No. 95. Zaterdag i Maart 1901. 16* »laai*g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. FEEILLETOJÏ. -4XELSC Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het was Woensdag 27 Pebr. Amajoe- badag. En de vrees dat deze nationale gedenk dag der Boeren zou worden de datum van een tweede calamiteit als Cronjé's over gave, schijnt gelukkig gekeerd. De ruim 204.000 Britten die volgens een Dinsdag aan het parlement gedaan mededeeling in Zuid-Afrika het leger vormen, ongerekend de 25.000 daar ge worven vrijwilligers, worden nog steeds door een handvol Boeren wederstaan. Het bericht van Botha's onderhandelen over een overgave wordt hoe langer hoe minder waarschijnlijk wint stellig niet aan waarschijnlijkheid door het onder „reserve" medegedeelde bericht van de „Daily Chronicle." Wij weten alleen met eenige kans van juistheid, dat de Boeren het hard hebben in het Oosten van Trans vaal, voor zoover zij er niet in geslaagd zijn met Botha te ontkomen. Uit Stan- derton werd Maandag nog geseind, dat deze moeite had zijn menschen bijeen te houden, dat alle passen van de Swazie- landgrens door de Britten waren bezet, dat French operaties brillant succes had den. Dit staat denkelijk op een bericht dat ook Reuter seinde en dat van een ernstigen nederlaag sprak door French aan Lukas Meijer toegebracht. Maar datzelfde telegram spreekt van de ontkoming van Botha. En het zwijgt nog steeds van wat met Smith-Dorriën eigenlijk gebeurd is. Welke waarde zal men er dan aan hechten Even moeilijk is het om te oordeelen over den toestand van De Wet. De „Daily „Kom je van het sterfhuis, domine vroeg Eduard. „Ja." „Hoe maken ze het „Kalm Ant heb ik neergezet. Ik mocht baar vroeger niet, maar bij zulke gelogen- beden komen de schoone zijden van bet menscbt-lijk hart voor den dag." „Ik loop er eens even naar toedag dokter." „Nu, mjjn vriend," zei Bondt, „ik ga catechiseren, ik heb Mina maar vacantie gegeven, ze is daar nuttigerwant heb je een dochter, 'ti3 een juweel." „Ze houdt veel van u ook, dat moet ik zeggen, en daar heb ik baar nooit in tegengegaan." „Dat heb ik gemerkt en dat strekt je tot eer." „Ik moet nu maar naar Knolle, dat's een half uur loopens, dat gaat Goddank wat beter, dan kom ik je afhalen en gaan we zamen naar van Willigen, die het zeker heel plezierig zal vinden." „Da 's een nobel man, vind je niet? Maar a propos, is er wat van aan dat je dochter met Eduaid „Ik weet er niet van, een ander weet altijd meer dan de vader zelf. Die laffe Telegraph" laat hem bij Petrusville zijn dat is weder tusschen Hopetown en Nor- valspont in, bezuiden de Oranjerivier Zelfs wie weet hoe De Wet lacht met alle Britsche „netten" en „hoeken" moet toch verbaasd wezen, dat hij nu daar zou zijn. Van Oranjerivier station tot Norvalspont zou een cordon Engelschen staan en De Wet dan opgesloten wezen tusschen de beide spoorweglijnen, het cordon en de rivier, ongeveer een rechthoek. Het is moeilijk aan te nemen. Wie zou De Wet belet hebben na het gevecht bij Hopetown verder op Prieska aan te trekken? Immers Plumer heette hem achterna te zetten, met 2000 man en kanonnen, terwijl nog negen külonnes hem te hulp zouden komen. Alleen indien Plumer vóór en niet achter hem geweest was, zou de weg naar Prieska zijn afge sneden. Dat is nooit gemeld Over de bewegingen der andere Boeren- commando's in de Kaapkolonie zijn nog eenige berichten ontvangen. Generaal Parsons heeft zoo meldt de correspondent van de „Times" te Wil- lowmore den 24en het commando van Scheepers aangevallen op 25 K.M