binnenland. Het huwelijk der Koningin. menten, geheel vreemd aan de beweging, staan er zelfs vijandig tegenover. Te duidelijk staat hun het beeld voor oogen, van de gruwzame verwoesting van het land in Transvaal en Vrijstaat, om zich te laten verleiden gelijke ellende over het eigen land te brengen. Zij gaan verder, en zien in den inval een daad van vijand schap en ondankbaarheid. Zij hebben de broeders van over de Oranjerivier en de Vaal al zóóveel per soonlijke en geldelijke offers gebracht, en nu komen deze nog hun land verwoesten. De stap voor een revolutie ligt heelemaal niet in het wezen van den Boerdaar is hij te zwaartillend, te weinig hartstoch telijk en te zelfzuchtig voor. Zoo ziet men nu de Kaapsche Boeren hun paarden aan de Engelschen verkoopen, uit vrees, dat de indringers ze zullen op commandeeren d. i. eenvoudig rooven. Vermoedelijk is het den strijdenden Boeren dan ook met hun inval er niet om te doen geweest een opstand te verwekken en de Kaapsche stamgenooten mee te trekken in hun strijd. Veeleer is aan te nemen, dat die inval een gevolg is geweest van de nieuwe taktiek door Kitchener in toepassing gebracht. Roberts had de bevolking van de repu blieken, die dun gezaaid op afzonderlijke hoeven of kleine dorpen woont, bescher ming en steun der Engelschen beloofd, indien zij zich onzijdig hield. Daar kon echter niet veel van komen, omdat de in 't veld staande Boeren telkens te voor schijn kwamen en de neutralen tot wapen- dienst of althans tot hulp presten. In plaats van met bescherming, ant woordden de Engelschen toen met ver nieling van eigendom, verbranden van hoeven en dorpen, verbanning der bevol king enz. Toen echter in weerwil van dit alles de Boeren zich toch staande hiel den en Kitchener daarop Roberts opvolgde werden radicaler plannen ontworpen en uitgevoerd. De commando's zouden worden uitgehongerd. Daartoe werd de gebeele bevolking mannen, vrouwen en kinderen uit het geheele land bijeengevoegd naar enkele plaatsen meestal in de nabijheid van den spoorweg en daar onder sterke militaire bewaring gevangen gehouden. Daardoor behoefden de Engelschen hun krachten niet meer zoo te verdeelen en tevens verwachtten zij dat het nu verlaten land, niet bebouwd en woest liggend, on mogelijk de Boerenlegers nog langer kan onderhouden. Het is gebleken dat zij daarin juist hebben gezien. Ook de Boeren veranderden echter hun taktiek. zachter uitdrukking in de oogen werd verzacht, nooit eene by wie het wezen een zoodanig getrouwe spiegel der ziel is, neen, bij God, nooit, nooit Ze liepen sprakeloos naast elkander na deze uitboezemingde hand, die hij ge grepen had, werd dadelijk en plotseling terug getrokken, maar viel toch spoedig als van zelve langs hare zijde. Eduard dacht dat bij te ver was gegaan en keek voor zich. Hij begreep, dat het best zou zijn over koetjes en kalfjes te gaan praten, maar 't lukte niet, en beiden waren eigen lijk uit den brand toen ze het gezelschap weder vonden. Toen begreep Eduard dan ook dadelijk, dat het zaak was om een luchtiger toon aan te nemen. »Wel dokter, wat hebt ge ons in een mooien tuin gebracht 1" Hy had er waar schijnlijk niets van gezien. »Jammer dal hij niet meer bezocht wordt,'' en hij bloosde niet eens bij dien logen. >Zóo, zei Waren veld, «heeft Mina je door den tuin geleid Beter als dat ze je om den tuin leidt, mijn vriend 1" »He vader," zei Mientj'. »wat kunt u toch raar wezen." We zouden wis nog kunnen vertellen, hoe heerlijk de advokatenborrel smaakte, hoe levendig het discours werd toen men daar aan het tafeltje in de vrij verlepte maar lu.me zaal zat, doch het doet min der ter zake af, en er is nog veel af te handelen. Het rijtuig kwam voor, de terugtocht werd aangenomen men had In plaats van in kleine benden te zwer ven, vereenigden zij zich meer tot grootere troepen en vielen daarmee sterke Engel- sche posten, en groote convooien aan. terwijl, voor zoover het hun niet ge lukte daarmee voldoende mondkost buit te maken, eenvoudig het Engelsche gebied van de Kaapkolonie en van Bechuanaland werd binnengerukt, waar de weide nog frisch, het graan en het vee volop is. Dit zal wel de voornaamste loden zijn geweest van den inval op verschillende punten in de kolonie Andere overwe gingen van krijgskundigen en politieken aard zullen daarnaast bij de Boeren zeker niet ontbroken hebben, doch indien ook de gedachte mocht hebben voorgezeten, dat de Kaapsche Afrikaanders hen met open armen zouden ontvangen en een opstand zou gewaagd worden voor