No. 92. Woensdag 27 Februari 1901. 0° Jaarg. mHET TA». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, Land- en Tuinbouw. FEUILLETON. AXËLSOHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct.- DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsrui.nte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Bacterieziekte der kooien. Deze naam heeft men gegeven aan een ziekte, welke zich sinds enkele jaren in het koolgewas vertoont, maar reeds nu in vele tuinen en op vele akkers zulk een onrustbarende afmeting heeft verkregen, dat zij voor de koolverbouwers, die in de koolencultuur hun bestaan moeten vinden, een verschrikkelijke ramp dreigt te worden Aan den Langendij k (Noord-Holland) maakt men zich over het voortwoekeren dezer ziekte ernstig ongerust en men zond daarom eenige zieke producten tot onder zoek aan den Heer Ritzema Bos, Directeur van het PhytopathologisoU Laboratorium te Amsterdam. Aan het onderzoek van den Professor is het te danken, dat men reeds tot meerdere kennis omtrent de oorzaak en de middelen ter bestrijding dezer ziekte is gekomen. Wij achten deze zaak belangrijk genoeg om onze lezers in kennis te stellen met den inhoud van een schrijven (ons door een vriendenhand toe gezonden,) hetwelk door den Heer Van Hall, adsistentaan genoemd Laboratorium, betreffende de bacterieziekte is gericht aan de Landbouw- en Handelsvereeniging „Langendijk en Omstreken." De Heer Van Hall schrijft het volgende:. Wij hebben de koolplanten, die U ons toezondt, onderzocht, en het is ons ge bleken, dat de ziekte veroorzaakt wordt door bacteriëndie hoofdzakelijk zich in den wortel genesteld hebben. Wanneer men den wortel dwars doorsnijdt, dan valt het dadelijk in het oog, dat het hout van den wortel zwart of donkergrijs is 1 »Och ik !c liep Bart „daar heb je eer van, die is verd. fijn" Twee dagen later wist bet heele dorp behalve zij zelve, dat Mina razend baar best deed om Eduaid te krjjgen, en den burgemeester oppaste, omdat ze er geld aan verdiende; maar er werd nog bijge voegd, dat ze ook wel hoop had op een legaatje, maar dat erg tegen zou vallen. Niemand twijfelde aan deze waarheid, want waarom zou ze anders zoo altijd bij Schoonevelden komen Sommigen meenden alleen, dat ze gelijk had, wij' haar vader een talrijk gezin had. en bet moeielijk was allen aan de kost te hel pen. Dat de speculatie op Eduard stellig mislukken zou, wist ook iedereen. Mina alleen merkte van dit alles mets, ze verdeelde haar tijd tusschen den schat rijken Schoonevelden en den dood armen Knolle, en had slechts weinige minuten over, om aan Eduard te denken. Er was echter een, die, boven allen verheven, de handelingen van het meisje onpartijdig gadesloeg, en de kwaadsprekendheid diep verachtte, die enkele bad haar vadeilijk lief, en hoopte haar eenmaal dochter te noemen 't was de grijze makelaar. gekleurd, terwijl in een' gezonden wortel het hout wit of lichtgeel gekleurd is. En wanneer men dat houtgedeelte met het mikroskoop onderzoekt, dan blijkt het, dat de houtvaten, waaruit het bestaat, zijn gevuld met bacteriën. Een verbazend groot aantalbacteriën van ronden of eenigszins langwerpigen vorm bevinden zich in de houtvaten van den wortel, maar ook nog hooger op Want als men een der bui tenste bladen dwars doorsnijdt, dan blijkt het, dat de nerven ook zwart gekleurd zijn. en het bleek ons dan ook, dat ook in de houtvaten van de nerven der bla deren zich een groot aantal bacteriën bevonden. Het is te begrijpen, dat een plani, waarvan de houtvaten van wortel en bladeren gevuld zijn met bacteriën, niet leven kan immers door de houtvaten van den wortel vindt het vervoer plaats van water en