No. 7. Zaterdag 27 April 1001. I7e «faarg'. M Hl STAD. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAiV, AXEL. Buitenland F E I! 11.1. E T 0 8. 26) mm Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar Dlaatsniimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. üorlognieuws gering Alleen wat uit het Noorden van Transvaal, een telegram aan de »Daily Tel." volgens hetwelk generaal Plumer's colonne nog staat langs de Olifantsrivier. De Boeren zijn bang om tegen de koloniale troepen tc- vechten De patrouiles van kolonel Jeffrey staan bij Tijgerpoort en zijn met de verkenners van de Boeren in aanraking gekomen Er zijn nog enkele Boeren gepakt met een paar honderd stuks vee De Engelsche verkenners meldden dat de Boeren ronddwalen en door het cordon van troepen trachten heen te breken. Beijers moet met 180 bereden manschap pen haastig naar het Zuidwesten getrok ken zijn, daar hij niet in staat is eenige hulp te krijgen van de Boeren die zich schuil houden in den Waterberg, Het weer is warm. Volgens een telegram uit Durban deed een patrouille van de South African Constabulary" den 10n April een aanval op de Boeren. Zij kwam tot op een vijftig yards van den vijand nanij Potchefstroom. Vele Boeren vielen. Een duizend stuks vee werd buitgemaakt. Uit de verliezenlijstbij Aberdeen, in de Kaapkolonie, zijn van Brabants Horse een man gesneuveld en ,vier gewond bij Hartebeestfontein zijn-een officier en twee minderen gewond Verder heeft het ministerie van oorlog eindelijk o. a kunnen vaststellen dat twee soldaten van de Gloucesters den 30n October 1899 bij Nicholsonsnek zijn gesneuveld. De Engelschen beweren in den Nooid- oosthoek van den Vrijstaat een hol ontdekt EEN LETTERKUNDIG GENOOTSCHAP. Het was Woensdag avond geworden. De klok sloeg half acht en reeds moest Willemsen in »aan de kunsten gewijd" zitten. »Jochems," vroeg b'ij, »is mijnheer nog thuis »Ja, ik heb hem nog zoo even een kopje thee binnen gebracht." Willemsen zat op heete kooien. De heer Van Meenen was er erg op gesteld, dat zijne bedienden niet vóór 's avonds negen ure van het kaDtoor gingen Eindelijk hoorde men zware stappen door den gang. >Bravo!" riep Willemsen, en in een oogwenk was boek en papier in de kasten en lessenaars gegooid en met een »gaje nu meê, Bondt sprong hij van de kruk Ze wandelden naar de societeitszial Op weg zei Willemsen, »nu moet je Val kenburg hooren. Hij zal den Albrecbt Beijling uit »de Hollandsche natie van Helmers" reciteeren, maar ik wed dat je nooit van je leven oo iets gehoord heb." Ce n'était pas juré gros. De Hollarrdsche natie was het eenige verzenboek dat dominé Bondt in zijn kast had staan, zoodat Boudewijn daar heel te hebben, dat langen tijd door de Boeren als arsenaal gebruikt is. en waaruit De Wet veel malen zijn wapen-en schietvoor raad heeft aangevuld Brodick deelde in liet Lagerhuis mede. op een vraag van Redmond, dat er thans 13 993 zieke en gewonde soldaten zijn in de hospitalen van Transvaal en den Vrijstaat. Hoeveel in Natal, de Kaapkolonie en aan boord van de hospitaalschepen, ook te Lorenzo Marquez? De rebellen in Bushmanland hebben zich teruggetrokken op de bouveïa- bij Pella aan de Oranje-rievier. De Wet moet 18 dezer den spoorweg bij Wolvehoek zijn overgetrokken, maar volgens een ander bericht zou hy zich bij Senek'al bevinden Kruitzioger moet op marsch zijn naar de Oranje-rivier, Officieel wordt bekend gemaakt, dat het totaal aantal gevangenen behalve die zich thans bevinden in de Oranje- rivier-kolenie of Transvaal, bedraagt 17.823. De Boeren verschijnen overal in kleine benden, en op verscneiden