16e Jaarg. No. 91. Zaterdag 25 Februari 1901. Nieuws- en A d v e r t en ti e b 1 ad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAfl, AXEL. Itniienland. FEÜILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Men had zoo gedacht, dat. Kitchener zelf tegenover De Wet staande, nu het beslissend moment was aangebroken Maar Kitchener is te Pretoria terugge keerd als een jager met een leege weitasch. De Wet, die volgens een bericht aan de Daily Tel. 1 off. en 76 man heeft in vrijheid gesteld die hij bij het passeeren van Zanddrift gevangen nam (let daar tegenover op de%norkende telegrammen der Britten als ze een Boer pakken- De Wet heet bij Strijdenburg of Hope- town tegengehouden, zijn commando in tweeën gesplist omdat de eene helft op eigen gelegenheid is gaan vechten, enz. De waarheid schijnt te wezen, om niet te zeggen is, dat hij zijn troepen heeft verdeeld. Strijdenburg bezet doch weer ontruimd, zijn marsch heeft gedekt door een postenreeks en op weg is naar Pries- ka, waar hij Hertzog zal ontmoeten en veel steun zal vinden. In het Noorden van het district Cradock zijn de Boeren weer bezig strijders aan te werven en paarden op te doen. Dat er in de Kaap nog flink gevochten wordt bewijst het Woensdag gepubliceer de verliezenlijstjeaan ziekten bezweken 33, gewond 30 gevangen 12 man. Daar van komt het grootste gedeelte op reke ning van de Kaapkolonie, waar in Febr. gevochten is o. a te Wolvenkuilen, waar bij majoor Smith der dragonders en kapi tein Williams werden gevangen genomen en kapt. Lock gevaarlijk is gewond. Te Zwartkopjes werd den 13den kapitein Chrichton van het Manchester-regiment doodelijk gekwetst en werden vier man- De ontvanger beet zijn lip stuk. „Och, mijnheer Van Willigen, u neemt me niet kwalijk, ik wou nog zoo graag eens bij Schoonevelden aanloopen vroeg Mina. „Maar meisjelief, 't zal donker wezen, mag ik je mijn arm geven Ze weigerde Eduard niet. Bolcken en Van Spaan vertrokken ook „Kaatje*, sprak Van Willegen op bar- telijken toon, „zie je nu wat de babbel zucht uitwerkt. Spiegel je er aan, mijn kind.* »Ja, papa, u hebt gelijk,* en de blos gat getuige van haar opi echtheid. Eduard kwam thuis. »0 papa, 't is een engel »Wie, jongen.* Wel papa, vraagt u nog?* zei Kaatje, »maar 'k moet zeggen, 't is waar.« Allen gingen ter ruste, maar Eduard sliep niet. VOOR DE HERBERG. 't Was een schoone Meidag, en de hoi berg van Groenewal, toebehoorende aan den roodneuzig9n, jeneverbuikigen Volkers bood den voorbijganger eene heerlijke rustplaats aan. schappen gevangen genomen. Als men de Daily Mail" zou gelooven gaat het voor de Britten in Oostelijk Transvaal prachtig, maar dat er van French's colonnes reeds 250 zieken en gewonden re Standerton zijn aangebracht en Zondag opnieuw 68 gewonden is hiermede wel een beetje in tegenspraak. Nu de Boeren Noordelijk Transvaal van Engelschen gezuiverd hebben (uit Pieters burg alleen zonden zij er 200 naar Pre toria) heeft men het plan ook dit deel van Transvaal te gaan veroveren. Dat zal een nieuw korps doende bereden Boschveld-rifles Als ze maar niet in het boschveld verdwalenDe Engelschman die zich in Noordelijk Transvaal waagt, heeft kans er nooit meer uit ie komen. De telegraaf deelde Woensdagavond mee, dat Koning Edward VII naar Hom burg gaat. Het blijkt geen politieke reis te zijnde Koning gaat naar Homburg om zijn zeer zieke zuster te bezoeken eD niet naar Berlijn Wanueer Keizer Wil helm die te Homburg blijft, maar geen dwaasheden uithaalt, zal deze reis goed afloopen, want de Duitschers hebben tact genoeg, om te begrijpen, dat men bij een reis met