ItniteiiLand. Het vorstelijk Echtpaar te Amsterdam, toch is het maar te doenniet zoozeer om flinke, goede uitgegroeide kooien te krijgen. Bij de onder I en II vermelde proeven zijn er ook, waarbij de bodem van een zeker terrein zuur moet worden gemaakt. Dat wordt voorgesteld, omdat verscheiden bacterie-soorten niet kunnen leven in een omgeving die zuur reageert. Brengt men een zuur in een' besmetten bodem, dan is er dus kans, dat de bacteriën in dien bodem gedood worden. Nu schijnt de toe voeging van een mineraal zuur (bijv. zout zuur) minder geschikt, daar door de wer king daarvan licht allerlei ontbindingen in den grond plaatsgrijpen. Het best zijn humuszuur en phosphorzuur voor het bewuste doel geëigend. In ieder geval moet het zuur worden aangebracht op een grond, die geen koolzure kalk bevat (Die grond mag bij toevoeging van zout zuur geen opbruising geven). Heeft men nu zoodanigen grond, die geen koolzure kalk bevat, dan kan men de reactie van dezen giond zuur maken, door er wat veen doorheen te mengendan ontstaat humuszuur. Eene bemesting met super- phosphaat zou op grond, die vrij is van koolzure kalk, ook kunnen dienen om een zure reactie te gevenmaar toevoe ging van veen is zekerder. Om te con- slateeren, of een bodem zuur reageert, gaat men als volgt te weru. Men neemt een horlogeglas, legt daarop neutraal lakmoespapier en vervolgens wat aaide van bedoelden bodem. Vervolgens giet men daar wat water op, zoodat het een vochtig papje wordt. Na 1/2 uur moet het lakmoespapier rood zijn geworden, wanneer de bodem zuur reageert. C. B. Delarey is weer 9ens opgedoken. Kit chener seint dato 6 Maart dat Lichtenburg (Z. W. van Mafeking) door de Delarey's strijdmacht is aangevallen den gebeelen dag duurde het gevechter werden twee Engelsche officieren gedood. Het garnizoen bestaat (of bestond uit 500 man en 2 kanonnen. Kitchener heeft versterkingen gezonden, doch de toon van het klaar blijkelijk zeer besnoeide telegram doet vermoeden, dat die wel te laat zullen komen. Ingepikt hebben de Boeren het garnizoen van Pearston in de Kaapkolonie, dat 75 man sterk was en zich volgens een bericht uit Simerset East heel dapper verdedigd heeft, volgens een rapport van kolonel Gorringe, die het plaatsje later weer bezette, bijna geen weerstand heeft ge boden, omdat zij de plaats onneembaar EENE HEERLIJKE AVONDSTOND. Het is zes jaren later, en veel is Groe- newal veranderd. Toen Schoonevelden dood was moest men voor een anderen burgemeester zorgen, en dadelijk viel het oog op Van Willigen, die immers als assessor, als lid van de consistorie en president van het Nut, groote diensten bewbzen had. De brave man meende echter voor die post de bekwaamheid niet te bezitten hij zei het niet alleen, maar meende 'i ooken nam niet eer aan voor dat hij er waarlijk niet meer af kon. Toen hij de betrekking aanvaaid had, ging alles zeer goed en Groenewal bloeide zelfs meer dan ooit geen wonder, want men had een man gevonden, die een practischen blik paarde aan een edel gemoed. Ook was er een groote ommekeer ge komen in het onderling verkeer. De kw.) idsprekendheid was er althans dra gelijk geworden. Het Nut werd druk be zocht en 't scheen dat men van liever lede', met de ontwikkeling van don geest ook meer behoefte kreeg aan het spreken over belangrijke zaken. Uit het Nut werd een leesgegelsctnp geboren, dat heel goed ging; terwijl bovendien p het raadhuis in de consistorie, overal de invloed van den burgervader heilzaam werkte. Wordt vervolgd.) hadden geacht. De Boereo maakten er 60 geweren en 15.000 20.000 patronen buit. De