No. 87. Zaterdag 9 Februari 1901. 16e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - Vlaanderen F. DIELEMAA, A.XEL. Bniteuland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR 1J S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruiznte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kitchener seint dd. 3 Febr.Generaal French, die de Boeren in oostelijke richting drijft, maakte een vijftienponder buit en vond eenige belangrijke ondeideelen van een ander kanon dat door ons vuur stuk geschoten was. Kitchener's verkenners vielen honderd Boeren aan bij Doornbrugde Boeren retireerden, met achterlating van 1 doode', paarden, wagens en munitie wij hadden 2 gewonden. Het commando in de middelste distric ten van de Kaapkolonie wordt door Haig in de richting van Steytherville gejaagd het had 16 dooden in de laatste scher mutseling. Een Boodschap van den Koning aan „zijn volk over de zeeën," maakt melding van de tallooze bewijzen van deelneming bij het overlijden van Koningin Victoria ontvangen herinnert aan de belangstelling van 's Konings beminde Moeder in den vooruitgang van de koloniën onder een ruim zelfbestuur, aan haar trots op hen, die voor het Rijk in Zuid-Afrika streden en stierven, en wijst op des Konings ver trouwen op de toewijding van het volk in de koloniën en van hun wetgevende vertegenwoordigingen. Volgens een ontvangen telegram hebben de Boeren den spoorweg tusschen Koma- tiepoort en Lorenco Marques opgebroken. Dit is hun eerste openlijk vijandige daad op Portugeesch gebied, nadat Portugal reeds herhaaldelijk rechtstreeks en zijde lings de onzijdigheid geschonden had Het opbreken is geschiedt in den omtrek van het station Moambo, dichter bij de grens „Och, omdat eigenlijk Ant die namen bedenkten haar ouden heer laat ze natuurlijk met rust.* „O zoo, dus ben je de papegaai van Ant? Maar wat praat je nu weêr van onaangenaamheden „Och ik voor mij noem het juist geene onaangenaamheden maar dokter Waren veld heeft me stellig verzekerd, dat bet heele dorp in vijandschap isdat velen partij trekken voor den dominé en ook eenigen voor den anderen, die buitendien een groote familie heeft „Zie, daar komt de dokter net aan.* Een oogonblik later stond Waren feld in de kamer. „Van Willigen, heb je den dominé al gevraagd voor toekomenden Zondag. „Ja,« „En den burgemeester ook „Nog niet „Nu, laat het dan maar hoor.* „Waarom „Omdat je nooit twee hanen bij elkaar moei brengen Ik begrijp heel goed waar het hem zit, inner neem nu eens een raad van mij aau.« „Wat dan Ik ben toch toch buiten.* der Republiek dan bij de baai en omtrent 40 K.M. van de grens. Belangrijke berichten uit de Kaapkolonie komen er nog niet. Uit Clanwilliam wordt gemeld, dat de bekende Colenbrander, na een aantal paarden „vermeesterd" 4;e hebbenin de richting van Rijnsdorp is opgerukt, de Boeren voor zich uitjagend Al de hoeven, die hij voorbijkwam waren geplunderd en verlaten. Zondagochtend om tien uur trok Colenbrander het dorp binnen. De Boeren waren kort te voren met overhaasting vertrokken, een aantal wagens en geroofde goederen achterlatende Zij hadden een afdeeling naar de Doornrivier gezonden om den Engelschen den overtocht te be twisten, maar deze waren 't eerst bij de brug en namen bezet van de loopgraven, die de Boeren er vroeger hadden aange legd. Zoo konden zij den vijand belangrijk verlies toebrengen en deze sloeg op de vlucht. Uit Londen wordt bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft, Kitche ner's leger met 30,000 man bereden troe» pen te versterken, dus boven de verster kingen, die reeds in Zuid-Afrika aan land gezet zijn. Men verwacht, dat 10000 vrijwilligers zich zullen aansluiten bij Imperial Yeo manry de Zuid Afrikaansche bereden politie met inbegrip van hen. die reeds in de koloniën zijn aangeworven, denkt men op 8000 man te kunnen brengen en een nieuw contingent uit de koloniën zal 5000 man tellen. Het over schot zal uit lichtingen cavalerie en be reden infanterie uit het moederland bestaan. »Hat tegendeel, de dominé beklaagt zich over je, en de burgemeester ver vloekt je, Verd. als het niet waai is.< »Is hij dan stapel gek »Ja, vraag je 't mij. ik vind het al machtig laf. 'Tusschen den dominé en mij heeft geen mensch partij getrokken en dat was toch vrij wat krasser reder.* »Dat komt omdat iedereen van je bei den houdt, en het iedereen spijt, dat je niet beter samen overweg kunt. Maar wat is dan die reden »Wel zijn vrouw lag ziek en toen komt er hier een doktêr van Utrecht logeeren en die laat hij practise ten over de pa tient en toen ik er wat van zei, geeft hij mij waarachtig ten antwoord, dat hij ook wel eene een remplagant kreeg, en dat, zoo iets juist heel goed was; ik wérd kwaad en zei hem dat zoo iets patent was voor hem of voorluiwaramesse, net zoo zei ik het ik zei niet dat hij een luiwammes was, maar sinds dien tijd spreek ik hem niet meer aan en hij mij ook niet.* »Nu dat was dan ook van beiden recht onverstandig. Warenveld, ik wed dat de dominé van zelf weêr tot je gekomen was als je niet zoo ruw waart geweest.