Buitenland. Binnenland Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. die de kool verwonden op de een of andere wijze (slakken, larven van koolvlieg. enger lingen, ritnaalden, larven van de snuittor, glatorhynchus solcicollis, enz. enz.) de verspreiding der ziekte in de hand werken, volgt, dat door deze ongedierten zooveel mogelijk te bestrijden, ook de verspreiding der ziekte wordt tegengegaan. Ten slotte wil ik u nog den naam melden van de bacteriedeze is Psendomonas campestris (Pannuel.) Tot zoover de Heer Van Hall. In het volgend nummer deelen wij mede het plan voor proefnemingen, thans door Prof. Rilzema Bos betreffende de bacterie ziekte der kooien aangeraden. C. B. Als de stem eens roependen in de woestijn klonk de oproep dezer dagen van de Daily News tot alle mannen van goeden wille om front te maken tegen de regeering wegens haar misdadig op treden in Zuid-Arfika. >Het is nu tijd.,* zoo schreef het ra- diaale blad, »dat ieder, die de eer en den goeden naam van zjjn vaderland hooger stelt dan kleine partij voordeelen, zich moet opmaken tot de scherpste oppositie tegen de meest onbekwame en meest heillooze regeering die sinds menschen- heugenis het lot van het Britsche rijk bestuurt. Het program dezer regeering ligt voor ons en wij weten, dat een ministerie van laf gezwets zonder inhoud na als voor besloten is goed en bloed van Ec- gelsche burgers te offeren in een einde- loozen en doelloozen oorlog In een ver- kiezings kampagne, die iDgeleid en voort gezet werd door voorspiegeling van val- sche feiten heeft de regeering zich haar bestaan verzekerd in weerwil dat het volk van Groot-Brittanje al vroeger diepe en droeve ondervinding had van het be- drijf der regeering door wie het bedrogen en voor den gek werd gehouden. Wij bevinden ons nu in een toestand, zoo ellendig en beschamend als maar denkbaar is, en wij behooren ons wer kelijk af te vragen of dan de regeering van het volk de opdracht heeft gekregen dezen oorlog, die in waarheid niets anders meer is dan een burgeroorlog, verder te voeren onder een eigenzinnig in den wind slaan van alle lessen en overlevering der historie, en er gevolgen uit te trekken die ieder eerlijk man tegen de borst stuiten.* Indien de stijfhoofdigheid waarmee bijna geheel het machthebbende deel van het Engelsche volk den oorlog tegen de Boeren volhoudt en tot het uiterste verklaart te willen doorvechten, zou zijn te breken door zedelijken aandrang van vredes- vrienden, door beginselvast betoog van verdedigers van het recht, dan ware zeker aan den strijd al lang een eind gekomen, er zou althans door de regeering zijn gezocht naar een bevredigende oplossing. Doch al deze prediking en al dit ver maan en al deze protesten hebben niets kunnen uitwerken tegen het opgeschroefde Jingoisms ijverig gevoed door een kliek van belanghebbende kapitalisten en aan gewakkerd door een machtige leugenpers Chamberlain is zelfs in het Lagerhuis bij de behandeling van het antwoord op de troonrede grover dan ooit tegen de oppositie te keer gegaan en Asquith, een liberaal die nog wel lid is geweest van een ministerie Gladstone, viel de regee ring bij. Indien eenig argument indruk en een kentering in de tot dusver gevoerde poli tiek maken kan, dan moet het een argu ment zijn, dat betrekking heeft op de beurs. De enorme sommen, die de oorlog stond, en ik dacht bij me zeiven, morgen kan ik ook sterveD en ik wou niet graag voor God komen met haat in het hart." „Warenveld 't spijt me dit je me voor bent geweest, ik had je de hand het eerst willen toesteken." „Dat heb je gedaan, toen je de woorden