No. 94. Woensdag (i Maart 1901. I6e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. T. DIELEMAA, Bnitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vrij en vrank is De Wet in den Vrij staat aangekomen. Kitchener meldt het zelf en vergat zelfs iets van zijn hielen te seinen. Het is waar. de Kaapkolonie heeft De Wet moeten ontruimen maar met de gezwollen Oranjerivier worden wij een beetje bang, dat het zou kunnen geluk ken den Vrijstaatschen held te pakken. Zoolang De Wet vrij is, is er aan geen einde van den oorlog te denken. De Cubanen telden hun opstanden tegen de Spanjaarden bij jaren, waarom zullen de Boeren dat ook niet doen.. Hoe het in de Kaapkolonie met De Wet precies gegaan is, weten wij niet. Het is ook volstrekt niet zeker, of al de Boeren de Kaapkolonie hebben verlaten. Gewoonlijk volgen de Boeren deze tac tiek, wanneer zij in het nauw gebracht wordende commandos worden ontbo den en opgegeven op welk punt men zich weer zal vereenigen. Men ziet in het groote land dan een of twee Boeren bij elkander, meer nietbekend met het terrein- en overal vrienden vindend, weten zij overal door te sluipen, ook door de Engelsche posten en het is meermalen gebeurd dat er naar Londen geseind werd dat de cordons zich nauwer sloten en er geen ontkomen meer was, en zie in plaats van in het front zag de Engel sche bevelhebber tot zijn groote verbazing plotseling dat hij De Wet in den rug had. Wat hebben deEngelschen ook nu weer gebluft op hun versche troepen waarmee De Wet werd gejaagd, wat hebben zij hun God bedankt voor het Van Willigen scheeD het niet op te merken. »Och papa," hernam Eduard, 't zit hem alleen daarin, dat ze te weinig te doen hebben. Bij ons hebt ge geen kwesties." »Te weinig te doen zei de dokter, »ik te weinig te doenHoe zou ik dan mijn negen wurmpjes de kost geven Met lanterfanten en naar den kroeg loopec Als u spreekt van weinig te doen schijnt u de gewichtige plichten, die aan het lee raarsambt verbonden zijn, niet te kennen of te begrijpen. Paulus zegt in zijn brief aan de »Maar, mijne heeren, 'k mag me ver wonderen dat je die zaak dadelijk op u zeiven toepast, ik sprak van het heele dorp. Ook licht bet hem volstrekt niet aan de eigenlijke ambtsbezigheden. Maar als die afgeloopen zijn wat dan »Wel dan Komt men bij elkaar en praat een beetje, zei Warenfeld. »Ja juist,viel Van Willigen in, »maar in hemels naam waarover wordt dan gepraat Geloof me, de minste menschen zijn geschikt om met elkaar te piaten. Dat zijn ze in de groote steden evenmin als hiermaar daar heeft men het ten rijzen van de Oranjerivier, en zie De Wet is er toch over. Van de onderhandelingen met Botha heeft Kitchener nooit iets geseind, ook nu niet. De Engelschen hebben dat gedroomd en spelen nu nog eiken dag dat liedje in de kranten als een deun van een straat orgel. Wel seint Kitchener weer een „ongeluk"tachtig man van Kitchener's Fightings Scouts zijn aangevallen en moesten zich na een hardnekkige verde diging overgeven. Natuurlijk was er een „overmacht" anders geven Engelschen zich niet over. Waarschijnlijk zijn de Engelschen in een hinderlaag gevallen. Het is te hopen, dat de Engelschen veel munitie bij zich hadden. Het is altijd aardig als men met zijn eigen kogels be schoten wordt. Welk een teleurstelling weer voor de heeren aan de Theems. Joe kan wel eens aan slapeloosheid gaan lijden. Wanneer zal men in Engeland gaan inzien, dat die man de booze geest