16e Jaarg. i mmm stad. Zaterdag 25 Maart 1901. I O. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIILIMW, AXEL. (tnitcnlaiHl. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-a vond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Gisteravond een belangrijke tijding. In het Engelsche Lagerhuis een meedeeling en nog wel door Chamberlain zelf, over de onderhandelingen met Botha, waaruit blijktlo. dat die onderhandelingen zijn uitgegaan van Kitchener en niet van Botha2o. dat het Engelsche aanbod door Botha zeer beslist is geweigerd Chamberlain voegde er bij. dat de met Botha gevoerde briefwisseling zal worden overgelegd aan het Huis. Wij zullen dus later er meer van hooren. De tijding zal weer verbazing wekken namelijk over de kinderachtigheid van de Engelsche Regeering om zoolang het waas van geheimzinnigheid te laten hangen over onderhandelingen, die van haarzelf zijn uitgegaan Herhaalde malen er naar gevraagd in het Lagerhuis, werd altijd geweigerd er op te antwoorden. De zaak moest immers toch uitkomen c-n de in druk van de mislukking zal aan de Theems nu te meer ontstemmen. Indien de Re geering te vol zat met valsche schaamte om te erkennen, dat zij naar het einde van den oorlog verlangde, had zij het uitbreken van de pest als voorwendsel kunnen nemen. Dit ware een heel fat soenlijk excuus geweest. Wat wij tot heden slechts gissen kon den, is nu werkelijkheid geworden, tocht van de zeven kolonnes in het Oos ten van Transvaal heeft zoo weinig sue ces 1 gehad, dat de Engelschen 't beter vonden vredesvoorstellen te doen Wat blijft er nu over van de snoevende tele grammen van Kitchener over de overwin ningen en over het schoonvegen? Aan »Weet je wat domine, geef hem mij mee naar de stad. Hij is eigenlijk al wat oud, maar enfin." »Wat zegt u, mijnheer, naar zoo'n groote stad Foei neen," antwoordde juffrouw Van Solmen. »Wel ja, ik heb daar dien jongen zien loopen. drailig voor zich kijken of hij zijn oortje versnoept heefter komt nooit iets goeds van als je hem niet op eigen bee- nen laat staan, en iets van de wereld laat kijken. Daar moet leven in een jong mensch zitten, en dat zal ik er in brengen. Je moet ook niet denken dat ik hem veel op de vingers tikken, en altijd op de hielen zal volgen. In den beginne zal ik hem een beetje helpen, maar verder moet hij zijn weg zelf vinden, en zal ik hem alleen op een afstand begluren uit hel oog verliezen zal ik hem niet, dat beloof ik je." »Ja, maar in zoo'n groote stad zei domine Bondt. »Juist in een groote stad. Enfin, ik wil je niet dwingen ik ga morgen weg, wil je hem me dan mee geven »Morgen 1" klonk het uit den mond van den domine en de juffrouw. »Of een week later is ook goed." wien nu de schuld, wanneer de Engel schen opnieuw met hoon en spot worden overladen French is tijdens de vredes onderhandelingen geheel in den modder gezakt en kan her nochder, terwijl Botha van de gelegenheid zal hebben gebruik gemaakt om uit te rusten en zich goed voor te bereiden op de dingen die komen zullen Wij noemen de Engelsche voorwaarden betrekkelijk gunstig Wij gaan daarbij af op hetgeen de „Daily News" dezer dagen daarvan mededeelde, volgens dat blad afkomstig uit goede bron. De vredes voorwaarden kwamen op het volgende neerlo Behalve Botha en de zijnen zullen ook Christiaan De Wet en Steyn met hun mannen beschouwd worden als oorlogvoerenden. De Britsche Regeering had vroeger de Vnjstaters reeds als re bellen gebrandmerkt2o. De aanvoerders der Boeren zullen niet in hun persoon noch in hun eigendommen worden aan getast. Vroeger werd van Engelsche zijde steeds gesproken van verbanning of ten minste beperking van de vrijheid van de Boerenaanvoerders 8o. Aan deKaapsche rebellen zal volledige amnestie worden verleend, op zijn hoogst zal hun voor den tijd van vijf jaren het stemrecht worden ontnomen. 