Binnenland Landbouw. Rechtszaken Lemengd Nieuws. In de Tweede Kamer zijn de beraad slagingen over de Legerwetten, tengevolge van het aannemen van een amendement van den beer Van Gilse, geschorst. Zeer waarschijnlijk zal minister Eland zijn portefeuille ter beschikking der Ko ningin stellen. Of dit eveneens met de ministers van Binnenlandsche Zaken en Marine, mede-onderteekenaars der voorge stelde Legerwetten, het geval zal zijn, is evenmin bekend. Donderdag is men na behandeling van eenige kleine wetsontwerpen in de afdee: lingen, begonnen met de Woningwet. Prov. blad no. 35 bevat den uitslag dei- in het voorjaar van 1901 gehouden heng- stenkeuringen. Goedgekeurd zijn de volgende hengsten In Schouwen en Duiveland «Gaspard" van F. Koopman Cz. te Nieuwerkerk, Donald"' van L. Koopman Pz. te Nieuwer kerk en »Archer" van d1 associatie Cly desdale" te Zierikzee. In Tholen en St. Philipsland »Mouton" van J. P. Looyen te Nieuw Vosmeer, »Rex II" van J. Hage Jz. te Scherpenisse en Frits" vac Chr. Hartog te Scherpe nisse. In Zuid-Beveland: »Réflecteur" van »De Wilhelminapolder" te Kattendijke, «Ma- jooivan B. Bonte te Rilland-Bath, Cher bourg" van Aug. Goossens te Rilland-Bath en »Gamin" en Cendarme" van Oh. G. Harison te Rilland-Bath. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen »Brise-fer" van de associatie Aardenburg" te Aardenburg, «Bismark" en »Voltaire" van Ad. Goormachtigh te Hoyst (België), «Gervaut" van P. de Muynck te St. Kruis, »Adam" en »Fram" van J. van Besien te Suyenkerke (België), »Prudent" van L. Calland te Westcapeile (België), «Ave- nir" en »Tambour" van Ch. Verraes te Waeschaete (België). In Oostelijk Zeeu-.vsch-Vlaandeien »Bara" van B. C. Ysebaert te Axel, «Willem" van L. Dees te Boschkapelle, «Maurice" van Th. van Acker Le Bouchaute (België), »Lion" Camil" en »Porthos" van R. Pauwels te Bouchaute (België), «Bis- mark" van Aug. Ferket te Clinge (België), «Caesar" en «Carlo" van L. Stallaert te Hontenisse, «Samson" van L. Smet te Kieldrecbt (België), «Swel" van K. de Koeijer te Ter Neuzen, »Rex" van J. Vael te St. Jansteen, «Jules" van Z. de Ro te St. Pieters Leeuw (België), «Max" waar de toorts van tweedracht is ont stoken. Gij zijt een vader voor uwe kin deren, een vader voor de droeve weeze, een vader voor de gemeente, die u lief heeft. Gods zegen ruste op uw zilveren kruin." Allen waren getroffen Suze weende, Mina kuste de tranen droog. De levendig heid kwam spoedig terug, en men steeg den heuvel op. Lezers, waarom heb ik de kracht niet, u het natuurtafeieel wee? te geven, dat zich daar opdeed In de verte vertoonde zich de groote koopstad met hare trotsche torens in een nevel gehuldverder en meer nabij heerlijke wouden, en sneeuw witte boekweitvelden of golvend graan, waarover de lange, lage schaduwen van het geboomte vielen bijna op den voor grond het nederig dorp, waarboven zich het dichte woud verhief, in een domme lend donker gehuld, dat donkerder dan bruin en levendiger dan zwart is, daar achter kwam de gloed der ondergaande zonne te voorschijn, terwijl de schijf zich in een dikke wolk, met roodgouden zoomen, buide. Er heerschte diepe stilte «Wat is de natuur toch heerlijk 1" riep Mina eindelijk uit. «Wel is ze!" antwoordde Eduard, maar keek zijne vrouw aan. «Zoo'n tafereel werkt sterk op het ge moed, 't stemt ons weemoedig «Toch heeft de natuur grooter meester stuk gewrochtantwoordde baar gade. van D. de Bakker te Westdorpe en «Jou- bert" van J. Dees te Zaaraslag. Afgekeurd zijn de volgende hengsten In Tholen en St. Philipsland «Carat'' van M..P. Groenewegen te St. Maartensdijk. In Zuid-Beveland«Garqon" van de associatie «Zuid-Beveland" te Goes, «Pic- quart" van A. M. Peman Kakebeeke te Goes en «Signeur" van J. van 't West einde te Kruiningen. