Knitenlaiid. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Er begint toch in Engeland verzet te komen tegen de voortdurende officieele en niet officieele liegerij omtrent de ge beurtenissen in het Zuid- Afrikaansche veld. Nu Kitchener ruiterlijk geseind heeft, dat er van de Waimbaa-historie niets aan was en dat ook het verhaal van de twee officieren, die in het gevecht bij Vlak- fontein door de Boeren zijn gevangen genomen en doodgeschoten zouden zijn uit de lucht was gegrepen, steekt men hem een pluim in den staart en vraagt zich af, waarom de regeering niet altijd zoo openhartig geweest is. In het Lagerhuis werd dezer dagen een debat gevoerd over de mogelijkheid om liegende dagbladcorrespondenten te ver volgen. Het lid Robertson vroeg of de leugen verhalen van Warmbad en Vlak- fontein den censor te Kaapstad gepasseerd waren. Op bevestigend antwoord drong hij bij de regeering aan op vervolging van lieden die dergelijke verhalen in de wereld schoppen. De regeering draaide er wat omheen, beloofde onderzoek, maar kon niet laten meteen even de Boeren te belasteren, dat ook van hun kant leugenachtige ver halen den censor passeeren bleef in 't midden. De verliezen der Boeren zouden volgens opgaven van Kitchener in Mei hebben be dragen 2640 man gedood, gewond of ge vangen In de eerste negen dagen van Juni zou hun verlies zijn geweest 26 dooden, 4 gewonden, 409 gevangen. 33 overgegeven, 4000 paarden, 120 karren, 115.000 patronen en 651 geweren. Vermenigvuldigen is wel een aardig werk. Volgens Kitchener's laatste bericht heeft de koramandant van Rensburg zich met honderd man te Pietersburg overge geven. De suikerregeling in Frankrijk met haar hooge uitvoerpremies, blijkt hoogst nadee- lig voor de schatkist. De wet van 1897 waarbij de premies 't laatst zijn vastge steld, heeft tevens als aequivaleut een heffing op het raffineeren en op de bij producten ingevoerd. Over 1900 is de uit komst geweest dat tegenover 21.1 millioen francs aan betaalde preraiën slechts 15 4 millioen staan aan ontvangsten, zoodat de schatkist nog bijna 7 millioen heeft bij te passen. Dit komt te minder gele gen nu er tot 1 Juni al 30 millioen minder uit de belastingen enz. is inge komen dan de raming en aan suppletoiro credieten weder bijna 30 millioen moest worden aangevraagd. De kosten in China gemaakt zijn hieronder niet begrepen die worden uit de oorlogsschatting terug verwacht. De rapporteur der commissie voor de inkomstenbelasting heeft voorge steld deze aldus te regelen, dat bedragen onder 2500 francs onbelast blijven, en dat op hoogere een progressieve heffing wordt gelegd, en wel van 1 pCt. over 2500— 4000 frcs allengs met 1 pCt. telkens op klimmend, tot 10 pCt. over 70 90.000 frcs. inkomen om te eindigen met 13 pCt over inkomens boven 150.000 frcs. De opbrengst wordt op ongeveer 500 millioen frcs geraamd, waardoor de geheeie per- soneele belasting zou kunnen vervallen De aandeelhouders van de „Figaro" hielden een vergadering, waar besloten werd en Perivier en De Rodays af te zetten met benoeming van den voorzitter van den raad van administratie, Prestat, tot voorloopig bestuurder. Perivier en De Rodays weigeren echter het bureel van dit blad te verlaten. »0, u moet wel de complimenten heb ben, en hoe gaat het hier? Weet u iets van Karei, boe maakt die het ».Ia jongen, vraag er maar niet naar." »Hoe zoo vader." »Ik heb vei di iet van dat kind, hij wordt nooit een goed leeraar. Hij verteert geld, hij weet maai van rosseu en rijden, geeft niets om zijn studie, 't spijt me, het is een groote beproeving in mt]n oudordom." Wordt vervolgd.) De Cubaansche vereeniging te New-York heeft aan de conventie voor de Cubaan sche grondwet geseind dat zij haar raadt, Amerika's eischen dadelijk te bewilligen, daar Mac Kinly anders de conventie zal ontbinden en misschien inlijving zal af kondigen. In de zitting van de bijzondere Kamercommissie, belast met het onder zoek der verschillende voorstellen betref fende de overneming van den Congostaat door België las de heer Woeste een schrij ven van den Koning, welke brief het ver wachte antwoord is op de vragen van den heer Beernaert. De Koning weigert, in de onderstelling, dat de Staat onmid dellijk wordt ingelijfd, gedurende twee jaren ad interim het bestuur over den Staat te blijven voeren, er bijvoegende, dat hier niet van kracht is het verschil tusschen het recht en de bevoegdheid van naasting. AXEL, (leu 14 Juni 1901. Onder voorzitterschap van den heer D. J. Oggel had Woensdagmiddag te Ter Neuzen de aangekondigde openbare ver gadering der Centrale Anti-revolutionaire Kiesvereeniging in Zeeuwscb-Vlaanderen plaats, waarin de heer jhr. J. J. Pompe