de vestiging van een Yereenigd Zuid-Afrika, dan is nu wel voldoende bewezen, hoezeer dit eene illusie is geweest. De Boeren vielen den 6en tusschen Greylingstad en Ylakfontein een mail- trein aan. De weg was ondermijnd, de locomotief werd door de ontploffing ge deeltelijk vernield. Op korten afstand van den trein zag men 400 Boeren, op wie het trein escorte dadelijk vuur opende dat door den vijand krachtig werd be antwoord. Bijna alle passagiers werden gewond, waaronder negen zwaar. De Boeren plunderden de mail, ontlasten de passagiers van hun geld en kleederen, en verdwenen toen er troepen uit Grey lingstad kwamen. Onder de buitgemaakte zaken bevinden zich gewichtige papieren door deu Duitschen consul te Durban naar Johannesburg, verzonden. Te Durban is bericht i ontvangen, dat bij Vlaklaagte den dag na het incident van Vlakfontein, de Boeren opnieuw een trein lieten ontsporen. Een werktrein en een voorradentrein werden ook ver nield in denzelfden omtrek. Kitchener heeft niet anders tc seinen dan dat bij Petrusville een Engelsche kolonne wat voorraad vernielde en 3500 stuks vee en paarden buit maakte, zonder verliezen te lijden. Het bericht, dat de Wet bij Thabanchu wa3, berustte op een seinfout. Hij moet bij Smithfield (Zuid-Vrijstaat) zich op houden. Methuen maakte ten Oosten van Vrij burg 12 wagens en 200 stuks vee buit Twee gevallen van builenpest heb ben zich te Kaapstad voorgedaan. Er is in Zuid-Afrika nog niet genoeg ellende zeker De Engelsche regeering heeft een ieening uitgeschreven van 11 millioen pond aan 3°/0 schatkistbiljetten. De Belgische Kamer heeft met alge- meene stemmen een motie van Janson aangenomen, waarbij wordt aangedrongen op arbitrage in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De minister van buitenlandsche zaken hield vol. dat de regeering zich te dien aanzien tot geunerlei stappen kon verbinden. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden Staatsblad no. 61 bevat het volgende kon besluit van den 6en Februari 1901, waarbjj aan Zjjne Hoogheid Hendiik Wla- dimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklen burg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargard, enz. enz. dec wind van achteren en dit vermeel derde het vermaak. Wel tevreden reed men het dorp in, en werd dokter met Mina aan hun huis afgezet. »Heb je ook wat in de stad Na den eten rijd ik er heen." «Dank je, dokter. Nu, Mina, tot van avond," en de oude heer kneep haar in de wangen, dat. Eduard er jaloerscb van werd. Wordt vervolgd.) wordt verleend de titel van Prins der Nederlanden, met het praedicaatZijne Koninkljjke Hoogheid, «Wg Wilhelmina, by de Gratie Gods Koningin der Nederlaoden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. Gelet op artikel 65 der Grondwet Hebben goedgevonden en verstaan na de voltrekking van Ons huweljjk aan Zjjne Hoogheid Hendrik Wladimir Al brecht Ernst. Hertog van Mecklenburg. Vorst van Wenden, Schwerin en Ratseburg Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargaid enz. enz., te verlee- n°n den titel van Prins der Nederlanden met het praedicaatZijne Koninkljjke Hoogheid. Onze minister van justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant en in het Staatsblad zal wor den geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State. 's-Gravenhage, den 6en Febr. 1901. WILHELMINA, De Minister van Justitie, Cort v. d. Linden. Uitgegeven den zevenden Februari 1901. De Minister van Justitie, Cort v. O. LINDEN." - Bij Koninkljjk besluit van 6 Febru ari 1901 no. 9, heeft het Hare Majesteit behaagd aan Hoogstderzelver Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van M-cklenburg, enz., enz., zitting en raadgevende stem te verleenen in den Raad van State. Reuters correspondent te Schwerin acht het nog der moeite waard te seinen, dat H. M de Koningin nu den titel van «her togin van Mecklenburg" voert. HET KONINKLIJK ECHTPAAR TE AMSTERDAM. Het centraal-coraitê uit de hoofdcom missie van ingezetenen voor de feestelyke ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendiik der Nederlanden te Amsterdam, heeft thans het programma voor de feestelijkheden definitief als volgt vastgesteld Dinsdag 5 Maart. 9.10 nur 's morgens. Feestgave aan ongeveer 83 000 kinderen der lagere scholen. 11.30 uur. Aankomst van het Kon. echtpaar aan het station Weesperpoort. Plechtige intocht. Huldebetoon van corpo ration langs den weg van intocht. 's Middags cour van gelukwensching ten Hove. 