Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Marktberichten. zich in de maag van het kalf bevinden bij pas geboren Kinderen noemt men dit kindspik. Onthoud men de biest aan het kalf, dan zal het langer het ruwe. stop pelige haar behouden en zich niet zoo voorspoedig ontwikkelen. Men verkoope dus de melk niet ter wille van eenige stuivers C. B. De officieels verblindheid duuit te Lon den nog altijd voort. Dat bleek Vrijdag in het Lagerhuis, waar de Minister Bro dick mededeelde, dat Kitchener eventu- eele voorstellen van de Boeren direct moest opzenden naar Londen en dat go- weigerd zou worden in gedachten wisseling te treden over de onafhankelijkheid. Toen Labouchere vroeg, of aan de Boeren de onafhankelijkheid zou worden verleend van Canada of Australië, hield Chamber lain een slag om den arm en zeiNu stellig niet. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodigde regeling van Canada of Australië zou, indien de Boeren zich onderwierpen, uitgesteld worden tot den jongsten dag. En kan men dat ant woord, wel beschouwd nemen? Kan Engeland na de ervaring, welke het heeft opgedaan van de Boeren in de eerste eeuw zooveel zelfstandigheid geven aan de Boeren, die met de Afrikaanders de meerderheid uitmaken in Zuid-Afrika Voor de Boeren is dat woord van Cham berlain goud waard zü weten nu waaraan zi] zich te houden hebben en wij kennen hun besluitof het vrijheidslied zal weer rollen over de Republieken of de Afri- kaansche zon zal schijnen op het graf der dapperen, die hun leven lieten voor hun laud, Engeland ten eeuwigen schande. Ooi logsnieuws is er niet. Over de be richten van de laatste dagen wordt echter nog nagepraat en al weer niet in het voordeel van de juistheid der Engelsche opgaven. Volgens het uitvoeriger Reutertelegram over kolonel Wilsons overwinning, 34 mijleu Westelijk van Warmbad zouden de Engelscheu 8000 vee en 18 wagens buitgemaakt boboen. Het is moeilijk aan te nemen, dat dit de geheele trein of voor raad van Beyers colonne is geweest., zooals Reuter hot wil laten voorkomen. Ook blijkt uit het telegram, dat de Engelschen terug trokken met medenemen van al hun buit toen de Boeier.hoofdmacht verscheen ;deze schijnt pogingen te hebben gedaan den buit terug te krijgen, zoodat we daar later uit de verliezeulijsten nog wel iets naders over zullen booren. noegen te doen. dat deed er minder toe, die man mocht hij toch niet lijden maar de gevolgen konden onberekenbaar zijn, »bet doet er niet toe," riep hij uit, »mijn vader gaat voor!" Om nooit verlof te vragen, was idee fixe bij hem geworden, zoo dat het hem niet eens meer in de gedachte kwam. Gelukkig echter voor hem ging Van Meenen voor eenige weken op reis. Toen sprak Boud met Cruijs af, dat hij een Zaterdag weg wou blijven, en ging op reis. Boud laboreerde meestal nog al aan ge brek en pecuDioel en hij was dus stellig van plan, op de dei de klasse op de spoor trein te gaan zitten. Toen bij echter aan het station kwam, zag hij Spilman met vrouw en dochter. Nu dacht bij, zullen wij wachten waar bij zitten gaat. Wacht" zei Spilman tegen den koetsier, die hem naar bet station had gebracht," je moet nog een fooi hebben dat's waar ook, de heilige moeten hun waslicht hebben." Vervolgens stapte het drietal, mooi bepakt en beladen onder de gaanderij, Boud zou dol graag de familie van het oen en ander ontlast hebben, maai, hij dorst niet. Spil man nam plaats voor de diligence, 't speet Boud erg, want bet was bem te duur, maar dat nog niet alleen, maar 't siond zo gek hij op