l\o. 8. Woensdag I Mei 1901. I7e «faarg. Iü HE UTAH® jN i e w s- e is Ad verte ntiebla d voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. ÜIELEMAN, AXEL. Itnitciiland. F E UI Ij IjETON. COURANT. Dit Blad herschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjb tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kitchener geeft den laatsten tijd eenige keeren per week inventaris van wat er alzoo buit- en gevangen wordt gemaakt. De lijstjes maken sterk den indruk van met dubbel krijt geschreven te zijn. Zoo nu weer. Sedert de laatste opgaaf 113 man gevangen, 138 geweren, 9S paarden, een 12 ponder Krupp-kanon, 15000 geweerpatronen, een groot aantal wagens vernietigd en vee buitgemaakt. Twee kanonnen bij Helvetic gevonden, bleken vernield te zijn. Engelsche ver liezen een man gedood, een luitenant, zeven man licht gewond, officieel. Aan de „Times" wordt gemeld, dat generaal Elliots divisie het Noord-Westen van den Vrijstaat heeft schoongeveegd en toen weer op den spoorweg is terugge trokken. De correspondent erkent later dat Elliot niet veel heeft uitgericht, De Wet was te Parijs (op de grens van Vrijstaat en Transvaal) eenige dagen voor de Engelschen er kwamen. Hij was later naar Villiersdorp opgerukt. Overal zoo heette het verder, wordt de aanwezigheid van den vijand gevoeld. Een paar wachtposten werden door de Boeren ingepikt. De Engelschen hebben daarentegen tal van Boerenfamilies van hun hoeven gelicht en met hun have en goed meegevoerd. Op 22 April is er blijkens de verlies- lijsten gevochten tnsschen Brandspuit en Klerksdorp. zonder d(it Kitchener er mel ding van maakt. De Engelschen hadden er 2 soldaten gedood en 3 gewond. 1 luitenant en 7 man werden gevangen genomen. Boudewijn die dat fragment zelf hon derd malen misschien gelezen had, had nooit geweten, dat daar zooveel schoons in zat. Die rollende, volle, heerlijke too- nen troffen hem diep en zijn eerbied voor Valkenburg werd even zoo groot als die vroeger van Wilgen bout was De president eindigde en plaatste zich weder in zijne leuningstoel. «Wat zeg je daarvan V* vroeg Willem- sen, »mooi hé, een stem als een klok, dat is andere kost als van mijnheer De Vrieze.* Dat De Vrieze vlak achter bem zat bemerkte bij niet. »Mooi, mooi!* liep Boud, hij kon niets meer zeggen. De president stond op en nam het woord »Ik geloof de tolk te zijn den geheele vergadering, wanneer ik thans ons geacht, eerelid, den heer Wilgenhout vriendelijk maar des niet te min dringend uitnoodig de werkzaamheden op waardige wijze te sluiten.* Weder handgeklap. De heer Wilgenhout verhief zich van zijn zetel. «Wanneer het er op aankwam, mijnheer Bij Pearstown in de Kaapkolonie werden een luitenant en talrijke Yeomanry ge wond. Van de afdeeling van Kruitzinger die bij Molteno een trein vernielde sneuvelde een man en werden er vier onder wie luitenant Meyers, gewond. De Boeren konden niet worden ingehaald. Kitchener seint leelijke dingen voor de Boeren. Behalve dat door verschillende colonnes 12 Boeren 20 gewond en 47 werden gevangen genomen, terwijl 52 man zich overgaven, heeft er ook een nachtelijke overrompeling plaats gehad van een Boerenkamp door Imperial Bush men bij Olifants-rivier. Commandant Schroeder en 41 man werden gevangen genomen met een maxim paarden muil ezels, wagens en ammunitie - Men zegt dat Sir Alfred Milner daarom naar Engeland gaat. omdat bij zijn afwezigheid de vredesonderhande lingen meer kans van slagen hebben Dat Mevr. Botha met een boodschap van Kitchener weer tot haar man ge zonden is, wordt met stelligheid