Kermis te Aiel No. If. Zaterdag If Mei 1901. I7e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa ii deren. F. Dl KL FM AA, AXEL. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdajravoud. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. van MAANDAG 27 tot en met DONDERDAG 30 MEI 1901. Itiiiieiiland. Bij Taaibosch ia de Kaapkolonie heb ben de Boeren Dinsdagnacht weer den spoorweg opgeblazen. De mail had er twaalf uur vertraging door. Mannen van Kruitzinger verbrandden een trein met voorraden bij Rayner en vochten bij Driefontein tegen Crewe. Bij Mortmer in het Cradoct-district is ook de spoorlijn opgebroken en werd een trein buitgemaakt. De Boeren zijn bij Hartebeestfontein weggetrokken. Een aantal gingen naar het Noorden. Delarey voert het kom- mando aan dat Zuidwaarts trok. Het schijnt zeker te zijn, dat De Wet en Steyn aan de Vaal weer aanvallend optreden, hetzij in do richting van Jo hannesburg of in die van Heidelberg. In de Kaapkolonie is een detachement verkenners, onder kolonel Deunison ge vangen genomen, hij zelf behoorde ook tot de gevangenen. Den 4en dezer braken de Engelsche colonnes van Standerton op om zich te vereenigen met de colonne vanPlatrand Gedurende den marsch vuurden de Boe ren herhaaldelijk op de colonnes. Denzelfden nacht bereikte de colonne uit Platrand Weltevreden. De Boeren 't Was tijd om naar kantoor te gaan. Een weinig lichter om het hart, weid hij op weg eensklaps getroffen door het schouwspel van een paard, dat een zeer zware last tegen een sluis trekken moest. Het beeot trok, doch ging geen enkelen stap vooruit. Vele lieden, hielpen, om de slede voort te krijgen, doch vergeefs, de zweep kletste over de magere schonken vaD den knol, zoodat het dier opsprong, op de knieën viel, weer met vreeselijke krachtsinspanning opstond, en eindelijk den kop boog en de moedig staan bleef, met omgedraaide nek als verwachtte hij nieuwe zweepslagen. Dit ergerlijk tooneel hindeide Boudewijn zeer, zoo iets had hg op zgn dorp nooit gezien. Daar véi zorgde men de paarden en koeien alsof het huis- genooten waren. Hjj kwam op het kantoor. Door het lezen van deD bijbel en door het kijken naar het armzalige beest, was het een weinig later geworden dan de bepaalde tijd. Het was de eerste keer dat hij te laat kwam, maar de heer Van Meenen had nu juist zijn hulp noodig gehad, en was zelf vroeger dan gewoonlgk aldaar gekomen. »Wat doe je zoo laat te komen boden eenig verzet. Den volgenden dag werd het Boerenkamp te Uitkijk door kolonel Colville's colonne uit Heidelberg overrompeld, waarbij drie gewonde Boe ren gevangen genomen, vier wagens, dertien paarden, vijf honderd stuks vee en een hoeveelheid schietvoorraad buit werd gemaakt. Mist maakte de vervolging onmogelijk De colonne zette haren marsch in Zui delijke richting voort en viel een ander kamp aan. De Boeren boden geen tegen stand. Een Maxim-Nordenfelt, eenige wagens en voorraden vielen in handen van de Engelschen. De colonne uit Plat rand trok daarna in de richting van De Vaal. Den 5en deden de Boeren een vastberaden aanval op de Engelsche ver kenners die er echter in slaagden hun stelling te behouden. De Engelschen hadden drie dooden en twee gewonden. De Boeren werden ten slotte verdreven. Volgens berichten van de Boeren heeft zich het commando onder Brits, ter sterkte van 250 man, bij Christiaan Botha aangesloten die beschikt over 350 man en twee kanonnen. Hun vereenigde strijdkrachten staan aan den Oostkant van Reebokfontein. Kolonel Bullock heeft een gevecht ge leverd in Oostelijke en Noordelijke rich ting, maar de uitslag is nog onbekend. Milner