dos vredes en der liefde sprak, dankje daarvoor." Wordt vervolgd.) dagelijks verslindt en de uitgaven, die nog te wachten staan, zullen ten slotte tot het nuchtere uitzicht moeten drijven dat het zóó niet langer gaat De minister van financiën, Beach, heeft Vrijdag materiaal genoeg verschaft. Hij moest nu eindelijk toch eens met een plan van uitgaven komen en zou dan maar in eens de waarheid zeggen Tot dusverre hebben dan de oorlogs kosten bedragen 8 ll/2" millioen pond ster ling of 978 millioen guldenwekeljjks moest worden uitgegeven voor één mil lioen tot H/4 millioen pond of wel 12 15 millioen gulden. Tot einde December zijn er alleen aan zieken in Zuid-Afrika 7500 man gestorven en 32000 werden als invalieden naar huis gestuurd. Als de Engelsche volksvertegenwoor digers cijfers willen hebben om opgrond van de ontzettende verliezen aan men- schenlevens en aan geld eindelijk naar een eind te zoeken van den oorlog, dan behoeven zjj dus niet meer verlegen te zijn. Van generaal Smith Dorrien hoort men niets. Het jongste bericht deelde mee, dat hij een hevigen aanval van Botha weerstaan en daarna Amsterdam bezet had. Sedert werd gemeld dat hij gevangen was genomen en ook dat Botha door zijn linies en die van French was heengebroken. Wat er van aan is, zal wel later blijken. De regeering heeft eerst heeleraaal ge zwegen, eindelijk heeft zij medegedeeld, dat Smith Dorrien „alleen maar" een nederlaag heeft geleden die hem 28doo- den bezorgde. Het aantal gewonden wordt maar niet genoemd Waar French zit, blijft ook raden. De heele toestand in het Oosten van Trans vaal, die eerst zoo gevaarlijk heette voor Botha is duister Zooveel valt er in tus- schen wel uit de stilzwijgendheid der regeering op te maken, dat het er voor de Engelschen niet erg pluis is. De oude herrie is weergekeerd in den nieuwen OostenrjjKschen Rijksraad. Op grond dat de voorzitter voorstellen in het Czechisch ingediend, in het Duitsch lied voorlezen zijn de Czechen woedend tegen hem uitgevaren. Zij reikten aan hun medeleden groote biljetten uit waar op art. 19 van de grondwet betreffende de gelijkgerechtigheid der nationaliteiten met roode letters stond ge lrukt. De Duitschers verscheurden de biljetten een Czechisch afgevaardigde klauterde in een pilaar en wilde boven den president een aan plakken, andere grepen hem bij zjjn jas en haalden hem naar beneden Te midden van een groot tumult sloot de president de vergadering. Een Fransch blad verneemt uit Laghout dat 160 man die Temminoum in het Zuiden van Algiers bewaakten, door duizend inlanders werden overvallen, die na een hevig gevecht werden terug geslagen met een verlies van 200 man aan dooden en gewonden. De Fransche troep verloor 9 doodeu waaronder 1 offi cier en 21 gewonden, waaronder 2 offi cieren. TWEEDE KANE II Paardenfokkerij. Verscheidene leden achtten, blilkens het voorloopig verslag, de wetsvooi dracht be treffende de Staatszorg voor de paarden- fokkery Diet voldoende toegelicht. Alge meen oprak men deb wensch uit dat de Regeering de ontbrekende inlichtingen als nog aan de Kamer zou versliekken. Ook stelde men er prjjo op een overzicht te ontvangen van alles wat dcor de gewes telijke besturen ter verbetering van de paardenfokkerij is verricht en van de resultaten die met de genomen maatrege len zijn bereikt. Op overlegging van de daartoe betrekkelijke rapporten der pro vinciale commissiën werd aangedrongen. De klacht, dat het ontwerp Diet vol doende is toegelicht, kwam aan onder scheidene aDdere leden niet gegrond voor. De provinciale commissiën zijn, blijkens de memorie van