liniieiiland. (iemeiigd Nieuws. vooral is dit aaa te radeü, als de weide nat is. De gewoonte, door velen gevolgd, om de koeien een paar malen daags te wei den en ze verder in den stal te melken bij te voederen, enz. kunnen wij. wan neer althans de afstand naar de wei ta melijk ver is, niet goedkeuren. Dit geeft een aanmerkelijk verlies aan melk, het kan niet anders, terwijl onderweg ook mest verloren gaat, Men late het vee in de weide en voedere het, zoo noodig darbij De uitwerpselen komen dan het gras ten goede vooral als men ze nu en dan uiteenslaat. Den mest, dien men overigens in 't bedrijf te kort komt, kan dan met geringe kosten door kunstmest stoffen worden aangevuld Ongetwijfeld zou men, door 'zóó te handelen, beter varen. C. B. De minister van financiën heeft in het Engelsche Lagerhuis voorgesteld ten einde aan de groeiende uitgaven te voldoen, een verhooging van de inkomsten belasting van 60 ct. per 12 gulden, op 72 ct. per 12 gulden, een belasting op de suiker en bij producten en van 60 ct. per ton steenkolen voor den invoer. Het amortisatiefonds zou worden opgeheven en bovendien een leening gesloten van 60 millio-n pond. Het Lagerhuis slikte de belasting op de suiker met 183 tegen 123 en op de steen kolen met 171 tegen 127 stemmen. Ook het voorste! van een leening van 60 mitlioen pd st. is door het Lagerhuis met 286 tegen 117 stemmen aangenomen. »Ik betreur te moeten mededeelen" zoo begint Kitchener's kort telegram over aanval op de lanciers. Nog steeds ligt act duister waar die aanval plaats had. ch de aanhef van het telegram, sedert >,ng niet meer gebezigd, doet vermoeden flat wjj te doen hebben met een ernstige Britsche reverse". De oorlog is uitMaar de Engelsche erliezenlijst tot 6 April toe maken melding van 186 alzoiulerlijke gevechten in de maand Maart alleen Die van eergisteren bevat het volgende Bij den Boesmanskop zijn den llden April 3 man gewond bij Witkopjes (waar De Wet dezer dageu heet geweest te zijn) zijn 2 man gesneuveld en 5 gewond bij Maritzani zijn den löden April 1 officier weer vrijgelaten kolonel Pitcher's ko- lonne heeft den 15den April aan gewonden verloren 2 officieren en 1 man bij Naauw- poort in Transvaal (Magaliesbergen) zijn wel eerts dorst tegenspreken, en juist een kwartiei lang zijn tanden en kiezen had leeg gemaakt, repliceerde hierop »Nu ja, dat geloof ik ook niet, waarde dokter, maar ik geloof wel dat het goed is, een algemeen begrip te hebben van hetgeen men elders ziet. Bij voorbeeld, dat zoovelen, die niet op Java geweest zijn, een land waar men dan toen hier zooveel belang bij heeft, zich een denk beeld kunnen vormen van de voorwerpen die men daar vindt. Als ik bij voorbeeld vei tel van tljgerjachten en je hebt eens van je leven een tijger gezien, dan is bet onwedersprekelijk dat je meer belang in zoo'n verhaal stelt, als dat je die beesten volstrekt niet keot. Wil je wel gelooven mijne heeren, dat ik alleen om de rariteit, aier mijn vrouw van Java heb meege bracht Om dezen niet ragfijnen zet werd tame lijk gelachen. »Zoo," riep mevrouw Molkwerum, >maar daai valt toch op te zeggeu, dat die rariteit meer belangstelling wekken zal daD al die tijgers en panteis, overal zelfs in Artisen daarom houd ik bet bii den dokter." »fk voor mij," fluisterde Van Werve len Van Donk, »moet nog om eene andere reden getuigen dat ik het roet den lieer W lgenhout tamelijk eens tien. Het is namelijk, omdat niets tot verkeerder ge volgen leidt dan halfstudie, halve weten schap, waartoe genootschappen als het den 4den April 2 man