Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de in dit nummer geplaatste advertentie over de voorstel liug met Ter Hall's Bioscope. Iedereen herinnert zich nog levendig wat de heer Ter Hall verleden jaar het Axelsche publiek heeft te zien gegeven. Wat een duidelijke, rustige reproductie van de ver schillende levende photographiëü Geen enkele die mislukte, alle waren ze even duidelijk en net. Het publiek was dan ook ten zeerste voldaan en velen epra ken den wensch uit den heer Ter Hall nogmaals te willen zien optreden. Welnu! de gelegenheid is er weer en daar goede wijn geen krans behoeft, zal het wel overbodig zijn de kunstminnende Axe laars tot een bezoek uit te noodigen. In de Dinsdagavond alhiergebouden vergadering van de commiosie tot wering van schoolverzuim is tot voorzitter geko zen de heer B, van Rujjven, hoofd der openbare school en tot secretaris de heer M. L, van Vessem, onderwijzer aan die school. Naar wij vernemen zullen vanwege het Landelijk Comité voor Algemeen Kies- en Stemrecht te Axel, Zaamslag, Ter- Neuzen en Sas van Gent openbare ver gaderingen belegd worden. Als spreker zal optreden, de heer J. G. van Kuykhofl candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Alkmaar. PREDIKBEURTEN TE AXEL. bondag 31 .Haart 1901. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hngenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Yoorm. 9 ure Ds. D. Huijsing Nam 2 ure Ds. D. Huijsing Zendeling Leeraar tig de Geref. Kerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Rechtszaken trrrtiidisseiuents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Maart 1901. M. 19 j-, landbouwersknecht te Paal, ge- meente Graauw is wegens mishandeling van een ambtenaar veroordeeld tot 14 d. gevang. P. d' H., 28 j. schipper te Paal (Graauw is wegens mishandeling veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. if. A. d. B. Gz. 18 j., voerman te Zaamslag is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevang. A. N. 35 j., landbouwer en vlaskoopman te Koewacht is wegens mishandeling vrijgesproken. L. I, E. M. 19 j. en O. A. A. W. 21 j., arbei ders te Sas van Gent zijn wegens huisvredebreuk ieder veroordeeld tot 14 d. gevangenisstraf. I'. L. F. 21 jbootwerker te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroordeeld tot f 14 boete of 14 d. hecht. A. M. 23 j. timmermansknecht verblijvende te Ter Neuzen is wegens wederspannigheid veroor- deeeld tot 14 d. gevang, -geleerd," spiak juffrouw Van Solmen met tranen in haar oogen. >Nu dat's goed, juffrouw," hernam Van Willigen, een weinig wrevelig, dat je hem dat mee geeft, vind ik perlect, maar je hoeft niet te lamenteeren, alsof hij naar Oost of West ging »Och," zei zijne vrouw »dat begrijp ik heel we), maar niet waar domine, u,die mij zelf in den godsdienst onderwezen hebt, daar ik u nog altijd dank voor zeg, zult wel begrijpen, dat uw zoon bij ons altijd ware vriendschap zal vinden, en ik vind het heel lief van jufhouw Van Sol- men dat ze zoo zorgelijk voo> Boudewjjn is, maar je behoeft wezenlijk niet bang te wezen, ju§e de menschen zijn in de stad ook zoo boos niet." »Ja, maai die verleiding 1" On le'nsscben vlogen Karei en Gust zonder medelijden door bloemen en groen ten, en eitraplen menige schoone plant Louiz" dio eerst mee was gegaan toen liet nog ordentelijk ging. wilde en kon ook later de jongens niet meer vergezel len, Boudewijn zat Le suffen op de bank. Wordt vervolgd.) IJemenojd tfienws. Door de afdeel ing Zeeland van de Neder- landBche Vereenigmg tot bescherming van dieren" wordt thans verspreid »Vogelbe- scherming." »Vrjj