Woensdag 8 Mei 1901. 17e Jaarg. IHBS STAD. i\o. 10. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaand ere ik F. DIELEMAN, AXEL. h 4 Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHË Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag:- en Vrijdagnamiddag: TWEE uren. Het diepbewerken van den bouwgrond. In vele streken van ons land wordt het groote belang eener diepe grondbewerking nog niet ingezien. Jaar op jaar ploegt men daarop dezelfde diepte, 2 a 2,5 dM. diep, zonder ooit van dien regel af te wijken. Tengevolge daarvan ontstaat er door het loopen van het trekdier in de voor en door het sleepen der ploegzool over den grond onder den bouwvoor een korst of bank, ondoordringbaar voor lucht en vocht en warmte. Ter verwijdering daarvan is het goed een enkele maal den akker wat dieper, b.v. tot op 3 dM. (palm) te bewerken. De voordeelen daarvan, hoewel door sommigen overdreven voor gesteld, zijn niet gering. Vrees weerhoudt sommigen er toe over te gaan, omdat zij beducht zijn voor schade, welke dan ook niet geheel denkbeeldig is. Evenwel voegen we er hier dadelijk aan toe, dat die schade meestal te wijten is aan een verkeerde wijze van handelen, aan een gansch ave- rechtsche bewerking van den grond. We willen in 't kort de verschillende voor deelen van een dieper ploegen, zoo nu en dan, eens nagaan. Ieder landbouwer weet, dat de haar wortels, waarmeê de plant het voedsel uit den bodem haalt, dieper of minder diep in den grond doordringen, naarmate deze dieper is losgemaakt. Bij diepploegen kan men een krachtigen wortelvorming verwachten, wat in meer dan één opzicht de plant ten goede moet komen. Hoe beter de wortelontwikkeling is, hoe meer plan- tenvoedsel kan er in korten tijd voorde »Boudewijn nu zijü er dames in huis en nu moet je, je best eens doen, wat galant te worden, hoor, en wat op te letten op honderde kleinigheden, die ik maar door de vingers zag, maar die me vrouw je niet zoo gemakkelijk vergeven zou. Kijk eens b. v. hoe men een kaas snijd'. Men hakt er niet maar zoo wat in. want, behalve dat ik nu door al de hoeken, die je er in gemaakt hebt, veel meer er af moet snijden dan noodig is, terwijl die stukken naderhand verdroogen en weggegooid kunnen worders, staat het leelijk en dom. Zie je, zoo snijdt men, van den kant af, naar het midden toe, altijd recht. Dan ligt daar je hoed juist op het gewerkte canapékussen, dat is daai geen plaats voor een hoed, op af die dingen moet je letten, als je het met de dames goed vinden wilt. Ik wou je dat nu zooniet zeggen, daar Gust by was, maar in die dingen kan je Wel een voorbeeld aan hem nemen" »Ja," zei mevrouw Van Willigen, »het zal wel beter gaan met den tijd, als ik hem maar soms eens wat wijzen mag, dat niet heel netjes is, b. v. dat zijn.das als een touwtje om zijn hals zitdat mag ik wel, niet waar 2" planten beschikbaar worden gesteld waar het fondament goed gelegd is, gaat het voortbouwen daarop vlugger en zekerder. Verder kunnen later, wanneer de stoppels op den akker achterblijven, de wortels bij verrotting de vruchtbaarheid van den ondergrond verhoogen. 't Spreekt van zelf, dat bij verdieping van dien bouw voor een grootere hoe veelheid voedsel voor de planten te ver krijgen zal zijn. Hoe rijk dikwijls de ondergrond aan planten voedende stoffen is, weten vele bij ondervinding, die ge bruik maakten van den uit slooten en greppels uitgegraven grond, die een heer lijke meststof bleek te zijn, mits men dien niet dadelijk over het land uitspreid de, doch eerst eenigen tijd aan de lucht blootgesteld, liet liggen. Dit laatste was noodig om de aarde, door de inwerking der dampkringslucht, te doen ontzuren en vrij te maken van de daarin voor komende schadelijke ijzerverbindingen. Hetzelfde nu is noodig met den grond onder de bouwlaag. Waar vochtige