voedingsstoffen uit den bodem, en wanneer de vaten door bacte riën zijn opgevuld, kan dat vervoer na tuurlijk niet plaats vinden de plant heeft dus gebrek aan water en aan voedsel, en het is dus te begrijpen, dat de planten, wanneer zij in jeugdigen toestand door de bacteriën worden aangetast, klein blij ven. Maar bovendien scheiden de bac teriën stoffen af, clie vergiftig voor de planten zijn en zoo dooden de bacteriën van de kool de planten niet alleen door hun gebrek te laten lijden aan wateren voedsel, maar ook door hen te vergiftigen Daardoor nemen de buitenste bladeren spoedig een gele tint aan. aan den rand sterven zij af en drogen uit of, vooral wanneer het weer vochtig is. rotten weg. En dat afsterven, gepaard met uitdroging of wegrotting, zet zich weldra op de EEN STERFGEVAL EN EENE VERZOENING. »Neen Eduard, je kunt praten als Brug man, ik ga hier van daan. Och we kunnen dat doen zondei veel omslag te maken. De winter komt aan, dan gaan we naar stadomdat het hier te, stil is." »Papa, u moet 's winb-rs in stad en 's zomers buiten." Men weet wie 't zei »Neen 1" riep Eduard. »Neen papa, u moet hier blijven, wezenlijk, in de stad zult u niet meer kunnen wenneD." »Ocb, maar 't is ei gelijk misschien dat ze bij jou nog veel meer kwaad spre ken, nog veel meer intrigeren maar om dat men zich op grooter veld beweegt, heb je er ten minste geen last van maar hier Iedereen krijgt een beurt, wie denk je, dat nu aan de beurt is Mina." »Wat zeggen ze van Mina?" »Ze gaat van mond tot mond. Ze ver tellen dat ze speculeert op »Wie zegt dat? Ik zal hem vernielen en hij maakte een beweging met z(jn totting of hij al bezig was. »'t Heele dorp." »Da zal ik het heele dorp »Dan zou je heel bespottelijk doen vrindje, want daar zou je de zaak erger mee maken. Warenveld komt hier ook niet meer, en dat spijt me, want dat's een best man, al kan bij ook nog zoo ruw wezen >Papa, ik verzoek je vriendelijk, vraag om Mina's hand voor mij bij baar vader." »Man, wat hebt je een drift 1" binnenste bladen voort. Ook de wortel zelf sterft af, het eerst aan het uiteinde wanneer de grond» vochtig is. rot het uiteinde af, en het is wel te begrijpen, dat zulk een rotte wortel een geschikte plaats is voor vliegen om hun eieren te leggen. Prof. Ritzema Bos vond dan ook in een der toegezonden koolplanten een vliegen- popje, maar wij gelooven niet, dat deze veel kwaad aan de wortels gedaan heeft Het zou mogelijk zijn, dat het een popje was van de koolvlieg, die een gevaarlijke vijand van de koolplanten is, maar dan blijven toch de bacteriën de hoofdschul digen van het kwaad, en de koolvliegen hebben hun maar eer handje geholpen om de koolplanten te gronde te richten. Het bleek n l-, dat beide partijen kool door de bacteriën waren aangetast het ergst de partij, die onder in den mand lag, maar ook van de 3 planten, die boven in den mand lagen, waren er twee door de bacteriën aangetast, de 3de Jlant ver toonde geen bacteriën in de houtvaten hier moet dus een andere oorzaak geweest zijn, die den wortel heeft doen afsterven. Niet onmogelijk is het, dat hierbij de koolvliegen de schuldigen geweest zijn Er waren wel geen poppen of larven te vinden, doch deze kunnen de planten reeds verlaten hebben. Niet alleen de verschillende soorten kool en koolzaad, maar ook de verschillende soorten koolraap en turnip en zelfs de radijs zijn vatbaar voor deze ziekte, hoewel in veei geringer mate dan de kool. In Amerika is de ziekte reeds sedert eenige jaren bekend, en de proeven die er over genomen werden, toonden, dat verschil- »Mag ik me er ook eens mee bemoei en vroeg Kaatje. »Mina heefr, tegenwoordig te veel met de stervenden te