de eerste klasse. Ondoi tusschen om nu op eene andere te gaan zilten ging toch waarlijk ook niet, 't moest dus maai. Nadat mau zicb een weinig in da wacht- In de buurt van Harrismith bevinden zich veel Boeren een aantal woningen buiten de stad van menschen, die in de stadwachi dienden, werden geplunderd en verbrandhet is gevaarlijk zich een mijl buiten de stad te wagen. De verschillende gevechten, waarvan in de verlieslyst melding wordt gemaakt, werden geleverd op 30 Mei aan de Oranje rivier en verder op 3 Juni bij de volgende plaatsen Petrusbuig, Jouberts Kop. Bar- berton, HiDdersburg, Lijdenburg, Badfon- tein, Blauwbank. De verliezen der Engel schen waren gesneuveld 3, gewond 7 en vermist 1verder gestorven aan ziekte en wonden 25. De Belgische Senaat bracht verschil lende wijzigingen in de speelwet, maar keurde goed, dat het speelprivilegie van Ostende en Spa tot 31 Oct. 1903 blijft. In de Italiaanscbe Kamer werd 'oij de algemeene beraadslaging over de begroo ting van buitenlandsche zaken door den afgevaardigde Guicciardini de boop uitge sproken dat het drievoudig verbond, dat hij boog hield in stand zou blijven, en bij hoopte dat de regeering de gewichtige belaDgen van Italië en Tripoli zal weten te verdedigen. Hij stond vooral stil bij de quaeslie van Albanië, waar Oostenrijk een ijverige propaganda voert, en vroeg zich af, of dit overeen te brengen is met het behoud van bet statuquo met Oosten rijk, dat zich in een precairen toestand bevindt. Hij vroeg inlichtingen over de betrekkingen met Engeland, waarvan hem het vriendschappelijk karakter twijfel achtig scheen. Bij de behandeling van het ontwerp ter bepaling der quota of wederzijdsche bijdrage van Oostenrijk en Hongarije, zetie de Minister-president uiteen, dat het ver gelijk met Hongarije niet alleen beant woordt aan de tradities der monarchie, maar ook in overeenstemming is met de levensbelangen van nijverheid en land bouw. Er is niet de minste gespannen verhouding tusscben Oostenrijk en Hon garije; het parlement heeft door de be spreking van den quota doen zien, dat ondanks den ernst van de crisis der laat ste jaren de betrekkingen met de monar chie niets zijn gewijzigd. De Hongaarsche Delegatie nam in vol tallige zitting de begrooting van buiten landsche zaken aan met eeu motie van vertrouwen in graaf Goluchowski, die in den loop van bet debat verzekerde, dat de opdracht om Bosnië en Herzegowina te bezetten niet voor beperkten tijd was gegeven. Volgens de »Manch. Guardian", beeft de wrijving lussohen de Cubaansche Con ventie en de Amerikaansche Regeering baar hoogtepunt bereikt door de weigering der conventie om genoegen te nemen met de voorwaarden der Amerikaansche regee ring. Het blad verzekert dat generaal Wood bevel heeft gekregen om, als de conventie niet op dit besluit terugkomt, bet militair bestuur te herstellen. LONDEN, 10 Juni. Een telegram van Kitchenei uit Pretoria van heden zegt Het aantal gesneuvelde, gevangen geno men en zich overgegeven hebbende Boeren bedroeg de laatste maand 2640. Van 1 tot 9 Juni hadden wij 26 gesneuvelden en 4 gewonden. Wjj namen 409 Boeren gevangen, terwijl er zich 33 overgaven buitgemaakt werden 651 geweren, 115,500 patronen, 120 wagens en 4000 paarden. AXEL, deu 11 Juni 1901. Wij ontvingen een exemplaar van den Gids door Walcheren, uitgegeven door de vereenigingen tot bevordering van bet kamer veiveeld bad, gingen de deuren open, en Boud wist vrij behendig achter de familie Spilman aan te slenteren, zoo dat hij bij het portier stond van