Het vorstelijk Echtpaar te Amsterdam. AXEL, ilen 5 Maart 1901. Aan de Rijks-Normaalschool alhier zijn toegelaten voor de le klasse der voorbe reidende klasseW. Balkenstein, D. W. Imandt, W. Karstel. M. van Luijk, E. Ongenae, A. Steppe en C. Stoffels. Een candidaat werd afgewezen. Voor de 2e klasse L. Kindt. Toegelaten voor de le klasse der Rijks NormaalschoolC. van de Bilt, J. M. Claessen. A. Cornelisse, P. Eggermont, A. Goossen, A. Muller, A. van Nieu lande, A. J. Pauw, P. de Rjjk, S. C. Rijnberg, A Scbelleman, J. de Vries en E. de Visser. Vijf candid aten werden afgewezen. Voor de 2e klasse werden er 2 toegelatenP. A. Boogaert en C. A. de Theije. Twee canaidaten werden afgewezen. De uitslag der overgangs- txamens der andere klassen is nog nibt bekend. De gemeenteraad van Clinge besloot tot het instellen eener kermis of jaarmarkt in het dorp Nieuw Namen, aanvangende op Zaterdag na den 28en Juni om voort 6 duren tot Maandag daaraanvolgende. Gemeenteraden, die tegen dit besluit bezwaren hebben, dienen daarvan voor 15 dezer aan Gedeputeerde staten kennis te geven. M. Gt. Door den minister van waterstaat is een reglement vastgesteld voor het kanaal te Philippine. Tovens is tot kanaal wachter benoemd A. de Ruijscher te Philippine met ingang van 1 Maart jl. Rechtszaken Arroiiilissements-Reclitbank te Middelburg. Ter zitting dier rechtbank van 11. Vrijdag werd in de strafzaak tegen B. J. P., veekoopman te Kapellebrug (Clinge), beklaagd van mishandeling, als getuige gehoord E. B., koopman te Kapellebrug, gemeente Sint Jansteen. Naar aanleiding van die getuige-verklaring werd door den officiei van justitie gevraagd schorsing der hoofdzaak, rechtsiogang tegen voor noemden getuige en diens onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank weigerde de gevangen neming maar beval een onderzoek naar de vraag of bedoelde getuige zich aan mein eed had schuldig gemaakt, waai toe te d:en einde de stukken gesteld werden in handen van den rechtercommissaris, be last met de instructie van sirafzaken. ZWARE VERWONDIN G. Voor bovengenoemde rechtbank werd Vrijdag voortgezet de behandeling van de newal zoover te krijgen. Bolcken was vooreerst niet dan met moeite over te halen geweest. Hij wou zich niet onttrek- ke maar om juist bestuurder te wor den zoo groot ongelijk had hij niet, want bet had de zaak in den beginne nog al tegen gewerkt, dat men het oog op dien roorasche geslagen hadintus- schen had het weer die goode uitwerüir.g, l d. de katholieke boeren van den omtrek, ui vrij grooten getale waren toegetreden, i T- de pastoor de zaak niet tegen werkte. De domine's en enkele heeren (waaronder autoriteiten \J uit de naburige dorpen en steden, hadden medewerking beloofd, en hoewel het aantal leden nog niet groot was, kon men althans een aanvang maken. Meer dan twee maanden zijn verloopen sinds het gesprek in ons vorig hoofdstuk medegedeeld maar hoewel heden üe eerste vergadering van het Departe ment plaats heett, zou men zich zeer vergissen, als men daaruit op wilde maken, dat de oprichting daarvan nog geene vruchten heeft opgeleverd, waut het heele doip bemoeide zich met de nieuwe zaak iedereen wilde wijsheid uit kramen, 't geen van zelve het gewenschte gevolg had, dat de personen met rust ge- l.iten werden, al mocht ook Van Spaan overal, behalve bij Van Willigen, zeggen dat het vrij wat meer pas zou gegeven, hebben, den domine piesident te maken, dan den ouden paai van een koopman, d:e er alweer die jezuit (roomsen en jezuit zaak tegen D. v. d. V., oud 20 jaar, smid, geboren en wonende te Hontenisse, thans alhier in hechtenis, die den 