m d No. 19. Woensdag 12 Juni 1901. 17° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, F. Dl EL EM AA, AXEL. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 et. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei nnai- rdaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over Melk en Melken. Ter afwisseling willen we zoo nu en dan in plaats van een artikel enkele korte mededeeli ngen geven, welke ons voor komen in het belang te zijn van den landbouwer of den veehouderditmaal geveu we eenige wenken voor den laat ste, waarmee hij ongetwijfeld zijn voor deel kan doen. Het melkonderzoek, speciaal ter bepaling van het vetgehalte, trekt de laatste jaren meer en meer de aandacht, ook der vee houders. Waar op de zuivelfabrieken de betaling der melk geschiedt naar het vet gehalte trekt, daar is die belangstelling begrijpelijk, doch overigens is het melk onderzoek een zaak, welke niet minder dan andere de aandacht van den boer waard is en daarom op elke boerderij dient te geschieden. Wij weten immers nu dat het geven van vette melk niet in de eerste plaats afhangt van het voeder, doch meer zit in de koeien, dus een aangeboren eigen- schap blijkt te zijn. Een veefokker moet er dus op uit zijn om het vetgehalte der melk van zijn verschillende koeien te kennen, opdat hij wete, van welke dieren hij de kalveren za. aanhouden, ten einde een goed soort vee, een hooge boter- odbrengst te verkrijgen. Het melkonder zoek wordt op onderscheiden manieren verricht, welke lang niet alle practisch voldoende kunnen heeten, zooals o. a. hieruit blijkt, dat van dezelfde melk door verschillend personen een ongelijk vet gehalte wordt opgegeven Welke methode Daar werd aangesproken en Yah Meenen waa recht vriendelijk en spraakzaam, terwijl mevrouw Halm hard op lachte, en een pret had van belang. Van Molk- werum scheen een onbeteekenend wezen te zijn, un sujet de Van Meenen, die op hoog bevel tot geleider van de weduwe had gestrekt, mevrouw Molkwerum was een intime vriendin 7an het weeuwtje, louter om dat ze beiden vroolijk en bab belachtig waren. Voor het overige kon het wel wezen, dat er op de verhouding tus- schen haar broeder en mevrouw Halm wat te zeggen viel, maar och ze sloot maai liever hare oogen, dan van een gezelschap te moeten afzien, dat haar zoo aangenaam was. Boud walgde van hetgeen hy daar hoorde, dacht er niet eens meei aan, dat hij beleefd moest wezen, en beschouwde van uit de verte nog steeds het zuiver ideaal van schoonheid dat hem zoo getroffen had. Weldra stapte de familie Van Willigen voort. De leeuwengallerij werd bezocht. De makelaar deed alle mogelijke moeite om Bondt bezig te houden, vertelde het een en ander wat hij van die of andere leeuwen wist, maar de jongen bleef suf en saai. Men ging naar de overkant, het nauwkeurigst mag heeten en daarom de meeste aanbeveling verdient, vertellen we eens in een volgend artikelvoor dit maal is het ons genoeg te wijzen op de noodzakelijkheid van het melkonderzoek op iedere boerderij. Bevorderlijk aan de gezondheid der dieren en tevens aan de opbrengst en het gehalte der melk is een matige beweging van het melkvee. Alleen door den weide- gang, zonder den invloed van de veran dering van voeder, wordt de melkgift grooter, welke echter vermindert bij meer dere. doch nog steeds matige beweging: verlies is hier evenwel niet, daar de melk wel minder water, maar meer vet bevat. Te veel beweging schaadtwaar men het melkvee dagelijks een' tamelijken afstand, van den stal naar de wei en omgekeerd, doet gaan, wreekt zich dat in den emmer. Zal men de koeien drenken met koud of lauw water Indien het laatste voor- deeliger bleek, zou men zich de bezwaren, daaraan in de practijk verbonden, kunnen getroosten, maar bij een proef, eenige jaren