de dili gence waar de Spilmannen in gingen. Hij had al een weinig meer moed gekregen en bood de behulpzame band om pakjes en mandjes aan te geven Daarna ging hij ook naar binnen en zat toevallig naast Theodora. {Wordt vervolgd.) vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg en te Vlissingen. Het handige boekje, dat met het volste recht den naam van Gids draagt, bevat een viertal kaartjes, tal van illustraties en een opsomming van al do beziens waardigheden op Walcheren, vooi ls bevat het tai van wenken en raadgevingen voor den toerist, benevens een volledige opgaaf van alle leisgelegenheden Wie een bezoek wil brengen aan deze schoone streek zal verstandig doen zich een exemplaar van dezen gids aan te schaffen. Behalve een 30-tal bladzijden advertentiën, bevat het boekjo 124 bladzijden tekst en kost slecnts 20 cent. Heden hebben alhier van de 643 kiezers voor de Provinciale Staten 437 gestemd. Bij kon. besluit is benoemd tot bui ge- meester van Zuiddorpe de heer C. van Waes. Koewacht. Door den gemeenteraad is tot wethouder benoemd de heer Em. Plasschaert. Door twee onder Moerbeke, gestatio neerde douanen werd Vrijdagmorgen in beslag genomen een koe, ter waarde van c.a. 700 fr., die door een paar smokkelaars België werd binnengesmokkeld. Nog steeds blijft het gerucht aan houden dat H. M. de koningin met haat gemaal of prins Hendrik alleen in Juli de landbouwtentoonstelling te Middelburg zal bezoeken Zonder grond moet dit volgens iemand die het weten kan, niet zijn. Te Strassdorf in Stiermarken (Oosten rijk) is een kindermoord gepleegd, zoo gruwelijk, dat men weigeren zou er geloof aan te slaan. De ouders vermoordden hun 12-jarige dochter, stopten het lijk in een oven en aten het daarna op. Zij hebben voor het gerecht bekend, dat zij het lijk hebben opgegeten, omdat zij er geen weg mede wisten en vreesden dat anders de moord zou uitkomen. Bij het gerechtelijk onderzoek in hun woning ingesteld, zijn de beenderen en haren van het meisje voor den dag gekomen In Zuid Mongolië zijn een pater met veertien mannelijke ingeboren christenen van het dorp, vermoord en de vrouwen naar de troepen van Tuan gedeporteerd. In het weeshuis te Brussel schijnt reeds eenige jaren een afschuwelijke toe stand te heerschen. Er werd geranseld, dat de kinderen er bjjna onder bezweken voor straf liet men de weezen honger en dorst lijden en werden zij dagen achtereen opge sloten. Bfl de laatste gemeenteraadszitting kwam het ten aanzien van deze zaak tot ernstige debatten tussrhen de liberalen cle- ricalen en socialisten, maar gelukkig hebben de autoriteiten thans zonder onderscheid, met groote meerderheid van stemmen be sloten aan de gruwelen in deze inrichtiug een einde maken. In de »Standard" klaagt een Engelsch- man die den ongelukkigen naam van Coward >lafaard", draagt bitter over de wijze waar op te Ostende en elders hg en zijne land- genooten door de Belgen op vuil, steenen en den kreet»Leve de Boerenont haald worden. Twee jongens uit Poiaun werden sedert veertien dagen vermist, men geloofde dat zg zich bg een kermistroep hadden aangesloten. Toen no dezer dagen een handelsman ter gelegenheid der jaarmarkt te Palaun eenige kisten opende, waarmee lijj op een feest te Dusseldorf was geweest, werden daarin de lgkeu der jongens gevonden. Men veronderstelt dat zij zich te Dussel dorf in de kisten hebben verborgen, ten einde goedkoop naar huis te komen doch de koopwaar werd te Poiaun is een afge sloten gewelf geplaatst, zoodat de jongens gestikt zgn. Een