doen om aan zulke din gen te denken." Schoonevelden." »Offert ze zich voor dien op 't Is jammer, hij is het niet waapd." Eduard hernam de oude heer be straffend. »Ja, daar weet ik dingetjes van Dan zal de veete tusschen ham en den domine wel uit zijn." »0 ja, maar 't een is pas aan den gang of het andere begint weer." »Zou er iets aan te doen wezen »Zeg eens jongen, heb je de Barbier de Serville wel eens gezien Met een schone basstem begon de oude heer de solo van Basilio»la Calum- nia," (de laster). Kaatje lachte. Begrepen, papa," zei Eduard, »maar ik wil er toch wat op zoeken, om het hier drafgelijk te maken." Jongen, jij dnrfl." »De liefde doet wonderen," hernam Kaatje. »Maar ga jij nooit naar den burgmees ter vroeg Eduard. »Ja wel, maar ik kaD zoo goed piet op passen als Mina." Enfin, allemaal goed, maar die bij mij de minste allusie op haar maakt, zal ik onder de oogen zien, dat beloof ik je," lende dieren, die aan de kool vreten, 't zij aan de bladen, 't zij aan den wortel, een groot aandeel hadden aan de ver spreiding van de ziekte. Dat is ook wel te begrijpen wanneer een slak b.v. ge vreten heeft aan een blad, waarin zich bacteriën bevonden, dan blijven veel van deze bacteriën vastzitten aan de mond- deelen van het dier en, wanneer het dan gaat vreten aau een gezonde plant, brengt het de bacteriën in het weefsel van de gezonde plantop deze wijze veroorzaken dergelijke dieren (slakken, rupsen, enz.) nog meer schade, dan anders het geval zou zijn. Uit het bovenstaande is reeds af te leiden, wat gedaan moet worden, om de kwaal zooveel mogelijk tegen te gaanin de eerste plaats moeten alle zieke planten uitgetrokken en vernietigd, (liefst verbrand) worden.Inalle gevalmogen zij niet op het land gelaten of op den mest vaalt gebracht worden, want in het eerste geval blijft het land dan sterk besmet door al die bacteriën, die uit die wegrottende, zieke planten komen, en in geval men de zieke planten op de mestvaalt brengt, rotten ze hier weg en de mest bevat dan een groot aantal bacteriën, die het vol gende jaar weer op het land komen en gezonde planten kunnen aantasten. Maar ondanks deze voorzorgsmaatregelen zal het land, waar de zieke kool gestaan heeft, toch altijd in meerdere of mindere mate door de bacteriën besmet zijn, en het zal dus jwenscheiijk zijn op dat land in het volgend jaar geen kool, koolzaad, koolraap, knolraap, turnip of radijs te verbouwen, omdat er veel' kans zou bestaan dat de ziekte zich dan in die gewassen wederom zou vertoonen. En uit het feit, dat dieren, en hij liep driftig de deur uit. Toen hij buiten kwam. liep hem Warenveld strij kelings voorbij, zonder hem te zien. Hij dacht dat het b(] opzet was. »Dokter, wil je me niet meei zien »0 ik zag je niet 't is uit, hoor 't spijt me." Wat is uit Hij wist niet wat hjj er van denken moest. 11 ij is dood." »Wie, Schoonevelden Och, toe,hoe maakt de weduwe bet, en de meisjes Mevrouw is naar, hoorAnt maakt heel veel drukte en Suze is bedro9ld, maar kalm," »Mina zal er ook wel van weten." »Mijn kind heeft er toch zooveel mee te doen, dat ik bang voor haar word, want ze heeft wonderen gedaanals ze maar niet ziek wordt." »Ja, je dochter is een engel, dat moet gezeid worden." Bondt kwam aan. Hij groette en wilde voorbij loopen. »Domineriep de dokter. Eduard wist niet wat nij boorde. Warenveld stak de hand vooruit. Bondt greep haai met geestdrift. Ze bleven een oogenblik sprakeloos. Bravo!" zei Eduard, >dat doet me wezenljjk goed Warenveld, ik heb je bij het krank- bed leeren waarderen." »Domir.e, je hebt me tranen uit de oogen gelokt, toen je aan het sterfbed

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1