van hier. De Boereu werden in hun stellingen beschoten de Engelschen hadden twee dooden en vier gewonden, terwijl twee man vermist wordende verliezen der Boeren „moeten" belangrijk zijn Ds Russell en De Vries, leden van den Afrikaanderbond zijn, volgens denzelfden berichtgever, twee dagen lang door de Boeren gevangen gehouden. Kleine afdeelingen Boeren doorkruisen het district en maken gebruik van elke gelegenheid om te plunderen In de laatste praatjes zijn juist reden, dat ik heel weinig meer bij Van Willigen kom. Want je begrijpt, ik mo6t vooral voorzichtig wezen - omdat Van Willigen geld heelt, en ik niets heb dan een huis vol kinderen." „'k Zou het voor je wen^cheG, want Eduard hou ik voor een knappen jongen." „Ja maar ik vertrouw die jongens uit de stad niet, er komt niets van. Adieu EEN NIEUW PLAN. »Papa," zeide Eduard, „ik moet u nu toch ook wat goeds vertellen, dat u plezie zal doen. Bondt en Warenveld zijn ver zoend,« „Och kom »Ja, bij 't sterfbed van Schoonevelden of ten minste dat heeft de aanleiding Er werd aan de deur geklopt, en tege lijkertijd stonden de bewuste kampioenen vriendschappelijk in de kamer. »Welkom, mijn vrienden, welkom 1 Je hebt beiden een treurigen plicht te ver vullen gehad. Onze burgemeester in zoo koiten tijd gezond en dood. »Ja, vader van Willigen," zei de dokter »mijn kunst heeft schipbreuk geleden wat de zijne vermag zal te bezien staan dat kunnen wij onder de maan niet uit maken." Over Bondt'a voorhoofd vei toonde zich een donkerwolk, waar Van Willigen bang voor werd. »Mij dunkt toen, dat ge beiden al vrucb dagen zijn tal van personen in hechtenis genomen. Een correspondent van „Havas" seint uit Vosburg: De colonne van De Lisle is den 23en hier aangekomen, zes dagen na het ver trek van de Boeren, die 1200 man sterk waren. De Boeren schenen over den toestand en over de personen, in het district zeer goed ingelicht te zijn. Zij doen dagmarschen van 75 K M De geheele weg waar de Boeren langs getrokkeD zijn. van Calvinia naar Vosburg, is bezaaid met doode paarden. Dan heeft de onuitputtelijke „Daily Mail" nog een paar mooie berichten. Kolonel Gorringe heeft Kruitzinger „ver slagen" en "zijn commando uiteengejaagd, dat thans in kleine troepen in de heuvels rondtrekt, d. w. z dat het buiten het bereik der Britsche troepen is, maar te allen tijde in staat om dezen afbreuk te doen. Nog zoo'n „overwinning" hebben de Engelschen behaald bij Zoetendaalspoort, ten Noordoosten van Oudtshoorn. waar 400 Boeren een natuurlijke vesting hadden bezet. Een marsch der Engelschen van 36 mijlen belette den Boeren naar het Zuiden door te breken Zij bemerkten de tegenwoordigheid der Britsche soldaten eerst den volgenden morgen, toen zij trachtten een sterke patrouille om te trekken, die naar ZoetenJaalspoort was gezonden. De Boeren volgden de patrou ille tot 300 yards van de Britsche stelling, waarop ze door de 15-pondersen pompom en houwitsers werden teruggedreven. De verliezen der Boeren zijn niet be kend, maar zij vroegen om verbandgoe ten van uw arbeid hebt geoogst. Ik ben ten miuste recht levieden, in het vervolg niet ean in mijn huis te moeten missen Maar zou er dan niets op te vinden wezen, om vrede en eendracht bier alge meen te maken en die te behouden. Weet je daar niets op, doinine »Ik wel," zei Warenveld, wien het niet gevraagd werd, »geef een groot, lekker diner, schenk er ongemakkelijk veel wijn bij, zoodat ze allemaal den volgenden dag in katzwijm liggen, en geen raensch maakt ruzie." »'t Middel is probaat, dokter maar kost