volge houden. De „Westminster Gazette" meldt dat Botha De la Rey en de andere Boeren generaals mededeeling hebben ontvangen, dat Kitchener hen aan het eind der week zal ontvangen indien de amnestie en de onafhankelijkheid buiten bespreking zullen blijven. De regeering blijft zwijgen. Hét liberale parlementslid Markham heeft 19 April in het Lagerhuis gezegd, dat de bekende Zuid-Airikaansche goud- de voorzitter en gij allen hier vergaderd, mijne bearen, om de werkzaamheden op waai dig-! wijz te sluiten, ik geloof dat men niet beter zou kunuen doen, dan nu reeds deze zaal te verlaten edoch mij niet onwillig willende loonen, na zulk eene heusche toespiaak van den terecht ge- eerden voorzitter van dit genootschap, zal ik geenszins weigerachtig zijn. Het zou echter te veel gewaagd zijn, mij op het zelfde terrein als hij te bewegen, en ik zal dus in eene andere dan onze, zeer zeker schoone, moedertaal, een gedicht voordragen. Het zij dus aan den voor» zitter overgelaten eene keuze te doen tusschen een fragment uit, «the lady of the lake" van den onsterfelykon Scott, of het terecht beroemde vers, »l'Arc de tri- omphe" van den geciale.n Victor Hugo. Ik hoop voor het overige, dat de vergade ring het gebrekkige voor lief moge nemen." Hier boog bij zich met een allerliefst glimlachje om den mond. De president koes het laatste, daar waarschijnlijk het publiek nog meer alge meen met de Fransche dan met de Engel sche taal bekend zoude zjjn. Nu zette onze geleerde zich in postuur eu reciteerde bijzonder levendig en dikwyls wat al te krachtig, het schoone doch vrij lange gedicht. Hy had daarbij nog de oude manier van opdreunen zijne stem was echter goed van kl ink, en de uit spraak van het Franscb onberispelijk. De vereeniging van deze goede en mijn-firma Eckstein en Beit uit dieven en zwendelaars bestond. Om hem te kunnen vervolgen werd hij uitgenoodigd die woorden buiten het parle ment te herhalen. Markham heeft aan genomen dit te doen op een openbare vergadering voor zijn kiezers In het Turksche district Mossul heeft een kudden aanvoerder weer 15 Christenen gedood en hun kudden schapen geroofd Overgegeven hebben zich in het Noorden van het eiland Luzon 2000 Philippijnsche opstandelingen. Er komen vreemde berichten over Japan. Eerst dat het Rijk in financieele moeilijkheden vorkeert en de lol niet zal kunnen volhouden, die het speelt. Nu dat in Ojaki en in het Zuiden van Japan twintig Banken haar betalingen hebben geschorst, waardoor een paniek was ont staan. Dat het in Japan nu of later tot zulk een einde komt, zou niet te ver wonderen zijn, want men kreeg meermalen den indruk, dat de krachten daar werden overschat. Ook zal de ervaring nog uit spraak moeten doen of Japan berekend is voor de taak, die het op zich genomen heeft Dat kan zijn, indien de moderne Europeesche manieren aanpassing kunnen vinden in het volkneen, indien de rol, die het speelt, berust op navolging en daardoor geen diepen grond heeft. Rusland heeft zich nooit veel om de machtsont wikkeling van Japan bekommerd en de Russen hebben gewoonlijk voor die dingen een goed oog De Belgische Regeerlug heeft een onge- kwade hoedanigheden was oorzaak dat bet oordeel zeer onderscheiden uitviel. De meesten vonden de voordracht uit muntend, hetgeen voornamelijk daaraan moet toegeschreven worden, dat Wilgen- genhout als eene eerste autoriteit werd beschouwd, en ook dat veie leden van het genootschap nog eene steike sympa thie gevoelden voor den ouden trant van verzen opzingen. Willemsen, die meer tot de nieuwe school behoorde, vei veelde zich, maar durfde er niet voor uit komen ofschoon hij anders nog al niet op zijn mond ge vallen wasen Boudewijn vond het eigen lijk niet mooi, maar streed zich zei ven op dat het toch mooi was, maar dat hij er het mooie niet van bevatten kon, even als men van de boeren vertelt, dat zy de preken heel geleerd vinden, als zij er maar geen jota van begrijpen. Toen nu de werkzaamheden afgeloopen waren, gingen velen heen en Bondtnam ook zijn hoed, om de zaal te verlaten. «Wat!