No. 5. Zaterdag 29 April 1901. 17e Jaarg. IÜÜ1 STA®, Nieuws- en Advertentieblad 3Ü- y voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. Dl EL FM AA, AXEL. ƒ19000,- Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. 5É111 DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geld- leening, groot rentende ten hoogste vier ten honderd in het jaar. De leening wordt verdeeld in 38 aan- deelec, ieder groot ƒ500, te stellen op naam of aan toonder en af te lossen te beginnen in 1902 met ten minste één aandeel. Storting der aandeelen 1 Juni 1901. De inschrijvingsbiljetten, vermeldende naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, het aantal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven, de bedongen jaar- lijksche rente ten honderd en opgaaf of de obligatie op naam of aan toonder wordt verlangd, onderteekend en in gesloten couvert, waarop „Inschrijving Geldlee- ning" in te leveren bij den Burgemeester voor 15 Mei eerstkomend. Axel, den 15 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Een tijdje geleden maakte een der Engelsche bladen zich ongerust er over, dat Steyn's presidentschap om was en 24) Mevrouw Van Meenen was veel ouder dan haar éga, wat zij door coquetterie wilde verbergen doch natuurlijk zonder gevolg. Zij was niet uit de haute volée, maar toch van eene zeer fatsoenlijke familie, en sprak altijd met een geknepen mond en op eene temende wijze, hetgeen niet vei hinderde, dat zij al temende on aangename, maar nooit onbeleefde, zetten uitdeelde. Op den Zondag dat Bondt aldaar ge vraagd was, kwam er een klein comité van een twaalftal personen, hetaeen niet weg nam dat er zooveel zilver uitgestald we^d, als Boudewijn nooit ergens anders dan in de Kalverstraat had gezien. Mevrouw Van Meenen zat in het middei: der tafel. Naast baar een vrij dikke heer met een gouden bril op de neus, blauwen rok en wit vest, met koperen knoopen en een dikken gouden ketting uit het borlogiezakje. Hij scheen vele jaren in de Oost te hebben doorgebracht, was zeer levendig, maar geneerde zich niet,p ulerde van tijd tot tijd, ten aanzien van iedereen zijne vrij zwarte tanden uit, terwijl zijn copieus eten alleen door zijn drinken werd overtroffen. Meri noemde hem Spilman. Daar naast, gaande naar het hooger dus vervallen. Thans wordt uit Kaapstad gemeld, dat eenigen tijd geleden in het district Boshof een bijeenkomst van onge veer veertig volksraadleden plaats had en dat Steyn plechtiglijk werd herkozen als President. Aan het gerucht, dat French met 500 man gevangen genomen was, hebben wij, ook zonder de officieele tegenspraak, nim mer waarde gehecht. Er is geen reden om dit bericht meer te vertrouwen dan de andere uit Engelsche bron. Uit Dundee wordt nu gemeld dat French Zondag uit Vrijheid vertrok. Waarheen Denkelijk terug naar Pretoria, maar dan kan liet een lastige tocht voor hem worden. In zijn rug is hij wel beschermdDartneli is te Newcastle, Alderson te Vrijheid, Smith-Dorriën, Campbell en Allenby in de buurt van Piet RetiefDundee is bezet. Maar aan weerszijden van den spoorweg naar Pretoria zijn de Boeren nog in de weer. De „Johannesburg Rifles" hebben, naar uit Durban geseind wordt, in een gevecht bij Heidelberg vijf gewonden gehad, terwijl vier man vermist worden. De „Times" verneemt uit Pretoria, dat de talrijkste Boerenmacht zich nu tusschen Bethal en Ermelo ophoudt, maar alle te velde staande Boeren zullen waarschijnlijk naar het Boscnveld gaan, zoodra de nacht vorsten hun intrede doen. Het verluidt, dat De Wet zich weder met weinige volgelingen in de nabijheid van Venters