No. 96. Woensdag 13 Maart 1901. 16® «laar, m HET LAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - V laan-deren* F. DIELEMAfl, AXEL. Kostelooze Inenting en Herinenting. Land- en Tuinbouw. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, brengen ter kennis der inge zetenen, dat op Dinsdag 12, 19 en 26 Maart aanstaande, telkens des voormid dags van 9 tot 10 ure, ten Raadhuizë gelegenheid zal worden gegeven tot Axel, den 5 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Plan voor proefnemingen betreffende de Bacterieziekte der kooien. Onderstaand plan werd door Prof. Rit- zema Bos aan de Landbouw- en Handels- j vereeniging „Langendijk en Omstreken" j toegezonden. Wellicht zijn er ook onder onze lezers, die daarmede hun voordeel kunnen doen. Men weet, dat Prof. Rit- zema Bos ten allen tijde bereid wordt bevonden tot het verleenen van hulp en het geven van advies, welke aan ieder kosteloos worden verstrekt. I. Op een terreinwaar nog geen kool werd geteeldzaaie men uit a. Zaad, van gezonde koolplanten ge wonnen b. Zaad, gewonnen van zieke kool- planten. (Zie aanteekeningen hieronder a. De plantjes, afkomstig van gezond zaad, plante men later als volgt uit »Hoo!« riep hij uit, zal men elkander liefhebben - en geen vrede houden Zal men vijanden maken als men be mint Liefde is overeenstemming - vrede is overeenstemming derhalve is liefde ook vrede Eduard stond achter een boer en hoorde: »Dat's mis, dominé als mezeun niet deugt sloa ik er op, en dat's wel liefde verstoa je, moar gien overien- stemening.* »Hoe velen,c ging de dominé voort. »hoe velen leven met elkander in vijand schap, jaren lang. Heb ik ze niet gekend onder mijne gemeente die elkander het licht der zon misgunden, dat de Vader der liefde aan allen geefi »Hij haalt waarachtig oude koeien uit de sloot,< zei Waren veld tot van Willigen. »Maar als gij doortrokken zult zijn van den zuurdeesem van het christelijk be ginsel, dan eerst zal er viede bij u, u en ook op u rusten door den zegen van Hem die was, is en blijven zal, de Heer van vrede en liefde ik heb Krachtig werden de laatste woorden uitgesproken, en een donderend applau- dissemect volgde, De boer, die voor Edu voor één derde gedeelte op land, waar het vorige jaar zieke kool groeide voor één derde op grond, waarop nog nooit kool werd geteeld voor één derde op besmet land, dat men vooraf zuur heeft gemaakt (zie aant. hieronder.) b. De plantjes, afkomstig van zaad van zieke planten, plante men uit voor de helft op land, waar het vorige jaar zieke kool groeide voor de andere helft op land, waarop nog nooit kool werd geteeld. Bij den oogst der kooien van alle nauwkeurig nagaan, hoeveel gezonde en hoeveel zieke kooien op elk perceel worden aangetroffen. Het doel van de onder I genoemde proeven is le met zekerheid uit te maken, of de besmetting reeds op de banen geschiedde 2e en zoo ja, of zij dd&r alleen plaats grijpt, dan wel ook nog op de velden 3e wanneer dit laatste het geval mocht zijn, of dan een zure reactie van den bodem van het koolveld in staat zou zijn, deze besmetting te voorkomen door de in den grond aanwezige bacteriën te dooden 4e uit te maken, of de ziekte ook soms met het zaad zou kunnen worden over gebracht. II. Men kieze twee of drie plantenbanen uitdie erg besmet zijn. d. i. waarvan ieder jaar koolplantjes komendie de ziekte hebben. Ieder van deze plantenbanen verdeele men in zes veldjes aldus ard zal, had bij zijne vorige opmerking hooren lachen daarom keek hij om, en zeide»'t is wat moois daorora bin ik niet hier ekeumen 't laikt wel of ik in de kerke zit, is et Zucdag van daog Nu volgde pausering. De gelegenheid om wat te gebruiken werd gretig aange grepen. Dikker steeg de walm naar boven Kaatje kuchte van de smook Eduard kwam naar voren en groette het gezel schap. Hij nam vervolgens plaats bij MiDa. »Wel Eduard, is het je bevallen »Lieve meid, er was veel moois in, maar 't is zoo niet in eens te bespreken, »0 maar vondt je de liefde niet mooi behandeld »Zeker, maar zou de liefde uit het christelijk beginsel altijd overeenstem ming zijn Mina dacht na- »Hebt uwe vijanden lief, staat er in den bijbel,* zei ze alsof het voor den dominé pleitte. »Ja lieve meid,* antwoordde de heer Van Willigen, die 't gehoord had, »mijn vijanden liefhebben kan ik maar over eenstemming met mijn vijand is moeie- lijker wil ik je eens wat zeggen do miné heeft mooi gesproken, waar bij de hoofdwaarheid op zich zelve beschouwde hij heeft gefaald, waar h(j dat begin sel op het Jeven wou toepassen dat ontbreekt vele predikanten; 'tis jammer maar 't kan moeilijk aDders.