministers kamerleden, de heeren Borgesius en Lely, komen te Zutphen en Lochem, waarvoor zy zitting hebben, in herstemming, maar de beer Borgesius is te Amsterdam IV gekozen en de heer Lely komt ook in Amsterdam IX in herstemming. Tweemalen in h rsteumimg komen voorts de heeren Van Kol (Enschedé en Win schoten), Schaper (Veendam en Appinga dam) en Van der Zwaag (dchoterland eu Weststeliingwerf) allen socialisten, die, wellicht op twee plaatsen gekozen, alsdan een zetel kunnen verzekeren aar: mr. Troel stra, die niet hei kozen en niet in herstem ming is. Voorts zyn twee keeren in her stemming: ds De Visser, (Amsterdam II en Rotterdam I) en dr. Bos (Veendam en Winschoten). Slechts 10 liberalen van verschillende schakeering, de heeren VVilliuge (Assen), Smeenge (Meppel), Roessingh (Emmen), Tydeman (Tiel), Marchant (Deventer), Ferf (Hoorn), Conrad en Pynacker Hordyk (Den Haag II en III), Verhey (Rotterdam III), en Hennequin (Oostburg) zyn bij eerste stemming in bun district berkozen. Eindelijk zyn, behalve de heer Borgesius, de volgende heeren, reeds gekozen, elders bovendien in herstemming dr. Schokking, gekozen te Harlingen, herstemming iu SchoteriandMr. Heemskerk, gekozen in Amsterdam VII, beistemming te Gouda; di. Kuype:, herkozen te Sliedre ht, in her stemming in Amsterdam VIII; ds Talma, gekozen te Tietjerksteradeel, herstemming in Weststeliingwerf. AXEL, den 18 Juni Hllll. Zondag waren ouder de gemeente Za.imslag eenige jongen^ aan het slootje springen. Een hunner viel, toen hy ovei de sloot was, languit voorover en bleef toen stil liggen. Zijn makkers, die eerst dachten dat hij het maar voor de grap deed, kwamen bi) nader onderzoek tot de ontdekking dat de joDgen dood was. Onder dezelfde gemeente kreeg een iongeD, die een wagen met stoenen, welke van een hoogte afliep, wilde tegenhouden, een der wielen over het been, zoodat dit lichaamsdeel zwaar gekneusd werd. Rechtszaken. MOORD TE TILBURG. Verreweg het grootste gedeelte der zitting der Rechtbank te Breda werd Vrijdag dan besteed aan het hooren van de getuigen, die op den dag, dat bet meisje vermist werd haar ter hoogte van het koffiehuis »de Zwarte Ruiter" hebben gezien, gaande in de richting van de kerk. Marie Smulders, dienstbode in genoemd café heett haar voorbij zien gaan, terwijl zij het haar gladstreek. Zij heeft ook een man in het portaal der kerk zien staan, doch weet niet of dit de schilder geweest is. De bouwopzicbter van de kerk Van Heemskerk is óp verzonk met een brigadier der marechaussee in de kerk gaan zoeken. Hy ging dadelyk het torentje op en vond daar gelijkvloers in een nis de kleertjes van het vermoorde kind. Het lijk lag in een diepere nis met het hoofd omlaag, een snoer om den hals en de handen boven het hoofd. Op een daaitoe gedane vraag antwoordt get. dat het kind daarin gesehoven moet zyn niet geworpen dan zou de houding anders geweest zyn. Var, sporen van groene verf bad hy niets ontdekt. Zateniag was de le getuige de vader van het vermoorde kind. Hij is op den dag der vermissing eerst om 3 uur thuis gekomen en dadelijk gaan zoeken. De kostei heeft te zijnen huize hem verklaard, dat hy om 101/2 uur het kind gezien had, gaande van de kerk naar huis. Toen de commissaris van politie den koster arresteerde was deze zeer kalm Vrijdagmiddag zeide de pestoor De koster heeft een misstap begaan, zijn houding veroordeelt hem. Jongbloed heeft aan di-n vader verklaard, dat hy den koster op het koor heeft gezien en dat deze toen hij er af kwam er zeer verwilderd uitzag. Later heeft hy gezegd dat het ook wel een ander kon ge veest zyn. Bekl. gehoord, zegt, dat de mooi denaar wel wist, dat hy hem in de kn k had zien gaan. Wij stonden slechts ei kele passen van elkander af en later had de koster hem, beklaagde, gevraagd het pakje kleeren mee te nemen. Bij de voortzetting der behandeling dezer moordzaak, vroeg Maandagochtend