Het vorstelijk Echtpaar te Amsterdam. De dader geraakte onder het paard van den achter het rijtuig rijdenden ordon nans. Hij werd door de omstanders ge grepen en door de politie naar het stad huis gebracht. Bij het verhoor kreeg hij herhaaldelijk toevallen, maar in de tus- schenpoozen kon hij verboord worden. De »Norddeutsche" meldt: De Keizer zal, naar het zich laat aanzien, een veer tien dagen zijn kamer moeten houden. De verwonding is vrij dicht by het oog, dat daardoor ontzien moet worden. Binnenland In de in behandeling zijnde legerwetten, waarbij tevens do wgziging der militie- wet plaats heefl, is eene nieuwigheid ge bracht, betreffende de inschrijving. Voortaan zullen ook militieplicblig zpn <1p Nederlanders, die in België en Duitscb- l.irtd vei blijf houden, terwijl tegenwoordig het N *d landsche ingezetenschap gevor- deid wordt. Hei zeker weinig principieel, dat alleen verblijf in die twee landen den miltieplicht doet blijven, maar dat heeft naar men verneemt, practische redenen, eensdeels omdat het uitwijken ten einde die plicht te ontgaan, speciaal naar die landen plaats heeftanderdeels omdat het niet-militie-plichtig zyn juist in die grenslanden lasten meebrengt, met het oog op den dienstplicht daar. De maat voor militieplichtigen, door den minister van oorlog vastgesteld op 1.57 M. werd tot de oude lengte 1.55 M. teruggebracht. Voorts werd besloten in tegenstelling van thans, dat in een gezin de grootste lelft dienstplichtig is. In een gezin van irie jongens, zullen dus twee dienstplich tig zijn, terwijl de vrijstelling voor eenige zoons is afgeschalt. De dag der bigde incomste" van Koningin Wilhelmina en haar Gemaal, Prins der Nederlanden, in de hoofdstad - laag, met ongeduld verbeid, met een ongeduld zelfs, dat, naar men beweert, op de algemeene feeststemming van invloed is gebleken, wjjl men Koningin en Prins reeds vroeger zelfs vóór het huwelgk gaarne had willen be groeten de groote dag werd door klok kenspel en vlaggentooi van alle huizen, van torens en schepen, met feesttooi op aller borst, met opgewekte stemming in aller harten verwelkomd. En de hoop dat ditmaal het Oranjezon- netje niet zou uitblijven werd beschaamd. Bg vrij sterken wind bleef het den ganschen weg regenen, zoodat men door plassen en modder moest waden. De vrooljjke stemming ging er niet door verloren. Reeds in den vroegen morgen wemelde het christelijk beginsel het geluk op aarde zeer kan bevorderen niet dat meD zonder dit juist oogelukkig moest zijn maar de doek verscheen weder voor de neusen daar er noch Heiden, noch Mohemsdaan, noch Jood in de zaal was, klapte alles in de handen en stampte met de voeten de slapeuden werden wakker Eindelijk dan werd het derde deel be handeld, ditde vredelievendheid kan alleen het gevolg zijn van de ware liefde door bet christelijk beginsel ontstaan. Het viel dor menigte niet in het oog, dat dit deel eigenlijk het eenige wezen lijke was, en dat de andere alzoo badden kunnen achterwege bli]7en indien eene redevoering minder dan een uur mocht duren. De cbristeiyke liefde werd nu goed en met zeer gloeiende verwen geschilderd hier scheen de man geheel te huis en menig oog werd opengehouden, d.u bij de eerste doelen gesloten was geweest. Van Willigen liet zich van tijd tot tijd het woordje «mooi" ontvallen. Toen echter onze predikant zou aantoonen, dat de vrede lievendheid uit- do cnristehjke liefde ont staan moet, kwam zijne redenering eigen- Hik daarop neer, dat liefde vredelievend heid en vredelievendheid liefde is. Wordt vervolgd.) 