plekken neb ben schermutselingen plaats De Boeren geven elkaar signalen door vuren op de toppen van de Sneeuwbergen bij Middel- burg. ook hebben zij een toestel voor heliograpische seinen opgericht Zij bezoeken nu boerderijen, waarvan zij er eenige geplunderd hebben en trek ken dikwijls den spoorweg over, maar het gedurig heen en weer rijden vm ge pantserde treinen belet hun den spoor weg te vernielen Het vredes-comité te Kroonstad heeft een waarschuwing gezonden aan de dikwijls' in gelezen, ja heele stukken er uit van buiten geleerd had, hij antwoordde daarom »0, de Hollandsche natie, dat doet me plezier. Willemsen, want daar heb ik dikwijls in gelezen." Boud was al zoo vei gekomen, dat hij zijn confrater bij den naam durfde noemen. »Zoo, ken je de Hollandsche natie, aan zal je de Overwintering op Nova-Zembla van Tollens, en den ondergang der eerste Wareld van Bilderdijk ook wel kennen >Neen," antwoordde Bondt. »Alle die mooie pc-z'ë, jonger, klass.eke stukken, ik weet al niet wat ik verkie zen ZOU." Intusschen waren ze in de zaal gekomen. Het vertrek was vrij ruimde muien kaal en gestucadoord evenals in meest alle zalen van Amsterdam. Er zaten onge veer een vijftigtal menschon bijeen. Het oestuur was voltallig op den voorzitter na. Aan de linkerzijde zaten de bestuur- deren, aan de andere zijde, daar vlak tegenover, zes of zeven deftige hoeren. Willigen wees daaiop en zeide»ditzijn de eereledeu." Bondt ei kende dadelyk in den heer, die in het midden zat, de heer Wilgenhout," Aan het einde, zoo wat een vierde der zaal beslaande, wa& eene ver hevenheid gemaakt. De verlichting was goed. Overigens heerschte er eene stilte als die'van het graf. Daar opende zich de deur, een knecht bleef er bij staan wachten, totdat Van Boerenaanvoerders. Het zegt een verzoek schrift aan de Eugelsche militaire auto riteiten te zullen zenden om de over blijvende Boerenstijders vogelvrij te ver klaren wanneer deze den guerilla door zetten. Het Engelsche Lagerhuis heeft Dinsdag met 363 tegen 88 stemmen de verhoo ging van de inkomstenbelasting goedge keurd. De meerderheid is groot, maar het geld is uitgegeven en het moet er dus wezen. Buitendieu de meerderheid zal wel slinken onder zulke drukkende belastingen. De steenkolenbelasting is nog het meest impopulair. Te Newcastle is een vergadering gehouden van gedele geerden der Northumberlandsche federa ties van mijneigenaren, waar besloten werd met andere mijneigenaren overleg te plegen om de exploitatie der steen kolenmijnen tot stilstand te brengen, als het uitvoerrecht niet opgeheven wordt. De onderstaatssecretaris der Engel sche admiraliteit Arnold Forster heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat acht Dürrsche pijpketels in Duitschland waren besteld tot een prijs van 19,450 pd st. met bestemming voor het 'oorlogschip »Medusac. Het volkenrecht bestaat niet meer, maar wat eigenaardig is, Engeland kan zijn eigen machines niet meer maken voor ziju oorlogsschepen. - De 'commissie te Peking voor de straf fen vm Chineesche ambtenaren bestaan de uit de gezanten van Nederland, Enge land Frankrijk, Vereenigde Staten, België en Italië, heeft besloten, nog 80 beamb ten voor verbanning voor te dragen. Het korps diplomatique heeft dezen Valkenburg met afgemeten, vrij groote stappen, recht als een kaas, de zaal binnen stapte, zicb voor de eerelieden plaatste en eene goede bestudeerde buiging maakte daarna half neigende en met de hand zwaaiende, het overig gezelschap groette, en eindelijk, na zijne twee medebestuur deren de hand gedrukt te hebben, zijne distinctie-plaats innam. Toen nu eerst