de ver dediger van den beklaagde, den schilder M., een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van vrouw Van Rossum. Beklaagde beweerde den koster niet te hebben zien luiden. De griffier las voor dat beklaagde vroeger heeft gezegd dit wel gezien te lu bben. Beklaagde zeide daarop tusschen 12 en 2 uren in den schafttijd. De president merkte op »en half twee komende uit de kerk klop je op de ruiten bij vrouw Spykers. Je staat alweer te liegen. Dat kan je geen goed doen. Wat deed je in de kerk Beklaagde zeide d-n koster te hebben willen waarschuwen dat er werkvolk was. De presidentDenk je dat wij kinderen zijn Je liegt weer je zeide niets." Hierop kwamen vier getuigen voor, die zeiden dat de koster Woensdagmorgen te 12 uur de kerkdeuren sloot. De verdediger vroeg vervolging wegens meineed van den koster, die had gezegd om 12 uur de deuren opengelaten te hebben. Na raadkamer wordt de zitting geschorst om den koster nader te hooren. In de middagzitting beval de rechtbank een nader onderzoek naar de mogelyke meineedigheid van den koster. De behandeling der zaak zelve werd middelerwijl voortgezet. Bemeiigd Nieuws. Moord te Etterbeek. Een vreeselyke misdaad is de vorige week te Etterbeek by Brussel gepleegd. In dn rue de 1' Etang aldaar, woonde het echtpaar Demey met hun zeventienjarige dochter. Het huwelijk van dezeechtgenooten, waar van de man makelaar in assurantiën is, en uitstekend zyn brood verdient, was niet ge lukkig meermalen hadden zij onaangenaam heden, die soms zoo hoog liepen, dat de buren zich er mede bemoeiden. Zondag had mevrouw Demey een bezoek gebracht aan haar dochter, die op een kost school is en kwam des avonds ongeveer half zeven weder thuis Boos over haar lang uitblijven, maakte Demey haar bjj haar thuiskomst een standje, .waaruit een twist ontstond, die verscheidene uren duurde. De geluiden van het gevecht, dat binnen ge leverd werd, drongen tot de buren door, en zelfs een oploopje voor het huis ontstond. Dienzelfden avond omstreeks tien uren hebben de buren zoo vreeselijk hooren gillen, dat zij de politie waarschuwden, aan wie Demey, gevraagd wat er gebeurd was, ant woordde dat er niets van brteekenis was voorgevallen, niets dan een in elk gezin wel eens voorkomende woordenwisseling. Sedert dien Zondag heeft men mevrouw Demey niet meer ge/.ien. De buren meenden dat zy het huis had verlaten, omdat zy niet langer met haar man wilde samenwonen. Doch na eenige dagen begonnen de buren zich ongerust te maken over de onaangename geuren, die uit het huis kwamen. Pierre Davaux, die onmiddelyk naast de Demey's woonde, sprak er zyn buurman over. De stank werd steeds erger en Demey daarover door zyn buurman ondervraagd, zei, dat hij onwel was geweest, en dat de lucht wel uit een vuilen emmer kon komen. Niettegenstaande dit Davaux vreemd voor kwam, nam hij met die verklaring genoegen en ging heen. Doch de stank werd steeds erger en ten slotte hielden de buren een vergadering, waarop besloten werd de po litie met de zonderlinge verschijnselen in het huis der familie Demey in kennis te stellen. Toen deze zich ten tweede male by Demey aanmeldde, wilde deze aanvankelyk niet opendoen, doch na lang aandringen gaf hy toe en lijt de politie binuen. Gevraagd waar zyn vrouw was, ontweek hy aanvankelyk een antwoord, doch ver telde ten slotte, dat zy Maandag naar Ver- viers vertrokken was. De politie geloofde dit echter niet, en stelde een onderzoek in loco in Een groote mand by een bed trok d« aandacht. Het .sch< en. d it daaruit de siank kwam. Het deksel werd opgelicht en men vond daarin bet lijk van mevrouw Demey iu stukken gehakt. Het vleesch was van de beenderen gesneden alles was vol bloed en verkeerde in verregaanden staat van ontbinding. Het lijk, na uit elkaar gehakt te zijn, was in velschillende doozen verpakt. Het hoofd*

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2