Landbouw. Rechtszaken. Reinet, moeten de Britsche colonnes, die daar opereeren, rekening houden met den terugkeer van Kruitzinger met een strijd macht van 600 tot 800 man die ten Zuiden van een lijn van Aliwal Noord naar Maraisburg trekt. Na eenig strijden met kolonel Gorringe in de heuvels van Stormberg hebben de invallers een uit weg naar het Zuiden gevonden en een succes behaald bij Maraisburg waar zij een post van 41 man na heftigen tegen stand gevangen namen en Zondag waren zij gezien 55 mijlen ten Noordoosten van Cradock met kolonel Scobell's colonne tegenover hen. De correspondent ver wacht dat Kruitzinger een aanval zal doen op een der steden in de nabijheid en wijst er op dat het succes van dezen bandiet hoofdzakelijk te wijten is aan het feit, dat het land vol van vrienden der Boeren is, die hun gaarne inlichtin gen veschaffen, Zoo deze correspondent die zulke mooie scheldwoorden opduikt voor een man die zijn land verdedigt. Als wij van de Engelschen zeggen, dat zij als roovers in het land zijn gevallen en Roberts en Kitchener de opvolgers zijn van Jameson achter wien Chamberlain staat, die van alles wist, dan wordt het ons kwalijk genomen, omdat de Engelschen altijd met glacéhandschoenen moeten worden aangevat. Wat de laatste mededeeling van den „Times"-correspondent betreft, wij schen ken hem die, de Boeren zullen wel zoo dwaas niet zijn om een stad aan te vallen en zich daar te laten opsluiten. De correspondent van de „Daily Tele graph" seint, dat niet minder dan zeven mijnen ontploft zijn op den spoorweg tusschen Kroonstad en Yereeniging. In zes gevallen werd eDkel het spoor vernield. In het zevende, bij Kromellenboog werden de voorste wagens van den gepantserden trein no. 6 uit het spoor geworpen. De „Daily Chronicle" heeft een zonder ling bericht, dat wij alleen geven, omdat het in een Engelsche krant staat. Volgens dit blad zijn drie Engelsche officieren van het oorlogstooneel weggevoerd en te Port land, in de Kaapkolonie, gevangen gezet, omdat zij verraad gepleegd en de Boeren geholpen hebben. Een dier officieren zou genoeg invloed in Engeland hebDen om te bewerken, dat men de namen der schuldigen verzwijgt. Alle pogingen, om die te weten te komen, bleven tot dusver vruchteloos. Bevestiging blijft af te wachten, maar onmogelijk is de zaak niet. Waarom zouden de Engelsche officieren, althans velen daarvan, niet walgen van dezen toch in zeer vele punten onmogelijk kon opgevolgd worden. Hij was dus mooi verlegen met de zaak, en wat hem het meest van allen hinderde, was dit, dat hem aangeraden was, zich niet meer zoo veel aan letterkunde te wijden, terwijl deze bij hem juist hartstocht en trooste- resse bij alles wat hem hinderde, ge worden was. IN NATURA. Hel was Zondagmiddag na kerktijd, en de familie Van Willigen ging met Boudewijn naar Natura Artis Magistra. Dikwijls had Bondt reeds door het hek aan de Fransche laan gegluurd met groot ver langen, om toch eenmaal dat lustoord binnen te treden. Die aanblik toch, het ijzeren hek met de nette wachthuisjes aan de zjjden, en de breede laan met sohoone geboomte, de spelende kakatoes en pape gaaien in bonten tooi daar onder, en eindelijk het plein, dat zoo helder afstak tegen de donkere laan op den achtergrond dit alles was gewis zeer aanlokkelijk en die menigte menschen, die eens of tweemaal 's weeks den schoonen tuin nozoeken, kunnen zich onmogelijk voor tellen, hoe verheugd Boudewijn was, indelijk -4iet ongekende schouwspel te genieten. Zoodra men het hek was binnengetre den, huppelde de wilde Gustaaf heen en weer, Uok de papegaaien bij de staart, had weldra eenige vrinden gevonden, en oorlog om de schandelijke wijze waarop hij gevoerd wordt. Zij zijn toch mènsch Maandag te Kaapstad twee gevallen van pest en een verdacht geval, ook werden de lijken van drie aan pest ge storven personen gevonden. De Chineesche verwarring schijnt nu werkelijk aan een eind te komenalthans voorloopig. Volgens de „Times" vinden Engeland's voorstellen ter zake van de wijze waarop China de schadeloosstelling moet betalen, hoe langer hoe meer ingang bij de mogendheden. Men wacht nog slechts op een keizerlijk besluit waarbij de verplichting om 450 millioen taëls aan de mogendheden te betalen, erkend wordt daarna zullen de vreemde troepen China ontruimen. China moet volkomen bereid zijn, toe te geven, en middelerwijl wordt Duitschland's houding meer verzoenings gezind zoo heeft Waldersee het gebied van de militaire rechtspraak in China ingekrompen de Chineesche burgerlijke rechtbanken kunnen daar dus hun werk zaamheden hervatten. Men weet dat de Duitsche oorlogsche pen zijn teruggeroepen