llechtszaken Uemengd Nieuws. Burgerlijke Stand robe met witte bant overkleed (H.M. droeg een vierdubbel paarlensnoer en het groot kruis der orde van Oranje-Nassau) de Prins en Hertog waren in uniform de Vorsten hadden allen 't Grootkruis van den Ned. Leeuw, bet Sou. echtpaar de Mecklenburgsche ordeketen aan. HH. MM droegen diademen van briljanten en schit terende colliers, Koningin Wilhslmina van paarlen, Koningin Emma van diamanten. Zij werden resp. aan den arm van den Prins Gemaal en den Hertog Regent de Groote Zaal binnengeleid door den Hof maarschalk en den kamerheer-ceremonie meester. voorafgegaan. Wederom voerde de schutterij-kapel tij dens den disch opgewekte muziek uit Na tafel onderhielden HH. MM. en de Prins en Hertog zich met elk der gasten in 't bijzonder. Toen, te 8 uur, kvaru de gouden koets weer voor, met de electrische gloeilichten in de prachtige lantaarns aan de vier hoe ken en met groot gevolg reden de Kon. echtgenooten daarin, de Koningin-Moeder en de Hertog in een ander vierspan, naar den Stadsschouwburg de ordonnans-officier luit. Loudon, reed ter zjjde van de Konink lijke karos. De burgemeester en de hoofdcommissaris van politie reden, als steeds in open rijtui gen, voor met eenige bereden politie. Ook 't cavalerie-escorte, voor en achter den stoet, ontbrak niet. Te 8,30 uur werd de Schouwburg bereikt Door een elegante in lichtgekleurde drape rieën uitgevoerde marquise trad het hooge gezelschap den ingang binnen. Aan den ingang werden de Vorstelijke Schouwburg bezoekers ontvangen door de feestcommissie, De Koningin was gezeten tusschen haar Gemaal en den Hertog, de Koningin-Moe der links van den Prins. Achter in de loge bevond zich de bur gemeester. En in de zee van licht en bloemen en planten glinsterde het goud der rijke uni formen en costumes, fonkelden de prachtige diamanten waarmee de in bekoorlijke avond toiletten opgekomen schare van Amsterdani- sche en andere schoonen, zich had getooid. Rechts van de Kon. loge waren de Mi nisters, mat uitzondering alleen van den heer Lely gezeten met hun dames in de voorste rij, ook de vice president van den Raad van State, de president van den Hoogen Raad, bijna al de Commissarissen der Koningin uit de verschillende gewesten zaten daar in gala-tenue Met groote aandacht en zichtbare inge nomenheid volgden de Vorstelijke - en alle overige bezoekers de onberispelijke uitvoering van heel het inderdaad welge kozen en afwisselend programma. Eerst de proloog van mr. M. G.L, Van Loghem, een waarlijk hoog en diep gedicht met verve, lecbt artistiek voorgedragen door 2 dames van „Het Ned. Tooneel", die er in heur wit en rose toiletten, met bloemenguirlandes versierd, zeer elegant uitzagen. Treffend klonk, na een weeklank (van mej. Hopper) over het vergankelijke van liefde en leven in schier alles om ons heen, het opwekkende „Maar niet aldns de menschen," wier trouw niet verloren gaat in het wisselen der jaren „En hun seizoen van liefde beperkt éen lente niet," van mejKlaassendie dan vervolgde „Want zóo schiep God den mensch toch, dat alle edel streven, Dat hoogheid, zielenadel, wat heerlijks in hem gloeit, Verwantschap met den hemel, gedachte aan eeuwig leven, Plicht, geestdrift, w&t maar god'lgks in zijn ziele bloeit, Juist in der liefde glorie hem vorstlijk kwam omstralen, Juist in haar reine ontplooiing èn doel én toppont vond, Dat wat ook grootsch en edels God op deoz' aard' deed dalen, Hij het der mensehheid gunde in liefde's heil'gen bond En hoe schoon, daarop de volgende regelen door mej. Hopper) „En, waar