's Avonds groote algemeene illuminatie rjjtoer van het Kon. echtpaar door de geïllumineerde stad. Woensdag 6 Maait. 9.30 uur 's morgens Aubade op den Dam door ongeveer 2000 zangers, leden van verschillende Zangverenigingen onder directie van den heer Ant Thierie. 's Middags (feest ingericht door het ge meentebestuur.) Defilade van coiperatiën in het Rijks museum, waarbeen het Kon. echtpaar zich in den Gouden Koets zal begeven. 's Avonds receptie ten Hove. Voorstellingen en concerten in verschil lende schouwburgen voor de deelnemers aan het huldebetoon langs den weg van intocht. Donderdag 7 Maart. 's Middags 2 uur bezoek aan het Stede- ljjk Museum ter bezichtiging van de In dische Tentoonstelling. 2.45—3,30 rijtoer door het versierd Am sterdam. 's Avonds 8.30 uur muziekuitvoering in het Concertgebouw. Vrijdag 8 Maai t. 's Morgens 11 15 uur bezoek aan 's Rijks werf. 's Middags 2 uur bezoek aan het stad huis. 's Middags 2.45 uur rijtoer. 's Avonds 8.15 uur gala-voorstelling ln den Stadsschouwburg. 's Avonds 8.30 - 9.30 uur vuurwerk op den Ainstel. Woensdag, Donderdag en Vrijdag mu ziekuitvoeringen op de volgende plaatsen Arastelveld, Westerpark, Waterlooplein, Sarphatipark, Westerstraat, Nieuwmarkt, Kattenburg en Oosterpoort. Aan het Kon. echtpaar zal door het cen- traal-comitê namens de ingezetenen een gouden gedenkpenning, naar bet ontwerp van den kunstenaar L. Zijl worden aan geboden. AVI.I., den 13 Februari 1901. Door de feestcommissie alhier is jl. Za terdag een telegram van dankbetuiging ontvangen op den gelukweosch welke op den huwelijksdag aan het Vorstelijke Paar was toegezonden. Het spreekt vanzelf dat wij in ons nummer van jl. Vrijdag van het feestin de plaats onzer inwoning meer uitvoerig verslag gaven. De tijd ontbrak om daar over iD verdere byzonderhedin af te da len, anders hadden wij voorzeker een nog grooter plaats ingeruimd om te doen zien hoe op de smalle strook lands aan deze zijde (der Schelde de harten even warm kloppen voor Oranje als in het hartje van ons dierbaar Vaderland. Om dezelfde redenen is het ons ook niet doenlijk van alle gemeenten in den omtrek in bijzonderheden te vermelden wat er op dien dag is geschied. Genoeg zij het mede te deelen, dat het volk overal toonde te zyn vervuld met groote blijd schap over het Vorstelijk Huweljjk, De vlaggen waren buis aan huis uitgestoken optochten en feestelijkheden hadden plaats en in de meeste gevallen werd de school jeugd ook niet vergeten. En mocht het der Koningin behagen eenmaal met Haren Gemaal een bezoek aan deze streek te brengen, dan voorzeker zal de bevolkiDg een vreugde aan den dag leggen, zoo groot en zoo uitbundig, dat de feestelijk heden van jl. Donderdag daarbij nog niet in de schaduw kunneD staan. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Rotterdam op bijna 54-jarigen leeftijd overleden de gevierde tooneel- speler Willem van Zuyl n. Het Neder, landsch tooneel en Rotterdam in het bij zonder worden hierdoor zwaar getioffen. De heer Van Zuijlen was reeds langen tijd lijdende, ongetwijfeld tengevolge zijner oude kwaal, eene nieraandoening, waar van hij een paar jaar geleden ernstig ziek is geweest. Zondag overleed le Koewacht de heer Ch. L. Perseyn in den ouder dom van ruim 81 jaren. Genoemdé heei was ruim 27 jaar lid van den gemeenteraad, bijna 19 jaren wethouder en 17 jaren ambtenaar van den burgerlijken stand. De overledene was tal van jaren ge zworenevan den polder Oud-Beoosten-Blejj. In eene Zaterdag te Krabbendijke gehouden afdeelingsvergaiering van het «Nederlandscb Onderwijzersgenootschap" werd besloten om eene commissie te zeD- den naar den heer Van Deinse, te Hulst, Kamerlid voor bet district Hontenisse, om hem, met bet oog op bet ingediend wets ontwerp betreffende: wijziging en aan vulling van enkele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwijs, de be langen d6r onderwijzers bloot te leggen en die te bepleiten en hem te verzoeken om, voor zoover er amendementen op mochten ingediend worden, waarvan de strekking nog verder gaat dan het inge diende ontwerp, die zooveel mogelijk te willen steunen. Tot lid dier commissie werd benoemd de heer J. Lijbaart van Krabbendijke, en aan andere afdeehngen, ressorteerende onder het district Hontenisse, zal het ver zoek gericht worden eveneens een lid aan te wijzen. Als candidaten vooi lid van het hoofd bestuur van het »N. O. G." voor Zeeland werden genoemd de heeren F. H. Klenke van Ierseke, en Landsman en De Boer van Vlissingen. M Ct.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2