lucht en warmte toegang wordt gegeven tot den ondergrond, of dezen meer naar de oppervlakte wordt gebracht, daar zal een groote hoeveelheid plantenvoedsel, te voren dood kapitaal, geschikt ter opneming pas klaar, worden gemaakt. Niet zelden gebeurt het ook, dat zich onder de bouwvoor een leembank bevindt, bevattende een schat van planten voedende stoffen, waarmeê men, zonder verdere bemesting, de vruchtbaarheid van zijn land belangrijk kan verhoogen. Maar ook daar, waar dit niet het geval is, kan een diepere grondbewerking de opbrengst in niet geringe mate doen toenemen. Dit »Ja wel mevrouw," antwoordde de knaap. »En als je weer t'huis komt van een partij en je weet niets te vertellen, pas dan op hoor »Ja, man. nu is je gouden tijd uit toen we als garcons leefden, konden we doen wajt we wilden, maar nu staan we onder opzicht. Iü ga naar bed. Goeden nacht." Toen onze viiend alleen op zijn kamer zat. dacht bij over die dingen na. »Het is wel der moeite waard, om over zulke nietigheden te praten zal ik dan een beter mensch worden, als ik de kaas goed snij, of mijn hoed niet op de canapé leg en wat doet het er toe of ik me kleed, als ik maar mijn werk goed doe, en braaf ben. Als ik van 't kantoor kom en ik moet dan nog op al die kleinigheden letten, dan heb ik nooit gedaan. Was mevrouw maar buiten geolevenHet is verschrik kelijk daar zal ik nooit om kunnen denken en bjj zag er zoo tegen op, dat hij er letterlijk verdrietig van werd. Hoe viiendeljjk mevrouw hem ook toegespro ken had, hij beschouwde haar als zijn kwelgeest, en het was eveneens als of hem dezen avoDd een juk van honderde ponden om den hals was gelegd. Zoo voortmijmerende dacht lij) aan Groenewal, aan zijn vader, dien goeden vadei. die zoo geweend had bjj zijn ver trek, en die hartelijke juffrouw Vau Sol- men, die hem zoo vriendelijk had vaarwel bleek o. a. uit de proef, op aansporing van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt genomen door den landbouwer K. D. Gorter te Kooten. Deze bewerkte van een stuk bouwland de eene helft als gewoonlijk, de andere helft echter diep overigens was de behandeling van beide stukken volkomen gelijk. De uitkomst was, dat het laatste 1500 K.G. cichorei per H.A. meer gaf dan het eerste, 't Is duidelijk, dat niet overal de gunstige werking even groot zal zijn. De lokale toestanden doen in deze alles af. Met vertrouwen kunnen wij echter ieder een proefneming aanbevelen. Sedert jaren pasten wij zelf de diepe grondbewerking toe en steeds waren de uitkomsten zeer bevredigend de meerdere arbeidskosten werden ruimschoots opgewogen door de behaalde voordeelen. Voorzichtigheid is een eerste eisch. Wie op eenmaal den grond van zijn' akker of tuin tot een buitengewone diepte omkeert, loopt groot gevaar schade in plaats van winst te beloopen, wat na bovenstaande aan ieder duidelijk zal zijn. Daarom geschiede de verdieping van de bouwvoor geleidelijk elk jaar een paar centimeters. Is de onder grond niet slechts minder vruchtbaar dan de bovengrond, maar bovendien zuur en rijk aan giftige stoffen, dus van mindere' hoedanigheid, zoodat directe vermenging met de bouwvoor niet gewenscht is, dan maakt men gebruik van den ondergronds- ploeg. Dit werktuig heeft geen rister. maar aan het lichaam zit een schaar, in den vorm vaneen' gelijkbeenigendriehoek, welke door den grond gaande, dezen opbreekt, opent, zonder dat vermenging plaats heeft. Op die wijze wordt de gekust, Hij vergeleek deze menschen bij de personen bij wie hij thans was, hij dacht er aan hoe hem ginler raadgevingen en lessen waren gegeven, die zagen op God en zijn gebod, op de Christelijke liefde en het rechtzinnig geloof, en hoe men hem hier leeren wilde hoe hij zijn das moest vastknoopen, en galant moest wezen voor de dames, terwijl hij gewoon was door