J\o. 9. Zaterdag 4? Mei 1901. 17e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch -Vlaan deren, F. DIELEM Aft, AXEL. Builen land. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het aanhouden van den ambulance trein uit Bloemfontein en het pakken van 25 man ten O. van Kroonstad, wordt weder op rekening geschreven van De Wet dien men nu te Ven tersburg meent te moeten zoeken, natuurlijk zonder j;e weten of hij er ook is. Op denzelfden dag van hetjaanhouden van den ambulance-trein werden drie Boeren die waarschijnlijk een aanvall wilden doen op de schildwachten, door een patrouille Royal Scotts verrast Toen de Boeren verzet pleegden, opende de patrouille het vuur, waarbij een Boer weid gedood een tweede die gewond werd, overleed laterde derde gaf zich over. In den afgeloopen nacht de corres pondent seint van Zondag - dedeD driehonderd Boeren een aanvol op Bel mont. Zij namen het station en ver nielden een gedeelte van de lijn. Als merkwaardigheid voegt de correspondent van de „Daily Mail" aan zijn bericht toe, dat een trein met geld van Boelawayo, die onder sterk escorte stond, spoedig verwacht werd. Deze stopte evenwel, toen er bericht ontvangen werd van den aanval. Een klein commando heeft Zondag ochtend in de buurt van Edenburg een poging gedaan om de spoorlijn ten Zui den van het station te vernielen. Een gepantserde trein moest het verdrijven Uit Harrismith wordt onder dagteeke ning van 29 April gemeld Gisteren hebben afdeelingen van de Harrismith Volunteer Light Horse en »Kwaad neen het is goed.» viel De Vrieze in, »het is goed of wat zal er van onze letterkunde worden, als de meest gevierde schrijvers het publiek door der gelijke kwakzalverijen bedriegen, en stelen als de raven Het is goed, maar 't is jammer dat hij niet nog meer aan de kaak gesteld is. Zou mijnheer denken dat misschien de geschiedenis ook ge maakt was, om er maar uit ovei te schrij ven wat ons goed dunkt? Houdt hij daarom zooveel van oelezenheid, omdat men dan alles wat men gelezen heeft zich zeiven kan toeeigenen. »Maar is dat dan in jou oog zoo'n vreeselijke zonde, om wat van een ander over te nemen zonder er je naam ond te zetten vroeg Valkenburg heel v. wonderd. »Of ik dat zonde vind Ja groote zonde. Die zioh wil handhaven in de wereld als man van karakter, moet weten waar hij staat. Die gevierd wordt als ooispron- kelijk talent moet toonen oorspronkelijk talent te bezitten. Die voor een eerlijk man gehouden wil zijn, moet eerlijk man wezen, en de eerlijke man in onzen stand is niet hy, die het goed van anderen niet wegneemt, want daarin is niet de minste Yeomanry de hoeven ten Noorden van dit dorp afgestroopt en zijn daarbij in aanraking met de Boeren gekomen. Er werd zwaar gevuurd en eenige paarden werden aan beide kanten neergeschoten De Engelschen namen 150 paarden en 40u stuks vee. Er zijn talrijke afdeelin gen Boeren in dit district. Naar gemeld wordt bevindt generaal Botha zich in Ermelo. Generaal Dartnell rukt in die richting op. Ermelo ligt tus- schen Standerton en de grens van Swa- zieland, in het Oosten en de Transvaal Uit Kimberley wordt gemeld, dat in het district Maritvana een aantal scher mutselingen plaats hadden Uit Kimberley wordt gemeld dat in het districht. Maritvana een aantal scher mutselingen plaats hadden Een bericht uit Aliwal North meldt dat majoor Dumoulin's colonne daar van een strooptocht in den Vrijstaat met buit beladen wederkeerende en men verze kerde dat 8oo Boeren bij Wolvehoek leelijk in de klem zaten. Malan moet in het district Cradock bij Waterkloofmajoor Crewe zou Fou- ché naar het N.