in 't ned'rig aanzijn van die in schaduw wonen, Zoo grootsche levenswijding der liefde wijding brengt, Hoe moet het hart zwellen, wier heil, gestut op tronen, In eigen levensvreugde 't gelnk der volk'ren mengt. Zij, wier genade recht is, wier glimlach bigde zegen, Wier overpeinzing vruchtbaar in zorg voor ieder uur, Wier hoog bedoelen strooier van welvaart aller wegen, Wier daad symbool en afschijn van Godes albe- stuur. Hoe moet hun 't stralen wezen van Liefde's open baring, Een lichtgloed vol en heerlijk voor hun blik gespreid Hoe moet hun glanzend blinken in plots'linge verklaring Hun grootsche taak van Vorsten, hun pad van Majesteit Dan weer, van mej. Klaassen, de wenschender hoofdstad, jubelend aan den voet van het Vorstelijk paar neergelegd, een uiting van dankbare buide, waarbij de edele Koningin-Weduwe niet wordt vergeten „Neemt, onder 't oog van Haar, wier teeder moederharte Nog warmer voor u bidt, dan iemand bidt, hoe trouw, Wier hand het kind geleidde in'ied're vreugden smarte, Tot aan de duhble kroon van Koningin en Vrouw, Neemt, Koningin en Vorst, den wensch voor gansch uw leven Niets dan geluk bekrone Uw onverbreekb'ren band, God zegen' de oppermacht, in Uwe hand gegeven, Onwelkbaar bloeie Uw heil, tot heil van Neder land En zoo brak, na een voor de Koningin en baar Gemaal en Moeder vooral onver getelijk viertal van feestdagen, waarin de Amsterdamschfe bevolking en de gansche natie weder zoo treffende blijken gaven van hun groote liefde voor en aanhanke lijkheid aan Oranje en de bevallige draag ster van Neerlands kroon, van harte lijke genegenheid, ook voor den Prins, die door zjjn uitlatingen reeds toont dat 't hem ernst is een Prins der Nederlanden, een waardig Gemaal der beminde Koningin te zjjn, de ure der scheiding aan. En 't was een overweldigend warm af scheid dat de Amsterdammers van hun Koningin namen, toen deze even na tien uur met den Prins, haar Moeder en den Hertog plaats nam in de open rjjtuigen. Een tienduizendvoudige afscheidsgroet van de menigte op den Dam, uit de ven sters der omliggende huizen en verder langs den weg naar het station, werd met handgebaar en buigingen naar alle zijden beantwoo. d. Hem persoonlijk en den kommandant der eerewacht, vooral de ledpn dezer defti ge Ijjfgarde, verzekerden de Vorstin en de Prins van hun hooge waardeering van bet voortdurend geleide in deze feestdagen. »Het is prachtig geweest" zei de Ko ningin »en ik zal de herinnering aan deze schsone dagen lang bewaren." Van den Hertog afscheid nemend, dank ten zij hem zeer oprecht voor zjjn komst ter opluistering van deze feesten. Op het perron omhelsden de Koninginnen elkander innig hartelijk en toen H. M instapte riep zij luid hoorbaar»Dag moedertje, geef mijn beste grot-ten vooral aan oom." (den regeerenden Vorst van Waldeck, die thans te 's Gravenhage is), Terstond daarop kwam de trein voor Koningin Emma met haar gevolg en de overige reeds aanwezige leden der hofhou ding, voor en onder even enthousiastische uitingen vertrok H. M. minzaam groetend, vooral ook aan den Hertog-Regent en lot 't. laatst zich met den burgemeester onder houdend. Eindelijk stapte op het tweede perron de Hertog-Regent van Mecklenburg met zjjn gevolg en generaal-majoor Froger, die als zijn eeregeleide hem tot aan de grens vergezelde, in een salonwagen van den Dnit- schen trein, om zich naar Schwerin terug te begeven. Hij wprd eerbiedig gegroet. Maar de heerlijke berinnering blijft, lang voorzeker en bij allen, die 't voorrecht hadden bet te mogen medevieren met