mmm No. 100. Woensdag 27 Maart 1001. 16e Jaam i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. hand- en Tuinbouw. Het ge bruit van CMlisalpeter in liet voorjaar. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsniimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De stikstof is naast het water een der machtigste factoren in het worden, groeien en voortbrengen der natuur Schultz-Lupitz. Nog slechts korten tijd en de natuur ontwaakt weder uit haren slaap. Door de koesterende zonnewarmte wordt alles, wat gedurende den winter rustte, als bij too- verslag tot een hernieuwd leven opge roepen. Dan ook breekt voor den land bouwer de tijd aan, datgene op den akker uit te voeren, wat ongedaan is gebleven. Bij de bemesting vraagt niet het minst de stikstofvoeding der verschillende cul tuurgewassen zijn volle aandacht. Om met succes te kunnen werken, is het noodig te weten, op welke wijze die stik stofvoeding het doelmatigst wordt uitge voerd en welke meststof daarvoor het meest in aanmerking komt. Wij meenen, dat de landbouw het over het laatste vrij wel eens geworden is. De meer en meer in gebruik komende stik- stofmest toch is de Chilisalpeter, welke bij haar intrede in de landbouwwereld direct hart en beurs van den landbouwer veroverde, waar andere meststoffen met wantrouwen en vooroordeel werden be jegend. Geen wonder; waar de salpeter meststof wordt aangewend, zien wij in een oogopslag de verrassende uitwerking. Een donkergroene kleur en aangename weelderigheid streelen het oog. Dit komt, omdat de stikstof, voorkomende in Chili salpeter, direct voor de planten opneem baar is. En dit is van het grootste belang. 30) Wanneer wij jongens van die jaren in een tuin zien, dan zullen wij meestal nog aan hen den voorkeur geven, die in hunne woestheid weinig acht slaan op het goed vaD vader of gastheer, boven den suffer die van de anderen zich af zondert en als een ouden heer voor zich kijkt, en toch zou men zoo doende Bou- dewijn miskennen. De jongeling zat op eene hoogte, waar een heerlijk gezicht over bloemen en grasvelden hem trof. Hem kwam in de gedachte dat hij ver oordeeld was voor langen tijd tegen niets dan steenen te kijken. Een juist denk beeld van eene stad kon hij zich niet maken, doch dit wist hij wel, dat het gezicht op de vrije natuur hem zou ont zegd zijn, dat zijn vader hem niet meer zijne liefde zou kunnen toonen, dat juf frouw Van Solmen hem niet meei uit bijbel of catechismus zou voorlezen. VaD den heer Van Willigen wist hij niets anders dan dat die dikwijls tegen hem gezegd had kom, jongen, je moet ereis mee doen, je staat daar als een lijs te kijken, en aaar hij thuis niet gewoon was iets anders als bloemzoete woorden te ontvangen, bad die taal hem dikwijls diep gegriefd. Mevrouw Van Willigen kende bij niet, Wat hebben we aan voedingsstoffen, die niet direct opgenomen kunnen worden. Bevat de bodem te weinig opneembare stikstof, dan zien we, dat de planten klein blijven, zoodat ook natuurlijk de oogst gering moet zijn. Het aanbrengen van gepaste hoeveel heden stikstof is dus van het grootste belang en een gewichtige vraag. We willen daarom bij het gebruik van Chili salpeter eeDige oogenblikken stilstaan. Allereerst noemen we enkele zaken, welke men streng dient in acht te nemen, wil men zeker zijn, dat de resultaten der salpeteraanwending.niet zullen uitblijven lo. Chilisalpeter wordt eerst dan uit gestrooid, wanneer de plantengroei is be gonnen (dit geldt voor de wintergewassen) 2». Chilisalpeter zal dan alleen tot volle uitwerking komen, wanneer de bodem tevens voldoende hoeveelheden kali en phosphorzuur bevat 3o In 't algemeen is een uitstrooien in 2 of 3 keeren aan te bevelen 4o. Zoolang de planten door regen