n No. 97. Zaterdag 16 Maart 1901. U kl \i I I IJ JN i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. 0 uiten land. FEÜIL LETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Maandag zou Botha de wapens neer leggen. Nu is het Vrijdag en wij weten er nog niets van Kitchener seint wel, dat hij meent het spoor van De Wet weer gevonden te hebben, maar niets van Botha. De onderhandelingen schijnen dus tot geen resultaat te hebben geleid. Of zij uitgegaan zijn van Kitchener of van Botha, daarvan weten wij ook nog niets en, als de Engelsche kranten wisten, dat van Botha het initiatief was uitgegaan, zouden zij 't wel zeggen het algemeene zwijgen is bedenkelijk; begrijpen zij dat wel? Do „Daily News" dringt nog eens aan in een flink artikel, dat aan de Boeren voorwaarden moeten worden gesteld, waarover zij als mannen van eer kunnen onderhandelen. Het blad noemt als zoo danig lo. volledige amnestie voor allen, die de wapenen opnamen 2o. voldoende vergoeding voor alle eigendommen, die zonder militaire noodzakelijkheid verpield zijn 3o. een mate van feitelijke onaf hankelijkheid voor de inwoners der gean nexeerde landstreken. Zoover is men aan de Theems nog niet, maar het wordt waarschijnlijker dat het er toe komen zal. Men is den oorlog zeer moe en praktisch als de Engelschen van aard zijn, moeten de cijfers hen wel tot nadenken brengen, of de imperialistische politiek wel zoo voordeelig is als men dat heeft voorgespiegeld. Wil men die politiek volhouden, dan moet Engeland een mili taire natie worden en dat kost jammerlijk veel geld, meer wellicht dan ooit de Transvaalsche goudmijnen kunnen ople veren. Korten tijd na de benoeming, was Edu- ard met Mina gehuwd. Het engagement vooral had nog al moeite gekost, want terwijl Warenveld het heel gaarne zag, kwam de oppositie juist van den kant van het meisje, die begrepen had aan haar vader alleen niet de zorg ovor het talrijk gezin te mogen overlaten. „Hou je van den jongen V' vroeg de dokter. Ze gaf geen antwoord. „Begrepen!" riep hij en des middags aan tafel zei hij „Mien, ik heb nicht Klaar geschre ven, dat ze maar hier moet komen om het sprot" ('t waren de kin Ieren) „op te passen, dan is dat schepsel geholpen, jij en ik ook." „Wat meent u vader Dat ik bij Van Willigen ben geweest, om te vertellen dat de zaak geklonken is", en hij kuste zijn dochter dat het klapte. Eer.igen tijd daarna trok de parel van het dorp met Eduard naar de stad diep heschreid door haar vader en de goed" Suze hartelijk gezegend door den dominé Met de Schooneveldens was het minder goed gegaan. De burgemoester had zijne bij zjjn dood reeds niet meer als weleer bloeiende financiën toevertrouwd aan een Woensdag werd in het Lagerhuis de Marine-begrooting aangeboden. Zij beloopt nu 308,755,000 pd, st. of 2 millioen pond hooger dan de vorige. Meer schepen, meer mannen, maar waar moeten die man nen van daan komen Zooveel vrijwil ligers èn voor leger en voor vloot heeft Engeland niet. Later zullen nog kredieten worden aangevraagd voor maritieme wer ken, want met het oog op den overal toé- nemenden haat tegen de Engelschen, vreest men aan de Theems voor een inval in Engeland Geen prettig vooruitzicht als men van aard toch al zoo zenuw achtig is. Laat Joe met zijn groote politiek dus nog eenigen tijd vjortwerken. dan zullen wij eens zien, of de Engelschen op een oogenblik niet den kabel van het sleep touw afhakken. Waarschijnlijk was dit reeds gebeurd, indien er nog een man was als Gladstone, die door zijn vurige wel sprekendheid vertrouwen inboezemde. Om tot het oorlogstooneel terug te keeren, de Engelsche telegrammen en de Engelsche kranten hebben 't weer