-W. drijven, over de Oranje rivier. De generaals Hunter en Jan Hamilton gaan naar huis. Het moet deh 29 aan een haartje gehangen hebben of de Boeren hadden een trein gepakt waarin Rhodes zat. Jammer 1' Van Amerikaansche zijde wordt thans het praatje tegengesproken als zouden agenten der Boeren de voor Z. A. be stemde paarden hebben vergiftigd. Te Lourenzo Marquez is van Louis verdienste, maar hij die door geen eer zucht verleid kan worden, tot het uitkra men van leugens, die beneden het karakter en de waardigheid eens rechtschapen mans zijn.* »Goed gesproken,* riep Van Hoen, „ik wou dat ze er allen zoo over dachten.* Men sprak zoo geruimen tijd voort. Boudewijns achting vooi den kolossus was leeds oneindig kleiner geworden, en dit gevoel deed hem werkelijk zeer, en geen wondei want wie huivert niet bij het denkbeeld eene illusie te moeten verliezen, evenzeer als wij allen huiveren voor den dood, ofschoon niemand dien ontloopen kan. ONHANDIGHEID. Bondt logeerde bij Van Willigen, daar had hij een aardig kamertje, en voor het overige nog al tamelijk wat vrijheid, daar de makelaar geen tijd had om zich veel net hem te bemoeien. Buitendien begreep man, dat bet maar beter was hem, eenigzins althans, aan eigene krachten over te laten, te meer daar zijn logé niet iemand was om daarvan misbruik te maken Daar de familie Van Willigen nog altijd buiten was, vond Boudewijn het aardiger buitenshuis dan iu huis. In de maand September kwamen intus- sctien meviouw met de Anderen wedei in de »tad. Eerst dacht Van Willigen er over om de familie door den knaap te laten halen Botha's commando, volgens een telegram aan de „Daily Express, de laatste dok ter aangekomen die nog bij de Boeren was Hij zegt dat de oorlog nog wel zes maanden kan duren. - De Duitsche Keizer zal weer een speech moeten houden, want het gaat niet goed met de politiek en daar Z. M. specialiteit in alles is, zal hij «er wel raad op weten. Het toltarief zou bij den Rijksdag nog voor de zomervacantie worden ingediend maar daar komt niets van wachten tot de herfstzitting Waarom Men weet het niet. De officieusen zeggen, dat het werk nog niet klaar is. Maar diezelfde offici eusen hebbenjvroeger gezegd, dat het ont werp naar de Regeeringen der Bondstaten was verzonden en vandaar over niet al te langen tijd zou weerkeeren. Bij de groote geheimzinnigheid, waarmee een zaak wordt behandeld, waarbij het volk zooveel belang heeft, blijft men aange wezen op praatjes. De een zegt, dat Bei eren een spaak in het wiel steekt door het nieuwe tarief zoo zorgvuldig te over wegen, dat er geen eind aan komt. Elders wordt verzekerd, dat men te Berlijn ge schrokken is van den slechten indruk, dien het plan tot verhooging der graan rechten in Italië en Oostenrijk heeft ge maakt en men wel wat laat heeft bedacht dat men de bondgenooten niet zoo grof voor het hoofd kan stooten. Hoe de vork eigenlijk aan den steel zit, weet niemand, maar een ding is zekerhet nieuwe tol tarief blijkt een vlieger te zijn, dien men niet in de hoogte kan krijgen. En dan de fameuse kanalenwet. Men weet, dat men hiervan een tweede ver meerderde editie heeft, omdat de Keizer maar, dacht hij, hij is zoo onhandig, dat mijn vrouw daar misschien niet veelaan hebben zouhoewel het voor hem een best geneesmiddel zou wezen als hij eens een fiksche bok schoot, mag ik baar daar toch niet aan wagen. Hij ging dus zelfs. »Boud, wou je van avond uitgaan »Ne6n mijnheer, als u het niet hebben wilt." iNiet hebben wilt! maar ik geef jein bedenking of het niet beleefder zou wezen