4o Geld voor den opbouw van hoeven en den aankoop van vee. 5o. De Republieken zullenzoo spoedig mogelijk worden geplaatst onder een civiel bestuur en aan den Britschen bestuurder, sir Alfred Milner, zal worden toegevoegd een raad, samengesteld uit mannen van in vloed bij de Boeren, Louis Botha, Schalk Burger, De la Rey e. a. Vergelijk deze voorwaarden met den »Nu ik wil er graag eens overdenken, antwoordde Bondt. Juffrouw Van Solmen keek als een oorworm 't was naar hart- lap overgeven aan de woede der hel In die acht dagen had Bondt veel te verduren de huishoudster was knorrig of huilde om beurten, en smeekte hem toch haar Boudje niet naar dat Babyion heen «te voeren. Bondt wist niet wat te doen, Eduard kwam weer over, en,niet tegenstaande juffrouw Van Solmen, stond de domine toe dat B udewijn mede zou gaan. Van Willigen had wellicht nooit grooter overwinning behaald. EENE LIEVE FAMILIE. Den volgenden Zondag werd Bondt met juffrouw Van Solmen, Karei en Bou- ciewijn, bij Van Willigen ten eten ge vraagd. »Het spreekt toch van zelf," zei Eduard, »dat uw zoon eens eerst met mijne familie kennis moet maken, Karei kent ze allen al lang, maar Boude- wijn schijnt altijd de eenzaamheid te ver kiezen boven gezelschap." De familie Van Willigen was wel waard kennis met haar te maken. Hij was de gulheid, do vroolijkheid zelve, zij eene beminnelijke, lieve, ingetogen vrouw, die do kunst verstond met bewonderenswaar dige gemakkelijkheid tegelijkertijd voor kinderen en gasten te zorgen. Daarbij zag ze er bloeiend uit. Het oudste kind van Van Willigen was Louize, dei Lien jaren oud. Ze scheen tamelijk ontwikkeld voor vroegeren eisch van Engelandonvoor waardelijke overgaaf, dan begrijpt men van zelf, dat er veel moet gebeurd zijn om zoo te veranderen. Dooi humaniteit zal de oorspronkelijke eisch niet gewijzigd zijn, dat ligt niet in Engelschen aard, die blijkens de ervaring zoo is, dat men dub bel kan roepen Vae Victis De Boeren haten zeker de Engelschen met grooten haat, na de wijze waarop de oorlog van Britsche zijde is gevoerd, maar dit kan niet de eenige redeif zijn om hun moedig besluit den oorlog voort te zetten te verklaren. Dat besluit zal wel degelijk gegrond zijn op hun eigen hulpmiddelen en bp hun kennis van den toestand van het Engelsche leger. In het Engelsche Lagerhuis werd Dinsdag meegedeeld, dat de stand der zaken bij Tientsin nog steeds dezelfde isRussen en Engelschen tegenover el kanderde schildwachten he bben echter bevel niet aan te vallen en daarom zal er geen bloed vloeien. De Chineezen kunnen zich dus nog wat amuseeren met deze Christelijke comedie. De opperbevelhebber Waldersee kan er ook niets aan doen, want zijn veld heerstaf reikt zoover als hij gaan kan de Russen en de Engelschen verklaren beiden, dat zij berichten en dus ook bevelen van hun Regeeringen afwachten. En daar kan Waldersee niets aan doen. iliniieiilaiid H. de M. Koningin en Prins Hendrik be gaven zich gisteren met klein gevolg naar liet gebouw van den Raad van State te 's-Gravenhage. hare jaren, daar ze over veel konde mee spreken, hoewel ze weinig sprak. Uit de zwarte oogen, verscholen onder schoon golvende en vrij zware wenkbrauwen, blonk gevoel. Ze speelde dikwijls met Gustaat, haai twaalfjarigen broeder, en toch kon een fijn opmerker bespeuren, dat zij meer speelde om hem genoegen te geven, dan om dat ze er zelve plezier in had. Lezen bloempjes plukken en ruiker tjes maken waren hare grootste genoegens en het gebeurde niet zelden dat