van Groot-Brittannië is Zoo kan het toch niet altijd duren de miliarden liggen ook te Londen niet voor het grabbelen. Breekt eenmaal de beweging voor het beëindigen van den oorlog aan door een schikking, dan zal zij waarschijnlijk spoedig groote afmeting aannemen. Kolonel Ricciardi, de bekende aanvoer der van de Italianen in Zuid-Afrika, ver klaart naar aanleiding van het bericht over door de Engelschen aangeworven Italianen, dat zijn laudgenooten vurig voor de Boeren zijn en dat, zoo de Engelschen er onder voorspiegeling van landerijen naar Zuid-Afrika troonen om tegen de Boeren te vechten, zij ongetwijfeld onver- minste begrepen, en gaat men kaart spelen.* >Kaartspelen zei Bondt, met heele groote oogen. »Ik hoop toch niet »Maak je maar niet benauwd dominé; ik speel hier in mijn huis elke week een paitijtje, maar daar vraag ik je natuui lijk nooit bij. Ik vind het ondertusscben een heel goed idee van Eduard, 't is juist wat hier ontbreekt, een band, iets dat de menschen stol geeft om te praten want de dokter kan niet over zijn vak spreken, daar blieven de gezonden niet van ge diend; heeft de domino altijd den mond vol van de kerk, dan verveelt hij de menschen, en went ze er zoo aan dat hij geen effect op hen heeft als het noodig iseen ontvanger en een schoolmeester zijn in dat opzicht nog veel erger, waar over zult ge nu zamen praten? Natuur lijk over Grietje die en Gerrit dat iedereen gaat over de tong en een schelm die er wat af laat. Ik zeg nog eenseen band moet je hebben." »Ja, maar dat kan niet op een kleine plaats." »Ja wel," riep Van Willigen uit, als had hij het gevonden»dat kan we! Waarom kan men hier geen Departement van het Nut houden »'t Nut van het Algemeen?" vroeg ie domme, en de vraag scheen eene af keuring. »Ja, domine, waarom niet V" »Maar, meende Waren veld, »als je de wijld naar dezen zullen overloopen. De Inlijving van de Boeren-Republieken wordt nog steeds door Frankrijk verloo chend. In een Woensdag afgekondigd ministerieël besluit worden postpakket tarieven geregeld naar den Oranje-Vrij staat en de Transvaalsche Republiek en dit over Engeland. De bekende Londensche „Morning Lea der" beweert, dat de openbaar gemaakte correspondentie tusschen Louis Botha en Roberts in Juni gewisseld, onvolledig is. De onderhandelingen waren al gaande vóór 11 Juni, met welken datum de open baar gemaakte briefwisseling begint. Dr. Schultz en de Regeeringscommissaris voor spoorwegen Smit waren uit Pretoria ver trokken met brieven van mevrouwen Kruger, Botha, Eloff en anderen aan Kru- ger om den Staatspresident uit te noo- digen naar Pretoria terug te keeren en een einde aan den oorlog te maken. Dr. Schultz deelde naderhand mede, dat Botha hem persoonlijk een boodschap aan Roberts toevertrouwde. Het Blauwboek verzwijgt een en ander. De Amerikaansche Senaat heeft met 45 tegen 27 stemmen een amendement op de legerwet goedgekeurd, bestemd aan President Mc. Kinley de vrije hand te verzekeren ten aanzien van de Philip- pijnen. De democraten stemden tegen. Ook werden met groote meerderheid goed gekeurd de voorwaarden voor de onaf hankelijkheid van Cuba. LONDEN, 4 Maart. De „Express" verneemt uit uitstekende bron, dat Botha een stilzwijgende wapenstilstand ver boel bij elkaar brengt, dan wordt het nog eerder hommelens. Schoonevelden is nu dood, dat helpt, 't is zonde dat ik het zeg, maar 't is waar." »Nu, en een andere groote zwarigheid is ook opgelost," hernam