No. 5. Zaterdag 15 1901. 17e «faarg. IV UI Sf&l. Nieuws- en Advertentieblad AY I 66 voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAV, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsvuimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Piumer heeft Pietersburg genomen en twee locomotieven en 36 waggons, een zevenponder en 60 Boeren buitgemaakt met een benevens zeer aanzienlijken voorraad ammunitie. In de Morning Post, een Chamberlain blad, wordt beweerd, dat in Transvaal sche kringen te Brussel de verwachting bestaat, dat Botha binnenkort de vredes onderhandelingen zal hervatten. Een te- legiam uit Kaapstad meldt dat Botha de onderhandelingen reeds begonnen heeft. Men zal intusschen goed doen niet te veel geloof te hechten aan deze en der gelijke berichten. Bijing, een onbekende grootheid tot heden maakte 16 gevangenen en nam 50 paarden en een voorraad levensmid delen of ammunitie te Boesmanshof bij Smithfield,- maar een afdeeling van 100 lanciers van de Yeomanry moest zich bij Aberdeen aan de Boeren overgeven Natuurlijk zwichtten zjj eerst, na een langdurig gevecht tegen een viermaal sterkere overmacht en er ontsnapten nog 25 om het geval te vertellen. Te Kaapstad hebben groote protest- meetingen plaats tegen het plan van Cecil Rhodes en konsorteu, om Chinee- zen als goedkoope werkkrachten voorde goudmijnen te importeeren. „Central News" verneemt uit Harry- smith, dat De Wet, door zijn schijnbe weging om de Vaal over te trekken, Botha's tocht naar den Vrijstaat dekte. Botha's bezoek duurde eenige dagen. Bij een onderhoud met De Wet en Steyn, op «en hoeve nabij Heilbron, besloten de Willemsen speelde daarbij altijd de eerste viool alhoewel wij hem tot zijne eer moeten nageven, dat hij den kreupele ook dikwijls plezier deed. Von Herlings spoelde het flageoletje, dat maar een enkele keer, maar dan valsch en onaangenaam, buitengewoon kwetsend tusscben beiden kwam. De oude boekhouder deed mee als het hem convenieerde, maar bromde als een bas, als hij aan het rekenen of postenstellen was. Tegenover Jochems zat onze jonge vriend, die dezen eersten morgen weinig moeite had zich aan het voorschrift van den patroon te houden van stil door te werken, want niet alleen zou hij Jochems nog niet durven plagen, maar tevens had hij te veel meelijden met den man, hoe wel hij zich toch somtijds niet onthouden kon van te lachen. Toen Boud met heel veel inspanning zijn stuk afgeschievon had, kwam bij weer by den patroon. Deze las het na, »nu er zijn wel een paar foutjes in, maar het zal wel gaan. Doe je best maar, dan zal ik een vent van je maken. Ik beloof je, dat je wel bij me voort zal komen, hoor 1 er zit een goeden aanleg in je, ik zal meer aan je hebben dan aan dien drie leiders den strijd tot het einde toe voort te zetten. „Daily Telegraph" daarentegen ontving dd 10 dezer uit Kaapstad bericht, dat officieus gemeld wordt dat Botha opnieuw een onderhoud had met Kitchener. Uit het Oosten der Kaapkolonie wordt medegedeeld, dat het Boerendetachement dat Philipstown'bezet heefter in geslaagd is zich van een groot aantal paarden meester te maken. Te Graaf-Reinet en Aberdeen hebben een massa arrestaties plaats van Hollan ders, die den Boeren hulp verleend hebben. Een Engelsch blad deelt mede, dat de „Staatscourant" een besluit zal publi- ceeren, waarbij bepaald zal worden, dat de Hollandsche rebellen in het vervolg berecht zullen worden volgens het gemeene recht, dat vroeger gold en dat op hen de doodstraf zal toegepast worden. Nu China aan Rusland het verdrag over Mandsjoerije opzegt omdat de andere mogendheden