AANKONDIGING. U L kl Woensdag 17 April 1901. I7e Jaar.,;, algemesng opneming ƒ19000,- i\o. 4. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen» F. DIELEMAN, AXEL. Wegen en Voetpaden niet de Kunstwerken. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat, te beginnen op den 25 April 1901, van wege de Gemeente eene zal worden gehouden van de En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 April 1901. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geld- leening, groot rentende ten hoogste vier ten honderd in het jaar. De leening wordt verdeeld in 38 aan- deelen, ieder groot ƒ500, te stellen op naam of aan toonder en af te lossen te beginnen in 1902 met ten minste één aandeel. »Ja," riep Valkenburg, »laat ons maar al die wansmaak moet van de planken af! Weet je wat wij denken uit te voeren in het voorjaar Bij het bestuur is het al besloten, de Achilles van Huy- koper, ik zal Achilles wezen, weetje,de Brizeus moet er uit, en ze zullen jou ook verzoeken om mee te doen bet kan duivelsch goed worden, maar de Achilles is me een brokje 1 Dat zijn verzen, man, daar je palen mee in den grond kan heien, maar je moet ook longen hebben voor drie. Ik heb eens in gezelschap den lierzang opgedreund, weet je Maar zonder eer leeft held Achilles niet, maar dat maakte een effect, je kon een speld hooren vallen. »Sprak je zoo zacht vroeg Willemsen, die hem niet begrijpen wou. »Neen, maar ze zwegen allen als mui zen," draafde Valkenburg door. »Ze zwegen als muizen, meneer, o dat ding is mijn lijfstukje, dat reciteer ik zoo graag. Jongen, het zal zoo goed gaan 1 en dan zullen we zien of we op die manier, niet al dat draf van de planken kunnen afwerpen, die ellendige wansmaak Je hoort nooit meer verzen op het tooneel. Maar dat komt omdat ze zich er niet aan durven wagen. Storting der aandeelen 1 Juni 1901. De inschrijvingsbiljetten, vermeldende naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, hot aantal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven, de bedongen jaar- lijksche rente ten honderd en opgaaf of de obligatie op naam of aan toonder wofdt verlangd, onderteekend en in gesloten couvert, waarop „Inschrijving Geldlee- ning" in te leveren bij den Burgemeester voor 15 Mei eerstkomend. Axel, den 15 April 1901. Burgemeester en Weihouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Wij hadden in langen tijd niets ver nomen van onzen vriend generaal Met- huen. maar wij vernemen nu dat hij op 7 April, van de ingewandkoorts hersteld, weder zijn dienst heeft hervat. Hij was het dus niet, die een marsch van Warren- ton naar Hoopstad maakte, waarvan blijkt door de opgave van een reeks van ver misten en gewondenin de verliezenlijst van 11 April, door het War Office uitgegeven. Lord Errol was in bevel. Hoopstad was eenige maanden geïsoleerd geweest en had gebrek aan voedsel. De Britten hebben de plaats ontruimd, de versterkingen omgehaald en alle loyale onderdanen medegenomen. Onderweg kreeg de colonne bij Karrespan slaag van een commando Boeren. Dezelfde verliezenlijst maakt ook mei- Heb je ooit grooter nonsens gehoord dan die Schipbreuk d9r Medusa en dat in de negentiende eeuw." Boudewijn die daar in eens voor dwaas heid hoorde verslijten, waar hij nog zoo even bij geweend had als een kind, begon te begrijpen, dat die twee personen men- scben waren zonder eenig gevoelhij ergerde zich en zou graag gesproken hebben als hij maar dorst. Men werd gewaarschuwd dat het ballet zoude beginnen. »Blijf je nog?" vroeg Willemsen aan Valkenburg. »Ik, kijken naar die poppekast dank je." »Och ja; ik zou ook wel willen heen gaan, maar je begrijpt," en hij keek schuinsch naar Bondl. In zijn hart was hij blij dat er zoo'n goed pretext was, om naar de pokkekast te mogen blijven kijken. Het niet meer dan middelmatige ballet boeide Boudewijn zoo mogelijk nog sterker, maar op eene geheel andere wijze. Het was hem alsof de geheele natuur, die hij vroeger zoo bewonderd had, weg viel bij dit heerlijk kunstgewrocht. Hij had wel eens sprookjes gelezen, doch nu verbeeldde hij zich, dat die sprookjes wezenlijkheid weiden. Want de nimfen zweefden als vlinders over de bloemen, ja vlogen met vleugeltjes door de lucht, werden dan eens blauw, dan weder gloeiend rood verlicht, terwijl de decoraties schitterden van goud en edelgesteenten. Pas eveu had hy op ding van een tot nu toe onbekend gevecht in den Vrijstaat bij Springfontein, waar een aantal manschappen van de bereden infanterie van het derde Warwick regi ment den7en April vermist geraakt zijn. Bij de bezetting van Pietersburg is ge sneuveld luitenant Crespele-Walter van de Tasmanische wouJloopers en zwaar gewond luit. Sale. Verder zijn eenige manschappen van de Tasmanische als van de West-Australische woudloopers ge sneuveld of gewond, alles op 8 April De beide officieren werden geschoten