11 Febiuari terecht stond, ter zake dat hij in den avond van den 4en November 1900, om streeks 8 uur, te Hulst, moedwillig Ch. A. M. Wauters eene zware verwonding had toegebracht. De verdere behandeling van deze zaak werd 11 Januari, op verzoek van den verdediger, uitgesteld tot 1 Febi uari, wijl tweo getuigen a décharge niet waren ver schenen. Toen bepaalde de rechtbank dat, wegens ongesteldheid van een der leden van bet college, de zaak werd geschorst tot Vrijdag Maart. In de eerste plaats werd nu gehoord P. J. Begeijn, dienstknecht te Hulst. Hij verklaarde Zondagavond 4 Novem ber 1900 geweest ta zijn in de herberg van Fassaert te Hulst en gezien te hebben dat op de achterplaats dier herberg Van Komseke, de vader, twee personen, die hij niet kende, van elkaar scheidde. Op eene vraag van den verdediger van bekl., den beer rnr. F. C. vaD Deinse, advocaat te Middelburg, hoeveel personen er op de achterplaats waren, verklaarde getuige dit niet te weten. De verdediger wees erop dat bekl. vroe ger veiklaard heeft dat V. d. V.en Wauters aan het worstelen waren. Tbana zeide hij wel een geschuifel ge hoord te hebben, maar geen worsteling te hebben gezien. Alleen zag hij dat twee personen tegen over elkaar stonden en door Van Kemseke werden gescheiden. Hij kon ook Diet verblaren dat de twee personeD elkaDder vast hadden gegrepen. Op de vraag waarom hij, ofschoon be hoorlijk gedagvaard, de vorige maal niet was verschenen, deelde getuige mede dat bi] meende daaraan niet le moeten vol doen omdat er geen gbld bij was, hij voor zich zelf zorgen moei en geen kosten kon makeD. De volgende getuige, F. Brand, werk man te Hulst, evenals de vorige a'décharge gedagvaard, was in den bewusten avond ook in de herberg Hij heeft op de achter plaats leven gehoord en zag dat V. d.V. en Wauters elkauder vast badden. Hij zag ook dat Van Kemseke Sr. de twee per sonen scheidde. H(j heeft niet gezien dat V. d. V. een mes in de hand bad. Wel heeft bij gezien dat Wauters, toen deze de herberg binnenkwam, in den buik gewond whs. De beklaagde werd vervolgens gehoord. Hij gaf toe dat ei tusscheri hem en Wauters moeite was ontstaan en laatst genoemde hem een slag op de borst toe bracht. Toen is een worsteling gevolgd en heeft bekl., ziende dat hij niet tegen Wauters op koD, zijn mes g9trokken en Wauters daarmede een steek in den buik gegeven. Hij beweerde uit noodzakelijke zelfver dediging te hebben gehandeld, ook omdat hij vau de achterplaats niet kon vluchten. Indien Wauters bekl. geen stomp had toegebracht, dan was er niets voorgevallen, beweerde hij, want hij was den ganschen avond mot hem uitgeweest en er bestond geen veete. De ambtenaar van het openbaar minis terie, de heer mr. Mathon, begon met te zeggen dat het hem werkelijk een raadsel is geweest waarom de verdediger de twee getuigen a décharge heeft opgeroepen, wat onnoodige tijdver spilling heeft veroorzaakt. waren bij dien man een) ingedraaid had. De algemeeD erkende roijaalheid van Van Willigen en de bescheiden houding van Bolcken waren oorzaak dat de schimp redenen geen vat konden hebben, te meer, daar Van Spaan gerust deze zin snede van Tijl Uilenspiegel op zich zeiven had kunnen toepassen niemand houdt van me, maar ik maak het er ook naar. Wordt vervolgd.) Door de verklaringen der getuigen A décharge is alles bewezen wat ten laste gelegd is. De eenige vraag iswelke straf moet bekl. worden opgelegd Onmogelijk is het niet dat een zekere uitdaging van de zijde van Wauters heelt plaats gehad, want het is niet aaD te nemen dat, zonder dat, bekl. hem een zoo zware verwonding zou hebben toegebracht. De