No. 12. Woensdag 15 Mei 1901. 17e Jaar Nieuws- en Advertentieblad 4\ I voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. Dl EL FM AA, AXEL. Buitenland. F E CIL L E T 0 N. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post GO cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Methuen meldt een kanon, dat de Boeren vroeger hadden veroverd, te heb ben hernomen. Er vielen 4 Boeren en 7 werden gewond. Een ander Kruppkanon is door gene raal Babington opgegraven. Wanneer zullen de Boeren nu eens heusch hun laatste kanon verliezen Tengevolge van de gecombineerde be weging in het Boschveld zijn 1500 ge wapende Boeren gevangen genomen of hebben zich overgegeven ook is de basis van Pieterburg uit de handen de ver bondenen gewrongen. Een depêche uit Pretoria deelt officieel mede, dat Lord Kitchener, gedurende de afwezigheid van Sir Alfred Milner is be noemd tot Hoogen Commissaris en Be windvoerder van Transvaal en Oranje- Vrijstaat. Uit de verliezenlijst blijkt nog, dat op 2 Mei een detachement van 4-3 man bij Botha pas door de Boeren is gevangen genomen. Den 4 Mei zijn zij weder vrij gelaten na natuurlijk hun wapenen en ammuni tie te hebben achtergelaten. Weder verluidt te Londen en in Zuid Afrika een gerucht, volgens hetwelk mevrouw Botha te Durban is aangekomen op weg naar Europa, om President Kru ger mee te deelen, dat de kans voor de Boeren verkeken is en het verstan digst zou zijq als de Boeren zich onder wierpen. Het Lagerhuis behandelde een voor stel van Dillon, om de zitting te verda- Zoo werd voorlgepraat, totdat het beurs- tyd werd. Daar Jochems en Boudewyn niet naar de beuis moesten, bleven zij het langst op het kantoor. Boud zat met de armen onder het hoofd, Jochems nam eindelijk het woord. «Jongeheer Bondt, hoe vond u die taal van menheer Van Meenen Wil u wel gelooven dat het mij dooi merg en been ging? Voor geen honderdduizend gulden zou ik het gezegd hebben. En daarom iemand zoo af te jachten, ik heb u in mijn ziel beklaagd. »Ach Jochems, ik wou dat ik bjj mijn vader was.« »Ja jonge heer, ik begrijp niet waarom u niet op uwees dorp gebleven bent, want dat zou mijn grootste geluk wezen om op zoon dorrepie te leven, zonder dat ik uitgescholden hoef te worden, om dat ik niet goed loopen kan, en ik niet zooveel versland gekregen heb van onze lieven Hetr als een ander. Maar-ik bad wezenlijk meelij met uwe, en uwe zal me niet kwaljjk nemen, dat ik uwe dat zoo zeg, maar ik moest dat doen, want ik begreep dat het uwe hinderen moet, om zoo uitgescholden te worden omdat uwe in Gods woord las." gen als protest tegen het beslag leggen op het Dublinsche blad «Irish* People wegens opruiende laster In het blad had een artikel gestaan waarin 's Konings persoonlijk karakter in de grofste termen was aangevallen. Wyndham de secretaris voor Ierland, verdedigde de stappen van den Ierschen Uitvoerenden Raad, op zijn aandrang genomen hij wilde zijn lippen niet be zoedelen door het artikel voor te lezen. De Nationalistische leden verklaarden dat de Regeering een veldtocht voerde tegen de vrijheid der pers in Ierland. De motie tot verdaging werd verwor pen met 252 tegen 64 stemmen. In een redevoering te Birmingham zeide Chamberlain Wij vechten niet voor geringe details, maar voor het bestaan zelf van het Britscbe Rijk in Zuid-Afrika Als wij waren teruggedeinsd voor den strijd zouden wij den eerbied en het vertrouwen der Koloniën hebben verloren en een voorwerp van minachting zijn geworden voor de beschaafde wereld. De natie