Zaterdag Maart 11)01. le «faun?. ie x\0. Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zee uwscli -Vlaanderen. F. DIELEMAft, AXEL. Kostelooze Inenting en Herinenting. (Initeiiland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruirntè berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, brengen ter kennis der inge zetenen, dat op Dinsdag 12, 19 en 26 Maart aanstaande, telkens des voormid dags van 9 tot 10 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot Axel, den 5 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Uit Zuid-Afrika zijn" er slechts enkele, verspreide berichten. Het schijnt dat De Wet, op weg naar Fauresmith nog gelegenheid had om een convooi van White. 46 wagens deels buit te maken, deels te verbranden. Uit Cradock wordt gemeld, dat de Lisle's colonne daar doortrok naar het Zuiden Uit Victoria-West, dat de Boeren npg in het district zijn. Uit Colesberg, dat kommandant Van Reenen. een Steynburgsche rebel, met een nog steeds aangroeiend commando van 500 man te Diepkloof gelagerd was, dat de Boeren de omgeving in alle rich tingen patrouilleerendat Oosthuizen, veldcornet, te Grootfontein werd opgepakt en voor Van Reenen gebracht, die hem echter losliet, omdat een tegen hem ge- Bovendien was er ook veel gesproken over den overleden burgemeester en hoewel in zijn leven ieder den mond vol had over minder goede hoedanigheden die bij in ruimte bezat, de overledene was, boe kon het anders, een braaf man want in steden en dorpen spreekt men gaarne kwaad van de levenden - doch maakt het tot stelregel van de dooden niets dan goeds r.e zeggen. Als men toch kwaad wou spreken zou het weldadiger werken den levensregel om te keeren, want de schimpredenen tegen een doode gericht doen geen kwaad, zij zijn schoten in de lucht, die niet hoog genoeg reiken om te treffen. Maar genoeg. De zaal boven de stal van Volkers, waar met groene letters aan de buitenzijde van den wand Uitspan ning op te lezen staat, is in orde gebracht. Wij gaan eene hooge trap op, en zien een langwerpig, vrij smal vertrek, met witte muren, stoelen en banken, als een halve maan gescnaatd en in het midden een katheder. Op de stoelen, dicht bij het spreekge stoelte, zaten Van Willigen met Kaatje Waien veld, Ant Scboonevelden geheel in het zwart, (Suze was bij haar bedioef- richte beschuldiging onjuist bleek enz. Uit Britstovvn van 1 Maart. Woensdag is de telegraphis&he gemeen schap met Prieska hersteld. De post ver trekt vandaag daarheen, voor de eerste maal in veertien dagen. Er zijn twee dagen geleden 25 Boeren de spoorlijn bij Deelfontein overgestoken zij gingen allen in Noordelijke richting. Verleden Dinsdag heeft zich een klein commando van onge veer 200 man van kommandant Brand's strijdmacht te Houtwater gescheiden en kwam op een paar mijlen afstands van hiermaar toen de Boeren-generaal Bruce- Hamilton van hier zagen uittrekken, gin gen zij terug. De invallers zijn er niet in geslaagd in dit district remonte-paarden te lichten ten gevolge van het flinke optreden van kommandant Keene die de Boeren bij eenriep op Nachtmaal en hun onder de oogen bracht dat zijn van hun trouw blijk moesten geven door hun paarden in te leveren. De Boeren gaven aan de uitnoo- diging onverwijld gehoor. De verliezenlijst, Maandag door het War Office uitgegeven, meldtgesneuveld 16, gevangen 3, gewond 16, waaronder enkele officieren, gestorven aan zièkten 35 en gevaarlijk ziek, 45 meest enteric. Woensdag heeft een der stormachtige tooneelen plaats in het Lagerhuis, die daar ooit zijn beleefd, Balfour