gesneuveld en een gewond. Alle officieren pd manschappen van de yeomanry, die bij de Zeekoeriv.er gevangen waren genomen, zijn weer vrijgelaten. Weer een generaal die verdwijnt van liet oorlogstooneel nl. Smith-Dorriën. die adjudant-generaal van het Britsch-Iudisch leger wordt. Een ernstig conflict staat binnen kort in China te wachten. Generaal Lier n.l. zoo luidt een Reuter bericht staat iu een sterke stellipg bij Huiler. Er zullen 5000 man Duitsche en 3000 man Fransche troepen tegen hem worden afgezonden. De Cbineesche strijd macht wordt op 10000 mau geschat en een heet gerecht wordt verwacht. De stelling der Chineezen bevindt zich verscheiden mijlen binnen de grenzen van het gebied dat door Waldersee is bestemd als sfeer van operaties voor de verbonden troepen en Lier heeft tot nog toe geweigerd zieh terug te trekken, zeggende dat wanneer de verbonden mogendheden wenschen, dat hij zich terugtrekt, zjj beter zouden doen zelf te komen en hem te dwingen. Met deze hooghartige houding is in over eenstemming het antwoord van de Cbinee sche ïegeering op de officieele uitnoodiging om naar Peking terug te keeren. Het hof kon onmogelijk besluiten zijn hoofdstad weer te betrekken, voordat de vreemde gasten, die ontruimd hadden. Dat was niet heel beleefd maar voor een Chinees bijzonder oprecht. Denkt men aan den moord op den Duitschen kapitein Bartsch en voegt men daarbij het in brand steken van de Pekingsche paleizen, waarbij het wel zeer waarschijnlijk op het leven van Waldersee zul gemunt geweest zijn, dan is er alle reden te onderstellen dat het China- avontuur nog niet uit is, dat integendeel het spel eerst nu goed gaat beginnen en het mede beurt wordt voor China. Een telegram van Kitchener nit Pretoria van 20 dezer meldt, dat sedert 16 April door de generaals in Bindon Biood, Beatson, Plumer, Kitchener en Benson 81 gevan genen zjjn genomen, 100,000 rounds geweer patronen. 200 paarden, vele wagens en een groote hoeveelheid vee buitgemaakt, terwijl nog twintig Boeren zich aan hen overgaven. De broeder van den oud-minister Sauer, thans een der Afrikaander gedelegeerden in Engeland, is schuldig bevonden aan aan voering van Kaapsche rebellen. De uitspraak van het vonnis is verdaagd. In de laatste 48 uur zijn dertien gevallen van pest voorgekomen, waarvan zeven bij Europeanen. Het totaal aantal pestgevallen onderhavige wellicht aanleiding zouden kunnen geven. Hoe meer men met wezen lijk geloeide mannen omgaat, hoe meer dit in het oog springt." Hier keek hij W.-tauhout veel betee- kenend aan, die toevallig juist de hand in zijn vestje stak. »Met uw verlof," hernam de gastheer >volmaakt zoude ik het met u eens zijn, wanneer die leden van Artis zich wezen lijk verbeelden eemge wetenschap te be zitten, maar ziedaar, ik ben lid van dat genootschap en heb mij er nooit op ver- hoovaardigd, iets van de dierkunde te verstaan, zooals Ik ook moet erkennen, nimmer zoo iets bij eenig lid van Artis te beobeu aangetroffen en het mag wel juist die muziek en dat gezellig verkeer zijn, die allen mogelijken schijn van ge leerdheid wegnemen, terwijl men er dan toch onwillekeurig eeoige algemeene ken nis, die voor allen goed is opdoet." »Mog6lijk," hervatte de fluisteraar met een ODgeloovig glimlachje, maar te beleefi om verder te repliceeren. De oude mevrouw Van Meenen liet hem echter niet los. »Ge hebt nog iets op uw hart, mijnheer Donk." Hij fluisterde zoo zacht, dat niemand het hooren kon dan de bejaarde dam Een oogenblik van stilte volgde. Stilte is voor een gastheer altijd het ergste wat hem