is begeleid door een aantal gepantserde treinen te Kaapstad aange komen. - De officieele verlieslijst toont, dat de Engelschen in de maand April aan verliezen hadden 8 officieren en 120 man 20 officieren en 205 man ge- Geen antwooid. »Nu denk je antwoord te geven of denk je nog een kop te toonen, voor den d Boud, dacht er geen oogenblik aan. »Het zal door het bijbel lezen wat laat geworden zijn, mijnheer." Bijbel lezen, op kantoor zitten op je tgd, dat's beter, begrgp je? Ik heb geen bijbellezers op kan tooi noodig, en als je niet op je tijd komen kunt, dan kan je wel beelemaal wegblijven." De vloeken waar het discours als mee gelardeerd wus, zullen wg achterwege laten. Boudewijn was reeds in een slecht humeui daarbij was de onbegrensde achting, die bij weleer voor Van Meenen had opgevat, reeds van lieverlede .sterk gedaald, de wijze, waarop hg nu aange sproken werd, hinderde hem geweldig, en brachten zijne driften in beweging Hij werd rood als scharlaken, en terwijl de tranen van woede uit zgne oogen sprongen riep hij eensklaps»ik wil in den bijbel lezen 1' Toen viel hij met zijn hoofd op zijne armen en weende als een kind. Van Meenen werd dol. Willen, wat heb je te willen? moest ik je daarom als een beest van het land tot me nemen, omdat je stem tegen je heer en meester zou verheffen Dal komt als een pietje- bedroefd bg je, dat belooft niet tegen te zullen spieken, en wanneer ze je copie- boek wat hebben vol geklad, dan denken ze dat zq heela meneeuen zijn. Ellendeling wond3 officieren en 93 man gevangen Met 333 tegen 227 stemmen is het rapport over het ontwerp op de uitvoer- belasting der steenkolen na een twee daagsch debat in het Engelsche Lager huis goedgekeurd. Ontslag is gevraagd en verkregen door den Pruisischen minister Miquel, Von Hammerstein en Brefeld. Zij worden vervangen door Von Rheinbaben en Podbielsky, die hun portefeuilles van binnenlandsche zaken en posterijen zul len verwisselen met die van financiën en landbouw. Brefeld wordt als minister van handel opgevolgd door den nationaal- liberalen industrieel Möller. In den Rijksdag interpelleerde de Welf Hodenberg over de stappen tot bevrijding van de Duitsche zendelingen, die zich in Zuid-Afrika in Engelsche ge vangenschap bevinden. De Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Von Richthofen verklaarde in ant woord daarop o. a Waar onzijdig eigen dom vernield en beschadigd is, heeft de Duitsche Regeering zeer krachtige ver- toogen tot Engeland gericht. Wij hopen dat door schadevergoeding herstel zal worden gegeven van deze grieven en er bestaat kans dat de thans te Londen zitting houdende commissie voor de eischen der uitgezetten tot schadevergoe ding zich ook met de afdoening van deze eischen zal bezig houden. De moeilijkheid der quaestie is gelegen in het vraagstuk van het burgerschap. De Staatssecretaris besprak de verschil lende in aanmerking komende categorieën en merkte op, dat de gevangen genomen stom element, was het niet, omdat je een presentkaas van Van Willigen bent, je zoudt me huis verlaten om er nooit, weer in te komen; maar weet wel, dat bij de micste tegenspraak je voor mijn part op je moeders schoot kan kruipen, in je dorp waar je misschien 7oor knap gehou den wordt, maar hier niet. Lees jij zoo trouw in den bijbel, och he! weetje wel wat daarin staat geef den keizer wat des keizers is." »Er. Gode wat Godes is," fluisterde Jochoms. »Gg zult den naam uwes Gods niet ijdelijk gebruiken." Boudewijn voelde zich onbeschrijfelijk ellendig. Niet alleen dan. dat men er niet om gaf het woord Gods te lezen ec te kennen, neen het