heel bun hart. AXEL, den s Maart 1901. Zuiddorpe. Op de jaarmarkt, Maan dag jl. alhier gehouden, was de handel zeer traag, hoewel er 13 paarden, 84 runderen, 11 varkens, 2 geiten en 2 ko nijnen aangevoerd waren. De uitgeloofde prijzen werden toegekend aan Fr. de Munok te Zuiddorpe 5 voor het beste werkpaard H. BoDte te Koe wacht f 5 voor het schoonste veulen Ad. Versijp te Zuiddorpe 3 voor het beslb jaarling veulen Fr. de Munck voor noemd 2 idemH. Puylaert te Zuid dorpe f 5 voor de beste koeAl. de Guchtenaere t6 Koewacht 5 voor de vetste vaarsAl. Bauwens te Overslag f 4 idemAlp. Claeys te Zuiddorpe f 1,50 voor het grootste konjjn M. Cop- pieters te Zuiddorpe 2 voor de mooiste geitAd. Bonne te Overslag 1 idem Aug. Blomme te Ertvelde en Al. de Guch tenaere voornoemd 4 voor het grootste getal hoornvee (17 stuks)Fr. Engels te Westdorpe 2 voor het grootste getal ter markt gebrachte varkens, (11 stuks) - Maandag verloor C. v. d. B. van Koewacht op den weg van Koewacht naar Axel een bankbiljet van 40. Daar alle personen, die zich voor en achter hem op den weg bevonden, naar Zuiddorpe ging6n, besloot bjj het aldaar bekend te maken. Weldra werd hem het verlorene ter hand gesteld door Petrus Carpentier van Koewacht. Men stelle zich de blijdschap van Van de B. voor. Zaterdagavond werd te Zaamslag de jaarsvergadeiing gehouden van de ver- eeniging »Hulp in ndod« tot ondersteu ning bij ziekte. Uit het verslag bleek, dal de inkomsten, met inbegrip van het batig saldo ad 2919.59 over vorige jaren, hadden bedragen 4582.09. Uitge geven werd in 't geheel 1361.43, waar onder ƒ1247,39 voor ondersteuning bij ziekte, zoodat nog een batig saldo van 3220.66 in kas was. De aftredende bestuursleden, de heeren J. C. M. Hartman, J. van de Ree en P. J. Wisse werden herkozen. Arrondissemcnts-Reclitbaiik te Middelburg. Zitting van 12 Maart 1901 W. M. 55 j., hoofdonderwijzer te Phi lippine is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 25 of 5 d. hechtenis. C. S. 20 j. arbeider te Westdorpe is wegens vernieling verooideeld tot 5 of 5 d. hecht. 1. K. R. 59 j werkman te Siuiskil 2. J. J K. 31 j., boerenknecht te Sluis kil3. M. L. 40 j. werkman te West dorpe, zijn wegens mishandeling de leen 2e vrijgesproken, de 3e veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. F. M, 26 j. arbeider te Goes is wegens meineed veroordeeld tot 1 jaar gevang. De Hooge Raad te 's Gravenhage deed Maandag uitspraak in de bekende zaak tegen J. L, A. de L., broodbakkersknecbt tevens administrateur en mede-redacteur van een socialistisch blad te Middelburg, wegens smaadschrift ten opzichte van een notaris te IJzendijke, door de rechtbank te Middelburg tot eene maand, maar door het hof tot drio maanden gevangenisstraf veroordeeld. Beklaagde had, zooals destijds bij de behandeling voor de rechtbank te Middel burg is medegedeeld, opgegeven te hebben gehandeld in 't algemeen belang. Die verdediging was op onvoldoende molieven door rechtbank en bof gepas seerd, Mitsdien had de advokaat-generaal geconcludeerd tot verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof De Hooge Raad echter vereenigde zich niei met deze conclusie en verwierp het cassatieberoep. M. Ct. De twee Goescbe weesmeisjes, die aan H. M. de Koningin bet reeds ge noemde geschenk aanboden, weiden zoo meldt men uit de Ganzestad ten paleize te Amsterdam allerhartelijkst ont vangen. Toen de meisjes der Koningin werden voorgesteld, lachte H. M. baar minzaam toe, wat allen schroom deed verdwijnen. Nadat een der meisjes met een duidelijke