druk over de enkele Boerengevangenen, en over de toenemende impopulariteit van De Wet, omdat hij zich niet wil overgeven. Bennet Burgleigh schrijft daargver in de „Daily Telegraph" zoo gemoedelijk, dat men bijna kan begrijpen, dat de Engel schen 't gelooven, indien 't niet zoo kin derachtig was. De pest te Kaapstad breidt zich steeds uit. Maandag werden vijftien nieuwe gevallen geconstateerd en moesten 79 personen in afzondering worden gebracht. Twee Kaffers vielen dood op straat neder, een Europeaan stierf tijdens de overbren- ellendeling, die de weduwe bedroog, zoo dat, toen ook zij overleed, niets meer overbleef. Deze ramp trof vooral Suze diep. Mevrouw Schoonevaiden namelijk had altijd in den reuk van zeer rijk te zgn geleefd. Weldra kwam er iemand uit de stad, om de hand van Suze, die echter weigerde. Hij wist zich daarin te schikken, vroeg Ant ten huwelijk, en het lukte. Ik geloof dat, niettegenstaande den ommekeer van zaken, dat paar juist niet ongelukkig is te noemen, maar ik weet zeker dat Suze met zulk 6en lage ziel nooit zou hebben kunnen leven. Ant was blij, dat ze in de stad woonde, en dat verzoette veel. Naderhand stierf mevrouw, en werd ge trouw, tot het laatste oogenblik, opgepast door de overgeblevene dochter. De arme Suze, alleen, geheel alleen op de wereld zonder middelen 1 Kaatje Van Willigen werd ook ten huwelijk gevraagd en wel door Van Spaan. Ze werd heel verliefd, maar de oude heer mocht dien man niet, en had er veel tegen. Eduard echter wist de toestemming door te drijven. »Muar papa," zei hij, »wat is er tegen u houdt niet van den man ik ook niet, maar wat zijn zijne gebreken Van on zedelijkheid kan niemand hem beschuldi gen. Hij praat graag - dat doet Kaatje ook, htj heeft geen fijn gevoel, maar is dat dan hier juisf' eene reden zonder dat ik nu juist zeggen wil dat ging van zijn woning naar het hospitaal De ziekte slaat nu over naar de welge stelde klassen Een Europeescb gezin moest ter verpleging worden opgenomen. Woensdagochtend werd een met spoed belegde buitengewone Ministerraad gehou den. Men beweert dat een der redenen van de bijeenkomst is de staat der onder handelingen tusschen Kitchener en Botha, Was het bovenstaande telegram over den onverwachten Ministerraad, vermoe delijk om te spreken over de onderhan delingen tusschen Kitchener en Botha officieus? Wij weten 't niet. Aan den vorm zou men 't niet zeggenzulke be richten worden ook niet gegeven, wan neer nog niets heeft plaats gehad, dat na een beslissing lijkt. Geheel zonder grond zal het bericht wel niet zijn en men kan er dus alleen uit opmaken, dat de onderhandelingen tusschen Kitchener en Botha nog niet zijn afgesprongen. Daarmee blijft de hoop, dat Engeland, met het oog op zijn positie in Zuid-Afrika in verband ook met de pest, zooveel water in zijn wijn zal doen, dat er vre - desonderhandelingen kunnen komen. Zooals wij vroeger reeds opmerkten, de onderhandelingen met Botha alleen beteekenen niets voor den vredewan neer Botha om welke redenen dan ook de wapenen neerlegt, blijft de positie der Boeren nog dezelfde, de guerilla kan met hetzelfde succes nog maanden en maan - dee worden voortgezet. Op de vraag of Botha in overleg handelt met den waar- nemenden President Schalk Burger, krij gen wij natuurlijk geen antwoord In de omgeving van President Kruger te Utrecht weet men ook niets van de onderhande lingen mèt Botha. Het blijft dus raden en gissen. Even weinig hechten wij aan een be richt uit Standerton of dat heet uit Standerton te komen, waarin gezegd wordt dat Botha op de komst van De Wet wacht, voordat hij een beslissing neemt omtrent zijn overgave. Deze, zoo luidt het