ZEERUST, 20 April. Dertig man Yeomanry en een halve compagnie gere gelde troepen viel gisteren de Boeien aan. Het gevecht duurde tot donker, ue Engel,schen leden geen verliezen. De Nieuw-Zeelanders beschoten heden de vergaderplaats der Boeren. PEKING, 24 April. Een internationale troepenaldeeling sterk 800 man, onder kolonel Radford, vertrok van Than Hai kam om de bende, die majoor Browning vermoordde, uiteen te slaan. Zij had een treffen met den vijand, die goed gewapend was en doodde er 50 van hen terwijl aan de zijde der verbondenen zes Engelschen, twee Japanners en een Franschman werden gedood. De vijand vluchtte naar de bergen on werd v;in dichtbij achtervolgd. Het lijk van majoor Browning is door de Euro- peesche troepen medegevoerd. AXEL, den 26 April 1901. Woensdag 1.1. slaagde te Middelburg o. m. voor de acte L. O. de heer C. v. d. Bilt van Koewacht en gisteren slaagden voor genoemde acte o. m. de heeren H. Vermandei van Sas van Gent,Ed. Swartelé van St. Jansteen en F. L. Vink alhier. Voor de acte vrjje- en orde-oefeningen slaagde gisteren o. m. de heer C, v. d. Bilt van Koewacht en heden slaagden voor genoemde acte de heeren H. Ver- mandel vau Sas van Gent en F. L. Vink alhier. Door de heeren J. F. Heemskerk en Cbr. Verhaak te Sas van Gent en C. van Waes te Westdorpe is concessie aangevraagd voor het leggen van een tramlijn, loopende van station Sas van Gent, door die gemeente, langs stations weg, oostelijk over beide kanaalarmen, verder over nieuw te bouwen brug naar Westdorpe, daar onderlaugs deu Graaf Jansnijk lot in de kom; veider dooi de Molenvei korting, Biezenstraafje, langs Polderscbendijk, door Zandstraat naar den grintweg Overslag Zuiddorpe, over deze door de kom van Zuiddorpe langs het Waterhuis naar en over den Kindeidyk naar en door Axel, over den spoorweg tusschen de polders Groot Noord, Oud Eglantier en Visscherspolder links, en Kleine Noord en Kapellepolder rechts naar Zaamslag, door den Zaamslagpolderet.de kom dier gemeente over de Veerstraat naar Boschkapelle door het Kerkstraatje en verder langs de Bosschestraat en door Rapenburg noordwaarts naar Hengstdijk vervolgens langs Kerkweg en Hengstdijk- scbestraat naar Groenendijk en vandaar oostwaarts door de Molenstraat naai moedigend woordje wel van hem verwacht zou worden. »In waarheid, in waarheid, mijnheer De Vrieze, dat stuk verraadt althans een recht goeden geest, zoo als ik gaarne meer bij onze jonge lieden in Nederland zag." De Vrieze stond bij die wonderlijke lofspraak vrij verlegen te kijken. Hij vond het beter het terrein te verplaatsen en hernam »kunt u nog al instemmen met mijne beschouwingen over den invloed van het hof op de poëzie ten tijde van Lodewjjk XIV, mijnheer?" »Ik heb ten minste nog al het een en ander gevonden waar ik ja en amen op zou kunnen zeggen maar ik moet je een raad geven bij hel behandelen van zulke onderwerpen is het vooral noodzakelijk de geschiedenis van velen zeer velschillende 7.ijden te beschouwen, en als je me hulp daartoe eons noodig mocht hebben, mijn bibliotheek en tijd, voor zoo ver ik de laatste heb, want mijn bibliotheek loopt niet weg, maar mijn tijd wel, zijn altijd tot je dienst." De Vrieze was recht blij, dut de schel ging ais het teeken, dat ieder zich naar zijn plaats moest begeven, om het ovei ige der werkzaamheden te hoorer.. Geen wonder, dat hij verheugd was, want de proef was zelis voor dezen bescheiden mensch wat forsch. om van iemand, die DauWelijko naar zijDe rede gehoord had, dergeli]ke bedekleaanmerkingen te moeten hooi en waar