burg bevindt. Aan dit laatste schijnt nog wel eenigen twijfel geoorloofd. Althans uit Kaapstad seint de „Exchange Telegraph," dat odi- cieel gemeld wordt, dat De Wet en Botha end, zat eene jonge schoone viouw, die viij geestig, alles er maar uitflipte w; t haai voor den inona kwam Niets om brak deze dame dan een fatsoenlijke toon wij beweren daarmede niet dat haar weinig ontbrak, Zij was de zuster van Van Meenen, en was met een gegoede grossier in kruidemerswaien, Van Molk- werum genaamd, getrouwd, welke, thans op reis, en alzoo niet tegenwoordig was. Zoo voortgaande komen wjj aan een lang, magei deftig heer, die wemig spreekt, weinig eet, weinig drinkt, omdat hij te veel te doen heeft met eene enkele zaak zijne houding te bewaren. Zijne stem is bijna fluisterend, en zijne beleefheden zijn ontelbaar hij is een advokaat, die, zoo ais men zegt, gaarne eene belangrijke post zoude bekleecien, hetgeen hem misschien gemakkellijk zal vallen, daar bij tot eene lijke, aristocratische familie behoort, en wellicht daarom, de reputatie heeft van knap te zijn. Zijn naam is Van Werve len Van Donk. Naast hem zit de moedor van den gast heer, de weduwe Van Meenen, eene goede eenvoudige vrouw, die geene pretense maakt, wel eens tegen de bon ton zondigt, maar om baren ouderdom en haar juist oordeel door weinigen hard wordt gevallen. Aan het hooger end daarnaast, vindt men een deftig, vrij gezet man, van nog geen vjjftig jaren oud. De kleur is blozend de hand rust dikwijls in het armgat van het vesteen welwillend, medelijdend den 8en April te Heilbron en den 11 en April te Witkoppies waren. Eenige com mando's zijn met verlof geweest tot Woensdag, zoodat thans nieuwe gebeur tenissen kunnen verwacht worden. Zooals te voorzien was, is Pietersburg al weder door Plumer verlaten Het heet dat hij de Boeren gaat beletten om uit den Vrijstaat en zelfs uit de Kaapkolo nie naar het Boschveld te trekken. Die Boeren schijnen daartoe echter in het geheel geen plan te hebben. In den Vrij staat zijn zij nog zeer roerig in de dis tricten Jagersfontein, Philippolis en Eden- burg. Men zie maar de verliezenlijst van het War OfficeTe Lietspruiti in den Vrijstaat op 12 dezer 1 gesneuveld 3 ernstig gewond (waarvan 2 sedert over leden). 1 licht gewond. Bij Boshof 9 dezer 1 gewonde Bij Heilbron 11 dezer. 2 ge wonden, Bi] Boksburg 12 dezer, 2 ge wonden. Bij Philippolis 12 dezer een kapitein en 1 mindere gesneuveld, 2 man gewond. De Manhattan is met 500 man en 350 paarden naar Kaapstad getrokken. Te Queenstowii zal zij nog 150 paarden innemen. Het voornemen bestaat om streeks Mei of Juni nog versterkingen van de 10e en 13e regiment huzaren naar Zuid-Afrika te zenden. Uit de officieele verliezenlijst blijkt dat 12 dezer bij Philippolis een kapitein en een soldaat sneuvelden, terwijl twee man werden gewond op denzelfden dag sneuvelden bij Rietspruit in den Vrijstaat drie man en. werden twee gewond. Deze gevechten zijn nog niet vermeld. Verder geeft de lijst op 1 officier zwaar gewond lachje plooit den mond als hij spreekt de rok is versierd met twee lintjes. De dikke rotting met gouden knop, die in dt n hoek der zaal pi ijkt. is de zijne; bij praat veel van de »Poezie van Homerus." Hij is dokter in de letteren, en men zegt dat hij op hot punt staat van hoogleeraar te worden. Ook wil men weten dat hij een goed veis maakt. Een ding is zeker, dat hij in dezen kring het middelpuot is waar alles zich om beweegt, want niemand praat zooveel als hij. Men moei hem recht laten wedervaien, hij praat aardig, geestig, met gevoel zelf. Toch vermeenen