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen «Philip" van P. F. de Jaeger te IJzendijke en «Brincoeur" van Ch. Verraes te Wij- schaete (België). In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen «Héridon" van C. Haak te Ax-d, «Jupiter" van R. Pauwels te Bouchaute (België), «Culteur" van L. Smet te Kieldrecht (België), «Jonker" van A. de Biuijne te Ter Neuzen en «Gersant" van Joh.- de Feijter Pz. te Zaamslag. AXEL, den 15 maart 1901. Als bestuurslid der anlirevolutionnaire kiesv6ieeniging «Nederland en Oianje," te Middelburg is, in de plaats van den heer mr C. Lucassb, welke vacature voortduur de door het bedanken van den heer Wis boom Verstegen, gekozen de heer mr P. Dieleman. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 Klaart 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenlioltz (Bidstond voor 't gewas.) (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn (Bediening H. Avondmaal.) Nam 2 ure Ds. K. J. Kapteijn (Nabetrachting.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp (Nabetrachting.) Arrondissement!.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Maart 1901. J. ten H„ 32 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens strooperij veroord. tot 2 boete of 2 dagen hecbt. 1. E. M. W., 21 j., huisvrouw van H. P., zonder beroep, 2. J. A. M., 20 j., dienst meid, 3. C. d. F., 22 jzonder beroep, arbeidsters te Ter Neuzen, zijn wegeDS «De mensch, die dat genieten kan «Ongevoelig," meesmuilde Miüa, zonder hem te begrijpen. Een boer liep voorbij. «Hoe is het mogelijk, de vent kijkt er niet eens naarriep Eduard. «Ik heb altijd opgemerkt," zei dedomine „dat den stedeling het schoone der natuur meer trefi dan den landman." „Wel, vrindje, boe gaat bet van bet jaar, hee?" vroeg Warenveld. De boer antwoordde „Slechtmet de boller zal bet wel gaan, maar anders raiseroabel, De orreten zijn hielemoal weg, en de boeket is zoinig. Och der is ieder jaor wat." „Maar 't kan immers niet alles goed wezen „Jai moest ereis achter 'u ploeg loopeD, bierschop 1 goeijen oavond." „Hoe genoegeiyk rolt bet leven, „Van den stillen landman heen," declameerde Eduard. Van Willigen echter zag in mijmering vei zonken naar het heerlijk tafereel. „Domine," zei h(j op weemoedigen toon, n't moet moeilijk wezen zulk een aarae te verlaten." „Van Willigen 't schoonste wat gij voor u ziet is de Hemel,"» antwoordde Bondt „Zie," zeide de oude beer, „daar ligt de stad voor mij, daar heb ik gearbeid, daar heb ik geploegd eu gezaaid, en om my heen heb ik den oogst bier verzameld diefstal de le en 2e ieder veroord. tot 8 dagen gevang, de 3^ vrijgesproken. 