geleden met een 6-tal koeien geno men, is geenszins gebleken, dat lauw water de voorkeur verdient. De eene groep van 3 koeien kreeg water van 0,5° Celsius, de andere water van 20°. Van het lauw warm water dronken de koeien met graagte, uitgezonderd ééne koe ongeveer 6 Liter werd er meer van gebruikt dan van het koude. Elke koe gaf bij het drenken met lauw water 0 56 K G melk meer per dag, terwijl de hoedanigheid eveneens beter was Daar stond evenwel tegenover dat het lichaamsgewicht, niet tegenstaande per dag 0,42 K.G. meer maar olifant noch beer, noch hyena, noch adelaar, noch buffel scheen zijner aandacht '.vaardig te zyn. Louize dacht ja maar dat's ook verkeerd begrepen van papa, daar houdt hij niet van." Ze wees hem de mooie plekjes aan, bracht hem naai den nieuwen ingang met de hartsteenen pilaren, waar men een allerliefst gezicht heeft over de oude Fiansche lanen, maar, ook zij leed schipbreuk. Boud scheen nauwelijks naar het meisje te hooren. »Mijn hemel," zei Van Willigen tegen zijne vrouw, »beb je nu ooit zoo'n jongen gezien »Hoe is het Boud," vroeg mevrouw, »ben je /erhef J Bondt kreeg een kleur, maar zij be greep niet, hoe na ze aan de waarheid was. Men ging aan den tuin uit. In de plan tage zei Willemsen»wat kan men nu met zoo'n vent aanvangen Hij merkt niets op. compleet niets, en hij is niet eens beleefd tegen zijn patroon. Het spijl me, de jongen heeft een goed hart maar ik viees dat er nooit iets van hem komen kan, want iemand die niet opmerkt wordt nooit iets." En dit werd gezegd van een jongeling die nog kort van te voreD Louize op zoo vele schoone zaken had opmerkzaam ge maakt, zoo waar is het dat de mensch meestal van eene oppervlakkige zijde wordt beoordeeld, omdat men de omstan digheden niet kent, die ons zoo vaak in een valsch licht stellen. voedsel werd opgenomen, verminderde. Wij vinden in dezen uitslag geen grond, om de toediening van lauw water aan te Het overkruis melken is beter vooidee- liger, dan zooals men gewoonlijk doet: eerst de twee voorste, daarna de twee achterste, ten slotte beide paren nogmaals aantrekken en namelken Dit voordeelis voornamelijk gebleken uit onderzoekingen van Prof. Albert te Halle, die vond, dat bij het overkruis melken een koe per dag 350 a 360 gram melk meer gaf, dat is per week 2,5 KG. en bij een 10 tal melkkoeien ongeveer 25 KG. Inderdaad een oelaugrijk voordeel, zonder eenige moeite of kosten vooriedei te verkrijgen. Bij deze wijze van melken wordt ook de vier minder gemakkelijk scheef Ook hier mag aan het eind het namelken der beide paren niet verzuimd worden, want de laatste stralen men weet het geven de vetrijkste melk. Goed uitmelken 1 is voor den melker of de melkster het gewichtigste gebod. De eerstgemolken stralen bezitten zuiver slechts 1 °/0 vet is de koe half uitgemolken, dan bedraagt het vetgehalte vaak 3 5 0 0. terwijl dit in de laatste gemolken melk wel 7 °/0, in de laatste dmpjes soms wel 10 °/0 bedraagt. Goed uitmelken voorkomt ook dat door het verzuren van de in den nier achterblijvende melkresten, uieront steking en nierziekte van allerlei aard ontstaan. Een belangrijke vergrooting der melkopbrengst schijnt ook verkregen te worden door het drieinplaats van twee maal per dag melken. Althans bij onder zoekingen in Frankrijk en Duitschland verkreeg men een beduidend verschil. Boudewyn echter, die kort geleden zoo volmondig had toegestemd dut liefde slechts op achting kon gegrond zijn, was tot over de ooren verliefd op een meisje, die hij voor het eerst van zijn leven had gezien. NAAR GROENEWAL. Bondi woonde dan nu op zichzelven. Dit bi acht niet weinig bij, om zijne ver liefde droomen voedsel te verschaffen. Overal zocht hij Theodora op, en zoo dik wijls hij maar eenigzins dorst, liep hij voorbij haar