toespraak bet geschenk had overhandigd» nam de Koningin het kussen uit de doos en vroeg aan de meisjes: »Hebt je dat nu zelf gemaakt? O. ik vind het heel lief van je, ik dank je hartelijk, hoop het veel te gebruiken en zoo steeds aan je te denken. Bjj het afscheid nemen, drukte de Ko ningin de meisjes, evenals mej. Ten Cate die haar begeleidde, hartelijk de hand. De officier van justitie bij de recht bank te Leeuwarden beeft tegen een onderwijzer aldaar die beklaagd word een jongen van de school, waaraan hij werkzaam is, te hardhandig te hebben gestraft 7 dagen gevangenisstraf ge- ëischt. Een dame, die een kies bad laten trekken bij een zeer gedistingeerd en dien tengevolge zeer duur dentist, legde 3 gulden op tafel toen zij heenging. Dat is zeker een fooi voor den assisted? vroeg de dentist uit de hoogte. 't Is voor u samen, luidde het ant woord koel. Te Varseveld heeft een arbeider, die dienen moest, zich door ophaDging aan dien dienst onttrokken. Te Rotterdam wordt een aangeteek.jnde brief met 1100 vermist. Onder Sloten is in een cho coladefabriek ingebroken. De brandkast hebben de dieven niet open kunnen krijgen en zich toen met wat chocolade moeten vergenoegen. Een man haalde in een goudsmids winkel te Leiden z.g. voor een officier gouden horloges en ringen op zicht. Hij kreeg ze mede, maar bij den officier werd per telephoon geïnlormeerd en toen bet bleek, dat men met een oplichter te doen bad, was deze spoedig gevonden. Alles was nog in zijn bezit. Te Loon-op-Zand schopte een kleine jongen een ketel met kokend water om. Hjj kreeg het vocht over bet lichaam en bezweek een paar uur later. In de Rappardstraat te Arnhem stond de bewoner, die ziek was, in ij lenden toestand uit zijn bed op, klom door het dakvenster en liep tot niet geringen schrik der buren langs de dakgoot. Een van dezen volgde den man, maar wat hij ook deed, de lijder was er niet toe te krijgen, het dakvenster weer binnen te gaan. Ten einde raad was men toen genood zaakt een gat in het dak te slaan, om aldus den man van zijn gevaarlijke stand plaats te verwijderen, waarna nij naar het stedelijk ziekenhuis werd gevoerd. Te Menelea bij Barcelona is een geschil ontstaan tusschen patroons en werklieden. Deze laatsten vielen het clubgebouw van de patroons aan en los ten schoten. Een groot aantal personen werden gewond, onder hen de heeren Alcude en zijn zoon. Twee huizen wer den in brand gesloken en de verbindingen verbroken tusschen Manelea en Barcelona. Uit te Belgrado gevonden papieren moet nu toch gebleken zijn, dat Milan kort vóór zijn dood inderdaad het plan had zijn zoon van den troon te stooten. Hij had daaitoe een plan opgemaakt en generaal Magdolenitch met den oud-Minis ter van Financiën Petrovitcb daarvoor weten te winnen Petrovitcb, die langen tijd het voll9 vertrouwen van den jongen Koning beeft genoten, is op het oogenblik in bet buitenland. Hij zal wel verstandig doen om niet terug te keeren, althans indien de geruchten juist zijn. In een groot deel van Oostenrijk heeft het in de vorige week zwaar ge sneeuwd en gestormd belangrijke schade werd er door aangericht en telegraaf en telephoon hebben veel geleden De elec trische tram (Trolley) veroorzaakte eenige ongelukken. Vier paai den werden gedood door de aanraking met losgeraakte draden. In Hongarije vreest men voor watei snood- Van 16 tot en met 28 Febr. 1901. Graanw. Geboorten. 10. Petrus, z. van Jacobus Leenaert en Pharailda Johanna de 8uaaele. 13- Petrus Paulus Frauciscus,

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 3