door éen Boer zegt „Central News" die in een miliesveld verscholen was Men kon hem niet pakken. Leerrijk, zoo'n verliezenlijstEr blijkt bijv nog uit. dat den 6en bij Wimburg 10 Britten werden gevangen genomen. De „Standard"-correspondent te Brussel verneemt daar van Boerenconnecties, dat de weg van Leydsdorp naar Zoutpansberg verdedigd wordt door drie bergforten, ge naamd Schutte, Hendrina en Botha, waar van elk met zware kanonnen versterkt is. Personen uit President Kruger's om geving hebben den correspondent mede gedeeld, dat onder deze omstandigheden de Boerenstrijdmacht den Engelschen geruimen tijd weerstand zal kunnen bieden. Een Engelsch convooi met een bijzonder groot aantal mails bij zich, is veilig te Rustenburg aangekomen, doch werd op den weg, dien het van Pretoria tot Rus tenburg volgde, voortdurend door snipende Boeren lastig gevallen een ernstige aan val kon, dank zij het sterke escorte, worden vermeden. Men zag een troep van 900 Boeren noordwaarts vluchten. al die pracht gestaard of het tooneel ver anderde, en bokspooten en duivels maak ten de gekste bewegingen in donaere spelonken, die alleen door een bliksem straal van tijd tot tijd verlicht werden, en dan overal heksen op bezemstelen ver toonden. 't Was al te mooi, zoo iets had hij nooit durven hopen te zulleD zien. Dezen oogenblik was hij letterlijk zalig van niet meer op zijn dorp te zitten. Toen de komedie uitging, wandelde Willemsen met Boudewijn naar huis, en daar zij nu alleen waren, werd de eerste, die altijd graag praatte, recht spiaakzaam zelfs tegen Bondt. »Hoe vond je dien Valkenburg? een bluffer, he »Ik ken hem nog niet veel." »Wil je hem leeren kennen »Ja wel." »Nu dan moet je Woensdag met me mee naar »Aan de kunsten gewijd." »Wat is dat?" >Hou je van verzen." »Ja wel." »Nu daar zeggen ze gedichten op, en zoo mooi, dat je er van zult staan te kijken Valkenbuig is er President.'' Hoeveel kost dat?" »Wel daar kan je niet komen voor geld, dat's een collegie, een sociëteit." »Wat is dat?" >Een gezelschap daar alleen menschen Komen, die er lid van zijn en dan jaarlijks wat betalen. Weet je niet wat een Het convooi, dat naar Pretoria terug keerde en daar Woensdag aankwam, bracht een groot aantal Boeren-vluchte- lingen met hun families mee. Uit Carnarvon wordt gemeld, dat een man, die deserteerde van de' rebellen te Kakamas, heeft medegedeeld, dat een commando, onder Froneman, die uit Kaap stad ontsnapte, na aldaar gevangen ge nomen te zijn. naar Kakamas is gekomen over Duitsch grondgebied. De opstande lingen zijn ongeveer 200 man sterk en zijn allen bereden. Froneman dwong velen zich bij hem aan te sluiten en meer dan 60 man sloten zich bij hem te Kakamas aan. Vermoedelijk is de hier bedoelde Froneman een der dappere helpers van De Wet. Het geloof in de nieuwe vredesonder handelingen met Botha is aan de Theems snel gedaald en men zal daar iets anders moeten verzinnen, indien men zich troos ten wil De Daily Mail" zegt, dat de Engelsche Regeering geen bevestiging heeft ontvangen van het gerucht over het heropenen van de vredesonderhande lingen door Botha Met uw permissie, o kranthet was hier geen gerucht, maar twee positieve telegrammen uit Kaapstad en op den koop toe een telegram van een correspondent van een krant, waarbij de Kaapsche berichten voor officieus wer den verklaard En wat de Engelsche Re geering betreft, men weet daar heel goed hoe laat het is, maar men schijnt er plezier in te hebben met het Engelsche volk te spelen. Hoe lang zal de Brit dat nog verdragen? Indien dat engelen geduld behoort tot de vruchten van het imperialisme, dan behoeft men van het sociëteit is Had je op je dorp dan geen sociëteit >Ja, ik heb wel van een sociëteit ge hoord maar daar zeiden ze geen verzen op, mijnheer Willemsen." »Nu gekke blze hebben wel sociëteiten daar ze geen versjes op zeggen. Weet je wat, jij kunt nog wel voor een vreemdeling mee gaan, ze kunnen wel zien dat je nog een groen bent in de stad, ik zal je Donderdag meenemen als je wilt »Heel graag mijnheer Willemsen!" »Kom, roem me maar bij mijn naam, die eerbied hou je toch niet vol op den duur. Hoe vond je het ballet? Hoe vond je die duivels en bokspooten Jammer dat vrind Jochems er niet bij was, hij had zijn portret kunnen zien." »0 ik vond alles heel mooi, mijnheer." Nu, dacht Willemsen, dat is me een noot die schrikkelijk ontbolsterd moet wordon, hij is zoo groen als gras. Weidia scheidden de nieuwe kennissen öra den volgenden morgen weder voor ettelijke uren in elkanders bijzijn te blijven. EEN FAMILIAAR DINER. Boudewijn, die zooveel welwillendheid ondervond van Van Willigen, maar boven al van Van Meenen, die hem met inga. nomen beid zelfs boven oude bedienden behandelde, gevoelde zich wel heel dik wijls verlegen, maar het eene wisselde

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1