van Meerdervoort uit Goes als spreker optrad. Spreker begon met te zeggen dat de verkiezing voor de Tweede Kamer geen strijd om personen was, doch een beginsel strijd. Hoewel de werkzaamheid van den heer Hennequin voor dit district erken nende, meende hij toch aan de uitnoodiging van de kiesvereeniging te moeten voldoen om in deze vergadering zijn beginsel tegenover dat van den heef Hennequin te stellen. Het beginsel volgens hetwelk een staat moet geregeerd worden, moet zijn dat van het Christendom. De wetten door de regeering uitgevaardigd moeten er nood zakelijk een uitvloeisel van zijn. Aan de hand van de verschillende tot stand ge komen wetten, aan de hand van de viaag- stukken die thans nog aanhangig zjjn, toonde spreker aan dat de liberale regee ring niet het Christelijk beginsel voorop gesteld heeft. Weinig is van de liberalen voor het vervolg te wachten het weinige goede in de laatste jaren door hen tot stand gebracht is geen product van hun eigen staatkunde, want dat was reeds door een vroeger Christelijk Ministerie Makcay voorbereid. Met een opwekking om krachtig voor de candidatuur Heemskerk te ijveren, opdat dit district ook helpe de Anti-revo lutionaire staatkunde in Nederland te doen zegevieren, besloot spreker zijn rede. Aan bet debat werd deelgenomen door de heeren Hartman, Kerstens en Yan Wijck. De eerste debater bestreed de vei schil lende door den spieker aangehaalde punten. Hij toonde aan dat h it niet in het belang van het land zou w. zen zoo de regeering in handen der chrisu- ijke partijen kwam, te meer nu de leiders dier partijen zelf verklaard hebben niet met zekerheid te kunnen zeggen of hun partij mannen genoeg telt, bekwaam om een ministerie te vormen. Hij vestigde de aandacht van de vergadering op de groote verdiensten en de werkkracht van het tegenwoordige Ministerie en de tegenwoordige Kamerten besluit met een aanbeveling van de can didatuur des heeren Henn equin. De heer Kerstens achtte bet nutteloos de canJidatuur-Hennequin te bestrijden. Alleen wenscbte hij op te merken dat het Katholicisme zich niet tegen Leerplicht verzet, dat de Katholieken niet willen de godsdienst in den staat te brengen doch volkomen scheiding tusschen kerk en staat willen met dien veistande echter, dat voor allen gelijk recht zou bestaan. De verwezenlijking van dit idee zou als gevolg hebben, dat in het land een andere en betere partijverhouding kwam. De heer Van Wijck kwam tegen het gezegde van den spreker op als zouden de fabrikanten vervalscht meel leveren. Hij stelde 100 beschikbaar voor de urmen van Ter Neuzen als spreker hem een monster bezorgt De heer Pompe van Meerdervoort beant woordde in het kort de sprekers en zeide aan den beer Van Wijck te beproeven hem een zoodanig monster te bezorgen. Hierop sloot de voorzitter ond'o dank zegging voor de betoon ie belangstelling de vergadering. - Woensdagavond brachten onze mu ziekgezelschappen „Concordia" en „Axel's Werkmanskringt, onzen burgemeester den Edelachtbaren heer 1). J. Oggel eene se renade met fakkellicht, bij zijne herkie zing tot lid der Provinciale Staten voor het district Goes Heden hebben alhier van de 643 kie zers voor de Tweede Kamer 479 gestemd. II E R IJ li. De herijk der malen en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij gemeld Neuzen, 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Juni. Hoek, 2 Juli. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 3 Juli des voormiddags. Koewacht, 3 Juli des namiddags- Westdorpe, 4 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine, 5 Juli en 6 Juli des voormiddags. Axel, 15 en 16 Juli en 17 des voor- mi idags. Zaamslag, 17 Juli des namiddags en 18 Juli Rapenburg (gemeente Stoppeldijk, voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapeile) 19 Juli. Graauw en Langendam, 20 Juli. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 Juni 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Leeskerk. (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. K. J. Kapteijn (Bediening H. Avondmaal.) Ds. K. J. Kapteijn Nabetrachting- Kerk B. Ds. R. van der Kamp (Bediening H. Avondmaal.) Ds. R. van der Kamp Nabetrachting. Arroiirtissenients-Reclitliaiik te middelburg. Zitting van 14 Juui 1901. F. H., 21 j., werkman te Sluiskil (Axel) is wegens mishandeling veroord. tot 6 maanden gevang. F. W., 28 j., oud, dienstknecht te West dorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 8 dagen gevang. 1. A. C. v. W„ 35 j., 2. G. J. K., 32 j.,3. A. A. v. D.. 24j. 4. J. d. R., 26 j., bootwerkers te Ter Neuzen zyn wegens vernieling ieder veroord. tot 6 maanden gevang. 