de oude heer. »Ge meent dat wij weer wel zijn vroeg de domine. »Maar laat ons dan eens denken, wie zal president wezen »Dat spreekt van zelf, Van Willigen," antwoordde WareDveld. Bondt keek zuinig, want dat kwam hem immers toe, als domine. »Neen," zei de oude heer, »de voor ganger van de gemeente is president, dat spreekt, maar de lastigste post is secre taris, wie moet dat wezen »Warenveld," riep de domine, om te toonen hoe oprecht zijn verzoening was Van Willigen begreep heel wel, dat zoo iets nooit goed kon gaan, want dat die twee menschen volstrekt ongeschikt waren om met elkaar te werken, maar vroeg »Wel dokter, wat dunkt je daarvan? Ik weet het niet, hou je nog al van schrijven »Neen, schrijven daar heb ik een groot vader aan verloren, dankje voor het baan tje geef het aan Van Spaan." »Neen," zei Van Willigen, >daar heb ik tegen, geen Van Spaan in het bestuur." «Dan schiet er niemand over dan Van Vliezen." >Niemand vroeg de oude makelaar. kreeg, waardoor hij in staat is zich in verbinding te stellen met Kruger, die hij zeer bepaalde vragen deed toekomen. Kruger zou als laatste ressort zich tot Petersburg hebben gewend met een be roep op de Haagsche conferentie, maar het antwoord was onbevredigend. COLESBERG, 1 Maart. Steyn en De Wet trokken gisteren met 1500 man de Oranjerivier over bij Leliefontein nabij de vernielde Colesbergbrug, onder het vuur van acht Engelsche verkenners, die goed verborgen verscheidene Boeren doodschoten. Het vuur werd niet be antwoord. Ondanks den hoogen stand van het water en den sterken stroom kregen de Boeren acht karren en vele paarden werden achtergelaten. Een boer van LeJiefontein zegt, dat Steyn er verschrikkelijk ellendig uitzag en dat het geheele commando vreeselijk uitgehongerd was. KAAPSTAD, 3 Maart. De pest breidt zich uit. Gisteren en vandaag kwamen elf nieuwe gevallenvoor, waaronder bij een Europeesche vrouw, Er zijn vijf lijken van kleurlingen gevonden. BRUSSEL, 3 Maart. Bij gelegenheid van het vertrek naar Utrecht richtte de Belgische delegatie van het Nationaal Comité voor Transvaal een schrijven aan de Koningin van Nederland, waarin haar hulde wordt gebracht voor haar hou ding ten opzichte van Kruger en haar gesmeekt wordt het initiatief te nemen voor het bijeenroepen van het hof van arbitrage, »Neen, of je moet in de boeren ver vallen." »En Bolcken dan »Bolcken, die katholiek is?" vroeg de predikant. >Ja, wie anders »Neen, maar dan kan ik geen president worden." »Hebt ge er tegen dat Bolcken lid wordt? Als ge maar begrijpt, dat men alle klachten zal noodig hebben." »Neen, daarom heb ik er dan ook niet tegen, maar doe me dan een plezier, Van Willigen word jij president, ik kan wezenlijk niet met Bolcken in een bestuur wezen, weet je 't gaat niet voor de ge meente anders >Ofschoon ik in jou plaats juist een voorbeeld zou willen geven," antwoordde Van Willigen, »namelijk waar het een roomsche geldt van d6n stempel van Bolcken, dien ik om zijn liberale begin selen hooge achting toedraag, zoo begrijp ik, dat ik daaraan moet toegeven en de hamer moet voeren als Bolcken de post aanneemt." 'fc Bestuur was dus geconstitueerd en wal in de knapste banden van het heele dorp en men ging uiteen. EENE NUTS-VERGADERING. Er zou bij Volkers dan nu de eerste vergadering van het 't Nut van 't Alge. meen gevierd worden, en 't had nog a\ moeite gekost, om de menschen m Groe.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1