1. Ch. L. H., 14 j., 2. C. d. R., 11 j., 3. C. H., 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 3 dagen gevaDg. P. F. H., 39 jvisscher te Nieuw Namen (Clinge,) is wegens huisvredebreuk en mishandeling veroord. tot 8 dagen gevang. P. J. H., 27 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens buisvredebreuk veroord. tot 8 boete of 8 dagen becht. Van 't Hofbal vertelt de schrijver van van de „Amst. weekt in het Utr, Dbld, de volgende aardige bijzonderheden De iudruk dien Prins Hendrik na zijn eerste bezoek aan Amsterdam zal hebben gelaten, is, geloof ik, zeer aangenaam. De man in the street kan alleen over het uiterlijk oordeelen, maar houdt dan ook gauw van iemand met een open flink ge laat en van een krachtig mannelijk postuur. En o. a. bij het bal heeft de Prins zich vrienden gewonnen door datgene waarmede men In Holland het gauwst de harten winteenvoud en gemeenzaamheid. Men hoetde hem maar te zien lachende en pratende, een hand in den zak alsof hjj op een genoeglijk onderonsje was. om te ge voelen dat dit zeker geen ongenaakbare, hoogmoedige vorst zou worden. Maar wie ook nog steeds binnen en buiten het paleis aller sympathie heefl, dat is de Koningin-Moeder, De prettige ge moedelijkheid, waarmee zij dien avond dezen en genen vroeg: „En wat zegt u nu wel van het hnwelgk van mijne doch ter?* „En hoe vindt u mijn schoon zoon gai weer zoo geheel den indruk van de zorgzame moeder, die opgaat in het geluk van haar kind. Ook het komische element heeft in deze dagen niet ontbroken. Zoo is mg een ge val medegedeeld van een onderwijzer die met een sehooljeugd-deputatie op de cour was geweest en dus ook eene uitnoodiging had gekregen voor het hofbal. De deputatie van de Vereenigiug voor Krijgswetenschap- ziende, zei hij (vlak voor die deputatie staande)„Kijk jongens, dat is nu een generaal. Hij heeft vier sterren. Hg heet Bergansius en is zelfs minister van Oo.- log geweest.* De juistheid der bewoordingen moet ik voor rekening laten van den verteller, een lid van liet bestuur van Krijgswetenschap maar zeker is het, dat. de deputatie zeer veel schik had in deze curieuse demonstratie ad oculos en dat generaal Bergansius nog al geplaagd werd met zijn geschiktheid als requisiet bij het onderwjjs aan de jeugd In tegenstelling met de gevoelens van De Standaard, heeft de Zutph. Crt. den indruk gekregen, dat de portretten van Prins Hendrik wei degelijk Ijjken dit blijkt trouwens direct uit de opvallende 't blijft zwaar dat alles te verlaten, al lacht do Hernel ons toe. De goede God beeft mij veel gegeven." Groote tranen parelden iu zijne oogen. Warenveld wees cp Groenewal. „Maar, brave man. bier hebt gij ook gezaaid.® „Neen," sprak de koopman, „hier mocht ik den oogst uitdeelen, dien ik daar ver kregen heb," en hij wees eerst op bet dorp en toen op de stad. Geene beschaviDg, geene ontwikkeling van den geest, tenzij de mensch verkeere met zijne gelijken, en zich zeiven, zijne eigene natuur, in hen, die hem omgeveD, duizend eD duizendvoud ziet weerkaatst. Het hart leeft bet rijkst in de natuur het verstand rijpt bet voorspoedigste in de samenleving, waar de kruising van gedachten het levendigst, waar de be hoeften het memgvuldigst, en de kracht om daarin te voorzien, het meest ontwik keld is, waar die geheimzinnige stroom, dien men leven noemt, liet snelst zijne golven voortstuwt, en, Liet geduchtsf in zjino wieling, wel het slijk meevoel t, maar ook den goudkorrel, die het bovat. Wordt vervolgd.) bijzonderheid dat al de (goede) portretten, die van hem genomen zijn, in welken stand en welke houding ook, duidelijk en op het. eerste gezicht uitspreken, dat zij afbeeldingen zijn van denzelfden persoon. Blijkt daaruit tevens dat de Prins geen Apollo of Antinoüs is, niemand vergt dat ook van hem, zoo schrijft bet Zutph. blad verder, en juist wij, Nederlanders, van wie het als bet ware een trek in het volks karakter is niemand te verooideelen om zijn