overkomen kan, daarom sprak Van Meenen onzen Boud aan, die beloopt tot dusver 456, waarvan 185 met doodeljjken afloop. AXEL, den 23 April 1901. Gisteren slaagde te Middelburg o. m. voor de onderwijzers-akte L. O. de heer C. J. Basker alhier. De verplaatsing van den rijksveld wachter-jachtopziener A. op den Brouw vaD Wissekerka naar C.apellebrug (Clinge) is ingetrokken. Tot rijksveldwachter- jachtopziener ter laatstgenoemde stand plaats, in plaats van J. Kramer, die ont slagen is, is aangesteld J. Tekelenburg, gepasporteerd maiecbaussée, thans agent van politie te Middelburg. Naar wij vernemen, is de dag der stemming voor leden der Provinciale Staten bepaald op Dinsdagden llenJuni die voor eene oventueele herstemming op Vrijdag 21 Juni a. s. Zooals bekend, is de dag voor de vei - kiezing of candidaatstelling bij de wet bepaald op den eersten Dinsdag van Juni dus 4 Juni. M. Ct. De jaardag van Prins Hendrik is te Apeldoorn op rustige wijze gevierd het gebeele feest droeg een huiseljjk karakter. Te ruim 12 ure werd H. M. de Koningin- Moeder aan het st.atioD verwelkomd door de Koningin en den Prins. In vier hofrijtuigen giug het, door de dorpsstraat, naar het paleis. In het eerste h la daumont bespannen, met voorrjjder, waren de Koninginnen met den Prins ge zeten. Jockeys, koetsier, palfrenier en fou- riers hadden bouquetten op de borst. Des avonds had ten paleize een familie- diner plaats. Den prins is namens de gemeente Apel doorn een prachtige bloemkrans geschonken. De geschenken aan prins Hendrik als verjaarscadeau, tal van voorwerpen van kunst en smaak, waren door H. M. in eene afzonderlijke kamer gerangschikt. Donderdag bracht Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zijn voorgenomen bezoek aan Kootwijk, ten einde den aanleg van bosschen in oogenschouw te nemen Donderdagmorgen zijn in een weide aan den Paralelweg te Delft door een hond een elftal lammeren dood gebeten en andere de sloot ingejaagd. De dieren zijn allen onschadelijk voor de consumptie gemaakt. met juffrouw Van Wervelen van Donk en Carolina de automaten aan tafel waren geweest. „Zeg eens, mijn jonge vriend, weetje al wat Artis is »Neen mijnheer.* Iedereen aan tafel was verwonderd, met iemind aan tafel te zitten, die niet eens wist wat Artis was en Boud werd voor een oogenblik interessant, namelijk even als mevrouw Spilman, als ïariieit. »Nu. ik zal je eens mee nemen hoor, je bent toch nog beneden de jaren.* »Als je blieft mijnheer! en er kwam wezenlijk vuur in zijne oogen. „Lieve help me maar eensonlhouden zeide de gastheer tot zijn vrouw. Daar werd nog veel gesproken, maar wij zijn al uitvoerig genoeg geweest. De lezer zij zoo vriendelijk deze personen wel te ontbonden, daar verscheidene zeer zeker nog wei eens m9er op het tapijt zullen komen. Boud ging met een zoo vreeselijk ge voel van nietigheid heen, hjj zag zoo hoog op tegen zjjn' patroon, die zoovoel zilver, tegen dien Spilman, die zooveel gezien had, tegen dien Wilgenhout vooral die zoo geleerd was, tegen die mevrouw Spilman, die zoo veel diamanten had, dat hij blijde was, toen hij des avonds stille tjes in zjjn schulp kruipen kon. Niet minder tevreden was hij, dat hij niet had behoeven te praten, want hij zou stellig gestotterd hebben. Wordt vervolgd.) Te Krommenie geraakte een arbeider in de stoomgrutterij van den heer Bloem tusschen de machine, met. hpt gevolg, dat hij geheel verminkt en het hoofd totaal verbrijzeld werd, De man laat een vrouw en vier j ugdig» kinder/m na Te Heerlen gemakt i Vrijdagnacht in de mijn »Oranje-Nassan," een