16e Jaarg. Zaterdag !>0 Maart 1901. (O, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, F. IHELEIIAN, AXEL. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. it uilen land. Landbouw. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel Gezien art. 26 der wet van 2 Mei 1897 Staatsblad no. 124); Brengt ter kennis van belanghebben den dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld bij gemeld art. 26, omtrent de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de kadastrale gemeente Axel, onder bijvoeging van den kadas tralen legger en de plans, op de secre tarie der gemeente ls nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd te Axel, den 30 Maart 1901- De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. De BURGEMEESTER van Axel, maakt bekend dat op Zaterdag den 13 April 1901, te Axel van 9 12 ure, door de Commis sie voor het schattingsdistrict Goes of door een of meer harer leden zitting zal worden gehouden in het Gemeentehuis te Axel tot het geven van mondelinge inlichtingen aan hen, die zich alsdan daarvoor aan melden. Afgekondigd te Axel, den 30 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, D. J. O G G E L. Tot het uiterste zal in Zuid Afrika de strijd moeten worden uitgevochten De weigering van Botha de aangeboden vredesvoorwaarden te aanvaarden maakte dit al waarschijnlijk, de uitingen van Chamberlain daarna in het Lagerhuis hebben het zekerheid doen woden In de zitting van Maandag vroegen eenige leden nadere inlichtingen aan de regeering, doch de afgebeten stugge ant woorden van Chamberlain lieten geen twijfel over. Zoo vroeg het lid Piri^: »Zou de minister van koloniën wel wil len gelasten, dat men zich bij komman- dant Louis Botha vergewiste welke voor waarden diens regeering onontbeerlijk acht voor het beeindigen van den oorlog?* Chamberlain: »Neen, mijnheer.* Pirie: »Zou men op de griffie der Ka mer willen neerleggen, afschrift van den brief van Botha, waarop lord Kitchener zinspeelt en die hem .door mevrouw Botha den 23 Febr. zou zijn gebracht Chamberlain »Ik heb naar Zuid-Afrika geseind om de tekst van dien brief te krijgen en zal onderzoeken of er termen zijn dien neer te leggen ter griffie Redmond: >Wat de hulp betreft, die ,men de Boeren tot herstel huhner hoe ven voorstelt tegeven zou men daarbij niet de woorden »door middel van lee- ning* willen laten vervallen, daar immers zoowel sir Alfred Miluer als lord Kitche ner beiden hun afkeuring over die woor den hebben te kennen gegeven, wijl zij het welslagen der onderhandelingen in gevaar zouden kunnen brengen?* Chamberlain „Neen mijnheer, de onderhandelingen zijn gesloten en de regeering blijft volkomen de meening huldigen, die zij vroeger te dien aanzien heeft te kennen gegeven Redmond„Zou het niet passen, gelet op het belangrijk meeningsverschil tusschen Sir Alfred Milner en lord Kit chener eenerzijds en den minister ander zijds, de onderhandelingen te heropenen ten einde tot een schikking te komen." Chamberlain „Ik weet nieL goed, wat het groote verschil is, waarvan het be staan door den geachten afgevaardigde beweerd wordt, doch er bestaat in geen geval eenig voornemen om de onderhan delingen te heropenen." Perie„Hoe lang zal dat voornemen duren Op deze laatste vraag werd niet ge antwoord. Dit korte vraag- en antwoordspel heeft geen toelichting noodig, spreekt duidelijk voor zich zelf. Chamberlain doet alsof hij van geen verschil weet tusschen hem en zijn in Affika vertoevende burgelijke en militaire vertegenwoordigers, terwijl toch juist het voorstel door leening den Boeren hulp te verschaffen tot wederopbouw der hoeven door hem in weerwil van het verzet van Miluer en Kitchener in de voorwaarden werd gelast, waardoor den Boeren steeds de dreigende onteigening ten bate van den schuldeischer boven het hoofd zou hangen. En dan ten slotte als laatste argument de dooddoener „zwijg nu maar over nieuwe onderhandelingen, want wij doen het lekker niet." Tot hoelangvroeg de heer Perie. En het antwoord bleef uit. Het zou ook gevaarlijk geweest zijn het te geven. Wij hebben al zooveel wonderlijks in dezen oorlog beleefd de mogelijkheid dat Engeland nog eens voor de tweede maal den Boeren een vredesaanzoek zal doen, is nietbuitengesloten. Oorlogsnieuws, valt er op het oogen blik dat wij dit schrijven -uiet te ver melden. Zondag hebben de Boeren de telegraaf lijn tusschen Windsorton en Warrenton op de N. W. Westgrens van den Vrij staat doorgesneden. Zij hebben ook, doch tevergeefs, gepoogd de rails van den spoorweg te doen springen. In die buurt huist het commando onder Erasmus, dat dezer dagen is versterkt met Boeren onder Wessels. Een vreemd verhaal wordt uit Vrijburg gemeld n.l dat de Boeren bij hun aanval op Lichtenburg zeer aanzienlijke verliezen hebben geleden. Zes hoeve-bewoners uit de buurt zijn daar zoo door van streek geraakt, dat zij te paard bijna 150 mijl hebben afgelegd naar het Zuiden om lord Methuen die toen bij Veertienstroomen, was hun Onder werping aan te bieden Zij zeggen, dat 70 Boeren bijna allen werden