n mhet No. 89. Zaterdag 16 Februari 1901. I6e «faafg. 11 Bi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Men gelooft zoo gaarne wat men hoopt. Endaarom zijn de Engelschen vol van twee dingen le. -dat Botha omsingeld is en Kitchener hem een onherstelbaar verlies zal toebrengen2e. dat De Wet die nu da Kaapkolonie is binnengevallen, een prooi zal worden van de vijf colonnes die hem achtervolgen (Paget, Charles, Knox, Bruce j Hamilton. Cradock en Plumer). Nu zal het 't best zijn om niet al te I ongerust te wezen over Botha en De Wet. Beiden hebben voor heeter vuren i gestaan en de laatste vooral heeft de eigenschap om Engelsche generaals ach ter zich te laten. Twee van de zeven I colonnes schijnen de vervolging van De I Wet immers reeds te hebben opgegeven. Dat is dan ook wel noodig, want men kan den Vrijstaat niet ontblooten. Dat blijkt uit verschillende tijdingen. Uit Craddoch wordt geseind, dat Vrij dag bij een gevecht met de Boeren twee man van de Zuid-Afrikaansche ruiterij werden gedood, vijf gewond en vijftien werden gevangen genomen. De Britten hebben Ficksburg weder bezet, maar de Boeren deden het Wepe le ner en trekken ook weder naar Fouries- I burg, hun voorraadschuur. Om de Britsche kampen bij Kroonstad I zwerven voortdurend kleine commando's die evenwel niet aanvielen. Zij hebben Leeuwkop bezet, een positie die Engel- brechtsdrift, over de Vaalrivier bestrijkt Er is- dus nog genoeg te doen voor de Britten in den Vrijstaat. Ook in Oostelijk Transvaal. Bij Middel burg moet Maandag weder een trein TWEE VBIENDINNEN. Toen Warenveld vertrokken wa3, dacht Mina eenigen tijd na over de weinige, doch veel beteekenende woorden door Eduard tot haar gesproken. Gaarne zoud6 zij haar harte openbn voor haar vader doch hoe het aan te leggen Wel had zij hem kinderlijk lief, maar wonder was het toch niet, dat het lieve meisje moeielijk kon besluiten een man over zulke teere punten aan te spreken, die zoo weinig kiesch in zijne woorden was. Meer dan ooit voelde zij het gemis harer moeder, en 't was of bet onbestemd gevoel van vreugde in haar hai te plaats maakte vooi droefgeestigheid. Ze peinsde en droomde, dacht aan het verledene en het toekomende, en, ofschoon geen ontevreden woord over hare lippen kwam, het tegenwoordige was niet rozenkleurig, want de rozen waren verbleekt sinds de dood der lieve moeder. Zoo zij iets meende te mogen hopen van de toekomst, 't was als Eduaris beeld haar voor den geest kwam en toch, hoe kort kende zij den jongeling Zij besloot eindelijk hare vriendin Suze te bezoeken. Toen zij bi) Schoonevelden binnentrad gederailleerd zijn door een dynamiet ontploffing; 3 Britten zouden gedood zijn. Nu wat de Kaap betreft. De berichten in de Engelsche bladen zijn van weinig be teekenis. Uit Carnavon van Maandag de tijding dat de geheele streek, tot Brandvlei toe van paarden is ontbloot. De landlieden staan alles gaarne aan de Britten af Op den len vergezelden Lancashire fuseliers een van Carnarvon verzonden convooi. De troepen haastten zich Abi- quaputspas te bezetten, teneinde het convooi te kunnen beschermen. En dit was maar goed ook, want een weinig later werd de pas door Boeren bezet Voorts wordt uit het district Williston gemeld, dat in tegenoverstelling met het gedrag der Boeren in het Calvina-district zij zich hier ordelijk gedroegen wel veel commandeerden, doch niet plunderden. En dan een praatje over het einde van den oorlog, dat nabij zou wezen. Berichten uit Colesberg schijnen den inval van De Wet te bevestigen, zij deelen mede, dat