toelichting, wel degelijk geboord. Krachtige maatregelen tot verbetering, v.m het Nederlandsche paardenras, inzon- derneid eeu verplichte heDgsteDkeuring achtte men vrg alge neen noodzakelijk. Tegen hetgeen hier voorgesteld wordt, be stoud echter bij vele ledeo ernstig be zwaar. Zij wensebten niet dat de Staat de zorg voor do paardenfokkerij nagenoeg geheel aan zich zal trekken, omdat zij vreesden dat daardoor het provinciaal en het particulier initiatief zullen worden gedood. Men was van oordeel dat er geen tei men bestaan om de zorg voor de paar denfokkerij aan de provinciale vertegen woordiging te onttrekken en op den Staat te doen overgaan. Rijkskeuring en eone regeling als hier wordt voorgesteld, zal de belangen der paardenfokkerij, naar het oordeel der leden, die hier aan het woord waren schaden in plaats van bevoordeelen. Een ernstig bezwaar zagen deze leden ook hierin, dat de commissie, die van rijkswege keurt op bouw, stand en gang, feitelijk ook omtrent de fokrichting zal beslissen. Verscheidene andere leden waren met de regeering van oordeel dat meer diiec- te staatsinmenging op het gebied der paardenfokkerij, speciaal het in het leven roepen eener algemeene rijkskeuring van alle openbare dekhengsten, diingend noo- dig is voor de verdere ontwikkeling van dien tak van veeteelt. Men bedoelde echter niet dat de fokrichting van rijkswege zal worden aangegeven, doch wenschte slechts dat in een door belanghebbenden naar eigen keuze aangenomen richting zal wor den voortgefokt. Dat de invoering van den voorgostelden maatregel groote kosten na zich zou slepen, deze vrees werd geheel ongegrond geacht. Door enkele leden werden eenige wenken gegeven als middel om he' Nederlandsche paardenras in den kortst mogeljjken tijd merkbaar te vei- beteren. (M. Ct.) Bjj Koninklijk besluit zijn met in gang van 1 April 1901 lo. benoemd tot schoolopziener in het district Gouda de heer W. Middel veld Viersen, schoolopziener in het district Middelburg, uit welke laatste betrekking hem eervol ontslag wordt veileend; 2o. tot schoolopziener in het district Middelburg de heer J. H. Blum, te Alk maar met gelijktijdige toekenning van eei- vol ontslag uit zijne betrekking van schoolopziener in hel arrondissement Alk maar. De »St. Crt.'' van Zondag en Maan dag bevat het programma voor den plecb- tigen intocht van H. M. de Koningin en Prins Hondnk te Amsterdam op 5 Maart as. Bij Kon. besluit, is, op verzoek, eer vol ontslag verleend aan H. Dgkstra, 2e luit. bij het le bat. rustende schutterij in Zeeland en is benoemd bij het 5e bat. dier schutterij tot eerste luit. J. Loeff. thans tweede-luit. AXEL, den 26 Februari 1601. Hed n had in »Het Gulden Vlies" ten overstaan van den notaris DregraaDS alhier en ten veizoeke van zijne principalen, de verkooping plaats van de volgende onroe rende goederen. Koop 1. zijnde een woonhuis, schuur, erf, tuin en bouwlaDd, groot 2 a. 60 c. ot 152 roedec en koop 2, 83 a. 20 c. of 1 gemet 260 roeden. Kooper werd dhr. W. de Koeijer landb. te Axel voor 1210 per 44 a. 56 c.a. Koop 3, zijDde 39 a. 90 c, of 269 roeden bouwland. Koop 4, zijnde 1 h 51 a, of 3 gemeten 116 roeden bouwland. Kooper werd dhr. L. de Feijter Jacz. te Axel voor ƒ1140 per 44 a. 55 c. Tegen drie uur zal Zaterdagmiddag voor een der spiegelt uiten van >PolfcD" in de Kalverstraat ie Amsterdam een eenigszins zonderling gekleede jonge dame. Haar blouse was met gouden banden belegd op haar borst prijkte een oranjerozet aan haar zjjde stond een wandelstok doch het ergstin baar mond stak een dampende sigaret De feministische verschijning trok zoozeer