aanval op Lichtenburg is volgens een telegram van Kitchener van 7 Maart niet geslaagd. Intusschen werden de verliezen van het garnizoen voorloopig opgegeven als gedood 2 officieren en 14 man en gewond 20 man. De Boeren aanvoerder Cellius sneuvelde. French meldt dat hij een 14 ponder Creusot-snelvuurkanon genomen heeft met volledigen munitiewagen en affuit. Bij elkaar heeft hij 7 kanonnen buitgemaakt. Het aantal Boeren door zijn operaties in het Oosten van Transvaal buiten gevecht gesteld bedraagt volgens zijn opgaaf 977 man. Hij maakte bovendien nog buit 169 geweren, 24970 pakjes patronen, 183 paaiden, 1240 trekossen,3920stuks hoorn vee, 13580 schapen, 100 wagens en een groote hoeveelheid voer. Hij leed geen verliezen. Uit dit laatste blijkt vooral, dat, toen hij Botha niet pakken kon in Oostelijk Transvaal strooptochten in het groot heeft gehouden. Het district Ermelo is een der meest veerijke streken van Transvaal. Uit Pretoria komen telegrammen, die melden dat op 27 Febr. een onderhoud heeft plaats gehad tusschen Kitchener en Botha, waarbij de mogelijkheid werd over wogen om de vijandelijkheden te staken. Te Johannesburg 9n Pretoria meende men, dat het wel gelukken zou. Volgens een nader telegram in de Londensche bladen is er nu een tweede onderhoud gevolgd. Bólha moet aan Kitchener gevraagd hebben welke voorwaarden Kitchener zou stellen. Kitchener antwoordde: Algeheele amnes tie behalve voor de Kaapsche Hollanders, voor De Wet en Steyn. De Engelsche regeering zal behulpzaam zijn bij het her bouwen der hoeven eD bij het aanvullen van den veestapel der Boeren. Botha scheen daarmee geheel voldaan de groote meerderheid zijner officieren namen deze voorwaarden aan. De Wet en Steyn wezen elke voorwaarden hoegenaamd af Waarschijnlijk heeft Botha zich Maan lag formeel onderworpen en zich aan French overgegeven. Bevestigd is dit intusschen nog Diet. Officieel is bekend, dat het ministerie van oorlog 12000 man laat inschepen als versterking voor het leger van Kitchener. Waarom die versterking vragen wij als de vredesonderhandelingen reeds zoover gevorderd zijn. Ü9 nieuwe minister-president Zanar- delli heeft in de Italiaansche Kamer bet program der regeering ontwikkeld. Zij zal een liberale hervormingspolitiek voeren ten gunste der arbeidende klasse. Voor gesteld woidt de afschaffing van de ac cijnzen, op meel, brood en maccaroni in een aantal gemeenten. Een staatssubsidie van 25 millioen lire (1 lire 50 c.) zal als gedeeltelijke schade vergoeding worden udgekeerd. De belas ting betalers worden door die afschaffing der accijnzen met 30 millioen verlicht. Bovendien zal de piogressie in de succes siebelasting worden gewijzigd en op beurs zaken een belasting worden ingevoeld. Aan het Drievoudig verbond houdt de regeering vast en over het militairisme wordt niet gerept. Donderdagavond voor het groot diner ten Hove, den ledjn van de Staten-Generaal aangeboden, werden de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk door H. M. de Koningin en den Prins-Gemaal in de Troonzaal ontvangen. De audiëntie, door elk der Kamers afzonderljjk aangevraagd, duurde slechts kort. De kamerleden en de griffieis en commies griffiers werden door de kamerheeren-cere- moniemeesters en door den kamerheer baron Tindal ontvangen. Dö Koningin-Moeder en de Hertog-Regent woonden de plechtigheid niet bjj. Door de voorzitters weiden de leden aan het Vorsteljjk echtpaar voorgesteld, eerst die der Eerste, daarna die van de Tweede Kamer. Er werden slechts korte toespraken ge houden. De beide Voorzitters betuigden het Vor stelijk