juffrouw Van Solmen zelve bediend te worden als een koning. Hem kwam in het geheugen hoe hij daar nommer een was, en hoe hg hier geen tien tellen kon en overal de minste was. Hij had hem bijzonder getroffen, dat Van Willigen geen enkelen morgen in den bgbel las, maar aan het ontbijt kranten en brieven be studeerde, als of daar het heil in stak het had hem niet minder gestuit, dat zijn patroon erg vloekte, en de taal van Wil- lemsen tegen Jochems was hem een blijk dat geene christelijke liefde in diens hart wonen konde. Zeker, hij had veel opge merkt wat hij bewonaeien moestrijkdom van geest, verstand, genie, geleerdheid maar 't was hem niet ontgaan, dat daar onder somtijds allerhande bedrog liep, en hg werd gedachtig aan de woorden zijns vaders, die hem had voorgepredikt, »dat de ware wijsheid God te vreezen." De zilveren stukken. e.> hij op do tafel gezien had, de heeriijiie vertooningen, die nij op de komede gezien en bewonderd had en voornamelijk het ballet kwamen hem voor als afgoderij, en toch gevoelde ondergrond toegankelijk voor lucht en warmte en hebben daarin de gewenschte scheikundige omzettingen plaats. Van de voordeelen eener diepe grond bewerking willen we er nog slechts een paar noemen. Zij heeft tengevolge een meer geregelde beweging van het bodem- vocht, een zaak van zeer groot belang. Bij overvloedigen regenval kan het grondwater wegzakken en kan dan niet meer storend op den plantengroei werken, terwijl daarentegen in tijden van groote droogte de planten niet zoo spoedig ver drogen, daar de wortels vocht vinden in den ondergrond of, als ze niet zoo diep in den bodem zijn gedrongen, proüteeren van het water, dat uit den benedengrond opstijgt. Door deze meer geregelde be weging van het grondwater wordt de oogst zekerder, welke zekerheid nog ver hoogd wordt door de betere vernietiging van onkruiden en schadelijke insecten. In tuinen, waar de grond wordt gespit, kan men dezen een diepe bewerking doen ondergaan door het zoogenaamde twee voren, waardoor de grond twee steken diep wordt gekeerd, terwijl toch de bovengrond boven blijft. Veel te weinig wordt dit gedaanzelfs is deze nuttige bewerking aan zeer velen onbekend. Wij komen daarom in een volgend artikel hierop terug. C. B. Tot 29 April was Zeerust nog door de Boeren ingesloten. Een telegram uit Brussel aan de „Daily Mail" zegt, dat President Kruger bericht kreeg, dat de opstand in het Noorden der hij, dat hij, geplaatst in dien maalstroom van genietingen, de kracht niet hebben zou dien te ontwijken. Wel had juffrouw Van Solmen gelijk, dat hij in het Babyion der goddeloosheid gekomen was, en, door de grootste verlegenheid aangegrepen, zuchtte hij, met ten hemel geslagen oogen en gevouwen handen. »Heer, wees mijner ziele genadig Lang bleef hij in deze houding zitten en terwijl alles verwaid door zijn brein speelde, kwam te midden van al die duivelengestalten eene engelengedaante voor zijn geest, Het was het beeld van de aanvallige Louize. Hoe lief was zij tegen hem geweest op den dag, dat hij in Groenewal voor het eerst bij Van Wiiligen at, hoe vriendelijk, vergoelijkend kwam zij tusschenbeiden nog dien zelfden avond. Welke hemelsche liefde straalde uit hare kinderlijke oogen Te verwonderen was het wel niet, dat dit jeugdige meisje het meest in staat was hem het gebrek der zorgen van juffrouw Van Solmen eenig- zins te veigoedun, want ze was nog wat de oude juffrouw a! was: een kind; en hij zelf Wat had hij anders dan eene kinderlijke, ja kinderachtige ziel? Toen hij zoo al gedroomd en gemijmerd had, terwijl hi) wezenlijk door de gedachte aan Louize tot eetiige kalmte gekomen was, schrikte hij op, toen hij de klok twee hoorde slaan. Hij boog ue knieën, bad vurig tot God, en leide zich te rusten.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1