het niet lusten, antwoordt Rusland met de verklaring, dat van de ontruiming van Mandsjoerije door de Rus sische troepen nu geen sprake kan zijn vóórdat de orde er geheel hersteld is. In plaats dus van zich bang te laten maken, wordt de Russische beer brutaal er tegen in Japan wil nu een nog krachtiger brief naar Petersburg zenden, dan het al deed. De Czaar zal daar zeker mee vereerd zijn Er' is krijgsraad geweest te Peking en daar waren de generaais het oneens over de te treffen maatregelen. Nu Rusland Mandsjoerije heeft is het voor de onafhankelijkheid van de rest van China zeer bezorgd. In Amerika is in het imperalisme nog weinig bedreven. Die stommen Jochems." Boudewijn was over de huizen. »Van daag hoef je niet meer te werken. Heb je al eens een schip gezien Neen, mijnheer." Nu breng dan dat biiefjo aan de Hol land," Jochems zal je wel zeggen waar je wezen moet, en daar heb je twee Kaartjes voor de komedie. Ga nu maar naar kantoor en vraag aan Willemsen of hij je van avond daar naar toe wtl brengen. Hebt je die al gezien, de komedie >Neen, mijnheer »Nu dan zal je eerst eens opkijken Willemsen ging wat graag mee, en Boudewijn was over de huizeo. Hij had dien dag voor Van Meenen wel door een vuur willen loopen. IN DE KOMEDIE. Het was pas even half zes en reeds wandelden daar onze twee vrienden naar bet Leidsche plein. Wijl het nog in de maand Augustus en viij warm was, moesten zij wel tot de echte liefhebbers behooren. Daar had een vooisteling plaats ten voordeele van een ongelukkig acteur en de heer Van Meenen had meermalen de gewoonte, op dergelijke zaken in te teekenen, had hij dan geen lust er heen te gaan, hetgeen meestal het geval was, dan kon hjj de kaartjes wel aan zijne kinderen of kantoorbedienden kwijtraken. Dat nu Boudewijn, die wel eens iets van komedies gelezen had, maar nog nooit iets twee vonden dus, dat de anderen te veel troepen in China willen laten en te veel punten bezetten. De A merikaansche sol daten zouden op een lijfwacht voor den gezant na den 30sten Mei naar hun vader land worden ingescheept. Maar de.Europeesche mogendheden, die beter weten wat diplomatie en politiek beteekent, willen negen punten op den weg van Peking naar Sjan-Hai-Kwan be zetten, door 6000 man en dan nog 2000 man te Peking'zelf in garnizoen leggen. De uitslag van de verkiezingen in Denemarken voor het Folkethiug (2e Kamer) is nu bekend. Zij zijn een vol komen nederlaag voor de regeering ge weest. Onvoorwaardelijke voorstanders heeft zij in het nieuwe Folkething maar 5 en daarvan zijn 3 met een meerderheid van 22, 26 en 33 stemmen gekozen 3 van de 8 conservatieven zijn tegenstan ders van het kabinet. In de 55 districten waar zij candidaten stelde is de conser vatieve partij 5000 stemmen achteruit gegaan. De sociaal-democraten daaren tegen gingen 11100 stemmen vooruit. De Servische regeering is er onder den aandrang van Turkije en de mogend heden toe overgegaan zeven leden van het Macedonisch comité gevangen te nemen Zij zullen voor den strafrechter terecht staan Het gerucht loopt, dat tengevolge der oppositie der Cubanen tegen het Amerikaansche plan, dat de onafhanke lijkheid, die hun toegezegd was, zoo zeer beperkt, de Amerikaansche regeering haar bezettipgsleger onmiddellijk heeft terug geroepen. Men hoopte, dat hierdoor het wantrouwen der Cubanen zou verdwijnen. dergelijks had gezien, zeer nieuwsgierig was om met het groote tooneel van de hoofdstad kennis te maken, was niet te verwonderen, terwijl Willemsen alles lie ver deed dan op kantoor zitten, en dik wijls naar het Leidsche plein ging, minder