echtpaar dank voor de verleende audiëntie en uitten in hartelijke taal de innigste gelukwenschen voor het levensge luk van de Koningin en haar Gemaal, bei den de verzekering ge'ende van de onver gankelijke liefde en trouw van het Neder landsche volk, steeds innig verbonden, in lief en leed, met het dierbaar Vorstenhuis H. M. de Koningin dankte beurtelings de Eerste en Tweede Kamer voor de op nieuw aan haar en nu ook aan den Prins* der Nederlanden geschonken bewijzen van gehechlh-id en verklaarde zich zeer in de aanwezigheid van de vertegenwoordigers des volks te verheugen. De Prins sprak mede tot beide colleges een kort woord. Hij verklaarde aan de Eerste Kamer zich reeds nu in zijn Dieuw vaderland thuis te gevoelen door de blijken van welwillendheid waarmee het geheele volk, door de Vertegenwoordiging voorge gaan, hem was tegemoet getreden. En tot de Tweede Kamer sprak de Prins deze schooae woorden o. a. lk wil niet alleen trachten de Nederlandsche taal te leeren spreken, maar ik zal mij oprecht bep veren ook een goed eD trouw'Neder lander te worden. Deze woordeu lokten van den kant der Kamerleden een ongewone demonstratie bjj een audiëntie een algemeen handge klap nit. Na de audiëntie vereenigden zich de leden der Kon, familie in het salon van H. M. en weldra traden zij, toen de gasten in de Groote Zaal. aan drie lange smaakvol ver sierde en fraai verlichte tafels hadden plaats genomen, door baron Clifford, den hofmaar schalk en de kamerheeren-ceremoniemees- ters voorafgegaan, onder de tonen van het Wilhelmus der schutterij-muziek, die den geheelen duur van 't feestmaal zich liet hooren, daar binnen. Alle gasten rezen op. Het diner was in hooge mate luisterrijk en opgewekt. De Koninginnen, de Prins en Hertog on derhielden zich druk met de nevens hen ge zeten dames en heeren en met de vier tegenover hen geplaatste gasten, de heeren Van Naainen en Gleichman. Van Tienhoven en Vening Meinesz. Prachtig was de aanblik der hooge met de oude tropeeën en 't fraaie Atlas-beeld versierde zaal, badend in het verrukkelijk schijnsel van eenige honderden lampen. Het schitterend zilverwerk, vooral de kolossale milieux de table en candelabres, vruchten en gevulde bloemenschalen ver hoogde de piacht van 't g«heel. De Koninginnen waren in smaakvolle avond-toiletten, de jonge Koningin in he melsblauw zijde met gaze de soie overkleed, met zilveren afzetting de Koningin-Moe der in grijs satijn, gebloemd en met witte kant gegarneerd en met paillettes van zilver bestikt. .Koningin Wilhelmina droeg voor het eerst het prachtvolle nationaal geschenk voor zoover het gereed was haar heden aangeboden en dit, verhoogde nog in hooge mate haar jeugdige bekoorlijkheid De Koningin-Moeder had een diamanten diadeem op 't hoofd, op den weduwsluier van kanten droeg haar schoone riviêre van briljanten. De Prins droeg de marine-uni- form, de Hertog de Mecklenburgsche. Allen waren met het Grootkruis van den Ned. Leeuw en, behalve Koningin Emma, ook met de keten van de Mecklenburgsche orde versierd. Van de Kamerleden droegen de meeste 't gala-costum enkele de fraaie staatsie rokken aan diplomatieke, hof- of Staats ambten verbondenvele waren met Groot kruisen en andeie ridderorden versierd. Bij het diner werden geen toespraken gehouden maar na afloop.daarvan hielden de Vorstinnen en Vorsten cercle en spra ken bij die gelegenheden elk der gasten in het bijzonder toe. Te 8,15 uur reed het Koninklijk echt paar iD de gouden koets ditmaal elec- trisch verlicht, wraidoor 't betoovereode van de verschijning der jeugdige Vorstin met haar