hij die het minste verdiende. Kloosterzande in aansluiting met de tram lijn Hulst—Wal.vi nien. De lengto der lijn is ongeveer 35 K.M. en de kosten van aanleg zijn geraamd op ongeveer 700.000. Concessionarissen hebben zich thans per gezegeld verzoekschrift tot de verschillen de betrokken gemeenten en polders ge wend met verzoek oin gedurende 20 jaar een geldelijke bijdrage en het gebruik van wegen met zijkanten zoolang de concessie blijft voortduren. De gevraagdejaarlijkscbe bijdrijge is voor onze gemeente 325. In de Donderdagmiddag te Middelburg gehouden vergadering der Centrale Antire- volutionnaire kiesvereeniging is tot can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. C. Lucasse, aftredend lid. Als leden voor de Prov. Staten in het district Middelburg werden de heeren mr. P. Dieleman en W. Maas, burgemeester van Serooskerke,'beiden aftredend, en in de vacature-Hu vers de beer L. C.Breebaart candidaat gesteld. In het district Vlissingen de heeren Siegers, aftredend lid, J. Bos, uit Vlis singen en K. Houterm m uit Biggekerke. De heer J, Homburg, predikant te Biervliet heeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. Maandag had te Zaamslag een echt paar, dat erg in onmin leeft, weder een aanvechting van auti-vriendscbapsbetui- gingen. De man wilde gaaine met een deel van het huisraad vertrekken, wat de vrouw minder aardig vond, waarom zij manlief buiten de deur sloot. Deze vond dit op zijn beurt ook weer niet aardig en begon den toegang tot zijne woning met een byl te forceeren, daai na koos hij uit het huisraad wat van zijn gading was, en trok er tusschen uit. Vrouw en kindei en bleven achter zonder evenwel den beeng ganen vader te beweenen. Dat er bij hel lelletje veel volk op de been was, behoeft geen betoog. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 88 April 1» Ol. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Rechtszaken. Arrondisseinents-Rechtbaiik te Middelburg. Zitting van 26 April 1901, A. B. 50 j. koopman te Sint Jansteen gedetineerd te Mid'P-'t.-.irg is wegens mein eed verooi deeld tol l jaar gevangenis straf met inmindaringbrenging der door- gebracnte hechtenis. E. G. huisvrouw van F. A. zonder be- De Vrieze was zeker nog niet algemeen daar hjj zich sl uhts weinig vertoond had, maar toch onder zijne vrienden bekend als iemand, die in 1e geschiedenis vooral bij uitstek hokwaam was. "Nu trad Valkenburg op de theater en maakte eene gemaakte buiging. Een alge meen handgeklap volgde, bjj was de lie veling van dit kleine publiek, en wezen lijk Valkenburg reciteerde goed. Hij had van de Daluur eene heerlijke stem ge kiegen, en daarbij veel stoutmoedigheid. De zeer fijne opmerker zou somtijds wel eens bespeuren, dat hem wezenlijk fijn gevoel ontbrak, maar doordien bij veel verzen opgezegd bad, had bjj zooveel takt gekregen, wist hij een zoo aangenaam effect te weeg te brengen, waar bet slechts t-onigzins te pas kon komen, dat hjj altjKi het publiek stei k wist te boeion. Daarbij nad hij eene stalen memorie, zoo dat hij nooit haperde. Wordt vervolgd.) rn< p te Westdorpe is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevang. D. S 31 j., arbeider te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens het buitenecht hebben van vleeschelijke gemeenschap met eene vrouw die den leeftijd van 12 maar nog niet dien van 16 jaren heeft bereikt ver oordeeld tol zes wesen gevang. C. S., 23j. huisvrouw van G. N. te Ter Neuzen is wegens mishandeling ver oordeeld tot 14 dagen gevang, Ter griffie der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is