heette zonde zich daar mede in te laten. Het was hem niet ontgaan, dat toen hij uitriep »ik wil in den bijbel lezen," te midden van de dolle woede van Van Meenen, Willemsen en Cruijs schaterden van lachen, ja Von Herlirga hem meteenduivelsgrijnsaanzag. En dat dorp, dat oord van vrede, wat nog oneindig meer zegt, zijne overledene moe der, die hij bij alles wat hij deed als eeoe heilige voor zich zag, al wat hij lief had gelasterd Het was bijna te veel om te dragen, en dit wist hg zeker, dat Van Meenen de grieve hem thans aangedaan nooit of nimmer zou kunnen vergoeden. Wat hij minder wist was, dat onze koopman ook niet het allerminste plan had om dit te trachten, want ook hij was twee zendelingen, die Duitsche burgers zijn, maar dit burgerschap naar Duitsch recht reeds verloren hebben, op aandringen der Duitsche overheid door de Engelschen zijn vrijgelaten. Beiden hadden, luidens beweringen der Engelschen met de Boeren in verbinding orciof a o r» Wat betreft de categorie van hen, die te zamen met geheele klassen der bevol king in de zoogenaamde vluchtelingskam- pen worden gevangen gehouden, is in vele gevallen ongetwijfeld onnoodig hard opgetreden Daar moet vetgoed worden wat vergoed kan wordén. Von Richthofen hoopte dat evenals voor de uit Transvaal gezette Duitschers een voldoende schade vergoeding zal worden betaald, ook ge zorgd zal worden, dat de zwaarbeproefde zendelingen spoedig weder in volle vrij heid en zonder te groote vermindering van hun vermogen hun arbeid zullen kun nen hervatten. Bij het debat over de interpellatie werd het optreden van Engeland zeer scherp gecritiseerd door de afgevaardigden Bac- hem. (Centrum), Oentel (conservatief) en Hasse (Nationaal-liberaal). Oertel zeide Wij behoeven niet voor anderen de kas tanjes uit het vuur te halen en ons later tot dank daarvoor het vel over de ooren te laten stroopen. Dat is de meening van het volk en dat moet men de Engel schen laten weten. Daarmede was de interpellatie geëindigd. - De Raad van Ministers in Spanje besloot Dinsdagavond den staat van be leg te Barcelona af te kondigen, indien de opgewondenheid voortduurt. De grond wettige rechten zullen worden geschorst teleurgesteld. Hij had zoo gehoopt eindelijk iemand gevonden te hebben, die al zijne luimen zoetsappig zou verdragen, die te kneden zou zijn als was, en te buigen, ja te verknoeien, als papier. En waarom omdat de vreemdeling, die zijne nietig heid zoo gevoelde, dat bij dacht dat elke stedeling verre boven hem verheven was, in dat overdreven gevoel van zwakheid, een oogenblik het hoofd demoedig ter aarde had gebogen. Had de man dan ni6t zooveel menschenkennis, om te weten, dat het gevoel van eigenwaarde moest komen opwellen in dat jeugdig gemoed? Wist hij dan niet, dat een ieder in zijn binnenste fijne zenuwen heeft, die niet mogen aangeroeid worden, zonder dat een hevige schok daarop volgt Had zijne ondervinding hem dan niet geleerd, dat zij, die buigzaam en stil zijn, ook hunne driften hebben, al sluimeren ze dikwijls in hun binnenste voor langen tijd Maai de koopman dient toch menschenkennis te bezitten. Als hij tot zijn doel ban komen, zult gij hen voor zijü eigen make laar zien kruipen, zijn eersten bediende zien vielen gij zult kunnen opmerken, dat hij bij een ieder een toon ral weten aan te slaan, waarop altgd weerklank volgt maar - de jongste bediende, de copiist, o die moet niet alleen schrijven wat de patroon schrijft, hij moet denken wat de patroon denkt, hij moet voelen zooals de patroon voelt, maai zwijgen zwijgen als het graf.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1