't van de menschen, overal in de nu zoo vroolijk versierde stad, waarheen bij duizenden «buitenlui" en «provincialen, zooals de hoofdstedelingen liefst ieder niet- Amsterdammer doopen, toestroomden Op het vastgestelde uur kwam de extra trein uit Den Haag aan. Koningin Emma en de Hertog-Regent werden er namens de Koningin gecomplimenteerd door den opper- ceremoniemeester baron A. Van Pallandt Neerjjnen, Hr. Ma. eersten stalmeester en den kamerheer baron Röell. H. M., in paarsch-satjjnen ïobe met bruin- Huweelen, bontomzetten mantel, en zwarte hoed met witte veeren, stelde den Hertog, die de Mecklenbnrgsche generaalsuniform droeg aan de autoriteiten voor. Een dochter van den burgemeester bood een ruiker aan. De Koningin-Moeder bejammerde het on gunstige weder. Het duurde niet lang of H. M. Koningin Emma en Z. H. de Hertog-Regent versche nen buiten, waar het a la Daumont be spannen hofrgtnig met vier paarden hen op het door een eskadron huzaren afgezette voorplein wachtte. Onder uitbundig gejuich werden zij door de menigte begroet en met hun gevolg reden zij over het keurig versierde Damrak, door cavalerie geëscorteerd, naar het Kon. Paleis. De aanblik van den Dam met de traaie monumentversiering en de kleurige gevels aan alle zijden maakte blijkbaar op de Vorstelgke bezoekers veel indruk. Aan het paleis was het zwart van de menschen, die jubelden en wuifden en het Wilhelmus mee aanhieven, dat door de stafmuziek der Kon. Ned. zeemacht werd ingezet zoodra de hooge bezoekers aan reden. De mariniers hadden voor het paleis de eerewacht betrokken. Z. H. de Hertog-Regent inspecteerde do eerewacht, terwjjl zjjn nationale hymme weerklonk, met groot welgevallen. Toen H. M., een oogenblik in de salons had vertoefd, moest zij, op het luid geroep der menigte, naar oud gebruik al wilde zij zich ditnral misschien ook liever be scheidenlek er aan onttrekken, op het balkon verschijnen, om de warme hnlde- betuigingen van een haar zoozeer vereerende volksmenigte in ontvangst te nemen. Inmiddels was de trein met de leden van het Civiele en Militaire Huis der Koningin en met de autoriteiten, die Koningin Emma en den Hertog-Regent hadden begroet, naar de Weesperpoort gestoomd en te 11,30 uur kwamen daar Koningin Wilhelmina en de Prins-Gemaal met gevolg per extra trein van Het Loo aan. Carillonspel en klokgelui van alle torens, een Koninklijk salnnt van 101 schoten, zoowel van de artillerie als van de ter reede liggende oorlogsschepen, kondigden dit schoone oogenblik aan en buiten klonk het Wilhelmus en het gejubel der menigte. In een crêrae-zjjden toilet met bonteD kraag en tailleversiering van donkerbruin, met een wit hoedje, stapte de Koningin het eerst uit. Daarna de Prins, in uniform van vice-admiraal, m-t het Grootkruis van den Ned. Leeuw nn écharpe, en de traaie keten der Mecklenb. orde om de schouders. Nog vóór het binnentreden, door de fraaie met roodfluweelen portières versierde bal dakijn, van de smaakvolle, rjjk gemeubelde en met een schat vaG bloemen en planten gedecoreerde ontvangzaal, werden H. M. en Z. K. H. door den eerevoorzitter van het feestcomité, Amsterdam's burgemeester, om ringd door de wethouders, den secretaris der stad en de leden van den Gemeenteraad, gecomplimenteerd. De Burgemeester sprak Mevrouw! Het Gemeentebestuur van Amsterdam roept Uwe Majesteit een liarteljjk welkom toe. Met het Nederlandsche volk, met de Amsterdamsche burgerjj heeft het zich innig verheugd in het huwelijk van Uwe Majesteit en het waardeert ten hoogste naast Uwe Majesteit thans den echtgenoot te mogen begroeten, die geroepen is met Haar lief en leed te deelen en door bevor dering van huwelijksgeluk aan Uwe Majes teit de kracht te schenken de moeiljjke Regeeringstaak met opgewektheid en