door C. d. P. te Oostburg, gedetineerd te Middelburg ver oordeeld wegens poging tot doodslag tot tien jarea gevangenisstraf, hooger beroep aangeteekend. Remengd \ieuws. Aan den IJkant te Amsterdam kon men het ongewone schouwspel zien van een man, die rustig over het water liep. Vooral op eenigen afstand gezien, maakte die langzaam over het watervlak voort- schuivende figuur een zonderlijken indruk. Dichterbij gekomen, ontwaarde men de eigenaardig gevormde waterschoenen, waarop de man zich voortbewooglange holle metalen cylinders, van een halve voet in doorsnede, aan de onderzijde voorzien van een reeks beweegbare kleppen, Deze wandelaar, een Duitscher. kapitein Grassmann, is dezelfde van wien onlangs gemeld werd dat hij op verschillende plaat sen langs onze groot e rivieren voorstellin gen gegeven had. D« drijvende woning, waarin hij gehuisvest is, ligt thans tijdelijk bij het Tolhuis en daar heett hij voor het eerst zijn schreden op het IJ gezet. Er was heel wat volk langs den waterkant, vele wandelaars, die van den heerlijken zonnigen lentedag genoten, en de eigenaar dige kunstverrichting van kapitein Grass- manu had heel wat bekijks. Hij liep zoo rustig over het water als een gewoon mensch over het land. stond onderweg stil om zijn sigaar aan te steken of om door zijn binocle te kijken en kuierde dan weer verder, dwars het IJ over. tot onverholen verbazing van de voorbijvarende schippers wie het maar zelden gebeurt dat ze een wandelaar tegen komen. Te Etten is een 8-jarige knaap bij het uithalen van vogelnestjes uit een boom gevallen. Hij bleef op de plaats dood. De heide die de Koningin aan den Prins heeft geschonken, is gelegen achter »de Hooge Duvel" nabij de SpaaDsche kap pen en behoorde aan de Uddelsche hoogte. Reeds zpn verschillende arbeiders aan bet werk. De Prins rijdt er dagelijks heen, nu en dan vergezeld van de Koningin. Twee jongens kregen bij het uitgaan der broederschool te Breda twist. Een van hen, de elfjarige P., trok zjjn zakmes en wondde zijn tegenpartjj vrij ernstig in rug en schouder. Van twee lijsters en een kat. Twn zwarte lijsters hadden samen goedgevon den in een dichte klimopplant een nestje te bouwen en terwjjl tegen het vallen van den avond de a s. moeder op het nest was, om daaraan de laatste hand te leggen zit de bruidegom in den top van een kas tanje, zijn schoonste solo's te fluiten, Wat een vreugde klonk eruit elke noot, die hij zongwat een bljjdschap sprak er uit dat wezen. Plotseling houdt hjj opeen kat is in de nabijheid van zijn huis en zijn dulcinea en met een tjip, tjip, laat hij zich uit den boom vallen tot op eenige meeters van de poes die reeds aan eeD lekker kluifje denkt Precies als een vogel die niet kan vliegen fladdert onzer lijster over den grond in tegenovergestelde richting van het nest. Pots hem na en zet zich lelkens in postuur met een draaiende staart, om haar prooi te bespringen, wat evenwel niet gelukt. Nu poes ver genoeg van het nest verwijderd is, keeren de rollen om M«-t een piet. piet, piet heett de lijster zijn bruidje geroepen, en gaan zij met hun beiden mejuffrouw poes van achteren aanvallen, en wel in die mate, dat zij, door over den tuinmuur te springen, zich verwijdert van het tooneel, Vrouw lijster spoedt zich naar het nesten verzoekt haar heer gemaal nog een liedje te zingen. Hp doet dat. terwijl de laatste zonnestralen zijn zwarl-giimmend costuum in een gouden Ijjst zetten Tegen twee jrersonen te Noordbarge eo Sleen, die een nachtwacht met stokken sloegen, tengevolge