is de beproeving te boven ge komen op een wijze die bewijst, dat wij onzen voorvaderen niet onwaardig zijn. Met betrekking tot de belasting opsteen kolen zeide de Minister, dat die moet neerkomen op den vreemdeling, die onze kolen koopt, of op den eigenaar der ko lenmijnen, maar autoriteiten op het ge bied der economie beweren dat het de vreemdeling is die betaalt. Woord gehouden heeft de radikale afgevaardigde Markham, die in het par lement de groote Johannesburger bankiers Beit en Eckstein voor dieven en zwen- En terwijl hij dat zei, trok hij zijne lange groene kuitendekker aar. en strom pelde met een »nu goeieu dag, jongeheer Bondt" het kantoor af. Langzaam ging ook Boudewijn heen, en liep drooraende langs de straat, zoodat hij eens, niet onzacht tegen een man aan liep, die hem wederom met vloeken en scheldwoorden overlaadde. Na eerst aan een verkeerd huis aangescheld te hebben, (hetgeen hij eerst bemerkte toen hij een vreemd maagdengezicht voor zich zag, waarop hij, na de meid een paa: minuten vrij 'ounouzel aangekeken te hebben, uit riep «O, o, ik geloof dat ik verkeerd ben.'' waarop hij begroet werd, met een »nu, ezel, kijk dan uit je oogen," kwam hij te huis. Misschien beweert men. dat de beschre vene zaken niets dan kleinigheden zijn. Ik verzeker den Lezer echter, dat, ze voor onzen vriend wezenlijk niet nietig, maar van groot gewicht waren, dat ze belang rijk genoeg waren, om een natuurgenot diep rampzalig te maken. Hij slenterde naar den tuin, viel neder op eene bank van het prieel, met het hoofd rustende in zijne handen en snikte luid. Had Louize het gehoord, of was het toevallig, dat het lieve kind, naar den tuin huppelde, en hem zachtkens op den schou der tikte «Wat scheelt er aan?" «Och niets." «Ja wel. Toe dan, vertel mij eens. Foei delaars uitgemaakt had en uitgenoodigd was dit ook daarbuiten te doen om ge legenheid tot vervolging te geven. De vorige week heeft hij zijn beschul diging in openbare vergadering voor een overtalrijk publiek en herhaald ver klaard de bewijzen gereed te hebben. De gemeenteraad van Batersea de plaats die John Burns naar het parlement heeft gestuurd, heeft met groote meer derheid besloten een straat naarJoubert te noemen. De Engolsche Jingo pers is natuurlijk woedend. Te Barcelona blijft het broeien. De kapitein-generaal althans meldt aan de regeering dat het nu vooral de vrouwen en kinderen zijn, die op den openbaren weg de orde verstoren en dat de circu latie der trams onmogelijke is bij gebreke van personeel. Dat lijkt nog niet veel op «herstelde orde Zaterdag zijn weer een groot aantal troepen te Barcelona aangekomen die op verschillende belangrijke punten der stad zijn opgesteld. Er is bevel gegeven alle werklieden vereenigingen te sluiten. Er hadden weer veel arrestaties plaats, waar onder ook die van een Fransch anarchist De laatste onlusten worden hoofdzakelijk aan de anarchisten toegeschreven. De Indépendance* heeft de verklarin gen door den welbekenden Esterhazy indertijd afgelegd voor den Franschen consul-generaal te Londeh. Esterhazy verlangde dat zijn verklaringen zouden worden gegeven aan de amnestie-com missie van den Senaat, wat niet gebeurd is. Het stuk werd door den consul - dat je zoo schreien kan, en papa en mama zijn zoo goed voor je. Ik kwam je net vragen of ja een beetje mei me wou wandelen «Wandelen neen heb jij daai plezier in Louize?1' «Ja zeker." «Nu dan Ik zal met je wandelen.'' Op de wandeling vertelde Boudewijn alles wat hem wedervaren was, en dit gaf