of dauw bevochtigd zijn, mag geen Chilisal peter uitgestrooid worden Knol- en wortelgewassen behoeven voor een' bevredigenden oogst een sterke stikstofbemesting. Daar het aantal K.G. van een' oogst knol- en wortelgewassen zeer groot is, volgt hieruit als van zelf, dat door deze gewassen groote hoeveel heden plantenvoedingsstoffen aan den bodem worden onttrokken. Niet het minst is dit het geval mei de stikstof Men geve al naar de grondsoort en den hemestings- toestand des bodemsvoor aardappelen 200 600 K.G voor suikerbieten 400- 600 K.G.voor mangelwortelen 400 maar ze was tamelijk eleganc gekleed, en daar juffrouw Van Solmen een neepjes muts op had, was het hem als of die dame veel hooger dan hij stond, en hij kreeg een kleur als hij baar groeten moest hoe dan zou hij haar aanspreken De jonge Gustaaf zag hij over de heerlijkste bloemen loopen en draven, en hij kreeg een hekel aan iemand die zoovele schoon heden doelloos vernielen kon. Al deze gedachten bezielden hem, zoodat er tranen uit zijne oogen vielen, toen Louize kwam aanloopen en hem zag zitten. Wat scheelt er aan Boud?" Boud antwoordde niet, maar ontzette. »Och vind je het zoo naar dat je hier van daan gaat Boud snikte luid en knikte toestemmend. »Hou maar goeden moed, papa en mama zijn er ook en die zullen je wel helpen, ze zijn zoo lief. Ga je mee een beetje wandelen Boud ging mee, maar sprak niet, maar dat was ook onnoodig, want Louize had het hoogste woord, en vertelde hem wat een pleizier ze in de stad had, en stak hem een bloempje op zijn buis, ja bracht het eindelijk zoo ver, dat ze hem aaD het lachen maakte. Toen het etenstijd was, ging men aan tafel, en iedereen werd vrij vroolijk, tot zelfs juffrouw Van Solmen. Op het dessert nam Bondt het glas in de hand, en beval zijn zoon nogmaals aan de liefde vau Eduard en Mina Van Wiligen aan. Toen 600 K.G.voor rapen en knollen 200 400 K.G. Deze hoeveelheden worden het best in 2 of 3 keeren uitgestrooid. Bij aardappelen b.v. 1j3 deel bij het poten, 1/3 deel bij het eerste behakken en de rest eenigen tijd later Bij suikerbieten strooit men de Chilisalpeter zelfs wel in 4 keeren uit In 1899 werd bij den heer J. H. Tees te Sellingen een proefveld aan gelegd op leemachtig zand voor den aard- appelverbouw. Uit de opbrengsten der verschillende veldjes kan geconcludeerd worden, dat de Chilisalpeter van alle mest stoffen het best had gewerkt. Ter verge lijking nemen we perceelen 2 en 4, welke dezelfde kali-kalk-phosphaatbemesting ont vingen. Perceel 2 kreeg bovendien 300 K.G. Chili De geldelijke opbrengst van perceel 2 bedroeg 512 20, van perceel 4 ƒ387 50. Door 300 K.G. Chili alzoo een meeropbrengst van ƒ125 De zuivere winst bedroeg alzoo 125 f 30 f 95. Willen we op onze hooilanden een' weelderigen grasgroei zien, dan dient er voor direct opneembare stikstof gezorgd te worden. Waar dit ontbreekt, hebben wij een sleGhte ontwikkeling der gassen. Daar de omstandigheden op vele onzer graslanden van dien aard zijn, dat er uit de door de vlinderbloemigen vastgelegde stikstof zeer moeilijk of geen salpeterzuur kan gevormd worden, is de aanwending van gepaste hoeveelheden Chilisalpeter zeer aan te bevelen. Uit onderstaande proef blijkt dit dan ook ten duidelijkste. Door het aanwenden van 150 K.G. Chili salpeter is de hooiopbrengst per H.A. met 2085 K G. vermeerderd, vertegenwoordi gende een waarde van 50—100 gulden. Men gebruike per H.A. van -100—200 zei de lieve vrouw, >wel Boud kom eens bij me jongen 1 zie zoo, laat ik eens die haren uit je oogen doen, dan zie je er veel vroolijker uit, en denk nu maar dat ik je mama beD, hoor, we zullen het je wel pleizierig maken," en ze kuste hem »wie hoeft je dat bloempje gegeven Boud was tamelijk verlegen, hij