bewerkt naar Hans Frei- lierr von Berlepsoh door J. W. M. van der Kun," eerste aflevering, gewijd aan de bespreking van het verschaffen van nestgelegenheid en de »Von Berlepsch'sche Nestkasten." Het is een goed idee dit te doen juist tegen den tjjd dat de vogels weer hun nest gaan bouwen. Om doel en strekking van dit boekje te leeren kennen, weten wij niet beter te doen dan hier te laten volgen de inleiding, die daaraan vooraf gaat. Zjj luidt »De Vogelbescherming zooals wjj die hier te beschouwen hebben, is niet louter eene liefhebberij, een te gemoet komen aan het schoonheidsgevoel, dat in bosch en tuin op berg en in vlakte het vogelgezang en een opgewekt natuurleven verlangt. Hier spreekt onmiddelgk het materiëele, op het waar deerbare nut, dat voor den mensch uit Vogelbescherming voortspruit. Vogelbe scherming wil de vogels, die voor den mensch nuttig ja onontbeerlijk zjjn, be schermen en in aantal doen toenemen. Denkt slechts aan het wegkappen van bos- schen en stiuikgewas, aan het droogleggen van meren en plassen, waardoor gansche streken als het ware van klimaat zijn ver anderd eertijds vruchtbaar en waim, thans koud, dor en kaal en wjj zullen tot bezinning komen door de ondervinding dat wij door eigen werk den vogel verjaagd en het insekt vrjj spel hebben gelaten. Die grove misslagen moeten hersteld worden °n de Vogelbescherming moet ons krachtigste middel zijn om tot volledig her stel te geraken. Voor de hand ligt evenwel de vraag: zullen de vogels reageeren op de aangeboden hulpmiddelen Uit eigen, veeljarige ervaring beantwoordt Von Berlepsch deze vraag bevestigend. Autoriteiten op vogelgebied, als Bochstein, Ludwig Brebm, de beide Nanmanns, Lenz en Liebe geven het antwoord op de vraag of Vogelbescherming waarljjk noodzakeljjk moet geacht worden >als wachters, aan gesteld tot bewaring van h«t evenwicht tusschen planten en insekten, zijn de vogels voor den mensch, bijzonder voor land-, tuin en ooftbouw van het hoogste nut, ja onont beerlijk." Meent niei, dat slechts de bekwame vogel kenner hier ingrijpen kan en mag 1 In tegendeel is het ieders plicht, hij zij kenner of leek, met kracht de vogelbescherming in vollen omvang in de hand te werken. De betrekkelijk kleine schare der vogel kenners geve dan de richting aan, die ge volg dient te worden, om doeltreffend samen te werken, daar zji door ervaring en studie tot het juiste nn> dei 1 op vogelgebied bevoegd zijn en de overgroote menigte belanghebbenden en belangstellenden bren- ge nauwkeu.ig de praclische wenken daad werkelijk ten u'tvoer." Zoo beknopt mogelijk wordt nu in het geschritje behandeld het voornaamste raid del der Vogelbescherming het verschaffen van uestgelegenheid en de nestkasten van het symsteem »Von Berlepsch." Een verschrikkelijke zeeramp. Omtrent de verschrikkelijke scheeps ramp te Vlissingen ontleenen we het vol gende aan de »Midd. Crt.'' In den afgeloopen nacht, van Woensdag op Dondeidag, te half een uur ongeveer, heeft op de ree le van Vlissingen een ont zettend ongeluk plaats gehad. Daar lag het Engelsche sloomschip Tay" een vrachtboot, op weg van Antwerpen naar Londen, voor ankei. Het Duitsche stoomschip >Cheinuitz" varende van Sydney naar Antwerpen, wilde binnenloopen, en kwam met de »Tay" in aanraking, met het ongelukkig gevolg, dat laatstgenoemd vaartuig binnen 5 minuten zonk. Nog gaf de »Tay" met de stoomfluit noodsignalen en enkele loodsbooten gingen naar de plaats des ouhei s, maar kwamen te laat om alle opvarenden van de »Tayt te redden. Des morgens ging ook een sleepboot naar de ree. die hare hulp by het reddings