zijn hart wezenlijk lucht. Het lieve gevoelvolle meisje Waardeerde in Boude wijn dat kinderlijk christelijk geloofhet deed bhar goed iemand aan te treöen met wien zij spreken kou, over datgene wat haar gevoel aandeed Zij veroorloofde zich eene vraag «Maar Boud, zoo laat was het toch van morgen nog niet, toen we in den bijbel gelezen hadden, of je hadt nog wel op je tijd op kantoor kunnen zijn. De klok had nog niet geslagen toen we gedaan hadden «Ja maar ik ben toch dadelijk naar kantoor gegaan." «Niet omgeloopen, bedenk je eens goed niet opgehouden op weg «Neen, of ja, dat's ook waar, maar dat heeft toch zoolang niet geduurd. Ik heb gekeken naar een paard dat ze mishandelen. O dat hadt je moeten zien, foei het was verschrikkelijk En Bondt vertelde wat hij aanschouwd had. Men kwam thuis. Boudewijn ging naar zijn kamer. Yan Willigen sprak Louize aan«boe •generaal gezonden aan den Minister van buitenlandsche zaken te Parijs; deze zond het aan den Minister van Justitie en deze aan den Minister president, Waldeck-Rousseau. De politiek bracht, zooals men weet, mee, dat de amnestie tot stand kwam en Waldeck Rousseau zond daarom de verklaringen van Ester hazy naar het Departement van oorlog, waar het stuk als groot geheim wordt bewaard. De verklaringen van Esterhazy zijn breed en komen daarop neer wat iedereen weet - dat hij gehandeld heeft op last van zijn chefs en de beve len werden overgebracht door Henry en Du Paty. Esterhazy noemt tenslotte de stukken op, die hij verlangt, dat gepu bliceerd zullen worden, teneinde het be wijs te leveren, dat Henry en Du Paty ook slechts de gehoorzame dienaars van hun chefs zijn geweest. In berichten uit Petersburg wordt officieel verzekerd dat van het groote gevecht dat in Mantsjourije met de Chi- neezen zou zijn geleverd, geen enkele bevestiging werd ontvangen. De Engel- sche kranten hebben 't heel druk gehad over dat gevecht. LONDEN, 13 Mei. De correspondent van de Standard meldt o. m Generaal Campbell op zijn tocht naar Middelburg en Smith Dorrien op zijn marsch naar Wonderfontein zijn voort durend lastig gevallen door Boerencom- mando's die veldgeschut en pompons bij zich hadden. Ook blijkt dat de Boeren zich in het Oosten en Westen van Transvaal weer samentrekken. Voorts heeft French ver- kan je nu met dien droomer gaan wandelen voor je amusement?" «Och papa, ik vind Boud wezenlyk wel een lieven jongen «Nu, ik wou niet dat Gust zoo was, hoor «En ik wel, papa," gaf zij ten antwoord. «Zoo zoo, dat begint al vroeg. Mag mt>n zich zoo over vreemde heertjes uitlaten zei de vader schertsende. Maar mama wilde hier wat dieper door dringen, trok het meisje tot zich en hei - nam «zeg eens, lieve, waai om dan Wat is de reden, dat je hem boven je broer stelt ►Neen, lieve moes, boven me broer stel ik hem niet, maar als ik met Boudewijn alleen ben, dan kan hij zoo gevoelig .preken, en dan kan ik zien, dat hij zijn vader zoo lief heeft, en dat heb ik van Gust toch nooit zoo opgemerkt. U begrijpt ik zeg het zoo als ik het meen," en daar kwam een blos over haar gelaat als dacht dit kind reeds, dat ze zich te voel uitliet over den vreemden jongen. DocC de ware reden mag wel deze zijn, dat net aan den dag leggen van eeuig gevoel meestal zoo zorgvuldig vermeden wordt, dat zelfs het kind, dat onwillekeurig, als by ongeluk, toont te kunnen voelen, zich schaamt als ware het eene misdaad gevoel te bezitten of eene verwaandheid gevoel aan den dag te leggen.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1