men vele Boeren ge zien heeft bij Donkerpoort, aan de Oranje rivier, een beetje ten N. van Norvalspont dat er gevochten is en een Welsh fuse lier gedoodvoorts dat een commando Boeren verscheen te Hammansfontein, bij Colesberg en dat daar in een gevecht een Brit is gedood. De pest begint zich te Kaapstad uit te breiden. Er zijn drie nieuwe ge vallen voorgekomen. Den mogendheden zal officieel worden medegedeeld, dat de haven besmet is. zag ze dadelijk, dat het oogenblik niet gunstig was. De burgemeester had een knorrig gezicht. Suze had de tranen in de oogen moeder was bleek en stil Ant keek strak voor zich op het hand werk. Mina werd nauwelijks verweikomd en was met haar houding tamelijk ver legen. »We hebben met menheer Van Willi gen een toertje gemaakt.* »Hm, mooi weer vooi een toertje,* biomde de burgemeester. Mevrouw Schoonevelden kwam ver zachtend tusscbenbeiden»zoo lieve Mina en je heb pleizier gehad? Was net niet wat luchtig.* Mina luisterde niet, zoo medelijdend zag ze haar vriendin aan. »Wei meisje wat ben je afgetrokken.* >'t Zal van het toertje komen. Eerst zich exponeeren aan wind en weer bd naderhand de tering krijgen." Mina's moeder was aan de tering gestorven. »Schoonevelden hernam mevrouw bestraffend. »Mijnhear, vader is mee geweest en die is dokter,* zei ze »en vader weet ook wat tering is.« »Hm," was het eenige antwoord, dat toch misschien een teeken was, dat hij de verdiende zet begreep. Een kwartier werd zoo doorgeworsteld. »Lieve Suze, ik won je eons even alleen spreken, wil je," vroeg Mina. >Geheimen van Jankallebas 1* klonk Toen het middernacht was op den laatsten dag van het afgeloopen jaar en over dien tijdsdrempel de scheidende en de komende eeuw elkaar de hand reik ten, heeft de regeering van den Czaar nog een daad verricht, die ten duidelijk ste getuigt van haar haat tegen elke vrijzinnigheid, tegen elke vrije uiting, tegen elk streven naar burgerlijke onaf hankelijkheid. Achter gesloten deuren met uitsluiting van openbaarheid, werd over 393 jonge lieden, studenten aan de universiteit te Kiew het vonnis geveld. De zaak komt hierop neer. Op 29 Juli 1897 werd een keizerlijk besluit uitgevaardigd waarbij een ieder die aan een beweging van de hoogeschool deel zou nemen, met opsluiting in de kazerne werd bedreigd Kort te voren hadden de studenten de kolleges gewei gerd te bezoeken zoo lang niet de huis houdelijke inrichting der hoogescholen aan banden zou worden gelegd. Er kwam toen niets daarvan, de po litie overwon, de studenten moesten zich schikken. De regeering liet de misstanden zoo als zij waren alleen de spionneerdienst werd nog uitgebreid en de universiteits gendarmes traden nog brutaler op dan vroeger. De beste onderwijskrachten werden ontslagen omdat zij de regeering niet reaktionair genoeg waren en in de plaats van de ontslagen professoren stelde men gewillige kreaturen die de wetenschap verlaagden tot een werktuig der regeering. De wrevel onder de studenten groeide en wies aan en toen eindelijk de re geering een harer trouwste strooplikkers het met het geluid van een brombas. Suze wenkte toestemmend - en beiden verlieten de zaal. Toen ze op Suze's kamer waren, hei nam Mina beste meid, zeg eens, heb je verdriet." Was het wonder dat ze het eerst dacht aan hare vuendin Suze snikte. >Foei, dat mag ik niet zien, spreek dan, het zal helpen, toe.* »Och Mina, papa is zoo hard tegen me geweest.* »Nu maar mijn vader kan ook wel eens wat uitvaren, en toch meent hij het goed.