politieke wraakneming wordt gemeld uit het Fransche plaatsje Coupiac bij Saiut-Atrique, dat veideeld is in twee vijandige partijen, van welke bij de laatste Raadsverkiezingen de een 150, de andere 151 stemmen uitbracht. Uit politieken hartstocht hebben au een veldwachter Sa muel en een ander persoon een dynamiet- aanslag tegen de woning des burgemeesters gepleegd. Beiden zijn in hechtenis genomen. In het La-Mancha-district in Spanje wordt de te velde staande oogst verwoest door reusachtige zwermen sprinkhanen. De dieren zijn op sommige plaatsen zoo talrijk, dat treinen moesten stoppen, omdat de .ails geheel onder de insecten waren be dolven. De Belgische Koningn heeft haar zomerverblijf te Spa betrokken. Vrijdag hadden te Parijs twee duels plaats. Het eerste' op het pistool, tusschen de heeren Lautier, Van de Temps en De Biest—Ganal, verliep komisch. De kogel van den Lautier's pistool kwam terecht in den broekzak van zijne tegenstander, stuitte daar op een geldstuk at en schrampte zgr, vel even. Het tweede, op den degeu, liep in bet geheel niet al. Max Regis vocht tegen den AlgierscheD journalist Labeidesque. Na 19 »reprises" besloot men, dat er vandaag ver der gevochten zou worden. Van 1 tot en met 31 Mei 1901. Hoek Huwelijks-Aangiften. 3. Pieter Hamelink, 22 j jm en Adriana Bolleman, 23 j-, jd. 9. Pieter de Pooter, 28 j., jm. en Maria van Langevelde, 24 j jd. Jacob Izaak Leenhouts, 36 j., jm. er, Martina de Kraker, 31 j., jd. 15 Jacobus Johannes 't Gilde 20 j., jm en Fjjgtje Adriana de Bree, 21 j., jd. Salomon de Patter, 22 j., jm. en Tanneke Ester Rouw, 24 j., jd. 23. Jacobus Jacob Buijze, 25 jjm. en Adriana van Wijck, 26 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 9 Jacobus Pie ter Kolijn, 30 j., wedr. en Catharina van Wgck, 34 j., jd. 15. Pieter Hamelink, 22 j., jm en Adriana Bolleman, 23 j., id. 23. Pieter de Pooter, 28 j., jm. en Maria van Langevelde, 24 j., jd. Jacob lzaak Leenhouts, 36 j., jm. en Martina de Kraker, 31 j., jd. 30. Jacobus Johannes 't Gilde, 20 j., jm. en Fijgtje Adriana de Bree, 21 j., jd. Geboorten. 4. Snzanna Anna, d. van Daniël Abraham Riemens en Janna Bare- man. 6 Marinus, z. van Marions Leendert Herrebout en Cornelia Scheele. Adriana, d. van Jan Michielsen en Adriana Bareman. Janna, d. van Jan Pieter Riemens en Janneke Overduive. 8. Leendert, z. van Pieter Deg en Elisabeth de Brtigne. 17. Janna, d. van Leendert Deij en Krina Johanna van der Hooft. 19. Willem, z. van Sibrand Cornelis Sol en Corueiia Klaassen. 23. Anna Johanna, d. van Pieter Remgnsen en Maria van Tatenhove. 27. Adriana, d. van Anthonie Pijpelink en Jozina Helmendag. 28. Arthur Constant, z. van Bei nardus Frauciscus van Opdorp en Isabella Judoca de Bruijn. 31. Rosalia, d. van Antonius Dominicus Dhaene en Sophia Eugenia Schuren. Overigden. 5. Johannes Meertens, 50 j., echtg. van Anna Maria Tholens. 7. Willem Jacobus So!, 7 jz. van Cornelis en Leuntje van de Velde (overl.) 16. Elisabeth de Braai, 84 jwed. van Marinus Oppeneer. Axel, 8 JUNI. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 8,— a 8,50 Rogge ƒ7,— a ƒ0,— Wintergerst 0,— a 0,— Zomergerst ƒ0,— a f 0,— Havr ƒ7,— a 7,50 Erwten 8,50 a 9, - Paar- denboonen 8, a ƒ0,Lijnzaad A j Aardappels ƒ3,50. Alles per 100 kilo. Hulst, 10 JUNI. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijken als volgt Tarwe 8,50 Rogge 6,75 Wintergerst 0,Zomergerst ƒ0,— Haver ƒ7, Erwten 10,25 Paardeuboonen 8,25 Dui- veDboonen ƒ0,— Witteboonen 0,—

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2