Gemaal nog versterkt weid, uitgevolgd door H. M. de Koningin- Emma eu den Hertog-Regent, in een statie- koets, ala Daumont bespannen. Het duurde nog vrij lang voordat de hooge gasten verschenen. Te 9,45 uur dacht men, dat H. M. in aar.tocht was. Iedereeo stond op, maar het was een loos gerucht. Te 9,55 uur kw^m het sein, dat de Koninklijke gasten wer kelijk waren gearriveerd. Terwjjf koor, orgel en orkest het» Wil helmus* aanhieven en heel het publiek eerbiedig oprees, trad H. M. de Koningin het eerst binnen. De Koningin droeg nu over het blauwe toilet een witten fichu, die de schouders bedekte. Na haar volgde de Prins-Gemaal, toen de Koningin Moeder die zich van haar lichtgrpzen mantel ont deed en daarna de Hertog-Regent van Mecklenburg. Vervolgens de leden der hofhoudingen. De Vorstelijke bezoekers waren aan den ingang van het gebouw ontvangen door den heer S. P. Van Eeghen, voorzitter van het centiaal comité, die de leden der sub-commissie, aan welke de regeling van het concert was opgedragen, voorstelde. De Koningin verzekerde mr. N. P. Van den Berg, voorzitter der bedoelde sub-com missie, dat Zjj met genoegen de uitnoodi- ging van het concert had aangenomen. H. M. schreed daarna aan den arm van Haar Gemaal en gevolgd door HD. Moeder en den Hertog-Regent door het wachtsalon naar den ingang der loge, alwaar mej. L. Van den Berg, de Koningin en mej. Silvia Van Lennep de Koningin-Moeder een bloem tuil aanbood. Na in beantwoording voor de reveren ces van de dames en de buiging der hee ren, naar alle zjjden te hebben gegroet namen de Koninginnen en Prins en Hertog plaats Koningin Wilhelmina in het mid den Prins-Gemaal aan haar linkerzijde, de Hertog rechts, terwijl Koningin Emma links van Prins Hendrik zal. De h°eren Van den Berg, Yan Ogtrop I. A. Sillem, die met den burgemeester achter de hooge gasten plaats namen, boden ieder hunner een prachtexemplaar aan van het concertprogramma, door Theo Neuhuys versierd en ter drukkerjj van den heer M. vervaardigd, in prachtige banden van den heer Van Bommel. Toen 7ing het concert aan. Mevr. Noordewier-Reddingius hief na de prachtige rijk geïnstrumenteerde introductie de. eerste strophe van dr. Schaepmans feestzang op muziek van Mengelberg „Looft de Liefde" aan, waarop het koor krachtig inviel. Toen zoDg de heer Mes- schaert het 2ecouplet: »Koninginne met de drie kronen,* waarbij na de eerste vier regels het koor hem steunde Mevr, Noordewier vervolgde i „Liefde, zegen met Gods zegen Onzer Vrouwe heil' en bond, Met den Vorst dien op Haar wegen, Godes hooge wjjsheid zond," en het koor smeekte mee „Laat d'Oranjeboom weer bloeien, Aan der Noordzee vrije strand.* Buitengewoon fraai klonk het slotcouplet van het koor „God de Vader in den hemel Zegen onze hooge Vrouw, In der wereld strpdgewemel, Met Uw wankellooze trouw. Geef Haar luister, geef Haar eere, Gééf Haar dagen, vele en bljj, Aller liefde en trouwe Heere, Schild en kroon zjjt gij." Met zeer korte fusschenpoozen, die de Vorsten benuttigden om zich met de hee ren, die achter hen waren, gezeten of ook met elkander, te spreken, werd het pro gramma verder uitgevoerd. Vrjjdag leverde de Groole Zaal ten pa- leize bjj het laatste gala diner een verruk- kelijken aanblik op door de pracht van toiletten en uniiormen en gala costumes. De beide Koninginnen droegen bij dit gastmaal het toilet, waarmede zjj later in den Schouwburg verschenenKoningin Wilhelmina een galakleed van zeegroen zjjde, met kant bewerktde Koningin- Moeder in een lichtgrijs, tuiroir, satijnen

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2