werk verleende. Vier der opvarenden van het Engelsche schip werden gered, door hen uit de mas ten f.e halen, in welker toppen zij een toevluchtsoord hadden gezocht De loodsbooten redden drie man der equipage, van wie een, een jongen, op den tocht naar den wal, overleed tengevolge van de doorgestane ellende. Een vierde man, de stoker Queerminsier werd gered door een boot der »Chemnitz« aan boord van het vaartuig opgenomen en zette daarmede de reis voort. De beide te Vlissingen levend aan wal gebrachten zijn de eerste stuurman Dixon en de matroos Ambrose. De stuurman, hoewel hy veel doorstaan heeft, bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel en loopt zelfs door de stad, doch de matroos is zwaar gekneusd opge nomen en kan niet gaan hy werd naar het hospitaal gebracht. De ove'ige personen, die aan boord waren en dadeljjk na de aanvaring naar het dek snelden, zjjn allen verdronken, ook de kapitein. Eén man werd dood uit den mast gehaald. De ljjken zjjn nog niet gevonden ze zjjn waarschynljjk door stroom en wind zee waarts gevoerd. Ouder de dooJen bevinden zich twee vrouwen, de echtgenoote en de dochter van een machinist, die nu enkele dagen geleden te Antwerpen verdronken is en wiens be grafenis door de vrouwen was bygewoond. De geredden hebben van halt een tot bjj zessen in wind en koude in de masten ge- gezeten de ellende, die zjj hebben door staan, is dus allervreeselykst geweest. De »Chemnitz" had even voor de aan varing juist een rivierloods uit Antwerpen aan boord gekregen, nadat de zeeloods het vaartuig had verlaten. Aan boord van de »Tay" bevond zich geen loods. Aan wie de schuld van het gebeurde te wjjten is, zal natuurlyk later uitgemaakt moeten worden. Het schjjnt voor de Chemnitz, die naar de plaats van bestemming is opgestoomd zeer moeilyk geweest te zjjn om binnen tp loopen, daar op de reede vele vaartuigen lagen en wind en storm het binnenkomen nog moeiljjker maakten. De lichten van de »Tay" moeten helder hebben gebrand, zoodat daaraan het onge luk niet kan geweten worden. Het was een treurig gezicht een eind ver in zee de twee toppen der masten, die maar even boven het ontstuirnige water uitstaken en omspoeld weiden door witschuimende golven, flauw verlicht door het voorjaarszonnetje, en waar telkens sombere wolkschaduwen overheen trokken. En dan te bedanken, dat daar het graf was van veertien menschen, die zoo plot- selieg een vreeseljjken dood stierven. Uit Emmen wordt van 18 Maart aan de »P. D Ct.« gemeld. In het nabu rige Noord-Barge is een ellendige misdaad gepleegd. De waarnemende nachtwacht Jan Stegen werd m t een dikken paal doodge slagen wel trad de dood niet direct in, maar de ontboden arts zag toch direct het ergste in en inoest spoedig het overlijden constateeren. Als zeer vermoedeljjke daders zjjn opgepakt en hier ieder afzonderlyk op gesloten twee jongelieden, K. en St. De mishandeling moet. in koelen bloede en zonder voorafgaanden twist hebben plaats gehad. Hoewel niemand hij het feil tegen woordig was, verrieden de daders zich zoo veel te meer, door des morgens naar hun slachtoffer, wiens treurig eind hun toen nog onbekend was, te komen informeeren. De veidachte St. is uit de wachtkamer van het gemeentehuis, waarin hij was op gesloten, ontvlucht, werd weer in arrest genomen, maar later op vrije voeten ge steld. - Een onwillige belastingbetaler en een slimme deurwaarder. In een der hotels te 's-IIertogenbosch woont een jongmensch, ton z. g. lodger, die bij voortduring wei gerachtig bleei belasting te betalen. Zjjn aanslagbiljetten voor bedrijfs- en gemeente» belasting