uiterlijk, wij zullen de laatste zijn om den Prins te veroordeelen, wijl bij geen schoonheidstype is. Men komt de waarheid het meest na bij, indien men Prins Hendrik kenschetst als een volstrekt niet onknap, maar even min buitengewoon mooien man, wiens ge laat trekken van goedhartigheid, maar ook van een behoorlijk ontwikkelden wil ver toont. Hem te schetsen als een type van zach- ten tint, teederen ernst enz, is (bewust of onbewust) gewone likkerij, die ons, Neder landers, onwaardig ia en die zelfs in Prui sen walgelijk zou worden genoemd. De Drank. Te Tilburg had een treurige begrafenis plaats van man en vrouw. De eerste kwam dezer dagen smoor dronken thuis, hetgeen hem we! meer ge beurde. Hij legde zich gekleed en wel nevens zijn echtgenoote, die den laatsfen tijd ook zeer verslaafd was aan den ster ken drank. Volgens verklaring van den dokter moest zijn vrouw toen al dood zjjn geweest 's Morgens vonden de buren beiden dood de man was gestikt in den drank. Hun zoon een oppassende jongen, ligt zwaar ziek in het gasthuis. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen Maandag een bezoek brengen aan de Koningin-Moeder. De officier van justitie bij de Recht bank te Leeuwarden heeft tegen de twee meisjes P. te Bljja 20 en 22 jaren oud die hadden aangegeven, dat zij op den openbaren weg aangevallen beroofd en mis handeld waren, welt verhaal later gebleken is. geheel verzonnen te zijn wegens het doen eener valsche aangifte, geëischt 4 eu 1 maand gevangenisstraf. Te Dordrecht geraakte eenige dagen geleden een jongen onder een telephoon- paal, welke aan de Walevest werd omver gehaald. Het kind is in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Te Berlikum (N.-Brviel door 't op hol slaan van het paard een landbouwer van de kar. Een van de wielen reed hem over het hoofd en hij was terstond dood. Het paard rende de kar te pletter tegen een boom en moest om de vele kneuzingen worden afgemaakt. De directie der stoomtram Vlissingen -Middelburg heeft besloten voortaan voor schooljongens geen abonnementen leof2e klasse meer verkrijgbaar te stellen. De vele klachten, welke steeds over deze jongens bij de directie inkwamen, aangaande den overlast aan andere passagiers hebben haar aanleiding gegeven tot dezen maatregel. Vad.) De «Temps* heeft berekend, dat de nalatenschap van Koningin Victoria onge veer 20 miilioeu pond sterling ot 240 mil- lioen gulden bedraagt. Tot deze conclusie komt het blad als volgtZij trok als ko ningin uit de Britsche schalkist, behalve wat haar voor het onderhoud der paleizen en domeinen werd toegelegd, elk jaar 468 000 pond sterling (ö^fmillioen gulden) en als weduwe van prins Albert nog 30.000 pond sterling. Van haar moeder had zij een inkomen van 8000 pd. st. geërfd. Zij heeft van die inkomsten heel wat bespaard, ge middeld rekent men 160.000 pd. st. per jaar, zoodat zij vermoedelijk in 60 jaren 10 millioen pd st. heeft overgegaard Aan geschenken en legaten kwam daar ongeveer 40 000 pd. st. per jaar bij, zoodat in 't geheel hieruit ongeveer 2 millioen pd, st. is verkregen. De bouwterreinen te Kensing ton leverden boveudien een zeer groot in komen opmen schat het gouden vaat werk der koningin op l1/^ millioen pd. st. de ju woelen, scbilderjjen, meubelen enz. hebben te zamnn nog grooter waarde. Zoo komt men tot een grove raming van 20 millioen pd, st. voor de geheele nalaten schap.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2