* riep Willemsen, »wou je weg gaan De rechte pret begint pas, na nut man, dan hebben we het meeste plezier.* Wel een twintigtal beeren, meest jonge menschen bleven. Wilgenhout verdween altijd na de werkzaamheden. «Kom aan*, riep de president »nu de tafels aan elkaar. Jan geef een flesch Bordeaux, «Hoe vond jelui het van avond vroeg Willemsen, vallenwet ingediend, in hoofdzaak over eenstemmende met het ontwerp van 1898, dat met het aftreden van den Minister Nijssens verdween. Er wordt geen ver zekeringsplicht voorgesteld, zoodat de arbeider slechts verhaal beeft, als de werkgever betalen kan De wet strekt zich uit over de nijver heid, de handelsbedrijven, waarin kracht werktuigen worden gebruikt en den land bouw als de ongevallen daarin veroor zaakt worden door machines met elemen taire drijfkracht. Schadevergoeding is slechts verschuldigd, als de ongeschikt heid om te werken langer dan 14 dagen aanhoudt. De uitkeering moet bedragen bij volledige onbekwaamheid tot werken 50 pCt. van het gemiddelde loon en bij gedeeltelijke naar rato. - Het onlangs verspreide gerucht dat Koning Christiaan van Denemarken het voornemen zou koesteren afstand te doen van den troon, ten behoeve van zijn zoon, den Kroonprins, wordt als een puur ver zinsel gesignaleerd. LONDEN, 29 April. De Londensche bladec ontvangen uit Kaapstad dd. 28 dezer bericht dat 400 Boeren, 25 man van de koloniale troepen hebben over vallen, 15 mijlen van Kroonstad. De kolonialen boden weerstand gedurende 8 uren; zij doodden 14 Boeren en verwon den vele anderen toen was hun minitie uitgeput en gaven zij zich overde Boeren ontwapenden hen en lieten hen daarna weder in vrijheid. Uit Pretoria wordt dd 26 dezer ge meld De Boeren lieten gisteren een »Dat is misschien eenigszins moeielijk te beantwoorden,* meende De Vrieze, »want hij is voor een groot deel vervuld geworden door Valkenburg en mij, en daar we beiden tegenwoordig zijn.* «Begrepen en geëmpocbeerdant woordde Willemsen lachend. «Maar we zitten hier onder elkaar, hoe vond je dan de voordracht van Wilgenhout.* «Slecht" riep Valkenburg, «hij dicht goed, maar reciteeren, bah 1" «Ja, maar jij bent ook niet gauw te vreden, geloof ik 1" «Neen, daar kan wel wat van aan z(jn. Ik zeg maar, als het met schreeuwen te doen is, ga dan naar het Leidscbe plein. «Dat komt me wat kras voor,'' kwam De Vrieze tusscbenbeide, «ik voor mij zou me graag abonneeien, om op hei Leidscbe plein zulke zuivere taal te hooren." >Maar wat zou je dan prefereeren Fransch of Engelsch vroeg Willemsen. Allen lachten. «Enfin, dat is hetzelfde," klonk het aDtwoord, «we kwamen er al goed af, dat hij ons geen latLjn heeft laten slikken, maar zijn Fransch is zuiver. Ondertus- scben meende ik het zelfde gebrek in zijn reciteren te bespeuren als wat ik wel eens iD zijn gesprekken ook heb opge merkt gebrek aan eenvoudigheid.* „Ja heel eenvoudig is hij niet, maar hij heeft ons genootschap dikwijls groote diensten gedaan,* meikte de piesident aan, als of het iets tot de zaak deed.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1