1100 RD TE TILBURG. Woensdag werd voor de Rechtbank te Breda de zaak behandeld tegen Mutsaers oud 26 jaar, verver ter zake dat bij tus schen 21 en 25 Augustus te Tilburg de eltjarige Maria Catharina Wilhelmina Kes- sels opzettelijk van het leven zou hebben beroofd door haar opzetteljjk een kleeding- stuk (onderlijfje) zoo vast om den hals te snoeren dat zij dientengevolge geworgd werd en den stikkingsdood stierf, en zijude deze doodslag voorafgegaan of vergezeld geweest van bet door beklaagde opzettelijk plegen van ontuchtige handelingen met genoemd meisje. De moord zou gepleegd zijn met het oogmerk om bi] betrapping van het door beklaagde gepleegde strafbare feit zich straffeloosheid te verzekeren. Zoo men we-t werd het kind dat een brief in de bus zou brengen te Tilbuig vermist en een paar dagen later bet geheel naakte lykje in een gewelf in de kerk teruggevonden. Eerst werd de koster ver dacht maar later de verver onder sterke vermoedens van de schuldige te zijn gevan gen genomen. Eerst werden Woensdag de deskundigen gehoord. Het publiek moest daarbij de zitting verlaten. In deze zaak werden o. a. gehoord de professoren Spronck en Wefers Bettinck, die aangaande het chemisch en microsco pisch onderzoek van 't bloed, gevonden op de kleederen va' den beklaagde, verkla ringen aflegden Getuige Odïnckx, verver te Breda, en ook de volgende getuige, de verver Kannemans, verklaarden dat op 't japonnetje van het vermoorde kind donker groene verf zat. De volgende getuige, vrouw Anna Van Til maakt bezwaar den eed af te leggen en roept den beschuldigde tot tweemaal moordenaartoe. Er was niets uit deze getuige te krijgen. Zij zeide, dat een eed haar verbood alles te zeggen; zij bleef weigeren verder te antwoorden. Het vrouwtje kwam den volgenden dag als eerste getuige voor. Zij is nu zeer kalm, doch weiger! pertinent den eed te doen. De verdediger vraagt, gijzeling van de vrouw. De Rechtbank za! aan het einde der zitting daarover beslissen. De commissaris van politie te Tilburg geeft oncler meer op bet aantal plaatsen, waar de verslagene het laatst volgens de ontvangen opgaven gezien is. Deze zijn 10 in getal, iets wat onmogelijk is De gansche instructie wordt nog eens nagegaan en den beklaagde de gelegenheid gegeven even tueel opmerkingen te maken Deze maakt daarvan een zeer ruim gebruik en geeft blijk van zeer groote gevatheid. Door een inspecteur van politie wordt medegedeeld, dat hij een gedeelte van de kleeren, onder goed, verborgen onder andere kleeding- stukken en opgerold in 'n pakje, heeft gevonden in een kofter van den bek!. Een lang debat wordt gevoerd over de vraag of de inspecteur toen al ot niet bloedvlekken aan het ondergoed heeft gevonden De pastoor Van Zinnicq Bergman kan slechts getuigenis geven aangaande de afgilte van de kerksleutels aan den koster. Van den moord weet hij niets. Na heropening der middagzitting wordt het oude vrouwtje nogmaals gehoord, doch zij blijft pertinent weigeren. De president wil haar Maandag doen terugkomen, doch daartegen protesteert de verdediger, die ruggespraak vreest. De Rechtbank begeeft zich daarop in raadkamer. Het Gerechtshof te 's Graven hage sprak Donderdag den kleei maker v. F. vrjj van de aanklacht als zou hij de knaapjes Van Wezel en Endlich aao het ouderlijk gezag hebben onttrokken. Uit Winschoten meldt men De party van den heer E. Brader, den socialist, candidaat voor de Kamer, is op Amerikaansche wijze met een reclamewagen begonnen. Op een Oldambtsen-boerenwagen, met een groote teekening op doek. volgeDS des kundigen zeer verdienstelijk gerekend, zit behalve eeri voeimao een tweede persoon met een groote bel gewapend, om uitlegging van het doek te doen. Op de prent een oude afgetobde arbeider aan een tafel, waarop een schaal met aard appelen en water. Daarnaast slaat de heer Brader broederlijk met de linkerhand op den s houder van den afgeleefde en met den rechter wijsvinger wijzende op een tweede tafel een tafeltje welbereid waarop vleesch wijn, groenten enzen waaraan een corpulent heer is gezeten. Met dezen reclamewagen wordt volgens de »N. R. Ct" eeu tournee gemaakt door het gehpele district. Dinsdagnacht heeft in een hoeden winkel in de Zandstraat te Rotterdam een hevige brand gewoed, die om ongeveer twaalf uui door een der kinderen werd ontdekt. Het perceel, drie verdiepingen hoog was door vele gezinnen bewoond, welke alle d" straat nog konden bereiken, behalve vijf kinderen van den bewoner der tweede ver dieping die bleven doorslapen. Met de grootste moeite werden zij gered terwijl de spuiten het blusschingswerk al begonnen waren. Het publiek drong zoo op, dat de politie- met de sabel bet terrein moest vrymaken. Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2