gevangen in wolfsklemmen. waar zij zich in den aanval hadden vastgewerkt. Kitchener seint uit Pretoria van Woens dag dat de verliezen van kolonel Babing- ton in het gevecht met De la Rey slechts twee dooden en zeven gewonden bedroe gen. De Boeren lieten 22 gesneuvelden en 30 gewonden op het slagveld achter. De Wet is met 400 man Transvaal ingerukt, 35 mijlen van Stanaerton. De Duitsche Keizer gaat weer ge regeld uit, maar men vindt op al zijn wegen een drom politieagenten, een lastige zaak bij iemand, die zooveel reist en trekt. Het blijkt meer en meer dat de Bremer-geschiedenis op den Keizer een diepen indruk heeft gemaakt, het zepuw- stelsel gevoelig geschokt. Het feit op zichzelf geeft bij eenig nadenken daar geen reden toe Wel kan men zich bij zulk een niet-normalen indruk ongerust maken over den Keizer zelf. Te Berlijn houdt men het bericht dat graaf Waldersee zich boreid heeft ver klaard als scheidsrechter tusschen Rusland en Engeland op te treden in zake het geschil over het zijlijntje van den beken den spoorweg voor onwaar. Dat laat zich hooren. Men zal te Berlijn bang zijn zich te branden. Hiiiiienlaiid Naar men uit 's-Gravenhage aan de M. Ct. seint, is de portefeuille van oorlog aangeboden aan den luitenant generaal A. Kool, wiens benoeming tot minister spoedig wordt verwacht. Na de gratie-verleeningen bij het huwelijk der Koningin zullen dejaarlijk- sche strafverminderingen aan gevange nen toch doorgaan, Wij ontvingen het reglement voor de provincie Zeeland, bedoeld in art. 3 van het leglement aangaande de ondersteu ning van de veefokkerij van Rijkswege en het reglement op het houden van Stieienkeuringen met subsidie uit de pro vinciale fondsen in de provincie Zeeland. De gelden, door den Staat toegestaan, worden, na aftiek van de noodzakelijke kosten, bestemd voor bijdragen voor het onderhoud van stieren, die minstens twee breede tanden hebben. De gelden door de Provincie voor de ondersteuning van de veefokkerij beschik baar gesteld, woiden bestemd vo^r hoL veileenen van bijdragen aan vereenigingen en particulieren voor buiten de provincie Zeeland aangekocht, ter keuring aangebo den ten minste éénjarige stieren en voor bestrijding van noodzakelijke kosten, val- iende op de toekenning dier bydragen, tot een maximum vad 150. De grootte der bedragen wordt ieder jaar door het bestuur der Afdeeiing Zee land van het Nedeilandsche Rundvee- Stamboek vastgesteld De provincie wordt in zeven kringen verdeeld, waarvan de zevende het Ooste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen omvat. In dezen kring worden ten minste 3 bedragen van elke categorie beschikbaar gesteld, het aantal keuringsplaatsen regelt zich naar het aantal dier bedragen. Voor bijdragen komeD alleeD in aan merking stieren, die aan de volgende eischen voldoen le die op zichzelf beschouwd waardig zijn om te worden bekroond 2e die iD den kring waar de keuring plaats heeft thuisbehooren of aldaar worden gestationneerd 3e die in een der Rundveestamboeken zijn of worden opgenomen. Verder bevatten deze reglementen nog bepalingen omtrent de verplichtingen, de keuringscommissie, het geldelyk beheer en enkele algemeene bepalingen. Het is zeker onnoodig te wijzen op bet groote nut dat het Nederl. Rundvee-Stam boek leeds heeft gestichtelk landbouwer veefokker die met zijn tijd meegaat, is daarvan ten volle overtuigd. AXEL, den 29 Haart 1901. We maken onze lezers er opmerkzaam op, dat er tot 22 April op het stadhuis gelegenheid bestaat, zich te overtuigen, of bun naam op de kiezerslijst voorkomt. Is dat niet het geval dan kan men zich tot 15 April nog tot het Dag. Bestuur per ongezegeld adres wenden om plaatsing op de kiezerslijst te verzoeken. Woensdag slaagde te 's-Gravenhage o. m. voor het examen nuttige handwerken de dames J. F. Moes alhier, A. F. West dorp van Cadsand, A. M. de Vlieger van Zuidzande, H. M. Baert van Vlissingen en A. C. Marsie van Middelburg. Tot onderwijzer aan de bijzondere school op den Reuzenhoek, gemeente Zaamslag is benoemd de heer J. Slotema te Warfum. Tot pastoor te CliDge is benoemd de heer A. TheuDS. Benoemd tot burgemeester van St. Jansteen de heer C, Ysebaert en tot bur gemeester van Oostburg de heer J. van Houte, De St. Ct. bevat het kon. besluit van den 13den Maart 1901, tot vaststel ling van een bijzonier reglement van politie voor het havenkanaal van Philippine Zandberg (Graauw). Woensdag had al hier de gewonö Jaarlijksche Tentoonstel ling plaats. Dat in die zaak veel belang stelling wordt ondervonden bewijst wel zeker, de vele tentoongestelde goederen in weecwil van het slechte weder. Er waren tentoongesteld 76 stuks hoorn vee en 23 paarden, verder nog 9 ver schillende inzendingen pluimgedierte, 3 geiten en 4 vorzamelmgen varkens. De prijzen werden bohaall door de personen Cbr. Dieleman E. Boenr.e Jac. Vei bist J. d'Haons A. Lust P. Rosseel P, Heijman Victor d'Haens Th. Kiudten F. de Vilder. Den handel was druk, zoo werdeu er öamen 33 stuks hoornve en 3 paaiden vei kocht.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1