en ook de troepen langzamerhand worden ontbonden. Wal dersee gaat ook weg en dus zal er een nieuwe opperbevelhebber moeten worden benoemd voor de internationale troepen die achterblijven. Men spreekt van een Fransch generaal, in welk geval 't te hopen is, dat President Loubet er niet zooveel lawaai over zal maken als de Duitsche Keizertrouwens dat ligt niet in zijn aard. In de maand Februari II. beloofde de Belgische minister van landbouw in de Kamer, dat, wanneer het mond- en klauw zeer in Nederland verminderde, hjj het tij delijk geheel openzetten der grenzen voor den invoer van Hollandsen vee in ernstige overweging wilde nemen. Sinds dien tjjd is het mond- en klauw zeer in ons land sterk verminderd en het heerscht, thans hier in zeer geringe mate, vergeleken bij België. Gedureude de maand April waren in ge heel ons land slechts 10 erven besmet, ter wijl in de eerste helft van Mei in België het mond- en klauwzeer op 821 erven vast gesteld, verdeeld over 190 gemeenten, in alle deelen des lands gelegen. Het sterkst heerschte de ziekte in Brabant het minst in de provincie Antwerpen, waar het Nederlandsch vee juist het meest ge zocht is. AXEL, ilen 31 Mei 190!. Kalm en rustig, zooals zij gekomen is, ia zij ook weer heengegaan, de kermis. Uitgenomen een paar schermutselingen die echter door het optreden der politie dadelijk den kop werd-n ingedrukt, is alles in de beste ord afgelooptm. Onze verwachting dat een paar tenten en een paar kramen de markt nog wat zouden komen vullen, is niet verwezenlijkt. Onder gewoonte lokte onze kermis door prachtig weer begunstigd, den eer sten dag tal van vreemdelingen. vloog dadelijk met hen naar de apen en arenden om de beesten woedend ie maken. Mevrouw Van Willigen, aan den arm haars echtgenoots, had werk genoeg om de kleine Anna bij haar te houden, terwijl achter het drietal, Boud met Louize volgde. >Ik ben opzettelijk beel vroeg gegaan," zei de makelaar, »omdat ik nu wou, Boud dat je alles eens goed opnam, ik zal voor net huis een tafeltje opzoeken, en dan moest Louize je maar eens rondleiden en ons daar dan komen opzoeken mij dunkt het was het beste dat je vooreerst nu maar eens links om sloeg, langs het water, de oranjerie, de apenrotonde, dan maak je van zelf de ronde van den gan- scne tuin en komt bij het huis uit. Vei- volgens rust je een beetje, en zal ik zelf eens met je gaan Daar de zaal, het museum van opgezette dieren en het terrein aan de overzijde. Wordt vervolgd.) Woensdagnacht weid door een balda dig'e hand een gat in het zeil der carous- sel gesneden. De dader of daders zijn nog niet oekend. By de Donderdag gehouden jaarlijksche koningschieting heeft de beerH Verhelst den koningsvogel geschoten. Zuiildorpe. Door de Fanfaren maatschap pij »Ons Genoegenc alhier, is een nieuw vaandel aangekocht. -Om dit in te huldi gen zal er een festival gehouden worden waarvan de datum voorloopig bepaald is op Zondag 18 Augustus a. s. Belangheb bende neringdoende dorpsbewoners hebben reeds flinke bijdragen toegezegd in de hoop dat andeien volgen zullen. Zuidilorpe. Gisternamiddag sloeg de bliksem in den molen van de kinderen Broekman alhier en richtte er aanzienlijke «chade aan. Een der wieken werd afge slagen en verbrijzeld, terwijl de hoofd- stang zoo gespleten werd, dat hij door een nieuwen vervangen zal moeten wor den. Een begin van brand werd tijdig door een der zoons Bruekman gebluscht. De schade is door verzekering gedekt. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend, op grond van art. 64 der ge meentewet, aan P. J. Wortman, aio 2e luit. bij het 5e bataljon der rustende schutterij in Zeeland en is benoemd bij betzelfde bat. van die schutterij tot kap. de le luit. J. Rolff. Woensdagmiddag geraakte op de spoorweg bij Hulst door onbekende oor zaak waarschijnlijk door een vonk vuur uit eene voorbijrijdende locomotief een wagen geladen met kunstmeststoffen in brand. Door het flink optreden van het dienst personeel en de brandweer, werd het vuur tot dezen wagen beperkt In de herberg van Jacs. Drabbe te Hoek werd Donderdag door de Notarissen Van der Moer te Ter Neuzen en Diegmans te Axel, in het openbaar verkocht 4 per- ceelen Bouw- en Weiland groot geheel 45 H A. 88 A. 83 c.A., behoorende tot den boedel van wijlen den Oud-Burge meester en zjjne Eobtgenoote. Ko per weid de EdelAchtb. Heer A. Wolfert, Burgemeester van Hoek voor 760 per 44 A. 56 c A. (Gtmtsch gemet,) te zamen voor 77.354.37. Boomprijs wordt extra betaald. Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten in het district Hulst werden tot candidaten geproclameerd de aftredende leden de heeren P. F. Fruijtier, F. C. O. M. Hombach en C. IJsebaert, terwijl door de vereeniging zal worden aanbevolen het aftredend lid de heer P. Moes. Zaamsla». In de vergadering van den Aan- en Genderdijkepolder, werd besloten een tramverbinding flontenisse—Selzaete te steunen, als meest in het belang van deze streek, terwijl het adres van het comité voor een stoomtramweg Hontenisse Sas van Gent vooi kennisgeving werd aangenomen. W.S., knecht bij den landbouwer D, D. te Zaamslag, wilde dezer dagen een driejarigen stier uit don stal leiden, toen hij onverwacht door het dier werd aangevallen en tegen den grond geslin gerd. Hij ontving eenige stooten met de booreDS waardoor hij aan 't hoofd, de borst en in de zijde danig bezeerd werd Hoewel men eerst dacht, dat de zwaar eewonde in doodsgevaar verkeetde, is zijn toestand niet zoo ernstig, toch zal met de genezing stellig minstens een maand heengaan. Op het zomerfeest der Chr, Jonge- lingsvereeniging in West-Zeeuwsch-VJaan- deren op 1 Juli a, s. te houden te Groede zullen als sprekers optreden de heeren G. Hofstede van Aardenburg, J. M. van Leusden van Goes, C. R. van Lelyveld van Goes, Chr. Hunnigber van Vlissingen en Van Strien van Terneuzen en waar schijnlijk ook de heeren M. Mooij van Varseveld en J. A. Hoogenbirk van Am sterdam. Na ook door de afdeeling Zaamslag met algemeene stemmen te zijn gekozen, was de heer Mr. P. C. J. Hennequiu caodidaat voor de a. s. Kamer vei kiezing van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Ve distiicf, welke candidatuur door den heer Mr. Hennequin is aangenomen. Begunstigd door het fraaie weder trok de expositie van rijwielen op den Pinksterdag door de Gebr. Kaan op do bovenzaal van »'s Lands Welvaren" te Hoek georganiseerd, vele bezoekers Een vijftigtal fietsen gaf eenig denkbeeld van de keuze, welke deze heeren hunne be gunstigers kunnen voorzetten, waaronder in de eerste plaats natuurlijk de »Gieifs," het hoofdmerk der Gebr. Kaan. Een motorcycle, in werking, trok wel het meest de aandacht, terwijl een opmerk zaam bezoeker uit een aantal tentoonge stelde ondei deelen en onderdeeltjes kon nagaanf hoe zijn karretje in elkaar gezet wordt. Tem. Ct De annr. kiesvereeniging »Luctor et Emergo" te Ooslburg heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gestold den heer J. F. Heemskerk, betaalmeester, thans tijdelijk te Ter Neuzen. Tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Hontenisse is door de Kath. Kiesv. gesteld de heer P F. Fruijtier, lid der Staten van Zeeland. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 Juni 190L. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. E. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteij n Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Leeskerk. Ds. E. van der Kamp Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 31 Mei 1901. le. P. F. d. K, 24 j., 2e. A. W., 19 j., 3e. P. A. v. H., 25 j.. werklieden te Clinge, zijn wegeDS mishandeling ieder veroord. tot l maand gevang. O. B., 35 j., bierhuishouder te Ter Neu zen, is wegens overtreding gemeentebelas tingverordening veroord. tot 5 boete ten behoeve van de gemeente Ter Neuzen, subsidiair 1 dag hecht. J. M., 47 j., werkman te Sas van Gent, is ter zake van eenvoudige beleediging van ambtenaren veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. ZAAK ONTVOERING. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag behandeld de zaak van den kleedermaker G. P. Van Poelgeest, door de Rechtbank alhier vrijgesproken van de aanklacht als zou hjj het 7-jaiig knaapje Albert Petrus Johannes Van Wezel den 25en April 1899 aan 't ouderlijk gezag hebben onttrokken door het kind. Hat zich aan 't station van 't Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage bevond, mede te voeren langs den straatweg in de richting van de Hoorn- biug onder Ryswjjk, terwijl dat kind sedert niet meer is gezien en den 5eD Juli 1900 aan 't strand te Scheveningen den zesjarigen Franciscus Johannes Endlich onttrokken te hebben aau 't ouderlijk gezag door dit kind een eind weegs in de lichting van 't Oranje- Hotel mede te voeren. Door den officier van justitie, die veroordeeling van den bekl. tot 9 jaar gevangenisstraf had gevorderd, was tegen dit vonnis hooger beroep aange- teekend. De Rechtbank had overwogen dat het rechtsgeldig bewjjs niet geleverd was dat bekl. de persoon was die het knaapje Van Wezel had ontvoerd en evenmin dat bij bekl. het opzet had bestaan om den jeugdigen Endlich aan 't ouderlijk gezag te onttrekken. Twee-en-twintig g»taigen, waaronder vier nog niet gehoorde, waren Donderdag ge-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2