mijnwerker bp het ophijschen van een ophaalbak met het hoofd bekneld. Hoofd en romp werdeu letterlijk vane n gescheurd. De man laat een vronw en vijf kinderen achter. Twee andere mijnwerkers kregen de neerstortende steenen op de beeuen, weike lichaamsdelen verpletterd werden. Vrijdagnamiddag is te Arnhem, nabij het station, een man, die dwars ovpr de rails liep, dooi eea goederen.rein letterlijk te pletter gereden. Spoorwegbeambten, die het zagen aankomen, riepen den man nog toe, en de machinist waarschuwde niet de stoomfluit, maar de man scheen daar niets van te hooren. De heer G. C. Du Plessis, een van bet Bóeren-drietal, die hier te lande lezingen houden (Janson, Du Plessis, Coetzee,) ont ving bij zijn terugtocht van de groote prolestmeeting in «Frascati", waar hij op nieuw een vuiig pleidooi voor de Afrikaner zaak had gehouden, de dioevige tyding, dat zijn echtgenoote en jongste kind kort na elkaar te Potchefsiroom zijn overleden. Mevrouw Du Plessis werd met haar kinderen te vorigen jare door de Engelsche soldaten het veld ingejaagd zooder voedsel of dekking en haar huis verbrand, omdat haar man vrederechter ond n het republikeinsch gezag in Betsjoeanaland was geweest. De heer Du Plessis mocht er voor zijn vertrek nog in slagen zjjn huisgezin weer te vinden en met een aantal andere vlucht-lingen in Potc efstroom te brengen. Helaas om hen nooit weder te zien. Met zijn bezittingen heeft de zwaar beproefd» man en vader thans ook zijn familie als offers van den vrijheidskrijg zien heengaan. Zondagnamiddag wierp een onbekend, ongeveer 65-jarig man, naar zijn kleeding te oordeelen een werkman, zich aan den Rotterdamschen dijk te Schiedam vlak voor de in volle vaart zjjnde stoomtram. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. Zondagnacht meende een sarveillee- reud agent van politie te Amsterdam iets verdachts te bespeuren in het huis van den heer J. J. F. Möllman, die een krui denierszaak heelt, Haarlemmerstraat 51. Hij haalde assistentie en toen werden verschillende uitgangen bewaakt en gingen een paar agenten met den heer Möllmann het gehe-de huis en het daarachter liggend pakhuis doorzoeken, Eerst werd niets gevonden, maar eindeljjk ontdekte men in een ledige kist achter in het pakhuis een persoon, zich Klaus of Kloots noemende. By fouilleering aldaar werd een hoeveel heid gedroogde pruimen uit het magazijn van Möllmann op hem bevonde en insge lijks verscheiden kleedingstukkcn, uie het merk droegen van J. C. Finger, manufac- lurier Haarlemmerstraat 92 te Amsterdam, bjj wien eenige dagen geleden inbraak werd gepleegd. Bjj het aannemen van kinderen in de R. K. kerk te Quiritsheul (Z -H geraakten Donderdag door de kaarsen de sluiers en kleederen van twee meisjes in brand. Beiden bekwamen brandwonden en het haar van het eene kind was grootendeels afgeschroeid. Door de tegenwoordigheid van geest van den pastoor, die de kleinen in zijn koorkap wikkelde, werd erger voorkomen. Dat er vieeseljjlre ontsteltenis heerschte, onder de aanwezigen, waarvan sommigen de kerk uit-, anderen het altaar opvlogen, laat zich denken. Dezer dagen deed zich een koddig tooneeltje voor op het perron van het cen- tiaalstation te Amsterdam. Man en vrouw met 5 kinderen waren voor eenige dagen uit logeeren, doch de vrouw beviel dit niet en zij wilde stilletjes vertrekken. Reeds bad zij »en kaartje ge kocht en wilde juist in den trein stappen toen haar echtgenoot op het perron kwam, en onder een vervaarlyk geschreeuw haar

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2