om de stukken, die hij meestal »exeorable" vond, maar omdat hij gedurende de pause- ring in de koffiekamer gewoonlgk veel plezier had, door met zijne vrienden op het »beroerae" spel te schimpen rijp en groen kwam er dan uilsomtijds zou men getroffen worden door de juiste en (risscbe opmerkingen, somtijd» kon men de schou ders ophalen bij de flaauwbwd en ge zochtheid der aanmerkingen. Men gat dezen avond »de Schipbreuk der Medusa,'' en geen stuk zcu, vooral thans, meer in staat zijn geweest, een toeschouwer als Boud te'boeien. Hij bleef dan ook het geheele stuk met open mond en groote oogen kijken, zonder een woord te spreken. Reeds die kajuit in de eerste acte was bewonderenswaardig, maar toen hij het geheele dek van een schip op een tooneel zag, rees zijne opgetogenheid nog meer en steeg ten top bij de in waarheid fraaie decoratie van het eindbedrijf. Hij vei plaatste zich-: volkomen in den toestand dier ellendige schepelingen, ten prooi aan de golven der woeste zee. Tranen schit terden in zijne oogen, en hij was bang een enkel woordje to missen, zoodat Willemsen hem zeer ergerde, door tegen zijn buurman ter andere zijde eens massa Men zegt, dat hun leider Cisneros be sloten heeft in het uiterste geval tot een opstand voor de onafhankelijkheid. Door bet hoofdbestuur der posterijen en telegraphic zullen maatregelen worden genomen tot regeling en bespoediging van het telegraphisch en telephonisch verkeer bij de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten, en van leden der Tweede Kamer. Gelijk bij vorige periodieke verkiezingen zullen ook nu de diensturen van de kantoren op den dag van de stem ming des avonds in dier voege worden uitgebreid, dat alle telegraaf en t6lephoon- kantoren tijdens de drukke telegramwisse ling open zijn. AXEL, tien 12 April 1901. Met ingang van 15 April a. s. zal de diensttijd op werkdagen van het rijkstele- phoonkantoor alhier, vereenigd met het postkantoor alhier, als volgt worden ge regeld van 7.30 uur vm. tot 1 uur nm., 3 tot 4 en 6 tot 7.80 uur nm. (Green- wichtijd.) Door verschillende ouders der ge meente Koewacht, wier kinderen de Bel gische scholen bezoeken, zijn indertijd ruim 100 vei klaringen, bedoeld bij art. 10 derde lid der wet op den Leerplicht, naar den arrondissements-schoolopziener gezonden. Thans zijn de meeste dier ver klaringen geteekend aan de belangheb benden teruggezonden, zoodat de kinderen kunnen voortgaan de Belgische scholen te bezoeken. N. v. d. D. aanmeikingen uit te kramen, die den andere schateren deden van lachen. Eindelijk viel het scherm, toen eerst kon Boud eenige verade ning vinden. »Kijk Valkenbuig, wat een mooie meid daar 1" riep Willemsen. Valkenburg scheen twee of drie jaren ouder dan de andere. Hy had eene bril op, en een vrij deftig uiterlijk. Waarachtig, dat is bewonderenswaar dig," antwoordde deze. »Vind je dat ook geen mooie meid, Bondt >He vroeg Boudewijn mooi nuchteren want zoo'n vraag was hem ook nog nooit gedaan. Of je haar niet mooi vindt, daar in de derde loge Die juffrouw ziet er heel vriendelijk uil,'' »Valkenburg ga je mee naar de kof fiekamer Ze gingen met hun drieën daarheen. Hier geraakten Willemsen en Valkenburg, in een zeer levendig gespres, terwijl Boudewijn er letterlijk, zooals men zegt, voor spek en boonen bijzat. Het discours liep over het tooneel, over de verbetering de middelen van herstel, over de sujetten van vroegeren tijd; Snoek en Wattier, die geen van beiden ooit gezien hadden, over reederijlrerskamers en andere gezel schappen van dien aard enz. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1