stelde de sluiting der beraad slaging voor over een voorstel om zeven tien millioen pd st. toe te staan De sluiting werd aangenomen met 228 tegen 117 stemmen. Het .Huis zou daarna stemmen over de geheele begrooting, doch eenige Iersche nationalisten weiger de moeder gebleven,) Mina, Van Spaan, Bolcken met zijn vrouw, en op den hoek dominé Bondl. Voor het overige was het viij groote vertrek nog lang niet vol. Van Vliezen dorst niet op de voorste rij te gaan zitten, maar wou niet bij de boeren te land komenhij nam dus een stoel, dien hij zoo plaatste, dat hij zoo wat half achter de distinctie-plaatsen te land kwam, zoo dat het, van achteren gezien, er iets van had alsof hij er bij hoorde. Van Willigen zei, daar iedereen bijzat tegen Mina»ik wed dat Eduard van avond nog hier komt" Mij dunkt het wordt ons duidelijk, dat het engagement er door is. Vele boeren met roode doeken om den hals, korte broeken en kuitgespen kwa men van lieverlede binnen met roodkoo- nige, dikke tantes aan don arm, versierd met katoenen halsdoeken en ook aller liefste boerinnetjes aan de zijde van lange slungels met slappe knieën en domme ooger, met een traliewerk van haar er voor Na een verward geluid van gonzende stemmen, schuivende banken en stoelen, neervallende stoven, alles dooi één gemengd door de weerklank van de holle, onge zellige zaal, slond Bondt op en plaatste zich voor den katheder, üoodelijke stilte. De predikant iiep allen een hartelijk, maar eenigzins gerekt welkom toe, waarin hij aantoonde dat al het gpede van boven komt, en dat men nooit tct het stichten den het Huis te verlaten, ten einde hun stemmen te doen opteekenen op de ge wone manier, zeggende dat zij aldus handelen om tegen de sluiting van het debat te protesteren, hetgeen hen belette het gedeelte van het onderwerp te be spreken dat op Ierland sloeg. De voorzitter (van het comité) meldde hun gedrag aan den Speaker, die hen bij hun naam opriep om te gehoorzamen, Balfour stelde voor, dat de genoemden elf in getal, zouden worden uitgesloten van de werkzaamheden van het Huis Deze motie werd aangenomen, De opge roepen leden weigerden echter de zaal te verlaten. Daar de bedienden er niet hen te verwijderen werden ongeveer een dozijn politie agenten te hulp geroepen. Deze namen met geweld een voot een tegenstribbelende Parlementsleden mede, in weerwil van hun tegenstand. Het tooneel werd door de overige leden met pijnlijke nieuwsgierigheid gevolgd. Een der leden die werd weggebracht riep uitGod zegene Ierland de andere Iersche leden stonden op de banken, met hün hoeden zwaaiend eu zingende God zegene Ierland Toen de laatste der elf was weggebracht verdaagde het Huis In het Hoogeihuis werd een levendig debat gevoerd naar aanleiding van de organisatie van het leger en van de cri- tieken van minister Lansdorwne op lord Wolseley, Rosebery en andere leden ver oordeelden in krachtige termen den aan val van Lansdowne, wiens optreden echter verdedigd werd door Devonshire en Salis bury, waarbij de laatste echter zeide dat geen persoonlijke aanval op Wolseley bedoeld was. Wolseley vroeg daarop het van een Departement van het Nut zou gekomen zijn, zonder den zegen des Aller- hoogsten op de zwakke pogingen der stervelingen. Hij meende, dat eenmaal de tijd zou komen, dat hier meer dan het dubbel aantal zou bijeen zijn, omdat alle groote zaken nederig begonnen wareD, en eindigde met een krachtig drievoudig welkom door de zaal te doen weergalmen. Dé wenk, zoo de term niet te nederig is, werd begrepen en een salvo van applau- dissement