zulk een doel, Engelands Koning zal bejegenen met dien eerbied, waarop hij naar zijn maatschappelijke positie aanspraak heeft. Wij weten niet beter, of het is rustig te Madrid, dank zij den staat van beleg en de daarmee gepaard gaande censuur. Maar generaal Weylerkanook goedig zijn op zijn manier. Hij heeft de directeuren der kranten bijeengeroepen en hun medegedeeld, dat de prealabele een suurjs opgeheven. Hij heeft echter ver- Nauwelijks had de klok twaalf geslagen, of Van bliezen kwam aangeloopen, en was niet weinig te leur gesteld niemand aan te treffen. En toch, bij dezen h er- lijken voorjaarsdag kon men voor de Toe last wel een half uurtje alleen doorbrengen. De frissche weiden, overal opgevroolijkt door grazende koeien en dartelende paar den, hier en daar afgewisseld met bosenjes de glinsterende landhuizen en koepeltjes op den achtergrond, 't g6heel doorsneden met tintelend water, dat zich nu eens verborg, dan weder te voorschijn trad uit de schaduwen van het geboomte, daarbij de druk bezochte straatweg, het rozenperk op den voorgrond alles vormde een tafereei, dat waard was genoten te worden. Had men echter Van Vliezen daarop attent willen maken, hij zou waarschijn lijk ten antwoord gegeven hebben dat ken ik allemaal van buiten, om te ver bloemen dat hij er nooit naar gekeken had. Met een ontevreden gezicht zat hij daar zijn pyp te rooken. „Volkers, een bittertjeen 't leed yferzoetend bilterje verscheen. Van Vliezen's oog klaarde op, toen Van Spaan in de verte kwam aanloopen. Hij haatte dien man, wel is waar, maar er is een slag van menschen, dat liever praat met gebate schepsels, dan niet te praten. Waard, meester en ontvanger waren weldra in een druk gesprek gewinkeld, waarbij wel niet het land, maar toch het boden te spreken over de laatste gebeur tenissen te Madrid, over het huwelijk van de Prinses van Asturië en over het bezoek van den graaf en de gravin van Caserta. Zij mogen, als ze het noodig oordeelen, de berichten die in de provincies zijn gepubliceerd, rüededeelen en kunnen daar over het oordeel van den generaal vragen. Kitchener seinde het wel niet, maar het is toch waar, hij is op de terugreis van De Aar naar Pretoria aan een groot gevaar ontsnapt. Uit voorzorg liet men een voortrein loopen met eenige goederen wagens. In den Vrijstaat had men geen last, maar in Transvaal tusschen Ver- eeniging en Johannesburg derailleerde de voortrein, die de bagage van Kitchener vervoerde. Vier wagens werden vernield, de machinist gedood de Boeren meenden aardig wat buit te maken, maar dat viel tegen. Kitchener was met den gepant- serden trein te dicht bij en de kanon schoten verhinderden de Boeren hun slag te slaaD. Men bemerkt intusschen hoe onveilig het reizen voor de Engelschen is tot in het hartje van Transvaal en begrijpt, hoeveel er nog zal moeten gebeuren, voor de Britten werkelijk meester zijn van het land. Een kwaad bericht is, dat het spoor vervoer van Beaufort West naar De Aar geheel is gestaakt. Dat wijst op groote activiteit van de Boeren. De Aar is een belangrijke stapelplaats voor de Engel schen en het garnizoen zal daar niet lang zonder aanvoer van proviand kunnen blijven. Dat er van de zeven colonnes in het Oosten van Transvaal volstrekt geen be heele dorp verdeold werdneem het ge rust in twee beteekenissen. 't Zal Groenewal toch wel veel goed gedaan hebben, dat die rijke koopman hier is komen wonen, al kan ik het juist nie' veel merkeD,* zei de waard. Geen wondder, want de rijke koopman bezocht den herberg zelden. „Och 't valt niet mee,* meende Van Spaan. »Hij leeft stil 't een rijke gie rigaard als igoed zie.