verwonding was ernstighec leven van Wauters heeft aan een zijden draad gehangen. Bekl. leidt een slecht gedrag zijn ouders klagen zeer over hem, zij hebben nooit anders dan verdriet van hem gehad. De ambtenaar vorderde schuldigverkla ring van bekl. en zijne veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met mindering van den in voorloopige hechte nis doorgebrachten tijd. De heer mr. P. Dieleraan, advocaat te Middelburg, als raadsman van de belee- digde partij optredende, vroeg een schade vergoeding van 150, voor kosten van dokter od apotheker en het stellen van een plaatsvervanger in den quarantaine stal voor Wauters. Beklaagde had daartegen niets in te breDgen. De verdediger meende dat het niet aangaat alle schuld en verantwoordelijk heid voor het gebeurde aan den beklaagde te wijten. Pleiter wees er op dat bijna twee jaar geleden bekl. vriendschap beeft aange knoopt met de zoons van Van Kemseke. Hij maakte daardoor kennis met de dochter van Van Kemseke, en daardoor kwam hij veel in Hulst, zooveel dat hij bijna nooit meer thuis was. Na anderhalf jaar kwam ei verandering in de verhoudinger bood zich een andere paitij aan voor de dochter en aan bekl. werd te kennen gegeven dat hij zijn be zoeken aan hel huis van Van Kemseke wel kon staken. Dit gaf aanleiding tot eeo minder goede verstandhouding tus- schen de broeders van het meisje en bekl. Iu de herberg van Fassaert is op den avond van 4 November kwestie ontstaan tusschen Wauters en beklaagde, waarop het gebeurde op de achterplaats gevolgd is. Pleiter achtte bet zeer aannemelijk dat bekl. door Wauteis is aangevallen. Toen hij zag dat bij het onderspit delven zou, heeft hij zijn mes getrokken en de onverantwoordelijke daad gepleegd. Pleiter wees erop dat bekl. nooit vroe- ger een strafbare daad pleegdedat hij echter driftig is, op den bewuster, avond drank had gebruikt en langen tijd in pre ventieve hechtenis had doorgebracht, en riep daarom de clementie van de recht bank voor zijn cliënt in. Eindelijk wat betreft de vordering van schadevergoeding, stelde pleiter in het licht dat de familie van beklaagde aan de be leedigde partij reeds vroeger beeft aange boden de kosten van dokter en apotheker te betalen. Wat betreft het oproepen der getuigen a déchargedit had de verdediger gedaan op grond van de verklaringen, door deze personen vroeger voor de marechaussee afgelegd. Hierna werd het onderzoek in de zaak gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag over acht dagen. M. Ct. 't Was Zondag al heel feestelijk te Am sterdam. Drukte aan de tieinen, van wege de tal- looze aankomende logés, waarmee elk gezin zoowat overladen is. De hotels liepen reeds vöhen waar nieuwelingen aanklopten, kregen ze een beangstigend »alles bezet" ten be scheid. Er worden weder aardige prijsjes besteed voor een behoorlijk, soms maar heel bekrompen onderkomen, de hotelhouders en kamerverhuurders kloppen er, evenals de koetsiers, die onderling tot dubbel tarief hebben besloten, een aardig sla-tje uit. Nu, in de feeststemming ziet men niet op een kleinigheid en wie dezer dagen in de hoofd stad wil genieten, of ook maar een »mensch- waardig bestaan" verlangt, bij mag zich 't gevleugeld woord herinneren put money in your purse. Prachtig weer dat voor de komend^ dagen veel goeds voorspelt, bracht Zondag zoo ongeveer half Amsterdam op de been. in de hoofdstraten en op de Grach ten, vooral op de Heeren- en Keizersgrach ten, moest men zich bijna voetje voor voetje bewegen en alleen dank zij de 't lofwaardig geregelde rijtuig-verkeer in een richting, ging het heel ordelijk en netjes. Maar