de aandacht van het publiek dat een tweetal agenten er niet in slaagde de passage vrij te houden. Toen het kopje koffie gedronken was, begaf de jonge dame (ook haar haar was kortgeknipt) zich in de Kalverstraat, rustig haar wandelstok bewegend en rustig sigaretten ronkend Het publiek evenwel, zeer onrustig, drong op, zoodat ten slotte een stevige menigte achter de rookende aanholde. In de Reguliersbreestraat was het zwart van menschen. Een paar maal dreigden de agenten, tot vier aangegroeid, met de wapenstokken. De rookende wandelaarster md de gouden op legsels, bet korte baar, de oranjerozet, den wandelstok, de sigaret bleef kalm doorroo- ken, bekeek het Thorbecke-standbeeld om ringd door een woelende menigte, wandelde de Vijzelstraat in. waar de trams moesten stoppen om geen ongelukken te veroorzaken, kwam opnieuw in de Kalverstraat terecht, thans begeleid door vier agenten twee recher cheurs en een inspecteur. Het gedrang was nu zoo geweldig, dat de rookende jonge dame verzocht werd mee naar het politie bureau te gaan, hetgeen zij eerst formeel en trots weigerde, de sigaret tusschen de tanden geklemd, doch wat zjj ten slotte deed, omjoeld en omdraafd door een massa lieden Later bleek dat de jonge dame vermoe delijk niet goed bij haar zinnen was, althans men oordeelde het gewenscht haar, begeleid door familieleden, die aan het politiebureau gekomen waren, naar het Wilhelmina-Gast- hnis te brengen. Zitting van 26 Februari 1901. Met uitzondering van den heer Jansen van Rosendaal die onder het lezen der notulen van de vorige zitting ter vergade ring komt, zijn alle leden en de secretaris tegenwoordig. Voorziter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadeiing wor den onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dankbetuiging op het telegram van geluk wensching bij gelegenheid van het Huweljjk onzer Koningin. b. Kennisgeving van de hh. B. van Ruijven, Ph. J. van Dixhoorn, A. Essel- brugge, C. Djjkwel, A. Olaessens en J. Verjjzer, dat zjj hunne benoeming tot lid der commissie bedoeld in art. 22 der leer- plichtwet aannemen. c. Idem van de hh. Laansma, P. van Vliet en P. Dekker Fz. dat zij hunne benoeming tot lid dier commissie niet aan nemen d. Kennisgeving van den raad der ge meente Terneuzen, dat geen gevolg kan worden gegeven aan het verzoek der ge meente Axel om kinderen uit laatstgemelde gemeente vergunning te verleenen de openbare school te Sluiskil te bezoeken e. Brief van Ged. Staten houdende goed- keuriug van een raadsbesluit betreffende een af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1900. Missive van Ged Staten houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden dienst 1901. Alles voor kennisgeving aangenomen. II. Rekening algem. burgerl. armbestuur over 1900. Bij monde 7an dhr. Kost°r rapporteert de commissie dat geene op- of aanmerkingen zjjn gemaakt, en adviseert alzoo tot goed keuring. Z. h. s. wordt daartoe besloten. III. Wordt besloten op de begrooting van 1900 een postje af- en over te schrijven ten bedrage van 0.84ö. IV. Het huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim wordt met algemeene stemmen zonder aan- mei kingen aangenomen. B. en W. stellen voor om ter tegemoetkoming van de aan de vergaderingen verbonden kosten eene som uit te trekken van 90 benevens 0 belooning voor den Secretaris. Dhr. Jansen zegtNaar het mij voor komt heelt de Secretaris veel werk, maar de andere leden hebben er niets aan te doen. De Voorz. zegt dat dit geld gegeven wordt als presentiegeld, en de Secretaris,

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2