* Nu kon dat onmogelijk meegevallen, zijn, want een koopman uit de stad, wel daar had men in Groenewalvóór de komst van Van Willigen zulke enorme denk beelden van, dat de gulle, maar eenvou dige man aan de hoog gespannen eischen onmogelijk kon beantwoorden. »Maar excuseer, meneer Van Spaan, zou n wezenlek denken, dat er zooveel zit? Hij houdt toch geen koets en paar den*, meende van Vliezen. >Ja weet je, Warenveld kon zich wel eens bedrogen zien,* voegde de kastelein er bij. »Hoe zoo? vroeg de schoolmeester met opengespalkte oogen. »Och hij wil Mina op alle manieree aan Eduard verscbaggeren. Ik heb laatst die twee samen in 't donker zien loopen.* »Zoo,« hernam de voorzanger met zoo mogelijk nog grooter oogeD. »Ja die Mina die Mina 1 De ellendeling|was nog kwaad op het meisje, omdat ze hem had durven verzoeken Knolle te helpen. richt komt, is ook een kwaad teeken. De heeren zullen weer op hun schreden terug- keeren. Verder heeft men eenige berichten van het oppakken van Engelsche patrouilles door Boeren, de soldaten worden dan vaü wapenen en kleeding beroofd en zoo terug gezonden. Men begrijpt, hoe demorali- seerend, dit op het Engelsche leger moet werken. Van aard is de Engelsche soldaat dapper, maar steeds te staan tegenover een onzichtbaren vijand en nooit gewoon te kunnen vechten, dat houdt nergens een soldaat uit. - De Amerikaansche regeering schijnt met sommige landen een tarievenoorlog te willen beginnen. Zooals men weet, behelst het Amerikaansche tarief een bepaling, dat de uitvoerende macht de bevoegdheid heeft te rechten te verhoogen op invoeren van die landen, die hun uit voer door exportpremiën bevorderen. De Regeering is dit nu gaan toepassei tegen over den suikerinvoer uit Rusland en België door hoogere rechten overeenko mende met de uitvoerpremies, door die landen betaald. Rusland heeft onmiddellijk geantwoord met verhooging der rechten op Amerikaansche ijzer- en staalwaren met 50 pCt., wat voor de Amerikaansche industrie een groote slag is, daar zij wel voor 150 millioen R. aan machines in Rusland invoert. De Russische gezant te Washington heeft dan aan den Minister van Financiën verklaard, dat Rusland geen tariefoorlog wil, maar zijn handelsbelangen wil handhaven en waarschijnlijk de ver hooging zal terugnemen, als Amerika niet langer extra rechten heft voor Russische Van Spaan viel in »ja, ik heb ook wel gemerkt waar ze heen wil, maar denk je dat Eduard mal is - hij steekt den draak met haar, hij heeft betei waar in de stad." Koetsier Bart van den burgemeester kwam aan. »Een sneeuwballetje, Volkers 1" Hoe maakt het de burgemeester »Slecht, hoorOp sterven na, dood 1 Maar Mina Warenveld heeft de hemel alleen aan die familie verdiend, waarachtig, dat moet ik zeggen, zóó'n oppas! 't is crimineel, hoor 1" »Maar wat duivel, Bart, kan zijn vrouw met zijn dochters hem dan niet oppassen vroeg Van Spaan. »Ja, maar zoo'n man is zoo lastig om op te passen - hij is ommers geen vin te verroeren, stijf als een l(jk. Volkers, nog 'n sneeuwballetje 1" »Jongen, jongen," zei de waard, terwijl 't Schiedamsche vocht langzaam 't glaasje vulde. »Ocb, maar ze doet het ook niet voor niets, die Minahernam de menschen- kenner Van Spaan. „Toe zou u denken vroeg Van Vlie zen met gewicht, »zou ze er geld voor krijgen, zal ik maar ereis zeggen »Och God! 't is niet onmogelijk,maar dat meende ik niet, maar je moet weten dat de dominé nog al dikwijls bij Schoo nevelden komt, sinds dat bij ziek is, niet waar Bart »Die bl scbe boonenstaak 1 ja wel

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1