liefde te blgven vervullen. De warme ontvangst alhier aan Uwe Ma jesteit bereid, beschouwe Zij als de uiting vaD den innigen wensch der bevolking, dat de gewichtige gebeurtenis, welke onlangs plaats vond, Uwe Majesteit en Haar Huis ten zegen zij. Koninklijke Hoogheid! Een groot voorrecht is het voor Uwe Hoogheid als Gemaal plaats te nemen naast een Vorstin, d;e gesproten is uit een Huis dat door de nauwste band- n sedert eeuwen met Nederland is vereenigd en die boven dien nu reeds door Haar ernstige levensop vatting Haar plichtsbesef "ii Haar toewij ding aller liefde heeft veroverd. Uit den vreemde komt Gjj tot ons om U voortaan te bewegen te midden van een vrijheidlievend, maar tevens oprecht en trouw volk. Door onze Koningin uilverkoren, door Haar bjj ons ingeleid en door Haar voor gelicht, zal het U evenwel niet moeiljjk vallen spoedig onze harten te winnen. Ook Uwe Hoogheid heet het Gemeente bestuur welkom in Nederlands hoofstad. Met een vriendeljjk lachje trad de Konin gin op den burgemeester toe en hem de hand reikende sprak zjj Het verheugt mg zeer burgemeester hier te zjjn en ik ben u zeer dankbaar voor uw vriendeljjken welkomstgroet." En de Prins liet er op volgen »Ook ik. mijnheer de burgemeester, dank u voor uw vriendelijke woorden lk ben zeer verheugd de hoofstad van het vaderland mijner geliefde echlgenoote te mogen leeren kennen, Ook hier bood een dochter van den bur gemeester een bouquet aan van witte or- chideëen Vrjj langdurig werd in ontvangkamer vertoefd en ook hier was bjj het gesprek de tegenslag van het weder et onderwerp. De Koningin uitte daarover haar groot leed wezen «n haar spijt over liet niet vervullen van zooveler verwachting en het niet be- loonen van zooveler moeite, Zjj vreesde dat de illuminatie niet kon doorgaan. Dit zal inderdaad het geval zjjn. De illuminatie w.is tot gisteren uitgesteld. 3jj het verlaten van het, station stort regende het zoo, dat de Koningin een mantel moest omslaan, maar de mooie calèche bleef open En zoo ving de tocht aan. Na een korten tijd in de ontvangzaal, waar de Commissaris der Koningin, met de leden van Ged. Staten van Noord-Holland en den griffier, alle leden der rechterlijke macht in de hooldstad en de voornaamste militaire autoriteiten* benevens de leden der feestcommissie, vertoefd te hebben, traden de Vorst. Echtg. door den sierlijken bal dakijn aan de straatzijde naar 't gereed staande, gala-rijtuig met acht paarden be spannen, door jockey's gereden. De lucht daverde van het hoerageroep van daken en schuiten in den omtrek en de onaizienbaar opeengepakte menigte men wuifde met hoedei: en pe'ten en zakdoeken en galmde het uit Leve de Koningin 1 Leve Prins Hendrik 1 De tonen der schut- terjjmuziek, bij de eerewacht der burger garde, uiet bet vaandel, links van het sta tion opgesteld, ze werden geheel over stemd. Een eskadron van het regiment huzaren met den standaard en de muziek voorop; een stalfourier en twee rijknechts, de kamer- heer-ceremoniemeester van H. M de Ko ningin volgt in een rijtuig met twee paarden. Iets verder stonden de kleuters van «Klein maar dapper* in hun aardige uni formen en maakten een recht martiale figuur. Uit de rjjen der hnldebetoogers klonken op verschillende plaatsen de too- ner: van het Wilhelmus door fanfarecorp sen. Maar boven alles daverde het gejuich der zwarte menigte, overal met moeile in bedwang gehouden. Van balcons en tribunes, van schepen en daken, van alle vensters, langs straten en grachten, klonk het steeds «leve de Koningin! Leve de Prins Gemaal En duizenden zakdoeken fladderden in de lucht. De Koningin wier gezond uiter lijk opviel, scheen zeer gelukkig