wist niet of er wel bloemen geplukt mochten worden, hij zweeg maar stotterde ein delijk: »Louize." »En je hebt haar niet eens een bloem pje weerom gegeven, foei, dat is niet ga lant. Gauw samen naar de tuin en een bouyuetje voor haar gepluktkomt kinde ren, je hoeft zoolang niet te zitten En Boud plukte en zocht de mooiste uit het perk en was opgeruimd. NAAR DE STAD, Het was Maandagmorgen. Groenewal lag wel ruim twee uren van een spoor wegstation afdaarom was er besloten een rijtuig te doen inspannen, waarmede Bondt met zijn tweeden zoon en Eduard Van Willigen naar het station zouden worden gebracht, en daar de makelaar vrij vroeg aan zijn kantoor moest zijn, ging men reeds vooi zonsopgang van huis. Boudewijn was zeer stil. De goede juf- fr.uw Van Solmen kwam in haar nacht gewaad aan het rijtuig, om hem een laatst vaarwel toe te knikken, ja te kussen, 't geen Boud wezenlijk verkwikte, niettegen. staande het schouwspel van de rimpelige K G. en meer. Hooilandsproef van den heer G. Knijff te Harmeien. Onbemest4416 K.G. hooi. Kali en phosphorzuur6625 Kali, phosphorz. en 150 K.G. Chili 6710 Algemeen beweert men, dat de peul- gewassen. (boonen, erwten, enz.) geen stikstofbemesting behoeven, omdat ze kunnen profiteeren van de vrije stikstof der lucht. Wij meenen, dat dit niet vol komen juist is. Het opnemen van de vrije stikstof der lucht door de peulgewassen geschiedt eerst dan. wanneer zich aan de worteltjes knob beltjes gevormd hebben Wanneer nu de voorraadstofifen uit het zaad verbruikt zijn, dan duurt het eenigen tijd, voordat zich knobbeltjes aan de wor tels gevormd hebben Gedurende dien tijd is het van belang, dat er direct opneembare stikstof in den bodem voorhanden is Is dat het geval niet, dan verdient het bepaald aanbeveling een kleine hoeveelheid Chilisalpeter uit te strooien. De vlinderbloemen behoeven dan geen periode van stilstand te doorleven. Men geve van 80 100 K.G. per H.A. en zal er zich wel bij bevinden. C. B. De onderhandelingen met de Boeren mislukt! Dat is een slag. De verwachting was zoo groot, dat de onderhandelingen tusschen Kitchener en Botha aan dezen rampzaligen oorlog een eiDde zouden maken. De geheimzinnig heid, die de ministers in het parlement bewaarden, telkens als hun geviaagd werd, hoe het er mee stond, voedde hoop. juffrouw Van Solmen iïi een nachtgewaad bij het half duister, wel geschikt was de lachlust - neen veeleer huivering op te wekken. Men reed stil voort, Van Willigen, die niet dikwijls zoo vroeg opstond, rilde van koude en was vrij knorrig, domine dacht te veel aan zijn kind om veel te praten, Boudewjjn keek strak voor zich en geen Lavater zou eenigen hartstocht, van wel ken aard ook, op dat gelaat kunnen ont dekken. Zoo bad men geruimen tijd voortgereden, toen de zon zich boven do kimmen ver hief, de zwarte wolken met gloeiend goud omzoomde, en de roode stralen henen wierp over het onbewolkte deel des hemels. Duizende schakeringen werden in het leven geroepen, van goudgeel, door een zacht fijn groen, en bleek azuur, tot in een helder krachtig blauw, dat zich boven de hoofden der reizigers verhief. Reeds was men de boekweit- en graanvelden voorbij, zoodat men, midden in de heide'gekomen, den blik vestigde op een rijk panorama dat achter hen lag uitgespreid. Witter dan ooit, schoon als met een onbeschrijfelijken gloed overgoten, prijkten daai i e sneeuwvelden van boekweit, en het. 7 oeiend geel dei- korenvelden gaf verscheidenheid aan het landschap dat, nauwelijks heuvelachtig te noemen, zich genoeg/, im golvend voordeel om alles, tot zelfs i minste stulpje lief- lijkei te doen uitkomen. En dan in da verte dat rijke, schoone dorp met zijn

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1