daverde. De predikant wachtte geduldig. Toen de toejuichingen nog meer door fikscb gehakte zolen dan door handen kenbaar gemaakt, geëindigd waren, begon de spreker op nieuw, dat hij thans zou overgaan tot de eigenlijke redevoering. Reeds dampten verscheidene pijpen en warme stoven, ïeeds word de lucht ver vuld met walm en scheen te voorspellen Ik zal u met een mist en dikken nevel dekken Qok wasemde reeds hier en daar de punch. De dömine was pas even begonnen te melden, dat hij zou spreken over de vrede lievendheid, als uitwerksel van bet Chris telijk beginsel in den menscb, of zie, daar kwam Eduard binnen. Warenveld z g het dadblijk en zei tegen Mina, »kindlief, kijk eens, wie komi daar Zijne dochter keek even op. Eduard begreep den predikant niet te mogen storen, en bleef dus op den ach. Hoogerhuis zijn oordeel op te schorten tot een volgende gelegenheid, wanneer hij de aandacht zou vragen voor de tegen hem gerichte aantijgingen. Woensdag in de Belgische Kamer tweede stemming over de wet op het spel. De Minister van Justitie stelt nu voor art 1 te lezen als volgt»Het is verboden op publieke of voor het publiek toegan kelijke plaatsen te spelen en te wedden naar aanleiding van het spel, als de inzet of de weddenschap openbaar of kennelijk bekend is en zoo belangrijk, dat duidelijk blijkt, dat het najagen van winst en niet ontspanning het doel is. Art. 2 laat hij vervallen, dat hij als wij ons niet vegissen, op het spel in particuliere clubs slaat. BREMEN, 6 Maart. Op den rit van den Rathskeller naar het station, wierp een werkman een stuk ijzer naar het Keizerlijk rijtuigde Keizer moet, naar men zegt, daardoor licht getroffen zijn aan de wang maar de rit werd zonder oponthoud voortgezet. De dader werd dadelijk gegrepenhij heen Dietrich Weiland. De man lijdt aan vallende ziekte en geeft verwarde antwoorden, BREMEN, 7 Maart. Volgens de »We- serzeitung" werd de Keizer door het stuk ijzer onder het rechteroog geraakt Hij kon echter niet ernstig gekwest zijn om dat hij gedurende den geheelèn rit naar het station tot de naast hém zittenden burgemeester er niets' van zeide en hem eerst aan het station doof iljü gevolg er opmerkzaam bp' gemaakt werd, dat hij blpëd op zijn wang had. tergrond bij de boeren eu boerinnen. Zaker amuseerde hij zich wel zoo goed als zijn vader, want van tijd lot tijd speelde een lach om zijn mond. en dit kon men van den ouden heer waarlijk niet zeggen. »Was de verhandeling slecht hoor ik den lezer vragen. Voor ik antwoord, eene wedervraagHoudt gij van verhan delingen, lezer? Van de geijkte, iu gelijke deelen afgeknipte verhandelingen, met gemeen-plaatsen als tolken van groote geoefendheid, en volzinnen, gerond en kunstig gevormd Wedt dan, dat deze redevoering aan al die on misbare vwr- eisobten voldeed, en buitendien nog de eigenschap had, dat ze te geleerd voor het onbeschaafde, te weinig bale-kenend voor het beschaafde .publiek was. „Ik verveel me verduiveld,* zei Wa renveld. „St,< klonk het uit Van Wiiligens mond. Het eerste deel waarin de predikant aangetoond had, dat zonder vrede alle geluk ondenkbaar was, was geëindigd de zakdoek werd uit den zak gehaald, en de witte vredevlag scheen hei sein tot een appïaudissemeutniemand had er wat tegen, want daar zat geen enkel krijgs man in de zaal. Daarop begon de spreker zijn tweede deel, met kracht van ledeuen bewijzende zooals hij zeide, dat zonder christelijk be ginsel evenmin geluk denkbaar was, Hjj werd meer verhoven, eu toonde aan, dut

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1