waarvan de man over- eed, is door de rechtbank te As-en twee jaar gevangenisstraf grëischt. De verde digers vroegen vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling. Aan dit laatste verzoek voldeed de rechtbank niet. Spoorwegongeval. Woensdagvoorraid- dag is te Leeuwarden de trein van Stavoren, die te 10 uur 57 min. aankomt, bij het binnenloopen van het emplacement ont spoord. Het middelste, eerste en tweede klasse-rijtuig is omgekanteld, de achterste rijtuigen zijn in het grind gesmoord. Acht reizigers werden gekwetst, vijf met lichte kneuzingen en schrammen. Van de andere drie kreeg de heer H. Visser uit Snewk een voetwond, doch kon, na aan het station te zijn verbonden, weer vertrekken verder kreeg dr Herzberger uit Sneek lichte hand en hoofdwonden, mej. Visser uit Lemmer werd nogal ernstig aan den rechteronder- arm gekwetst. Allen werden in het bureau van den chef verbonden, mej. Visser naar het stadsziekenhuis overgebracht. Onmid dellijk werd door eenige geneeskundigen rulp verschaft. De weg is licht beschadigd. Met de op ruiming van materieel en de herstelling van sporen is krachtig begonnen de treinenloop ondervindt echter eenige vertraging. Door de politie te Amsterdam is een 8-jarig jongeling gearresteerd, die op de Handelskade aldaar een revolverschot op zijn vader had gelost, gelukkig zonder den man te raken Op de revolver, die den driftkop werd afgenomen, zaten nog twee patronen. Toen de stoomtram van Schiedam naar Rotterdam vertrok, kwam even buiten eerst genoemde gemeente een man op handen en voeten van den dijk en wierp zich voor de tram. Het was den machinist onmogelijk om te remmen en zoodoende ging de geheele treio, vol reizigers, over het lichaam van den man, die in stukken werd gesneden. De tram derailleerde, do h kwam gelukkig tegen een boom terechthad die er niet gestaan, vermoedelijk was dan de tram van de helling gevallen en het ongeluk ware niet te overzien geweest. De overreden man, een Schiedammer, was 60 jaar oud en sedert 't vorige jaar gehuwd Uit een sloot aan den Dubbeldamschen weg te Dordrecht is opgevischt het afge sneden hoofd van een pasgeboren kindje. De sloot was pas uitgebaggerd. Een 2-jarig kind kreeg te Bergum een stuk wortel in de keel. Het stikte. Te Bavel (N. Br.) is het zesjarig zoontje van den landbouwer C. Van L. voorover in het vuur gevallen en daarbij zoo hevig gebrand, dat het onder hevige ppnen is bezweken. Het vermoeden bestaat, dat de voort vluchtige chef bij de paardentram te Haar lem zich naar Zuid-Afrika heeft begeven. Hij informeerde eenige dagen voor zijn heengaan zeer belangstellend hoe hp het beste daar kon komen en hoe hij, als hjj misschien te Kaapstad aan wal kwam. moest doen om Transvaal te bereiken. Hp nam plm. ƒ200 van zijn kameraden mede en liet zijn vrouw met vijf kindereu bier achter. Een wetenschappelijke expeditie, die een reis maakte door een deel van Spanje, vond in een plaats, waar men moest over nachten, geen hotel. Men wendde zich toen tot den pastoor, die den heeren aanbeva! aan het klooster. To«n zij daar waren, werden zjj, ua te hebben gesoupeerd, uit- genoodigd naar een spreekkamer te gaan, waar de gemeenteraad hen zou begroeten. Maar in de gang gekomen, werden zij door 30 boeren aangevallen. Men had in het klooster de heeren voor vermomde belasting ambtenaren aangezien, en daarom de hulp ingeroepen. Daarna werden zij in de gevan genis opgesloten en eerst den volgenden dag door tusschenkomst van de gendarmes bevrijd.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2