bij het zien van een heerlijk natuurtafereel een traan haar oog vervulde. Wel was ze gaarne buiten, maar om eene geheel an dere reden dan Gustaaf, die kon rossen en rijden met ezels, of wandelingen maken op plaatsen waar hy niet gaan mocht, zonder vrees voor honden of voetangels, aan welke laatste hij dan ook volstrekt niet geloofde, al stond er honderdmaal bij »met consent" want zoo ze er waren, nad hij wei verscheidene malen in den klem moeten zitten. De achtjarige Anna eindelijk was een lief, geestig, vroolijk kind dat vele versjes kon zingen en opzeggen, in het Hollandsch en Fransch, en dat ook dikwijls doen moest, als mama met baar kinderen wilde bluffen, alhoewel papa, en te recht, tegen het al te vaak herhalen dezer tentoonstelling wel eens wat in te breugen had. Gustaaf was recht blij, dat Karei Bondt kwam, want alhoewel die een jaar of vier ouder was dan hij, speelde Karei oneindig Aan den ingaDg werden H. M. en de Prius ontvangen door eene commissie uit den raad, bestaande uit de staatsraden Heydenrijck en Van Eijsinsra, met den waar- nemenden secretaris graaf van Randwijck. Alle leden, behalve generaal Den Beer Poortngael en mr Moltzer, beiden ongesteld waren in ambtsgewaad in de vergaderzaal vereenigd. De Koningin, de vergadering presideeren- de installeerde den Prins als lid vaD den Raad met raadgevende stem, met een aan spraak, die Z K. H beantwoordde, waar na de vice-president de Koningin en den Prins feliciteerde mei hunne eerste ver schijning in den Raad. Op het Binnenhof werd het vorstelijk echtpaar door eene talrjjke menigte be groet. AXEL, den 1!» Maart lliül. Bij kon. besluit zijn met. ingang van 1 April benoemd lot schoolopziener in het arrondissement Ter Neuzen (waartoe bebooren de gemeen ten Axel, Biervliet, Hoek, Hoofdplaat, Ter Neuzen, Philippine. Waterlandkerkje, IJzendijke en Zaamslag) de heer H. S. Gratama te Hoofdplaat tot schoolopziener in het arrondissement Hulst (waartoe behooren de hiei voren niet genoemde gemeenten van het voormalig Ve district) de hoer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Honteuisse, met toe kenning van eervol ontslag uit zijne be trekking van schoolopziener in hel arron dissement Axel. - Woensdag slaagde te 's Gravenbage voor het examen nuttige handwerken inej. J. Balkenstein van Ter Neuzen. liever met Gust, dan om zich te geneeren bij die oude lui, en was natuurlijk in allerhande gauwdievenstreken den jonge ren zoover vooruit, dat Gust met on be grijpelijke inspanning (te onbegrijpelijker voor iemand, die zich anders niet inspan de) elke streek als van buiten leerde. Een ding kon Gust zich dan maar vol strekt niet begrijpen, waarom papa niet liever Karei mee naar de stad nam, dan die saaie Boud, daar toch nooit een fiksche makelaar van werd. Bondt kwam met juffrouw Van Solmen en de twee jongens binnen. Dag, beste Mina," zei de domine tegen de vrouw des huizes, »hoe gaat het mijn kind en hij kneep de vrouw in de frissche wangen, »dat mag ik wel doen niet waar Van Willigen »Ja haar oude biechtvader, dat kan er mee door. Weel je wat, jongens, gaat me tuin maar eens bekijken. Louize en Gust leidt ze eens rond. »Mag ik van deze gelegenheid gebruik maken," hernam Bondt, »om je de belan gen van mijn kind nog eens op te dragen, Van Wiliigen en Mina wat j^ kunt zal je er ook wel aan doen, niet waar Och, hij kan toch in dat Babyion niet de zorg vinden die hij bij ons vond, domine. Maar ik heb hem in die laatste acht dagen nog eens goed in den bijbel en catechismus laten leeren, en ik heb hem mijn kerkboekje meegegeven, daar mijn moeder zaliger mij nog uit heelt.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1