verder, wordt over eenige dagen verwacht en in verband daarmede is tegen Vrijdag een krijgs raad van de Boeren generaals bijeen geroepen. In China komen de zaken ook niet vooruit, 't Is wellicht onverstandig zoo iets te verwachten. De wijze gezanten zijn, om toch iets te doen te hebben, bezig een nieuwe lijst van strafwaardigen op te maken, meer dan honderd in getal, voor wie zij verbanning, degradatie en in acht gevallen onthoofding verlangen. Onder die acht is ook de militaiie gouverneur van Moekdeu. Tevens eischen zij degra datie van Joel Loe, voormalig Onderkoning van Tsji-li, ofschoon deze lang dood is. Aan de eerste lijst ontbreken er nog altijd. Prins Toean, generaal Toeng-foeh-siang en nog andere schuldigen moeten op de grens van Mongolië zijn, gereed alle pogingen tot inhechtenisneming te wederstaan. De generaal heeft twintig, de prins tiendui zend man achter zich Een keizerlijk commissaris is er heen getogen om den schuldigen hun vonnis over te brengen en hen tot gehoorzaamheid aan het kei zerlijk edict te vermanen, wat niet veel helpen zal. Kaatje zoo Papa zuchtte even en zei»je hebt gelijk jongen." De oude heer bleef nu evenzeer alleen zitten als Suze wat wonder dat hjj besloot zich barer aan te trekken. Het huis van Schoonevelden, veel rijker dan dat van den koopman, moest ver kocht worden. Van Willigen werd kooper. Men lachte in het dorp over zijne dwaas heid, om zulk een hoogen prijs daarvoor te betalen, 't Was echter vreemd dat uit de koopsom juist alle schulden van de familie Schoonevelden konden betaald worden. Bolcken die dieper zag, lachte niet. »Lieve Suze, ik ga hier wonen, wil je me een pleizier doeg »Ja mijnheer, heel graag, snikte ze. >Blijfdau bij mij, want ik sta zoo alleen." Ze was getroffenen de betrekking van die twee menschen werd zoodanig, dat beiden meenden aan elkander erken telijkheid verschuldigd te zijn. Bolcken is meer en meer in achting gestegen, van Vliezen de oude knecht gebleven, de verachtelijke meester, zonder Fransche school, ellendig voorzanger en lezer in bef Nut, als men pret wil h bben. Het is zes jaren lateischreven wij bij den aanvang van dit hoofdstuk, en nu wfj den Lezer op -de hooete gebiacht hebben, gaan wij verder. Van Willigen was jarig, en ofschoon eenige jaren ou Ier geworden, bleef hij een krachtig man vroolijk in den omgang en werkzaam als voorbeen, 'c Was op een Zondagde preek van Bondt was toepasselij op het feestze w'as zoo goed en hartelijk, dat de Burgervader somtijds een traan moest wegpinken. Iedereen getuigde, dat de domine nooit mooier gepreekt had. Bij 't koffiedrinken kwamen de dokter de domine, de ontvanger met zijn vrouw die een kindje op den arm had, Eduard en Mina met twee allerliefste cherubyntjes, bij den jarigen, terwjjl Suze in rouwge waad de honnear's waarnam. Een groote wagen kwam voor, en allen werden er in gepakt. Men reed naar den Kiezelberg, een logement op een heuvel, waar men een overheerlijk gezicht had. Daar gekomen dartelden de jongeren en redeneerden de oudeien. Van Willigen bedankte Bondt wel zes maal voor de mooie preek de man scheen zenuwachtig van genot. Toen men moe van het wandelen was, ging men aan tafel. Er heerschte onver deelde vrooltjkneid. Aan het dessert nam Eduard h9t woord Dierbare vader," sprak hjj »uwa kin deren danken u hartelijker dan ik het uiten kan voor het goede aan ons ge daan hjj was te zeer aangedaan om meer te zeggen. Toen nam Bondt het woord op »Waurdige man, met innig gevoel van vreugde neem ik het glas op, oin u een dronk te brengen. Gij zi't ons allen om u. Als bode des vredts verschijnt gij

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1