baar, heel kostbaar, vooral op den duur." »Duur en niet bevredigend," meende Boodt. »Neen, daar zal geen algemeene vrede wezen, als men niet begrijpt, dat men zijn evenmensch christelijke Helde toe moet dragen, als men den bijbel niet lief heeft, en het aardsche boven bet hemelscbe stelt »Toegestemd, dominemaar zoo hoog wou ik dien algemeenen vrede niet op nemen. Ik meen alleen maar; is er geen middel te vinden, dat de menschen wat verstandiger worden, wat beter met el kaar omgaan, al is het dan ook nog niet uit dat nooge beginsel Neen. domine ik weet heel goed wat je zeggen wil, maar gelouf me, ik hecht veel aan den alge meenen band, dien de christelijke liefde geven moet, ik voel beel wel dat er te veel egoïsme in de wereld heerscht, maar niettegenstaande dit egoïsme, niettegen- deren, toen de Engelsche dokter uitging om naar vermisten (toöh zeker wel En gelsche vermisten te zoeken. De Brit sche verspieders volgden den vijand, die in twee colonhes terugtrok. Nu is dit ongetwijfeld weer een „neder* laag van de Boeren geweest, maar zoo'n nederlaag dicht in de buurt van Kaapstad is toch wel typisch. En even merkwaardig is het dat de Boeren Maandag een aanval hebben ge daan op Richmond, ten Z. Van De Aar. Daar is kras gevochten. Het dorp werd alleen door de stadswacht en weinig troepen verdedigd, maar die hielden het uit tot van Hannover Road versterkingen aankwamen. De verliezen worden be- scheidenlijk verzwegen. - De commissie uit den Amerikaanschen Senaat, belast met de Cubaansche aan gelegenheden, stelt voor den President te machtigen aan de Cubanen, zoodra hun constitutie is vastgesteld, het bestuur van het eiland over te dragen, onder voor behoud, dat de betrekkingen tot de Unie als volgt zullen worden geregeldlo het is aan de Cubaansche Regeering verbo den een tractaat te sluiten, waarbij het grondgebied wordt geschonden of aan eenige Mogendheid een vestiging of con trole over een deel van het eiland toe te staan 2o. het is haar verboden schulden aan te gaan of te betalen, waarvoor zij niet in staat is rente en amortisatie uit de gewone inkomsten te voldoen 3o. aan de Unie moet het recht worden toege staan tusschen beide te komen ter ver zekering van de onschendbaarheid van Cuba en van de handhaving van een be stuur, in staat leven, goed en vrijheid te beschermen en de verplichtingen na te komen, voortspruitende uit het trac taat van Parijs; 4o, de bestuursdaden verricht gedurende de militaire bezetting moeten bekrachtigd worden5o. de Re geering moet in uitvoering brengen maat regelen ter voorkoming van epidemieën en ter verbetering van den gezondheids toestand 6o. een tractaat moet bepalen wie het eiland Dos Pinos in eigendom krijgt7o. Cuba moet in huur of koop afstaan alle maritieme stations en kolen- depots, die de President der Unienoodig acht ter bescherming der Amerikaansche belangen8o. al deze bepalingen zullen vastgelegd worden in een tractaat met de Unie. Men zegt, dat de President zeer met deze regeling is ingenomen. Maar de Cubanen staande het weinig christelijk beginsel, is er toch iets, dat de menschen leiden moest tot een gemakkelijker manier om met elkander om te gaan 't is ieders gezond verstand. Maar mijn hemel, ik heb nooit onaangenaamheid, en dat komt vol strekt niet omdat ik zoo'n uitmuntend christen ben, maar omdat juist mijn egoisme me zegt, dat al dat geharrewar tot niets leidt en beel vervelend is." »Gezond verstand, jongen ja, dat's op geschept 1" zei de dokter. I Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1