* »Ja, ik spreek altijd zoo als ik meen, en wind er geen doekjes om." »Maar daardoor komt alles wel wat naaut voor den dag, vrindje,'' zei Van Willigen droog. De eerste bezending van deze troepen vertrekt Zaterdag. Graaf Waldersee meldt uit Peking dat de Koionne van Frotba, den 2en dezer Jan-Tang, 30 K M. ten noordwesten van Peking, bereikte en den volgenden dag een tocht naar het westelijk gebergte ondernam De Duitsche en Fransche troepen heb ben bij Toeng tsjou in het noorden van China een Amerikaansche zendeling Ar- ment genaamd en twee Engelschen in hechtenis genomen' die beschuldigd wer den van afpersing van geld ter nadeele van Chineezen, De Engelschen zijn weer losgelaten Arment zegt, dat hij slechts een kerkelijk zaakje in orde bracht, hij heeft zich tot den gezant Conger gewend met het Verzoek zijn invrijheidsstelling te bewerken. De zaak is aan het oordeel van graaf Waldersee onderworpen. In de troonrede, waarmede de Keizer Maandag de zitting van den Rijksraad, opende, werd geconstateerd dat de betrek kingen met alle buitenlandsche Mogend heden voortdurend vriendschappelijk zijn en veel bijdragen om de algemeene waarborgen voor den vrede te vermeer deren. Met smart herinnert, de Keizer aan den dood van zijn waarden bondgenoot, Koning Umberto van Italië. Het karakter der nauwe en hartelijke betrekkingen, die ons vereenigen met de Mogendheden, waarmee wij zijn verbonden, heeft geen verandering ondergaan. Ik herinner mij met vreugde da bewijzen van sympathie, die mij op zulk een treffende wijze werden gebracht door de bevolking van de hoofdstad van »Ik ben ook een paar jaar scheepsdokter geweest, en toen heb ik er den duivel van gegeven. Nu ik heb geen tijd, ik moet naar Knolle, 't is daar een nare boel boor, mijn hait bloedt als ik er kom. Van zulke visites word ik niét vet." Hq groette en ging. »'t Is toch een best man," sprak de oude heer, Vindt u? Ik mag hem niet," zei Kaatje. »Eduard zal wel haast overkomen, 't is al laat." Pas was het gezegd of Eduard kwam. „Hoe gaat hel in de stad „Goed, maar de groote drukte is over. Hoe gaat bet hier?* „Slecht, en de grootste drukte komt nog. Ik ben hier gekomen om vrede en rust te vinden, maar 't lijkt er niet naar en ik wil hier vaD daan." „Ja papa,* zeide Kaatje, „zomers buiten en 's winters in de stad." „Och kom, papa zal zich nog wel be denken Komt Mina morgen ook „Hoe is het, Eduard „Ja, ik vind het eene lieve meid.« »Dat is het, een engel, daar heb ik de bewijzen van. Ze zou alleen in staat wezen me hier te houden." >Mij ook,« zei Eduard ondoordacht.Papa glimlachte, en Kaatje riep; »die bewaar Ik voor van avond." „Kaatje,* zei de jongen, „ik verzoek je .vriendelijk dat niet te doen." En papa het Duitsche rijk, tijdens mjjn bezoek aan den Keizer. De treffende en dreigende gebeurtenis sen in China verplichten de Mogendheden tusschenbeide te komen, om hun vertegen woordigers en onderdanen te beschermen, en de belangen der beschaving tegen dweepzieke horden te verdedigen. Wij waren van oordeel, dat onze positie als groote Mogendheid en ook onze belangen eischten, dat wij aan deze actie deel namen in verhouding tot onze rol. De pogingen, door de Mogendheden aangewend, hebben ten doel een geregelden staat van zaken te herstellen, met behoud der integriteit van China. Men behoeft dus niet te vreezen dat deze gebeurtenissen, die in het verre Oosten hebben plaats gehad, nadeelige gevolgen zullen hebben voor den vrede in Europa. Verder wordt in de troonrede gewezen op de noodzakelijkheid om de buitenge wone bevoegdheden der Ministers te be perken en het reglement van het Huis te wijzigen. Ten slotte worden een aantal wetsont werpen aangekondigd, betrekking hebbende op het maatschappelijk leven, met name een herziening van de douanerechten en een regeling der valuta. De jongste natio nale worstelingen, die oorzaak waren van de onvruchtbaarheid der laatste zitting van het Huis, moeten langs wetgevenden weg geregeld worden. De troonrede werd levendig toegejuicht. De Italiaansche Kamer hervatte de behandeling van de interpellatie over de sluiting van de Kamer van arbeid te Genua tijdens de jongste werkstaking. voegde er bij „Je weet nu hoe babbel achtig hier de menschen zijn." »Maar papa, wezenlijk, u moet hjer blijven. We krijgen den boel wel klaar.* »Wel ik bedank er voor. Ik wil mijne verdere dagen in rust en vrede slijten.* «Maar papa, als hier niet zoo van tyd tot tijd een been in het lid te zetten was, zoudt u immers niets te doen heb» ben. Wezenlijk u moet altijd wat om handen hebben,* zeide Eduard. De oude heer scheen dat te voelen en bleef in gedachten verzonken. EENE UITBARSTING IN DE KERK EN EENE VAN EEN ANDEKEN AARD IN EEN TUIN. Den volgenden dag ging de familie Van Willigen naar de kerk. Er ontbra ken velen onder anderen was er nie mand van de Schooneveldens. De kerk, nooit heel vol, was zeer leeg en koud de preek even kiimen kon zoo hooren dat de dominé over heele andere zaken had moeten denken. Daar werd tusscnen de preek gezoDgen, en weer viei Van Spaan met een fraaie stortenden stem in en de arme voorzanger had niets in te brengen. Ondertusscben hoorde men na eiken regel een kwaden nagalm, Iedereen richtte het oog naar de zijde van waar het kwam. 't Was de koetsier van den burgemees ter, die op deze manier ook meende partij te moeten trekken en den dominé Q6nu

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1