om de familie op te wachten, die je weet dat van avond thuis komt." >0 zoo, mijnheer." Boud zat dan ook al om üalf acht te wachten, terwijl men met geene mogelijk heid voor acht ure thuis non zijn. Toen Van Willigen met zijne familie binnenkwam, stond Boud op, en groette heel onderdanig. Zoo, dag jonge beer, hoe gaat het al een beetje gewend aan het stadsleven »0 ja mevrouw hoe maakt vader het »Da;n heb je een brief, alles is wel, maar juffrouw Van Solmen sukkelt een beetje." Boud stak den bi iel in zijn zak. Nu gejieer je maar niet, je mocht hem wel lezen." Boud las. In dien tusschentijd ontakeldeD de dames zich en zette Van Willigen, de thee, daar het blad al lang klaar stond. »Goede tijding?" vroeg de makelaar. »Ja, dank u, meneer."' Waarom neb je geen thee gezet Ais de eerste editie niet aan den man kon brengen. De agrariërs wilden niet. Ellen lange discussies zijn er in de kranten ge voerd, of de Keizer werkelijk zich vrij plat had uitgedruktAls zij (de agrariërs) de nieuwe kanalenwet niet slikken, krijgen zij ook geen hoogere graanrechten. In weerwil van al de inkt die er reeds over die quaestie vermorst is, is het weten schappelijk nog niet uitgemaakt, of de Keizer het gezegd heeft of niet. Wij moe ten dit punt dus wel laten rusten. Maar helaas, de agrariërs slikken nietde be handeling van de kanalenwet is gerekt en genikt en nu het eindelijk tot een be slissing zal komen, blijkt dat men wel het kanaal in het Oosten en in het Westen wil, maar niet de groote verbinding met het Middellandkanaal Dit laatste wil men aanhouden tot nader onderzoek. De »Ger- raania", het hoofdorgaan van de Ultra- montanen schrijftWil de Regeering geen genoegen nemen met deze gedeeltelijke bewilliging, dan moet zij of de heele wet uitstellen of rekenen op haar verwerping. Maar moet de Keizer dan maar op die wijze bukken voor de agrariërs Dat gaat toch nietdan komt er van het Sic volo sic jubeo niets terecht LONDEN, 1 Mei. Een telegram van Kitchener uit Pretoria van heden meldt Generaal Gren^ell viel de Boeren aan bij Bergplaats bij Halvertsberg waar de laatste Lange Tom in stelling was en opende het vuur op 10.400 yards, Kit chener's Fighting Scouts drongen snel voorwaarts tot 3000 yards afstand, waarop het kanon werd opgeblazen en de Boeren vluchtten. Er werden tien man gevangen genomen. men iemand opwacht, dan maakt men de thee terwijl klaar?" Geen antwoord. »Ocb, papa, bij dorst misschien niet aan het blad komen," zei Louiza. Boud wist wël beter, hij had er niet om gedacht. »Ah ba riep Gustaaf, »daar zitten we weèr in dat nare Amsterdam. Vind je het hier niet beroerd, Boud »Neen, ik vind het heel plezierig >Zoo zoo," hernam mevrouw Van Wil ligen, „dat's gauw verandord, vrindje. Wat zette je een gezicht, toen je bij me waart; hé, ik had waarlijk meelij motje." Vrouwtje," zei de makelaar," »jk kan je niet- zeggen, hoe blijd ik beD dat ik je weer bier heb; dat geeft levendigheid in huis. Ik heb graag alles om mij been." Ja, lieve, ik heb je zelf gezegd, dat ik wel in de stad had willen blijven." »Neen 's zomers moeten de kinderen en de moeder ook, naar buitendat's ge zond, dan krijg ik geen zieken in mijn huis. En onze vriend is al te dineren ge weest, ja by mijnbeer Van MeeneD." »Ooh toe, er. hoe heb je je geamuseerd »Heel goed, mevrouw." Komaan, dan moet je me eens ver tellen. Was mijnheer Spilman er »Dat weet ik niet, mevrouw." »Wel, een dikke mijnneer, met een heele boel koper aan zijn lijf," zei de makelaar. »0 ja, die was er." »En zyn vrouw?"

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1