wij dat hjj zijn onderwerp slechts half meester is, want hij spreekt meestentijds over zich zeiven. Zijn beroemde naam is Wil- genh ut. Naast hem zit mevrouw Spilman, de echtgenoot van den man uit de O. I. Opgeschikt met diamanten en paarlen, niet minder met gloeiende satijnen kleuren komt het bruine van haar gelaat wel wat sterk uit. Ofschoon eeu blauwtje, behoort zij niet tot de leelijksten van die soort Voorts is ze zeer levendig in het discours en dwingt de hoorders vaak een glimlach af door het wonderlijke gebroken Hol- landsch dat ze spreekt. Verder naar ondeien gaande vinden wjj onzen gastheer; en aan diens rechtei zijde eene allerliefste jeugdige weduwe, me vrouw Halm. Als Van Meenen zelf de plaatsen geschikt heeft, dan zou men moeten erkennen, dat hij toch gevoel voor 4 man gewond en 2 vermist, 14 man aan ziekte gestorven. In Bulgarije heerscht veel gisting ten gevolge van de arrestatie van het Macedonisch comité te Sona. In de straten der hoofdstad werden den 7en manifesten aangeplakt in roode inkt, waarin de be volking werd opgeroepen voor deze schand daad herstel te eischen en-het misdadige en verraderlijke Gouvernement te veroor- deelen. De politie werd verhinderd ze af te scheuren door troepen Macedonieërs. Overigens bleef het voorloopig rustig. Te Sofia had den 15en een pro testmeeting in de open lucht plaats, door 10 000 personen bijgewoond, en in de provincie volgen gelijksoortige meetings Men is bevreesd, dat de talrijke vrienden van hut comité toch weldra in Macedonië een uit barsting zullen teweeg brengen. Uit Peking wordt geseind, dat het Chi- neesche Hof aan Japan heeft te kennen gegeven, dat de Keizer nooit naar de vroegere hoofdstad zal terugkeeren, zoo lang de „gasten van zijn land" niet ver trokken zijn. Dat zal wel waar zijn. En de Keizer heeft groot gelijk, Peking met een Europeesch versterkt kamp heeft alles van het stellen van de Chineesche Regee ring onder Europeesche curateelen En daarvoor bedankt een volk van 400 millioen zielen, waar men ten op zichte van den godsdienst verdraagzamer is dan de Christenen zelf. Volgens den correspondent van de »Standard« te Shanghai wordt daar offi cieus verspreid, dat voorgoed Peking als Rijkshoofdstad is prijs gegeven. De Chineesche Regeering zou haar ge zant te Tokio gelast hebben haar dank te betuigen aan Japan voor zijn bemoei ingen met betrekking tot Mantsjoerije en tevens het verzoek der Chineesche Regeering aan Japan over te brengen om ook in de toekomst zijn hulp aan China te verleenen. Als dat waar is, ziet men de gevolgen van de domme politiek der Europeesche Mogendheden reeds aardig aan het werken. het viouwelijk schoon heeft, maar laat ons niet te hard spreken, want de gast vrouw kijkt reeds van tijd tot tijd met vrij wat jaloezie naar dien kant, en de boozu wereld zegt, dat Van Meenen heel dikwijls naast de weduwe Halm zit enz. Aan de andere, dat is niet aan de hart zijde van het lieve weeuwtje zit, en het komt wel wat vreemd uit, al deukt men niet gaarne kwaad, geen cavaliei. Het gebeurt trouwens meer dat er eene enkele dame meer is dan er heeren zijn! Daar zit juffrouw Van Wervelen Van Donk, zuster van den heer, dien wij al eene plaats hebben gegeven. Veel zuilen wij er niet van zeggen een boonenstaak die al veertig jaren gestaan heeft. Nu volgt ODze vriend Bouuewijn Bondt en daarnaast, sluitende den kring Carolma, het eenig dochtertje van gast beer en gast vrouw, oud dertien jaien, en dus aan de Imkerzijde harer moeder naast haar ge zeten was. vervolgd.)

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1