dooi deze ontvangst en groette steeds naar alle zg den. Zg maakte den Prins, die blijkbaar diep getroffen was door de stemming, tel kens opmerkzaam op de mooiste kjjkjes en fraaiste decoraties. Was de lochf tot hiertoe een aaneenge- schakeling geweest van enthousiastische ovaties, toen de Koniukl. stoet aan 't Pa leis was genaderd, bereikte de geestdrift pas haar toppunt De fluks uit de rjjtnigen en van de paarden gestegen leden van 't gevolg, wachtten het Kon. echtpaar in de vestibule e i in de «Vierschaar* van 't Paleis op; ook de Hofmaarschalk, de intendant en j.-intendent der Paleizen waren daar aanwezig. Doch voordat de Koningin en Haar Ge maal binnentraden, weid hun r.og van ver schillende zijden eene bijzondere hulde betoond. Daarop begaf zich het Kon Echtpaar door vestibule en vierschaar naar de groote zaal, waar de Koningin-Moeder en Z. H. de Hertog-Regent van Mecklenburg met gevolg hen opwachtten en hartelijk be groetten. Maar eerst daarna, toen het jonge echt paar zich met moeder en den Hertogelijken gast in het gala-salon hadden teruggetrok ken had de werkelijke ontmoeting, de eer ste tusschen de Koninginnen neen, t.us schen de liefhebbende en dankbare dochter na 't voor weken voltrokken huwelijk plaats, toen eerst kon Koningin Wilhelmina haar moeder alles zeggen wat zjj op 't hart had, al haar geluk uitsprekend tegen over haar, die de bevorderingen van dit geluk tot haar hoogste levensdoel heeft gemaakt. Innig harteljjke omhelzingen had den hier plaats. Toen H. M. met der, Prins-Gemaal weer op het balkon verscheen, heerschte er eene onbeschrijfelijke geestdrift. De Koningin groette naar alle kanten, met de hand wuivend. Het volk was op getogen en aan het luide gejuich kwam geen eind. De Prins, die militair salueerde, scheen in hooge mate deze geestdriftvolle ontvargst te waardeeren. Na dit onbeschrjjfeljjk tooneeltje van volksliefde en opgewondenheid was de in tocht geëindigd, ofschoon het v-olk intus- schen bleef jubelen en Leve de Ko ningin Leve de Prins 1 Leve de Koningin- Moeder roepen, zonder ophouden; de Ko ninginnen, de Prii 3-Gemaal en de Hertog- Regent waren inmiddels in de anti-chambre van H. M aan het dejeuner gezeten, terwijl in de Mozes-zaal en aangrenzende salons maarschalkstafel werd gehouden voor 't geheele Kon. gevolg. 's Avonds werd in de groote zaal, dat 5 uur duurde, en waarbij slechts enkele personen genoodigd waren, een gala-diner gegeven. De Koningin in blauwzijden toilet, zat op een troonzetel. De Prins- Gemaal stond in marine-uniform aan h~ar zijde. AXEL, den 8 Maart lttoi. Ten oveistaan van notaris Dregmans, had gisteren alhier, ten verzoeke van den heer J. van Dixhoorn en de erven zijner overiedens vrouw óe veiling plaats van 2,79,50 H A. Bouwland gelegen in den Buthpolder, onder deze gemeente, ver deeld in 2 perceelen, waarvan kooper werden de heeren M. de Feijter en P. de Feijter beiden alhier voor 1075 per 44 A. 56 cA. In de Dinsdag te Zaamslag gehou den vergadering van den Raad werd ver worpen een voorstel van B. en W. om gedurende 10 jaren een subsidie van 600 aan de tramlijn Selzaete Honte- nisse via Zaamslag te verleenen. Totvkapelaan re Hontenisse is be noemd de heer Jos. Loos. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Xondag ÏO Maart 1901. Ned. Hei v. Kerk. Voorm. 91/a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. i (Gereformeerde Kerken.) Kerk A, Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam 2 ure Ds. K. J. Kapteijn (Voorb. H. Avondmaal.) Kerk B. Yoorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp (Voorb. H, Avondmaal.)

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2