* >Ja maar dat is wat anders, want dat is een goedhartig lief man, maar mijn och dat wou ik niet zeggen Neen ze wou niet zeggen dat haar vader een despoot was zonder gevoelmaar verkroppen kon zij het nauwelijks. Goed voor Mina, dat ze niet alle bijzonderheden van de onaangenaamheid gehoord had vooral nu Hoe zou ook een meisje kunnen ven ellen, dat haar vader om eene niets waardige kleinigheid zóó verre was gegaan, van zinspelen te maken op den leeftijd en het weinig aanlokkelijke zLjnei dochter, ja zelfs de vergelijking van vaatjes zuur bier te gebruiken eene vergelijking, stuitend in lederen mond, onvergefelijk in den nnr.l van een vader. Neen het was Dij Schoonevelden niet gebrek aan vorm, het- was gebrek aan hart. Terugstootend was die man, als hij buiten 'a huis in bespottelijke gezwollenheid zijne deftigheid tot hoogleeraar aanstelde, kwam het tot een uitbarsting. Zij verzochten benoeming van een ander. Men wees hen af, en zij besloten toen de lessen niet meer bij te wonen. De strijd werd gewonnen, de profes sor moest zijn kollege's staken. Men wachtte echter op de gelegenheid om op de studenten wraak te nemen. De rechter strafte een aantai studen ten, die in een vergadering hadden aan gedrongen op verwijdering van een mede student waarvan gemeene daden bewe zen waren met opsluiting. Zijweigerden die straf te ondergaan en werden van de universiteit uitgesloten. In menigte gingen de studenten toen de toelating vragen voor hun kameraden en verklaar den het gebouw niet te zullen verlaten, voor de rechter, die hen niet te woord wilde staan, hen zou hebben aangehoord. Nu was het tijd om een slag te slaan. De gouverneur-generaal Dmgemiroff deed de universiteit omsingelen door mi litairen de namen der aanwezigen werden opgeschreven en men liet hen voorloopig in vrijheid doch om hen dadelijk daarop voor een buitengewone rechtbank te da gen, saamgesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende ministeries. Zonder eenigen omslag werd het vonnis geveld. Twee studenten werden tot 3 jaar, 5 tot 2 jaar en 176 tot 1 jaar kazerne- dienst als gewoon soldaat veroordeeld, 209 kregen een scherpe berisping en verliezen alle voordeelen van hun stand. Wie de Russische kazerne kent, weet dat hij die als veroordeelde den dienst daar moet mee maken, boven zooveel vernedering, en vrijheid en smaad, het aan den dag legde terugstootend bleef die man, als hij in huis tot de onbehage- lijkste platheid afdaalde. Mina, die Schoonevelden kende, begreep niet verder te mogen aandringen op ver trouwen, maar zei alleen »Lieve Suze, ik heb wezenlijk mede lijden met je." 's Burgemeesters-dochter was verschei den jaren ouder dan Mina, en toch was de vriendschap der twee meisjes innig en niet alleen te verklaren uit de over eenkomst van karakters, maar ook uit het gering aantal meisjes, dat in het dorp woonde. Suze vond werkelijk troost en afleiding bij hare vriendin zoodat het gesprek al ras een weinig vroolijker werd. »Maar MieD zeg eens, waarom komt ge op dit ongewoon uur? Nooit kon je me welkomer zijn, dat spreekt." Mina aarzelde mot antwoorden. „Ja je hebt iets bijzonders.* >Och neen, vraag het maar Diet, en toch van avond zie ik hem,* en ze ver telde baar wedervaren met Eduard. ,Zeg me nu, gij zijt ouder en wijzer dan ik, wat mo9t ik doen? Van avond naar Van Willigen gaan of niet? Alles aan vader vertellen als hij morgen thuis komt, of niet? Moet ik het voor een deklaratie houden Ik kan toch niet gelooven dat hij het niet meenen zou?* Beste m&id, je vraagt me veel, en het

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1