soms kreeg een wandelend huisvader, vooral als hij moeder de vrouw ên de kinderen bij zich had, 't toch een beetje benauwd in de drukte. De stad ziet er keurig uit, dat moet er kend worden, nu het feest-toilet ongeveer gereed is. Wel is de versiering bij lange niet zoo algemeen als in de dagen der in huldiging", want behalve langs den In- tochtsweg zijn eigenlijk maar enkele buur ten icollec'ief" gedecoreerd en de parti culieren hebben zich maar matigjes op den voorgrond gedrongen. Toch is het geheel 7roolijk en kleurig en opwekkend en als straks de vlaggen overal wapperen, zal er zeker een aanstekelijk jolige stemming van de mooi aangekleede huizen uitgaan. Men kon Zondag al zien hoe de omge ving op het publiek werkt. In de mooie wijken was het waarlijk vrolijk en prettig en, om maar iets te noemen, bij de voor stelling van Frits van Haarlem's Varietei- ten-Gezelschap, in het Circus Carre heerseh- te al de waie stemming, dank zij de natio nale liederen van het orkest, de feestouver- ture en vooral de bioscopische vertooning van de huwelijksfeesten in den Haag. En vandaag is het natuurlijk crescendo. De Oranje-kooplui, met feestgidsen, strik jes en vlaggetjes, linten en bloemen voor de nationaaigezinden en wie is dat in Amsterdam nu niet maken de wande laars, de beursbezoekers en anderen, die nog wat anders te doen hebben dau aan hun kr.oopsgatversiering te denken, min of meer tureluursch door het onophoudelijk opdrin gen van hun Oranje-viooltjes en dergeljjken de gewone tramkaartjes- en lucifersnegotie op den Dam is er geheel door op zij gezet alles wat »handelsgeest" heeft onder de Amsterdamsche volksklasse, heeft zich in deze dagen in de »Oranjebranche" geworpen. Over de collectieve versieringen hebben we reeds het een en ander verteld. Maar we zonden nog over enkele bijzondere feest- decoratiën spreken. Dat is een belofte, die een mensch zwaar op den maag kan liggen want eigenlijk is er geen beginnen aan. Reeds op den Dam, waar het nationaal monument, in een prachtigen tuin van bloe men en planten, met fonteinen, is geplaatst, zoodat alleen de Maagd nog op baar hoog voetstuk is te herkennen en waar een zes tal smaakvolle, uit rijk versierde obelisken oprijzende masten zijn geplant, die het gansche plein in kleuren en bij de illumi natie, ook door de electrische waaiers, waarin ze eindigen, in licht zullen doen schitteren, reeds op den Dam ziet het er mooi uit Zeemanshoop en de Groote Club trekken door fraaie versieringen dadeljjk de aau- dachf, de eersta door de rijke fluweelen drapeeringen met goud, de laatste door het frissche groen van kransen en guirlandes aan den ganschen gevel, met witte bloemen bezet (iets van den bruidsweg in Den Haag, die intusscben nergens is geïmiteerd Het post- en telegraafkantoor is geheel in lijstjes gezet voor een gevelilluminatie, die prachtig zal doen zoo ook de Ned. Bank en Arti et Amicitia en het Rijks- Mu8eum alle lijnen van deze reusachtige gebouwen zijn in rood of nationale kleuren nagetrokken lampions of electrische gloei- licbten zullen die lijnen hedenavond flik kerend en schitterend weergeven. En nu genoeg over de versieringen, om dat men er eigenlijk toch niet genoeg van zeggen kan. De inleiding der feestweek is er al ge weest. Tj)dens het verblijf der Vorstelijke per sonen t,e Amsterdam zal driemalen van de gouden koets gebruik worden gemaakt, steeds met zes paarden bespannen. Woens dag rjjden de Vorstelijke echtgenooteu tr mede naar het Museum, Donderdagavond naar het Concertgebouw en Vrijdagavond naar deu Stadsschouwburg.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2