* n a houde men vrij van aardvlooien, slakken, aardrupsen, emelten en verder gedierte om te beletten, dat deze dieren de besmetting van het eene plantje op het andere overdragen. Om de slakken te dooden, bestrooie men de ter reinen a 's morgens vroeg twee malen achtereen met een tusschenruimte van een kwartier met fijne kalk. Dit werk moet bij vochtig weer vaker worden her haald dan bij droog weer. Om de aard vlooien van een zeker terrein te verjagen, vermenge men 5 Liter zand met 1 Liter petroleum en als alles goed dooreenge- mengd is, strooit men dit er over Bij aanhoudend droog weder moet dit alle 4 of 5 dagen worden herhaald bij nat weer kan het worden nagelaten. Als men de aardvlooien op de aangrenzende veldjes b en c ziet verschijnen, moet men het raiddel op a toepassenalthans wanneer dat veldje niet meer naar petroleum riekt- Om aardrupsen en andere grondinsecten te vernietigen, spuite men benzine in den grond (Den daarvoor noodigen pal-injec- teur zal ik ter leen zenden.) Op de gedeelten b en c late men het gedierte zijn' gang gaan, althans voor zoover het niet alles opvreet. Wordt de vreterij al te erg, dan passe men eens een middeltje toe. Op de veldjes c make men bovendien den grond zuur (zie hier onder) vóór het zaad wordt uitgezaaid. De koolplanten, afkomstig van de boven genoemde twee of drie besmette planten banen (ieder weer in 6 veldjes verdeeld) worden vervolgens op onbesmetten grond, waarop nog nooit kool werd geteeld uit- gepoot, natuurlijk de planten van iedere baan en telkens die van de veldjes a, a, Die ondeugende praetische man 1 De pauze was geëindigd en wie ver scheen voor der, katheder 1 Van Vliezen. Toen hij daar stond en de schare voor zich zag, loon bij zijne stem moest ver heffen op geheel andere wijs dan Zondags beefde hij over al zijn leden en werd rood van verlegenheid, niettegenstaande Van Spaan hem hier niet overschreeu wen zoude. Hoe gaarne had hij gemeld, dat men hem herhaalde malen aangezocht had, om de bijdrage te leveren totdat zijne bescheidenheid eindelijk had toege geven, zeker zou hij wel verzwegen hebben, dat men tot hem was gekomen, toen men oveituigd was geen ander te kunnen krijgen. Hoe 't zij, 't hart zonk hem in de schoenen, en 't duurde geruimen tyd voor dat hij begon. T Glaasje gaf hem eenige kalmte hij besloot maar dadelijk te lezenen dreunde op Het Vogelnestje van Spandaw. Spandawgis een smaakvol dichter, niet waar, lezmm? zijn vogelnestje moge oud zijn 't zal nog lang blijven bestaan maar hing het van Van Vliezen af, 't stukje ware vernield voor altijd. Zoodra de eerste r 'gel er uit was, vei anderde de verlegenheid in overgroot zelfvertrouwen. Hij galmde barbaarsch en barbaarscb smeten de muren den galm terug dat net onverstaanbaar was spreekt van zei ven, b, b, c en c afzonderlijk. Later wordt nauwkeurig nagegaan, hoe de kooien, die van ieder der veldjes komen, zich houden. Het doel van de onder II genoemde proe ven is le met zekerheid uit te maken, of de besmetting reeds op de banen geschiedt 2 of bij de overdraging van deze be smetting van plant op plant het schade lijk gedierte een rol speelt. (Zoo ja, dan moet nog nader door proeven worden uitgemaakt, welke diersoort zoo'n rol speelt. 3e of het zuur maken van den grond de daarin aanwezige bacteriën doodt. Aanteekeningen. Onder zaad, van zieke kooien afkom stig versta ik natuurlijk zaad, afkomstig van koolplanten, die bepaaldelijk aan de bacterieziekte leden (niet aan de een of andere ziekteIn vele gevallen zullen de zieke kooien geen zaad opleveren, maar het is toch soms mogelijk dat dit gebeurt Om nu volkomen zeker te wezen dat wij zaad hebben van de aan de bac terieziekte lijdende koolplanten. had ik gaarne, dat men mij. zoodra daarvoor de geschikte tijd gekomen is, eenige aan bedoelde ziekte lijdende kooien toezond, om die tot bloei te brengen en aldus zaad te winnen, 'tls evenwel de vraag, of al dus verkregen zaad. vroeg genoeg kan worden gewonnen, om tiet nog dit jaar op den rechtentijd op de plantenbanen te kunnen uitzaaien. Zoo niet, dan is het toch nog wei mogelijk, dit zaad in dit jaar uit te zaaien, om althans koolplanten te krijgen, die men op de velden kan uit- poten. om zeker te zijn of ze al dan niet door de ziekte zijn aangetast. Daarom Hij schreeuwde evenwel sterk en dat was de rede dat menige boer 't n hiel moui" vond. Van Spaan niet humaan genoeg om zich te willen inhouden lachte van den beginne af uitbundig. Woedend van verontwaardiging keek Van Vliezen op den spotter neer ge lukkig voor de anderen op de voorste rij die tegen wil en dank mealachen nioesten. De muren daverden bij het laatste. De onschuld wordt door God bewaard! »Dats ferm riep een boer uit da verte en men kon hooren dat hij het meende! Een uitbundig gelach van den voorgrond volgde. Van Vliezen trad af zoo als hij opgekomen was rood als een kal- lcoenschen haan. Het was afgeloopen en alles ging naar liais; behalve Van Willigen, Bolcken, Wareuveld, Bondt, Van Spaan en einde lijk Van Vliezen, die weer in zijn humeur was gebracht, primo omdat Van Willigen hem een glas wijn inschonk en secundo omdat er bijgevoegd werd, dat men zoo gelachen had om dien gekken boer. De koopma'n, die zich in den voor avond wel nu en dan verveeld had had gedurende het nanut wezenlijk I9- zier en ging tevreden naar huis. Eduard vroeg: »wel Papa, wat dunkt u ,/t Zal wel goed worden.* „Eu er is vrede.*

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1