eenige huishoudelijke zaken besproken waren, die echter vrij laDg duurden, doordien een paar advocaten aanmerkingen op de notnlen hadden, aan merkingen, die weder vrij langwijlig, maar zeer in den vorm do r het bestuur, bij monde van den president, wederlegd werden, namen de werkzaamheden een aanvang. Een jong advocaatje plaatste zicb achter de lessenaaiHjj had een vlug voorkomen, sprak zonder ostentatie en niet zonder belangstelling te wekken, over den invloed van de politieke toestanden der volken op hunne letterkunde. Weinigen waren er intusschen, die naar de rede met genoegen luisterden. Boudewijn begreep er bijna geen lettergreep van. Willemsen verveelde zicb, en gaf zich van lyd tot tijd lucht door een: »wat een stem, als ik met een mes op een hakbord krap, maak ik het zelfde geluid." Wilgenhout koek rond en gaf de duide lijkste blijken van afwezigheid van gedachte slechts eene enkele keer afgewisseld door een goedkeurend knikje. eiscb dadelijk aan de Chineesche vredes- onderhandelaars overgebracht. Uit Seoel wordt het bericht bevestigd van de Koreaansche .leening. Door be middeling van een Fransch syndicaat zal zij geplaatst worden tegen'ö1^ pCt. met de inkomende rechten als onderpand Het geld zal gefourneerd worden door het syndicaat van de RussischChinee- sche Bank te Seoel. De »Daily Mail" verneemt uit Peters burg, dat de generale staf verontrustende tijdingeu uit Mantsjoerije heeft ontvangen. Er wordt verteld, dat de Chineesche troepen zeer sterk verschanst zitten op drie punten rondom Moekden. Zij hebben Mauser-geweren en dertig Krupp-kanon- nen. De Russische generaal Zerpinski heeft dientengevolge een expeditie tegen de Chineesche stellingen uitgerust en wel allereerst tegen Kooie, 240 KM. van Moekden, waar de Russen de Chineesche posities in het begin van April bestorm den met verlies van 13 dooden. Vier officieren en 18 man werden gewond. De vroegere Chineesche gouverneur vau Moek den is gevangen genomen. Ook de toe stand in Zuidelijk Mantsjoerije wordt ge zegd ongunstig te ziju terwijl Moekden onveilig is door het vertrek van Russische troepen. Eiken nacht worden de Russi sche schildwachten beschoten. COLESBERG, 24 April. Er is nog altijd een Boerencommando in de Zuur- bergen dat hoeven plundert. De Britsche troepen verzamelden alle paarden in dit district Bij het slot werd er tamelijk geaplau- disseerdhad men goed rondgezien, men zou bespeurd hebben, dat dit handgeklap zijn oorsprong nam bij het meest degelijk gedeelte van het gezelschap. Er was pausering. De vooi zifter trad naar den advocaat toe en zeide, »dankje De Vrieze, dat je ons zulk een aange naam uurtje verschaft hebt. Het zal je vrij wat moeite gekost hebben niet waar >Ja," klonk het antwoord, »ik moet je rond weg bekennen, dat het wei ken mij niet zoo gemakkelijk afgaat als vele Daar kwam een heertje van ongeveer dertig jaren met zwart baar en kleine slimme oogen naar bem toe »Mijnbeei De Vrieze, ik maak u mijn compliment over uwe lefeing en wenschte gaarne, dat u my deze verhandeling af- stondt voor mijn tijdschrift." »Uw aanbod is vereerend en ik zou er gaarne toe overgaan, als u mij wildet toestaan, het stuk eerst op mijn gemak na te zien, daar het niet voor de pers bestemd was, en ik er zelfs van avond onder de lezing vele gebreken en leemten in heb bespeurd." »Ik laat u daarin natuurlijk geheel en al vrij, maar ik zou anders veilig het publiceeren geheel op mij durven nemen." De heer Wilgenhout begreep nu toch ook zijn duitje in het zakje te moeten leggenhij meende dat een enkel aan-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1