waren ter snippermand verwezen, betalen, maar Wat gebeurt echter Op een goeden morgen, circa 8 uur. melden zich in het hotel, waar de onwilli ge thuis was, eenige heeren aan, om hem te spreken, De hotelhouder, wetende dat zjjn com mensaal om dien tjjd nog in dejzoete rust lag, is niet genegen de heeren naar diens kamer te brengen. Zij maken zich echter bekend als deur waarders van Rjjks- en geme-ntebelasting en eischen toegang tot de slaapkamer van het jongemenscb. Voor de bedreiging den politie-commissaris te halen moest de ho telier eindeljjk zwichten en hij geleidde ue deurwaarders naar boven. >Mijnheer ei zyn twee heeren om u te spreken Mynheer opent van binnen zjjn kamer en meteen wipt een der deurwaarders binnen. Onmiddelljjk maakt hij een op de tafel liggend horloge buit en verklaart dit in beslag te nemen, tenzjj de belasting be taald wordt. Een gouden Willem wordt voor den dag gehaald en de bedijjfs'oelas- ting betaald. De goede man meende, dat hjj nu zjjn horloge zou terug krygen. Verre van daar echter; nu kwam de gemeente-deurwaarder aan de beurtdeze legde thans beslag, niet alleen op het hor loge, maar bovendien op enkele kleeding- stukken Ten tweeden male moest de anti- belastingman opdokken, thans het verschul digde voor de plaatselijke belasting op het inkomen. Bovendien liet men hem niet met rust alvorens plm. 5,50 aan onkos ten betaald was. Te Mierloo (N-B) zyn twee boeren woningen afgebrand. Een driejarig kind, dat in zyn bedje lag te slapen, werd eerst niet door zjjne ouders vermist. Toen men ten laatste poogde het kind te redden, hadden de deker.s reeds vlam gevat en was een der voetjes gebrand. Toch had men het geluk het kind van een anders wissen dood te redden. In het vorige jaar werd te Heeren veen een proet genomen met het aankwee ken van karpers. Die proef is zoo goed geslaagd, dat zjj thans op grootere schaal zal worden doorgezet. In een 6 H. A. grooten vjjve zullen 2000 jonge edelkarpers worden losgelaten. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur 1 In de couranten hebben den laatsten tijd verschillende, ware en onware, be richten over een tramlijn Hontenisse— Selzaete de ronde gedaan terwijl inge zonden stukkeu vol insinuaties, geteekend ■»Een bietenverbouwer" e. a werden ge plaatst, blijkbaar met het doel om dat plan afbreuk te doen en helaas 1 aanvah- kelijk met maar al te veel succes Daar bij werd de Coöperatieve suikerfabriek er met de baren bij gesleept om dienst te doen als boeman voor den landbouwer- aandeelhouder, niettegenstaande erkend moet worden, dat die bij de ontworpen tramlijn in veel gevallen wel kan profi- teerendoch nooit verliezen. In het nummer van verleden Zaterdag van verschillende bladen, toevallig onge veer dezelfde, waarin vroeger het inge zonden stuk van den »bietenverbouwer" voorkwam, komt nu een stuk voor, vol verborgen hatelijkheden aan het adres van het tramcomite Hontenisse Selzaete geteekend door den heer Chr. Verhaak drukker, uitgever »der Scheldebode" die zich daarin noemt „lid van het comité voor een tram naar Sas van Gent. Anonyme berichten lieten me koud; thans echter meen ik verplicht te zijn tot zelfverdediging. Ik meen daarom goed te doen de geschiedenis van het tram plan H S mee te deelen, daardoor zul len reeds vele verdachtmakingen worden weerlegd. In het voorjaar van 1900 vervoegde zich een ingenieur bij de Belgische Staats spoorwegen de heer F L. Backeljau bij mij. met de mededeeling dat hij voor rekening van eenige Belgische heeren be last was met het maken van plannen

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2