huis. Overigens had hij nog al eenige moeite om zich aan het commensaalleven te ge wennen. Bij honderdo kleinighe len was het hem nu onmogelijk de raad in te winnen van mijnbeer, mevrouw, of Louize en de zaken waren te onbeduidend om er mee aan te durven komen. In de positie bleef hem, benalve zijn liefde, niets anders over dan zich met hart en ziel op de letterkunde loe te leggen. Zijn twee intime vrienden werden dan ook Valkenburgen Willemsen. Deze wisten hem te bewegen om zelfs verhandelingen te maken, en die in; »Aan de kunsten gewijd" voor te dragen. Meestal bad Bondt alsdan veel voldoening, en werd van verscheiden kanten nog al bewierookt. Zelfs begon Wilgenhout hem een weerechijntje van eep égard te toonen, waarmee hij bijzonder in zijn schik was. En evenwel, toen dit nauwelijks eene Een koe gaf, driemaal daags gemolken, in 11 dagen 161 lieter melk, en in den zelfden tijd, als ze slechts 2 maal daags gemolken werd, 1.39 liter, dus wel 22 liter minder, een verschil van 2 liter per dag Bovendien gaf een gelijke hoeveel heid melk bij de eerste wijze van mel ken meer boter. Men merkte-evenwel op dat het voor 't verkrijgen van dergelijke uitkomsten stiikt noodzakelijk is, de koeien dagelijks precies op hetzelfde tijd stip te melken. 'tls bekend, dat de melk heel licht gassen en dampen uit de lucht opneemt. Een metsmaak is niet zelden aan de melk te proevende bekende knollensmahk wordt ook niet zoozeer veroorzaakt door voedering met knollen, maar voornamelijk door het aanwezig zijn van knollen in den stal of op dd deel. Daarom is het nood zakelijk de melk te bewaren op een frissche plaatsmen late de melk niet in den stal staan tot alle koeien gemolken zijn, maar is een emmer gevuld, dan brange men dien weg Voorts late men de bussen of vaten met melk open staan, opdat ze kan uitluchten dit is noodig, daar steeds enkele gassen in de melk komen 't Is in vele streken gebruikelijk de biestmelk de eerste melk, welke een koe na het kalven geeft te verkoopen aan de bakkers, die ze bij voorkeur voor hun beschuitdeeg bezigen. Dit gebruik ver dient afkeuring, daar die melk niet voor den monsch, maar voor het kalf is be stemd, De gele biest bevat een stof, welke in het lichaam van het jonge dier be hulpzaam moet zijn bij de uitdrijving van bet darmvuil, de harde stukken, welke maand had geduurd, gevoelde de jongeling dat het toch niet voldoende was om zijn hart te vervullen. Door het gebrek aan huiselijken omgang, deed zich de behoefte om zijn vader, zijn dorp, en juffrouw Van Sol men weder te zien sterker gevoelen. Hij Dleef echter hardnekkig volharden, om aan Van Meenen geen verlof te vragen, ja zelfs thans zou hij dit minder dan ooit doen, want somtijds kwam de vraag bij hem op, of die koopman dan wezenlijk recht, had hem te behandelen als een on beduidend wezen, want was Van Meenen knap in zaken, hij betwijfelde zeer, of die wel in staat zou zijn verzen te reciteeren en verhandelingen te maken zoo als hij. De begeerte om naar Groenewal te gaan werd intusschen zoo groot, dat hy vast besloet, zonder verlof te vragen een Zater dag weg te blijven. Lang had by geaarzeld eerst kwam hem in de gedachte, dat Zondag de eenige dag was waarop hij uien lang in de zwarte oogen van Theodora kijken kon, maar hij zou Zaterdags wel weerom kunnen komen neen, want zlju vader zou hem niet loslaten, en het zou wreedheid zijn, den Zondag dan ook niet te blijven, na zoo langdurige afwezigheid, maar waarom du van het kantoor te blijven, waai om niet Zondag gegaan? Het was toch al eene enkele keer ge beurd dat by de kerk verzuimd had. Maar zijn ouden vader, zou dit zeker afkeuren, eu hij mocht niet beginnen met den ayjn te bedroeven, en om Van Meenen onge^

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1